Dodnes tam straší duch vojáka wehrmachtu. Jak získaly lomy Malá a Velká Amerika své jméno?

Malá Amerika, Velká Amerika, Mexiko. Tři nejznámější vápencové lomy ve Středočeském kraji nedaleko hradu Karlštejn. Obdivovat je můžete především z výšky, i když díky naší reportáži uvidíte i pár záběrů z vody. A štolou projdeme až k legendárnímu „Hagenovu gongu“. Povídá se, že kdo na něj třikrát po sobě zazvoní, pro toho si duch německého vojáka Hagena do roka a do dne přijde.

Ačkoli si řada lidí myslí, že názvy Malá a Velká Amerika jsou odvozeny od podobnosti s americkým Grand kaňonem, skutečné pojmenování souvisí s nedalekou usedlostí nazývanou Amerika. Právě tam se v druhé polovině 19. století usídlila rodina Habětínů.

„Jejich prapředek odjel do Ameriky, vydělal nějaké peníze a statek zvelebil a následně se začalo chodit „k Američanovi“. Statek tak dostal název Amerika. A protože velká Amerika připomíná svým profilem americký Grand kaňon, trempové jim začali říkat Malá a Velká Amerika. A Mexiko – to už je v návaznosti. Spíš jde o tu geografii – Amerika, Mexiko,“ vysvětluje historii pojmenování Daniel Sedláček ze spolku Hagen v pořadu Prima Česko.

Lomy Malá a Velká Amerika vznikaly paralelně na konci 19. století. Velká Amerika byla pro těžbu funkční až do roku 1963, kdy se zřítila její jihovýchodní stěna. Náklady na zabezpečení se ukázaly být příliš vysoké a těžba se pak přestěhovala do nedalekého lomu „Na Čeřince“, který je dodnes funkční.

„Je tady celkem 15 lomů a všechny byly spojeny vždy nějakou sběrnou chodbou. Dohromady je tady asi šest kilometrů štol se všemi těmi odbočkami. Původně se těmito štolami vyvážel vápenec z těch všech lomů, které byly otevírány před 1. světovou válkou až do roku 1956 – od té doby jsou štoly prázdné a začali sem pronikat výletníci a trampové,“ vypráví Sedláček.

Děsivá legenda

A s těmi se objevila řada legend, kdy ta nejznámější je o Hagenovi. „Hans Hagen byl voják německého wehrmachtu, který se tu měl skrývat, zahynul bídnou smrtí a jeho duch tady bloudí pod zemí a strašil trampy i současné návštěvníky. Jedna z legend hovoří o tom, že duch Hagena chodí podzemím a říká se, že gong, když na něj někdo 3× zazvoní, tak vyruší ducha Hagena. Do roka a do dne se mu něco nepěkného stane. Kolegové říkají, že kdo má v životě málo problémů, ať si zazvoní a nějaký problém se určitě najde,“ říká s nadsázkou Sedláček.

Štoly jsou dnes evropsky významnou lokalitou díky zimovišti netopýrů. I to je důvodem, proč jsou jejich prohlídky v zimě pozastaveny. Netopýři totiž potřebují klid. „Každý rok napočítáme dva tisíce jedinců. Jsou to netopýři, kteří sem koncem srpna už zalétávají. V současné době přes den tady určitě nějaký bude, ale bude velká náhoda, když nějakého potkáme. Ještě jsem tady narazil na jezevce nebo kunu, to jsou taky chráněná zvířata. A taky hmyz, ale to už je jiná kapitola,“ přibližuje Sedláček.

Zdejší průzračná voda láká v létě ke koupání. To je tady ale přísně zakázáno. Výjimku mají záchranné složky anebo různé potápěčské kluby. Jejich členové si potápění v lomech užívají.

„Podívejte se kolem, je to úžasná krajina, příroda je fantastická, ryby, dole pod vodou je to úžasný,“ pochvaluje si zdejší prostředí potápěč Josef. A kolegyně Laďka je zase nadšená z prostředí pod vodou. „Máme tam třeba minu, bombu, máme tam Hagena – malého i velkého, kolo, na které si můžete sednout. Je to zajímavé pro potápěče.“

A místní prostředí si zamiloval i potápěč Jiří. „Máme tam plochý kámen, na který si lidé dávají svůj hrneček se svým jménem jako vzpomínku. Tady je docela dobrá viditelnost, dokud si to nezkalíme sami jako potápěči. Je tady hodně jemného kalu na dně a jak mácháme ploutvemi, tak ho zvedáme. Nejkrásnější potápění je tady v zimě pod ledem, když je vidět skoro na druhou stranu.“

„Pod ledem to vypadá jako v moři, takže jsme zažili viditelnost, kdy jsme viděli z jedné strany na druhou,“ říká František, další z party potápěčů.

Malou i Velkou Ameriku můžete obdivovat z různých stezek, které okolo lomů vedou. Jejich součástí jsou i časté vyhlídky. A jestli vás zajímají zdejší štoly, můžete se přes spolek Hagen Mořina objednat jejich prohlídku. Na Hagenův gong ale raději nezvoňte.

Tagy:
Amerika Mexiko potápění Středočeský kraj lom První světová válka soutěska Hrad Karlštejn Velká Amerika Hans Hagen Malá Amerika Mořina

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
14:58

Mrazivá reportáž CNN z Rusy těžce ostřelovaného města: Nikdy jsme se tak nebáli

14:29

Rusko anektuje okupovaná území

13:56

Lipavský: Plánované ohlášení anexe ukrajinských území je naprosto nepřijatelné

13:27

Finsko od půlnoci uzavře hranice pro ruské turisty, oznámil ministr

Hurikán Ian dál pustoší Floridu. Zrušeny byly tisíce letů, miliony lidí jsou bez proudu

Floridu potkala přírodní katastrofa biblických rozměrů. Hurikán Ian o síle čtvrtého stupně včera dorazil k jihozápadnímu pobřeží a zpustošil území mezi městy Naples a Sarasota. Více než čtyři tisíce letů mířících do Spojených států či ze země bylo zrušeno v důsledku hurikánu Ian, který ve středu udeřil na americký stát Florida. Jedna z nejsilnějších bouří, která USA kdy zasáhla, zaplavila ulice, vyvracela stromy a připravila přes 2,2 milionu odběratelů o dodávky elektřiny.

Živě
ON-LINE: Miliardy na kompenzaci dodávek Ukrajině i modernizaci armády. ČR získá pomoc USA

Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska prchají statisíce mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Mluvčí kremlu Dmitrij Peskov pak vzkázal, že cílem Ruska je získat Doněckou oblast. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou další vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS. ČR dostane od USA podporu zhruba 2,7 miliardy Kč na modernizaci armády, kompenzaci dodávek na Ukrajinu a kybernetickou ochranu.

Prymula: Chřipková i covidová vlna bude intenzivnější. Chrání očkování před oběma viry?

Díky nošení respirátorů jsme byli více chráněni. Nyní, když už není povinné, se dá předpokládat, že chřipková i covidová vlna bude intenzivnější, varoval v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Roman Prymula. Epidemiolog popsal, jak v případě nachlazení postupovat a prozradil, zda očkování proti koronaviru předchází i jiným virovým onemocněním.

Střelba na hranicích. Převaděč agresivně projel kontrolou, v autě vezl 15 migrantů

Policie zadržela od půlnoci, kdy začaly na hranicích se Slovenskem dočasné kontroly, přes 120 migrantů a sedm převaděčů. Radiožurnálu to řekl ředitel cizinecké policie Milan Majer. Jeden z převaděčů před strážci zákona nebezpečně ujížděl, zastavily ho až výstřely. Situaci pro vás na místě sleduje i štáb CNN Prima NEWS. Česko zahájilo kontroly na česko-slovenské hranici kvůli vysokému počtu uprchlíků, kteří přes tuzemsko přecházejí do Německa a Rakouska. Policie bude kontrolovat 27 bývalých hraničních přechodů i zelenou státní hranici minimálně deset dnů.

Domácí zpravodajství

Ze soudu o Čapím hnízdu se kvůli nemoci omluvila klíčová svědkyně. Nedorazil ani Babiš

Finanční ředitelka holdingu Agrofert Petra Procházková ve čtvrtek u hlavního líčení v případu kolem dotace na stavbu areálu Čapí hnízdo nevypovídala. Z jednání se omluvila kvůli zdravotním důvodům. K soudu ve čtvrtek nedorazil ani bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), který v kauze čelí spolu se svou někdejší poradkyní Janou Nagyovou obžalobě z dotačního podvodu. Podle právníka někdejšího předsedy vlády Eduarda Bruny je Procházková vzhledem ke svému postavení v Agrofertu klíčovým svědkem.