CO ČECH, TO POLITIK!, Mirek Topolánek, Zbigniew Czendlik, Zdeněk Hostomský - 7.9. v 18:00
Odpověď na celospolečenskou otázku, zda se může cítit člověk jen jako muž, nebo žena, byla podle hostů pořadu Co Čech, to politik! jasná. Pohlaví jsou jen dvě. Shodli se na tom biochemik Zdeněk Hostomský, expremiér Mirek Topolánek i římskokatolický kněz polské národnosti Zbigniew Czendlik.
„Existují dvě pohlaví. Západní civilizace si zvolila cestu pomalé sebevraždy. Stále se omlouvá, že tady vůbec je a co tady způsobila. Vše jde přes anglosaskou sféru, třeba Britové tomu již podlehli. My máme ale historickou příležitost se tomu postavit. Jsme poslední nadějí západní civilizace,“ burcoval biochemik Hostomský.
Sám se už několikrát setkal se situací, kdy se místo hodnocení vědeckých prací řešilo, kolik je v práci použito žen a jaká práva mají gayové v daném státě. Kněz Czendlik reagoval s nadsázkou: „Každý má asi vlastní pohlaví, takže jich za chvíli budeme mít skoro 8 miliard.“
Také bývalý premiér Mirek Topolánek se k danému tématu vyjádřil s úsměvem a lehkou ironií. „Na mně je vlastně všechno špatně. Jsem starý, bílý, heterosexuál, jezdím na diesel, jím maso, mám čtyři děti a další vnuky, kteří šíří uhlíkovou stopu. Pokud se někdo cítí být genderově jinak ukotven, je to jeho právo, ale znám jen dvě pohlaví,“ řekl.
V Česku rozpoutali velký rozruch ohledně pohlaví Piráti. Poslanec Ondřej Profant navrhl v květnu v rámci projednávání zákona o občanských průkazech na půdě sněmovního výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj vypuštění údaje o pohlaví držitele z občanských průkazů z důvodu lepší ochrany osobních údajů.
„Lidé, kteří mění své pohlaví, jsou velmi často nuceni se prokazovat opačným pohlavím, než jak vypadají,“ uvedl Profant. Plán se líbí mnoha lidem právě z řad transgender osob. Někteří z nich považují pohlaví za intimní tajemství, které by prý nemělo být povinné zveřejňovat. Podobné opatření loni přijalo například Nizozemsko. Profant však za svůj nápad schytal velké množství kritiky od politiků i občanů.
Manželství pro všechny, nebo ne?
Téma genderu, pohlaví nebo manželství homosexuálů rezonovalo také v zářijové debatě mladých politických kandidátů v říjnových volbách do Sněmovny. Poslanci projednávali na konci letošního dubna novelu, která by homosexuálům umožňovala uzavřít manželský svazek či adoptovat děti.
Úprava zákona nakonec prošla prvním čtením. Do voleb se ale nestihne projednat kompletně, a tak „spadne pod stůl“. Přesto vyvolalo projednávání emotivní diskuzi, a to i napříč jednotlivými stranami. „Zákon zatím není schválen, samotné parlamentní strany jsou v tomto ohledu nejednotné. Sám podporuji manželství pro všechny. V rodině mám člověka, kterého se to dotýká, a chtěl bych, aby měl stejná pravidla,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS 21letý kandidát do Sněmovny Jan Procházka (ČSSD).
S tím nesouhlasil další host debaty, který bude rovněž v říjnových volbách usilovat o poslanecké křeslo. „Manželství tu funguje staletí. Proti homosexuálům nic nemám. Mám 165 centimetrů, a proto nikdy nebudu hrát basket, s tím se také nedá nic dělat. Nebráním se však úpravě o registrovaném partnerství. Ale s manželstvím muže a muže prostě nesouhlasím,“ uvedl 26letý Martin Malášek z SPD.