reklama

Lockdown si před volbami nikdo nedovolí, tvrdí Hostomský. Virus si nemá kam hrábnout

Počet nakažených koronavirem v Česku opět lehce přibývá, vláda ale ujišťuje, že žádné plošné uzavření například škol už nezavede. Podle biochemika Zdeňka Hostomského si tvrdé kroky nedovolí nikdo z politiků hlavně kvůli blížícím se volbám. V pořadu Co Čech, to politik! Na CNN Prima NEWS se s bývalým premiérem Mirkem Topolánkem shodli, že covid by neměl být zásadním volebním tématem.

reklama

„Dobrá zpráva je, že nikdo nedovolí vyhlásit před volbami lockdown. Epidemie u nás už pominula,“ řekl v pořadu Co Čech, to politik! biochemik Zdeněk Hostomský. Jako důvod slábnoucí pandemie uvedl pokračující vakcinaci a velkou promořenost české populace. „Virus si nemá kam hrábnout,“ zjednodušil své tvrzení.

Expremiér Mirek Topolánek by si přál, aby covid nebyl předvolebním tématem vůbec. „Nesmí si ho ukradnout jedna strana. Všechny strany by na něj měly nahlížet stejně, což se bohužel neděje. Hlavním tématem by měla být peněženka lidí,“ posteskl si.

Podle kněze Zbigniew Czendlik, který byl posledním hostem pořadu, už stejně ochota lidí dodržovat opatření a všeobecný zájem o pandemii ustupuje. „Když jezdím vlakem, polovina lidí nemá roušky. Volby ale mohou být o covidu, protože o výsledku rozhodne starší generace. Právě pro tuto skupinu je téma covidu zásadní,“ předpověděl s tím, že kromě lockdownů nemají Češi očekávat ani rozvolnění, protože si ho politici schovávají jako povolební dáreček.

Vláda se v úterý snažila občany uklidnit, že žádný lockdown nebo plošné uzavírání škol nechystá. Slíbil to premiér Andrej Babiš (ANO) s tím, že kabinet se prý poučil z loňského dění a hygiena situaci na celém českém území bedlivě sleduje.

Opatření budou, ale jen lokální

Podobně mluvil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). „Růst počtu případů covidu jsem očekával, situace ale není dramatická ani v Karlovarském kraji. Česká republika je na úpatí další vlny, která jde ze západních zemí,“ podotkl.

Babiš dodal, že vláda očekává stále narůstající počet nakažených. Případná opatření proti šíření koronaviru podle něj už ale nebudou plošná. „Nejvíc se nyní sleduje situace v Karlovarském kraji, kde je z epidemického hlediska nejméně příznivá situace. Hygienici čekají na výsledky testování ve školách, poté budou data vyhodnocena a podle toho se rozhodne o opatření. Nyní žádný návrh opatření není,“ prohlásil Babiš.

Tagy:

Hlavní zprávy

Táhnete nás z EU pod vliv Ruska, máte rusofilní řeči, vmetl Wagenknecht Ševčíkovi
Partie

Táhnete nás z EU pod vliv Ruska, máte rusofilní řeči, vmetl Wagenknecht Ševčíkovi

Ke střetu došlo i ve druhé části nedělní Partie Terezie Tománkové. V ekonomické debatě mezi senátorem Lukášem Wagenknechtem (Piráti) a Miroslavem Ševčíkem (Trikolora) vmetl pirátský zákonodárce svému oponentovi, že má rusofilní řeči. Podle Wagenknechta by Ševčík nejradši vyňal Česko z Evropské unie, čímž by zemi dostal pod vliv Ruska. Ekonom a kandidát Trikolory reagoval slovy, že takové výroky jsou směšné a pod ruský vliv Česko prý táhne Německo.

Maláčová: Největší hrozbou je ODS, přijdou poplatky za lékaře, školné či zdražování

ODS se připravuje na vládnutí s hnutím ANO a chystá se privatizovat nemocnice, zavést školné a celkově snižovat životní úroveň obyčejným lidem. V Partii Terezie Tománkové to řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Uvedla, že se místopředseda ODS Zbyněk Stanjura v kuloárech již představuje jako budoucí ministr vlády Andreje Babiše (ANO). Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová to však rezolutně odmítá.

Dojemný snímek Schumacherů. Vzdal bych se všeho, abych si s tátou popovídal, řekl Mick

Očekávaný dokument o Michaelu Schumacherovi už je několik dní k dispozici na streamovací platformě Netflix. Jednou z hlavních postav, která ve filmu vypráví o legendě formule 1, je její syn Mick – nyní sám pilot v královně motorsportu. Mluví o tom, jak je pro něj těžké nemoct si s otcem popovídat o svém zaměstnání. Zároveň v souvislosti s filmem publikoval na Instagramu dojemnou fotografii z dětství.

Maláčová by rozdávala každému, říká Ševčík. Inflace podle něj vystoupá na 5 procent

Zvyšování minimální mzdy je pouze politické téma, uvedl k plánu ministryně práce Jany Maláčové na další zvyšování minimální mzdy ekonom a kandidát koalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků Miroslav Ševčík v Partii Terezie Tománkové. Zároveň uvedl, že se nárůst inflace nezastaví a do konce roku dosáhne pěti procent, což potvrdil také pirátský senátor Lukáš Wagenknecht.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert

Ta reportáž vzbudila obrovské emoce. Reportér CNN Prima NEWS v ní na kole demonstroval vládou schválený 1,5metrový rozestup, který budou muset řidiči při předjíždění cyklistů dodržovat – zákon má vejít v platnost v lednu. Přímo během experimentu reportéra srazil autobus. Na sociálních sítích pak čelil kritice. Lidé často napadali jeho odstup od okraje vozovky. Dopravní expert ale uvedl, že byl v pořádku.

reklama