reklama

Lídryně Demokratů Pelosiová si nedovede představit znovuzvolení Trumpa. Proč v Kongresu roztrhala jeho zprávu?

Demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová v exkluzivním rozhovoru pro CNN uvedla, že si nedovede ani představit znovuzvolení Donalda Trumpa prezidentem. Hájila rovněž své nedávné roztrhání prezidentovy zprávy o stavu Unie v Kongresu a upozornila, že Demokraté musí být jednotní, aby Trumpa porazili. Uvedla také, že kterýkoliv z demokratických kandidátů by byl lepším prezidentem než ten stávající.

reklama

Nancy Pelosiová poskytla na mnichovské bezpečnostní konferenci exkluzivní rozhovor Christiane Amanpourové ze CNN.

„Nedovedu si ani představit situaci, kdy by byl znovu zvolen,“ uvedla mimo jiné Pelosiová na adresu současného amerického prezidenta Donalda Trumpa. „Nic ale nemůžeme brát jako samozřejmost. Jak říkám, musíme mít vlastní vizi budoucnosti. A každý ví, že musíme být jednotní, abychom zajistili, že nebude mít druhé funkční období.“

Lepší vize pro USA a důvěra v americký lid

Podle předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA jsou Demokraté „stranou vitality a různosti v názorech“ a mají lepší vizi pro USA než Donald Trump. „Víme jednu věc: máme lepší vizi pro Ameriku a musíme porazit Donalda Trumpa, který nesdílí vizi o jednotě a sjednocení země.“

Pelosiová podotkla, že má „důvěru v americký lid“: „Není na mě, abych rozhodla, je to na lidech.“ Uvedla, že věří, že každá z demokratických nadějí pro podzimní prezidentské volby v USA „přispívá do debaty velice cenným způsobem“ a že je pro ni „snadné“ říci, že „kdokoliv z nich by byl lepším prezidentem než současný obyvatel/okupant Bílého domu“.

Trump nebude nikdy ospravedlněn

Nepodpořila zároveň zatím žádného z pětadvaceti demokratických kandidátů, u nichž ocenila jejich vizi, znalosti, úsudek a strategické myšlení. Se vší úctou uvedla, že nepočítá s bývalým viceprezidentem Joe Bidenem.

Během rozhovoru také uvedla, že Trump „nebude nikdy ospravedlněn“ v souvislosti s impeachmentem, který proti němu Demokraty ovládaná Sněmovna svedla, jakkoliv ho většinově republikánský Senát osvobodil a zprostil všech obvinění.

Co stálo za roztrháním prezidentovy zprávy?

Nedávné roztrhání Trumpovy zprávy o stavu Unie v Kongresu Pelosiová obhajovala tím, že prezident zneužil dolní komoru „jako pozadí pro svou reality show“: „Byla jsem velmi zklamána skutečností, že prezident využil sál Sněmovny reprezentantů, sněmovnu lidu, jako pozadí pro reality show.“ Její krok byl Republikány kritizován jako neúcta a „porušení dekora“.

Demokratická zástupkyně odmítla, že by roztrhání zprávy mělo cokoliv společného s tím, že ji americký prezident krátce předtím odmítl podat ruku, ani že by předem zamýšlela zprávu roztrhat, ale během jejího čtení si uvědomila, že „téměř na každé stránce je něco sporného“ a že naopak to, co všechno legislativně provedli Demokraté, přitáhlo jen malou pozornost tisku. „Řekla jsem si, dobře, pojďme upoutat pozornost na fakt, že to, co dnes řekl, není pravda,“ zavzpomínala na své pohnutky.

Tagy:

Hlavní zprávy

Šlachta: ODS si vodí Rakušana jak slepého koně. Pustil se i do Topolánka s Kalouskem
K věci

Šlachta: ODS si vodí Rakušana jak slepého koně. Pustil se i do Topolánka s Kalouskem

Chtějí zpolitizovat policejní složky. To je podle šéfa Přísahy a někdejšího elitního policisty Roberta Šlachty motivace vládní koalice pro výměnu policejního prezidenta. Tím se má stát po odchodu Jana Švejdara na konci března jeho náměstek Martin Vondrášek. Je to podle Šlachty přání ODS, která si ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) vodí jako slepého koně, prohlásil ve vysílání CNN Prima NEWS. Šlachta zkritizoval také expremiéra Topolánka či exministra financí Kalouska (TOP 09).

Někteří poslanci TOP 09 a ODS dostali falešné SMS, že mají nastoupit do karantény
Domácí

Někteří poslanci TOP 09 a ODS dostali falešné SMS, že mají nastoupit do karantény

Několik poslanců koaličních stran ODS a TOP 09 v pátek obdrželo falešnou SMS zprávu o povinné karanténě kvůli kontaktu s osobou pozitivně testovanou na koronavirus. Uvedla to ODS v tiskové zprávě. Ministerstvo zdravotnictví sdělilo, že jde o evidentní podvod. Zváží další právní aspekty takové činnosti a podle toho učiní právní kroky, úřad také podá trestní oznámení.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Čeští skokané na lyžích odletí na olympijské hry bez hlavního trenéra Bajce. Má covid

Čeští skokané na lyžích se musejí minimálně v začátku olympijských her, které startují 4. února, obejít bez hlavního trenéra Vajsi Bajce, který má stále pozitivní testy na koronavirus. Do jeho pozice se posune asistent, jedenačtyřicetiletý Jan Matura, který ukončil aktivní kariéru v květnu 2017 a reprezentoval ještě s Romanem Koudelkou, nejstarším a nejúspěšnějším skokanem současného kádru.

V Pittsburghu se zřítil most krátce před návštěvou Bidena. Ten měl mluvit o údržbě silnic

V americké městě Pittsburgh se v pátek zřítil silniční most, a to jen pár hodin před návštěvou Joea Bidena. Prezident má ve městě hovořit mimo jiné o balíku investic do infrastruktury, který zahrnuje finance na údržbu silnic a mostů. Podle šéfa městských hasičů Darryla Jonese utrpělo deset lidí zranění, z nichž tři byli odvezeni do nemocnice. Nikdo však není v ohrožení života.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Rekordní nárůst počtu nakažených ve školách. PCR testy odhalily oproti minulému týdnu dvojnásobek

Po pondělním testování ve školách se podle ministerstva zdravotnictví potvrdilo PCR metodou 16 627 případů nákazy koronavirem. Je to víc než dvojnásobek proti minulému týdnu. Mezi žáky odhalily PCR testy 15 178 nakažených a mezi pedagogy 1 449. Růst je podle úřadu důsledkem naprosté dominance nové koronavirové varianty omikron, jejíž podíl na všech nových nákazách už podle Státního zdravotního ústavu činí víc než 98 procent. Metoda PCR potvrdila výsledky zhruba 59 % pozitivních antigenních testů.

reklama