reklama

Miláček i „hovado“ končí. Jaké průšvihy provázely kariéru fotbalisty Limberského?

Hodně svérázná oslava Davida Limberského, kterou předvedl při zápase v Příbrami. Jen pár dní poté, co v opilosti boural.
Zdroj: Profimedia.cz

Fotbalista David Limberský v 37 letech oznámil ve středu konec úspěšné kariéry. Ve Viktorii Plzeň se odchovanec stal miláčkem a klubovou legendou, která byla jedním ze základních stavebních kamenů nejlepší éry Západočechů. Dost často se ale do médií dostával skrze jiné záležitosti než standardní nadprůměrné výkony na hřišti. Připomeňte si, čím vším „Limba“ proslul.

reklama

Jasnej kontakt, jasná penalta

Limberský během kariéry byl tak trochu provokatér, který mimo plzeňský tábor nebyl příliš oblíbený. Speciální nenávist k levému obránci však v sobě od roku 2012 pěstovali fanoušci Sparty Praha.

V září onoho roku přijel letenský klub do Plzně a šlo o hodně. Pokud by Západočechy porazil, přeskočil by soupeře v čele tabulky. Důležitý zápas rozsekl jediný gól Pavla Horvátha z penalty. A právě o tom, co způsobilo pokutový kop, se hodně diskutovalo. Na první pohled se mohlo zdát, že Josef Hušbauer jasně fauloval Davida Limberského.

Jenže opakované záběry ukázaly, že se Hušbauer protihráče ani nedotkl a Limberský jen „dokonale“ zasimuloval. Když byla plzeňská opora na incident v poločase v televizním rozhovoru dotázána, odpověděla zcela jednoznačně: „Jasnej kontakt, jasná penalta.“

Od disciplinární komise posléze vyfasoval pokutu 40 000 korun, ale to sparťanům nemohlo stačit. I proto, že si Viktoria na konci sezony přivlastnila titul.

Okamžik krátce po nasimulované penaltě Davida Limberského v zápase proti Spartě, který se odehrál v roce 2012
Okamžik krátce po nasimulované penaltě Davida Limberského v zápase proti Spartě, který se odehrál v roce 2012
Zdroj: Profimedia

Limberský, ty jsi hovado

Frustrace z nasimulované penalty se přenesla do dalšího vzájemného zápasu na Letné v březnu 2013. Na Limberského čekaly transparenty s nápisy jako „Pinocchio“, když vyběhl spolu s kumpány na trávník, dočkal se ohlušujícího pískotu. To stejné následovalo při každém Limberského kontaktu s míčem spolu s pokřikem „Limberský, ty jsi hovado“.

Nelichotivé skandování pokračovalo i v dalších letech, ale prakticky ztratilo význam. Po určité době ho totiž z legrace převzali i plzeňští fanoušci a po povedených výkonech svého miláčka mu v nadsázce také nadávali do hovada. Od domácího publika už přijímal nehezká slova s úsměvem.

Zápasy na Spartě byly pro Davida Limberského po roce 2012 daleko speciálnější než předtím.
Zápasy na Spartě byly pro Davida Limberského po roce 2012 daleko speciálnější než předtím.
Zdroj: Profimedia

Bouračka s Bentley a následný úprk

Největší škraloup Limberského kariéry přišel v září roku 2015. Spolu se spoluhráčem Ondřejem Vaňkem se po půlnoci vracel z flámu, na kterém nevydržel nepít, v luxusním voze značky Bentley. Na Smíchově nezvládl řízení a nabořil do zdi jednoho z pozemků nacházejících se vedle silnice.

Zazmatkoval a snažil se z místa nehody utéct. Dohnat společensky unaveného fotbalistu ale netrvalo policistům dlouho. Jak se ukázalo, v krvi měl 1,5 promile alkoholu. Vyhnul se však soudnímu stíhání, protože uhradil škodu a slíbil, že rok nebude řídit.

Ve Viktorii tou dobou zastával funkci kapitána. Po závažném pochybení o pásku s céčkem dočasně přišel a navíc od klubu dostal pokutu jeden milion korun.

„Točvolant“

Jako by Limberskému negativní reklama po silně medializované bouračce nestačila. Jen pár dní po nehodě hrála Viktoria Plzeň zápas v Příbrami. Levý obránce nepatřil už jen kvůli tomu, na jakém postu hrál, mezi obávané gólové hrozby Západočechů. Ale shodou okolností se zrovna na stadionu Na Litavce trefil a poslal svůj tým do vedení.

Sváteční střelec vytasil velmi kuriózní oslavu, která odkazovala na nedávný řidičský průšvih. Běžel k rohovému praporku a předstíral, že drží imaginární volant. Sám později přiznal, že šlo o nešťastnou záležitost, která se nepovedla. Spoluhráče prý pobavil, ale veřejnost ho odsoudila.

Často se pak Limberskému v různých diskuzích dostávalo přezdívky „točvolant“.

Točení s imaginárním volantem v podání Davida Limberského
Točení s imaginárním volantem v podání Davida Limberského
Zdroj: Profimedia

Vztyčené prostředníčky

Již tradiční pokřik „Limberský, ty jsi hovado“ se linul z tribun stadionu na Letné i v květnu 2016, když Plzeň porazila Spartu 3:0. Ačkoliv utkání dopadlo celkem jednoznačným výsledkem, bylo plné emocí.

Rozbouřené tribuny se v jednu chvíli během utkání Limberský rozhodl pozdravit vztyčenými prostředníčky. Čekala na něj pokuta 50 tisíc korun a dostal nakázáno, aby se podílel na fotbalově prospěšné činnosti. A tak absolvoval tři tréninkové jednotky s plzeňskou mládeží.

Jasný vzkaz pro sparťanské fanoušky z roku 2016
Jasný vzkaz pro sparťanské fanoušky z roku 2016
Zdroj: Profimedia

Instagram

Z předchozích bodů je jasné, že Limberský byl a je tak trochu svéráz. „Divokost“ často prezentuje také na Instagramu, na kterém své fanoušky zvláště v minulosti neustále překvapoval a ke zdrženlivosti měl daleko.

Zarezonoval například příspěvek, ve kterém se hráč pustil do herce a režiséra Jakuba Štáfka. Ten si předtím ve fotbalovém seriálu Vyšehrad vystřelil právě z Limberského kauzy „Volant“ a později vysvětloval, že konání hráče absolutně nechápal. Obránce Viktorie na Instagram napsal: „Lepší je být dobrý fotbalista než průměrný herec. On mě prý zná, já si ho všiml až teď.“

Své „followery“ pobavil ve chvíli, kdy na Instagramu oznámil, že s partnerkou očekávají potomka. Fanoušky v anketě vyzval, aby si tipnuli, zda se páru narodí kluk, nebo holka. Jenže jako možné odpovědi nabídl „ano“ a „ne“.

Instagram známého fotbalisty trendoval také ve chvíli, když ukázal, jak u Limberských vypadá vánoční stromeček. Ten vyrazil fanouškům dech. U většiny to ale nebylo pro krásu, ale spíše přehnanou kýčovitost.

Legendární se rovněž stal hashtag #noalcohol, který připojoval k příspěvkům, na nichž se nacházely různé drinky.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Partie

Sledujte ŽIVĚ Partii se Šlachtou, Bartoškem a Ferjenčíkem. Co bude po volbách?

Sledujte ŽIVĚ Partii se Šlachtou, Bartoškem a Ferjenčíkem. Co bude po volbách?

Rozvolněné léto. Kam nás dovede? Stihnou se podnikatelé alespoň částečně zhojit na letním provozu? A co rozvolňování? Nepostupujeme až příliš rychle, či jde o populistický krok před volbami? Nejen o tom v první polovině Partie diskutovali vicepremiér za Hnutí ANO Karel Havlíček, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda Hnutí SPD Tomio Okamura. Co bude po volbách? Na toto téma diskutují v druhé polovině pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík, místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek a šéf Přísahy Robert Šlachta.

Žena, která krotí lumpy a fotbalové chuligány: Musíte si věřit, ale mít i pokoru
Za sobotu přibylo 74 případů covidu, nejméně od poloviny loňského července
Zlaté dědictví Jany Novotné. Jak se u Krejčíkové zrodil obdiv k tenisové legendě
reklama
reklama
S Libuší Šafránkovou se rozloučí i veřejnost. Pohřeb se státními poctami rodina odmítla

Kultura

Domácí zpravodajství

Bulánci slaví. Na návrat kultovní české hry se sešlo přes šest milionů korun
Další články
reklama
reklama