Lídryně Demokratů Pelosiová si nedovede představit znovuzvolení Trumpa. Proč v Kongresu roztrhala jeho zprávu?

Nancy Pelosiová v interview pro CNN (Zdroj: CNN)

Demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová v exkluzivním rozhovoru pro CNN uvedla, že si nedovede ani představit znovuzvolení Donalda Trumpa prezidentem. Hájila rovněž své nedávné roztrhání prezidentovy zprávy o stavu Unie v Kongresu a upozornila, že Demokraté musí být jednotní, aby Trumpa porazili. Uvedla také, že kterýkoliv z demokratických kandidátů by byl lepším prezidentem než ten stávající.

Nancy Pelosiová poskytla na mnichovské bezpečnostní konferenci exkluzivní rozhovor Christiane Amanpourové ze CNN.

„Nedovedu si ani představit situaci, kdy by byl znovu zvolen,“ uvedla mimo jiné Pelosiová na adresu současného amerického prezidenta Donalda Trumpa. „Nic ale nemůžeme brát jako samozřejmost. Jak říkám, musíme mít vlastní vizi budoucnosti. A každý ví, že musíme být jednotní, abychom zajistili, že nebude mít druhé funkční období.“

Lepší vize pro USA a důvěra v americký lid

Podle předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA jsou Demokraté „stranou vitality a různosti v názorech“ a mají lepší vizi pro USA než Donald Trump. „Víme jednu věc: máme lepší vizi pro Ameriku a musíme porazit Donalda Trumpa, který nesdílí vizi o jednotě a sjednocení země.“

Pelosiová podotkla, že má „důvěru v americký lid“: „Není na mě, abych rozhodla, je to na lidech.“ Uvedla, že věří, že každá z demokratických nadějí pro podzimní prezidentské volby v USA „přispívá do debaty velice cenným způsobem“ a že je pro ni „snadné“ říci, že „kdokoliv z nich by byl lepším prezidentem než současný obyvatel/okupant Bílého domu“.

Trump nebude nikdy ospravedlněn

Nepodpořila zároveň zatím žádného z pětadvaceti demokratických kandidátů, u nichž ocenila jejich vizi, znalosti, úsudek a strategické myšlení. Se vší úctou uvedla, že nepočítá s bývalým viceprezidentem Joe Bidenem.

Během rozhovoru také uvedla, že Trump „nebude nikdy ospravedlněn“ v souvislosti s impeachmentem, který proti němu Demokraty ovládaná Sněmovna svedla, jakkoliv ho většinově republikánský Senát osvobodil a zprostil všech obvinění.

Co stálo za roztrháním prezidentovy zprávy?

Nedávné roztrhání Trumpovy zprávy o stavu Unie v Kongresu Pelosiová obhajovala tím, že prezident zneužil dolní komoru „jako pozadí pro svou reality show“: „Byla jsem velmi zklamána skutečností, že prezident využil sál Sněmovny reprezentantů, sněmovnu lidu, jako pozadí pro reality show.“ Její krok byl Republikány kritizován jako neúcta a „porušení dekora“.

Demokratická zástupkyně odmítla, že by roztrhání zprávy mělo cokoliv společného s tím, že ji americký prezident krátce předtím odmítl podat ruku, ani že by předem zamýšlela zprávu roztrhat, ale během jejího čtení si uvědomila, že „téměř na každé stránce je něco sporného“ a že naopak to, co všechno legislativně provedli Demokraté, přitáhlo jen malou pozornost tisku. „Řekla jsem si, dobře, pojďme upoutat pozornost na fakt, že to, co dnes řekl, není pravda,“ zavzpomínala na své pohnutky.

Tagy:
CNN rozhovor Trump americký prezident Christiane Amanpourová Amanpour Nancy Pelosiová demokrati republikáni Kongres Joe Biden Demokratická strana USA Donald Trump Poslanecká sněmovna ČR Kongres Spojených států amerických Sněmovna reprezentantů Spojených států amerických Senát Spojených států amerických Nancy Pelosi