Lipavský to schytal za helmu na Ukrajině. Do výstroje se přitom navlékl Zeman i Topolánek

Ministr zahraničí Jan Lipavský čelí posměchu za fotky, které pochází z jeho návštěvy Ukrajiny. Pirátský exposlanec má na snímcích helmu a neprůstřelnou vestu. Nutno podotknout, že není zdaleka prvním politikem, který byl ve vojenském obleku vyfotografován. Část veřejnosti se Lipavského zastává, že jen plnil bezpečnostní předpisy. Někteří politici na Twitteru sdílejí ze solidarity své fotky, na nichž jsou zachyceni v podobném oděvu.

Lipavského v helmě a neprůstřelné vestě kritizovali či zesměšňovali například poslanci Jaroslav Foldyna (SPD) a Patrik Nacher (za ANO), člen Svobodných Luboš Zálom nebo komentátor Petr Holec.

Naopak mnoho lidí se ministra zahraničí zastalo. „Vzkazuji většině posměváčků: Vy byste sr*li olej už ve vrtulníku. Tímto považuji konverzaci za uzavřenou,“ uvedl expremiér Mirek Topolánek. Ke svému příspěvku přidal fotku ve vojenském.

Topolánkův příspěvek „dodal odvahu“ ministryni obrany Janě Černochové (ODS). Ta svého bývalého spolustraníka následovala. „Když to máte konečně na sobě, je vám v tom hrozný vedro, škrábe to a je to i těžký. Pak je vám úplně fuk, jak v tom vypadáte. Ze solidarity jdu hejtrům vstříc. Tak sexy jako Mirek Topolánek už tady stejně nikdo nebude,“ glosovala.

Podobné gesto na Twitteru udělal mimo jiné i bývalý ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) či europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Že helma a neprůstřelná vesta není pro vládní činitele na nebezpečných územích ničím neobvyklým, dokazují i fotky z roku 2012, na nichž je tehdejší premiér Petr Nečas (ODS). Ten v tomto oděvu přivítal české vojáky v Afghánistánu.

Velmi podobnými fotkami z Afghánistánu se může pyšnit i prezident Miloš Zeman, který zemi ze Středního východu navštívil v roce 2014. Vyfotit se ve vojenském nechal například i expremiér Andrej Babiš či bývalá ministryně financí Alena Schillerová (oba ANO).

Lipavský na Ukrajinu vyrazil společně s ministry zahraničí ze Slovenska a z Rakouska. V rámci ukrajinsko-ruského konfliktu chtěl touto návštěvou vyjádřit podporu politické nezávislosti Ukrajiny.

Tagy: