reklama

Máme akceptovat 71 pohlaví? Jsou jen dvě, shodli se Topolánek s Hostomským

Odpověď na celospolečenskou otázku, zda se může cítit člověk jen jako muž, nebo žena, byla podle hostů pořadu Co Čech, to politik! jasná. Pohlaví jsou jen dvě. Shodli se na tom biochemik Zdeněk Hostomský, expremiér Mirek Topolánek i římskokatolický kněz polské národnosti Zbigniew Czendlik.

reklama

„Existují dvě pohlaví. Západní civilizace si zvolila cestu pomalé sebevraždy. Stále se omlouvá, že tady vůbec je a co tady způsobila. Vše jde přes anglosaskou sféru, třeba Britové tomu již podlehli. My máme ale historickou příležitost se tomu postavit. Jsme poslední nadějí západní civilizace,“ burcoval biochemik Hostomský.

Sám se už několikrát setkal se situací, kdy se místo hodnocení vědeckých prací řešilo, kolik je v práci použito žen a jaká práva mají gayové v daném státě. Kněz Czendlik reagoval s nadsázkou: „Každý má asi vlastní pohlaví, takže jich za chvíli budeme mít skoro 8 miliard.“

Také bývalý premiér Mirek Topolánek se k danému tématu vyjádřil s úsměvem a lehkou ironií. „Na mně je vlastně všechno špatně. Jsem starý, bílý, heterosexuál, jezdím na diesel, jím maso, mám čtyři děti a další vnuky, kteří šíří uhlíkovou stopu. Pokud se někdo cítí být genderově jinak ukotven, je to jeho právo, ale znám jen dvě pohlaví,“ řekl.

V Česku rozpoutali velký rozruch ohledně pohlaví Piráti. Poslanec Ondřej Profant navrhl v květnu v rámci projednávání zákona o občanských průkazech na půdě sněmovního výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj vypuštění údaje o pohlaví držitele z občanských průkazů z důvodu lepší ochrany osobních údajů.

„Lidé, kteří mění své pohlaví, jsou velmi často nuceni se prokazovat opačným pohlavím, než jak vypadají,“ uvedl Profant. Plán se líbí mnoha lidem právě z řad transgender osob. Někteří z nich považují pohlaví za intimní tajemství, které by prý nemělo být povinné zveřejňovat. Podobné opatření loni přijalo například Nizozemsko. Profant však za svůj nápad schytal velké množství kritiky od politiků i občanů.

Manželství pro všechny, nebo ne?

Téma genderu, pohlaví nebo manželství homosexuálů rezonovalo také v zářijové debatě mladých politických kandidátů v říjnových volbách do Sněmovny. Poslanci projednávali na konci letošního dubna novelu, která by homosexuálům umožňovala uzavřít manželský svazek či adoptovat děti.

Úprava zákona nakonec prošla prvním čtením. Do voleb se ale nestihne projednat kompletně, a tak „spadne pod stůl“. Přesto vyvolalo projednávání emotivní diskuzi, a to i napříč jednotlivými stranami. „Zákon zatím není schválen, samotné parlamentní strany jsou v tomto ohledu nejednotné. Sám podporuji manželství pro všechny. V rodině mám člověka, kterého se to dotýká, a chtěl bych, aby měl stejná pravidla,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS 21letý kandidát do Sněmovny Jan Procházka (ČSSD).

S tím nesouhlasil další host debaty, který bude rovněž v říjnových volbách usilovat o poslanecké křeslo. „Manželství tu funguje staletí. Proti homosexuálům nic nemám. Mám 165 centimetrů, a proto nikdy nebudu hrát basket, s tím se také nedá nic dělat. Nebráním se však úpravě o registrovaném partnerství. Ale s manželstvím muže a muže prostě nesouhlasím,“ uvedl 26letý Martin Malášek z SPD.

Tagy:
gender pohlaví Mirek Topolánek Zbigniew Czendlik volby 2021 Zdeněk Hostomský politka Co Čech, to politik!

Hlavní zprávy

Některé billboardy fascinují svou blbostí. Nejlepší hlášky z Co Čech, to politik!
Pořady

Některé billboardy fascinují svou blbostí. Nejlepší hlášky z Co Čech, to politik!

Hosté čtvrtečního pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS probrali volební kampaň, migraci, pravidla pro předjíždění cyklistů i sňatky homosexuálů. Padaly přitom hlášky o „fascinující blbosti billboardů“, „divokých“ Pirátech či „maglajsu v hlavě“. Diskutovali fotbalový internacionál Ladislav Vízek, právník Tomáš Sokol a politický komentátor Roman Joch.

Bartošek: Interpelace na Babiše od poslanců ANO byly jako třídní schůzka Hujerových
360°

Bartošek: Interpelace na Babiše od poslanců ANO byly jako třídní schůzka Hujerových

Předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek v pořadu 360° na CNN Prima NEWS kritizoval čtvrteční interpelace členů hnutí ANO na jejich šéfa a premiéra Andreje Babiše. Podle něj situace ve Sněmovně připomínala „třídní schůzku s Hujerovými“. Vůči jeho názoru se ohradil Patrik Nacher z ANO. Podle něj byly dotazy jeho kolegů na předsedu vlády věcné a navíc podle jednacího řádu Sněmovny nebylo porušeno žádné pravidlo.

Právník Sokol o „Husté dvojce“ Maláčová–Stropnický: Ještě že mám zbraň

Velmi ostrou kritiku si vysloužila „Hustá dvojka“, tedy ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a její spolukandidát do Sněmovny Matěj Stropnický (za ČSSD), od hostů pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Známého právníka Tomáše Sokola dvojice politiků svým videem přesvědčila podle jeho slov nanejvýš o tom, že je rád, že je držitelem zbraně. Proti duu Maláčová–Stropnický se vyjádřili i bývalý fotbalista Ladislav Vízek a politický komentátor Roman Joch.

Už víme, kdo je mozek rodiny. Lidé se kvůli obálce časopisu vysmáli Harrymu a Meghan

Princ Harry se svou ženou Meghan mohou slavit další vítězství. Magazín Time je totiž zařadil mezi 100 nejvlivnějších osobností světa. Zprávou se pochlubili na sociálních sítích v den princových 37. narozenin, spolu s ní sdíleli i fotografii z titulní strany magazínu. Místo obdivu však schytali hlavně kritiku. Lidé se jim vysmáli, že vypadají jako po hodně nezdařené retuši.

Jediný Čech, který byl v F1: Schumacher mi přál hodně štěstí. Snad budu mít brzy nástupce

Celý svět se 16. září 2001 ještě vzpamatovával z teroristických útoků v USA. Jakékoliv sportovní události byly pochopitelně upozaděné, přesto přesně před 20 lety nastal velký den pro Českou republiku. Tomáš Enge se stal prvním – a stále posledním – Čechem, který závodil ve slavné formuli 1. O nezapomenutelné zkušenosti vyprávěl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.

reklama

Domácí zpravodajství

Hamáček: Z ČSSD jsem nejpopulárnější. Za vládu s Babišem bych nám dal dvojku

Nikdo z ČSSD nemá větší popularitu než já a Jana Maláčová, prohlásil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS sebevědomě předseda ČSSD Jan Hamáček. Fakt, že má strana pod jeho vedením historicky nejhorší výsledky a hrozí jí, že se neprobojuje do Sněmovny, nepovažuje pouze za svou chybu, ale za celosvětový trend ústupu tradiční levice. Za vládní angažmá by dal své straně dvojku. Mluví třeba i o tom, že koalice Spolu a Pirátů se STAN se podle něj určitě rozpadnou.

Propusťte Frančettiho, nebo očekávejte následky. Ruská ministryně dala Česku ultimátum

Rusko chce, aby Česká republika propustila Rusa Alexandra Frančettiho, zadrženého v neděli v Praze. Podle agentury TASS to řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová s tím, že Praha nemá případ politizovat. Jeho vydání Ukrajině podle ní bude mít důsledky. Frančettiho zadržela česká policie na žádost Ukrajiny, která ho viní z toho, že se v roce 2014 aktivně podílel na ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama