reklama

Lídryně Demokratů Pelosiová si nedovede představit znovuzvolení Trumpa. Proč v Kongresu roztrhala jeho zprávu?

Demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová v exkluzivním rozhovoru pro CNN uvedla, že si nedovede ani představit znovuzvolení Donalda Trumpa prezidentem. Hájila rovněž své nedávné roztrhání prezidentovy zprávy o stavu Unie v Kongresu a upozornila, že Demokraté musí být jednotní, aby Trumpa porazili. Uvedla také, že kterýkoliv z demokratických kandidátů by byl lepším prezidentem než ten stávající.

reklama

Nancy Pelosiová poskytla na mnichovské bezpečnostní konferenci exkluzivní rozhovor Christiane Amanpourové ze CNN.

„Nedovedu si ani představit situaci, kdy by byl znovu zvolen,“ uvedla mimo jiné Pelosiová na adresu současného amerického prezidenta Donalda Trumpa. „Nic ale nemůžeme brát jako samozřejmost. Jak říkám, musíme mít vlastní vizi budoucnosti. A každý ví, že musíme být jednotní, abychom zajistili, že nebude mít druhé funkční období.“

Lepší vize pro USA a důvěra v americký lid

Podle předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA jsou Demokraté „stranou vitality a různosti v názorech“ a mají lepší vizi pro USA než Donald Trump. „Víme jednu věc: máme lepší vizi pro Ameriku a musíme porazit Donalda Trumpa, který nesdílí vizi o jednotě a sjednocení země.“

Pelosiová podotkla, že má „důvěru v americký lid“: „Není na mě, abych rozhodla, je to na lidech.“ Uvedla, že věří, že každá z demokratických nadějí pro podzimní prezidentské volby v USA „přispívá do debaty velice cenným způsobem“ a že je pro ni „snadné“ říci, že „kdokoliv z nich by byl lepším prezidentem než současný obyvatel/okupant Bílého domu“.

Trump nebude nikdy ospravedlněn

Nepodpořila zároveň zatím žádného z pětadvaceti demokratických kandidátů, u nichž ocenila jejich vizi, znalosti, úsudek a strategické myšlení. Se vší úctou uvedla, že nepočítá s bývalým viceprezidentem Joe Bidenem.

Během rozhovoru také uvedla, že Trump „nebude nikdy ospravedlněn“ v souvislosti s impeachmentem, který proti němu Demokraty ovládaná Sněmovna svedla, jakkoliv ho většinově republikánský Senát osvobodil a zprostil všech obvinění.

Co stálo za roztrháním prezidentovy zprávy?

Nedávné roztrhání Trumpovy zprávy o stavu Unie v Kongresu Pelosiová obhajovala tím, že prezident zneužil dolní komoru „jako pozadí pro svou reality show“: „Byla jsem velmi zklamána skutečností, že prezident využil sál Sněmovny reprezentantů, sněmovnu lidu, jako pozadí pro reality show.“ Její krok byl Republikány kritizován jako neúcta a „porušení dekora“.

Demokratická zástupkyně odmítla, že by roztrhání zprávy mělo cokoliv společného s tím, že ji americký prezident krátce předtím odmítl podat ruku, ani že by předem zamýšlela zprávu roztrhat, ale během jejího čtení si uvědomila, že „téměř na každé stránce je něco sporného“ a že naopak to, co všechno legislativně provedli Demokraté, přitáhlo jen malou pozornost tisku. „Řekla jsem si, dobře, pojďme upoutat pozornost na fakt, že to, co dnes řekl, není pravda,“ zavzpomínala na své pohnutky.

Tagy:

Hlavní zprávy

Maláčová by rozdávala každému, říká Ševčík. Inflace podle něj vystoupá na 5 procent
Partie

Maláčová by rozdávala každému, říká Ševčík. Inflace podle něj vystoupá na 5 procent

Zvyšování minimální mzdy je pouze politické téma, uvedl k plánu ministryně práce Jany Maláčové na další zvyšování minimální mzdy ekonom a kandidát koalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků Miroslav Ševčík v Partii Terezie Tománkové. Zároveň uvedl, že se nárůst inflace nezastaví a do konce roku dosáhne pěti procent, což potvrdil také pirátský senátor Lukáš Wagenknecht.

Maláčová: Největší hrozbou je ODS, přijdou poplatky za lékaře, školné či zdražování

ODS se připravuje na vládnutí s hnutím ANO a chystá se privatizovat nemocnice, zavést školné a celkově snižovat životní úroveň obyčejným lidem. V Partii Terezie Tománkové to řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Uvedla, že se místopředseda ODS Zbyněk Stanjura v kuloárech již představuje jako budoucí ministr vlády Andreje Babiše (ANO). Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová to však rezolutně odmítá.

Šéfka TOP 09: Maláčová má panickou obsesi z ODS, strašení si nechte do pohádek

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová osočila ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD) z toho, že svými výroky o ODS pouze straší lidi. Jednička na kandidátce ČSSD v Praze má podle jedné z tváří koalice Spolu „panickou obsesi“ z občanských demokratů. Maláčová v pořadu Partie Terezie Tománkové tvrdila, že pokud se ODS dostane do nové vlády, dojde na rozsáhlé privatizace a budou se rušit nemocnice v malých městech.

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert

Ta reportáž vzbudila obrovské emoce. Reportér CNN Prima NEWS v ní na kole demonstroval vládou schválený 1,5metrový rozestup, který budou muset řidiči při předjíždění cyklistů dodržovat – zákon má vejít v platnost v lednu. Přímo během experimentu reportéra srazil autobus. Na sociálních sítích pak čelil kritice. Lidé často napadali jeho odstup od okraje vozovky. Dopravní expert ale uvedl, že byl v pořádku.

Burka, nikáb, burkiny, čádor či hidžáb. Jak poznat rozdíly v oděvech muslimek?

Odívání muslimských žen prošlo nejen v evropském prostředí sérií bouřlivých diskuzí. Nyní se téma vrátilo na stůl především v souvislosti s děním v Afghánistánu. Společně s tím se nicméně vrátil také zmatek v pojmech. V muslimském světě totiž existuje hned několik forem zahalování, které se v evropském prostředí navzájem zaměňují. Jak poznat rozdíly mezi burkou, nikábem, čádorem a hidžábem?

Babiš se chlubí, že Čechům zlevnil data. Máme je druhé nejdražší v EU, reaguje opozice

Češi mají druhá nejdražší mobilní data v Evropské unii, ta se proto znovu před volbami stávají zásadním politickým tématem. Premiér Andrej Babiš již mnohokrát řekl, že levnější data jsou pro jeho vládu prioritou, v minulosti kvůli nim například odvolal ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou. Aktuálně se chlubí, že se skutečně dosáhlo nižších cen. Opozice však upozorňuje, že data nadále zůstávají nejen mezi nejdražšími v Evropě, ale také na celém světě.

reklama

Domácí zpravodajství

Chřipka bude letos řádit jako před covidem, varuje lékař. Češi podceňují důsledky

Zatímco v loňském roce chřipka prakticky vymizela, někteří odborníci předvídají, že letos se může objevit stejně jako v předchozích letech. Podobně jako u covidu je nejlepší ochranou před nákazou očkování. Které skupiny obyvatel by se měly nechat proti chřipce naočkovat, kdy je na to nejvhodnější doba a má to vůbec smysl? Na otázky CNN Prima NEWS odpovídá praktický lékař Michal Holásek.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama