reklama

Londýnská policie se střetla s demonstranty. Chtěli uctít památku zavražděné ženy

Londýnská policie se v sobotu večer střetla s truchlícími a demonstranty, kteří se shromáždili v parku, aby uctili památku 33leté ženy, z jejíž vraždy byl obviněn policista. Čtyři účastníci akce byli zatčeni. Postup strážníků vyvolal kritiku napříč politickým spektrem.

reklama

Policie uvedla, že musela zakročit v zájmu bezpečnosti a kvůli nedodržování protikoronavirových opatření. Informovala o tom agentura Reuters.

Sarah Everardová zmizela 3. března, když se vracela z londýnské čtvrti Clapham domů do čtvrti Brixton. Ve středu detektivové objevili v lese nedaleko města Ashford v hrabství Kent tělo. V pátek policie potvrdila, že pozůstatky nalezené v tašce patří Everardové. K identifikaci byly použity její zubařské záznamy.

33letá Sarah Everardová se ztratila 3. března.
33letá Sarah Everardová se ztratila 3. března.
Zdroj: Getty Images

Případ šokoval Británii a vyvolal debatu o tom, zda se ženy mohou při večerních procházkách cítit bezpečně. Mnoho žen přitom otevřeně promluvilo o osobních zkušenostech s tím, že se policie a společnost problému dostatečně nevěnují.

Během dne začali lidé přinášet květiny a zapalovat svíčky v parku Clapham Common na jihozápadě Londýna. Památku Everardové uctila mimo jiné manželka prince Williama Kate.

Večer se v parku shromáždilo zhruba 1000 lidí, převážně žen. Cílem akce bylo uctít památku mladé ženy a odsoudit nebezpečí, které ženy pociťují, když se v noci po městě pohybují samy. Postupně se zvyšovalo napětí a někteří v davu křičeli na policii „hanba“. Aktivisté podle Reuters původně chtěli uspořádat oficiální vzpomínkovou akci. Policie ale uvedla, že by se lidé kvůli protikoronavirovým opatřením neměli shromažďovat. Šéfka londýnské policie Cressida Dicková řekla, že akce by byla „nezákonná a nebezpečná“.

K tématu

Policie podle svědků několik žen z parku odvedla v poutech. Později policie oznámila, že zatkla čtyři účastníky protestu. Důvodem podle ní bylo nedodržování protikoronavirových opatření a narušování veřejného pořádku. „Rozhodně jsme se nechtěli dostat do situace, kdy jsme museli sáhnout k donucovacím prostředkům,“ uvedla Helen Ballová z londýnské policie. Doplnila, že strážníci museli zakročit v zájmu bezpečnosti.

Londýnský starosta Sadiq Khan řekl, že reakce policistů „nebyla místy vhodná ani přiměřená“ a dodal, že požaduje naléhavé vysvětlení. Vůdce opozičních labouristů Keir Starmer události označil za „hluboce znepokojivé“, zatímco ministryně vnitra Priti Patelová řekla, že bude také od policie požadovat vysvětlení incidentu.

Londýnská policie se střetla s demonstranty na vzpomínkové akci
Londýnská policie se střetla s demonstranty na vzpomínkové akci
Zdroj: CNN

Premiér Boris Johnson se svou partnerkou Carrie Symondsovou za Everardovou zapálil svíčku. Umístěna byla před dveře jeho sídla v Downing Street. Dříve v sobotu premiér řekl, že chce zajistit bezpečnost v ulicích a zasadit se o to, aby ženy nebyly vystavovány obtěžování a násilí.

Z únosu a vraždy Everardové byl obviněn osmačtyřicetiletý policista Wayne Couzens, jehož prací je podle Reuters střežit diplomatické budovy. Zůstává ve vazbě, v sobotu stanul před soudem, kde pouze prokázal svou totožnost. Další slyšení se uskuteční v úterý.

K tématu

Tagy: Londýn vražda policista žena protesty koronavirová opatření Sadiq Khan Sarah Everardová

Další hlavní zprávy

Opozice

Jako rozbalování Kinder vajíčka, lidé jsou zmatení. Arenbergera kritizuje nejen opozice

Jako rozbalování Kinder vajíčka, lidé jsou zmatení. Arenbergera kritizuje nejen opozice

Je to ostuda, pokračuje vládní chaos a lidé už jsou zoufalí. Opoziční politici kritizují sobotní rozhodnutí ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO), který v pondělí navrhne vládě, aby i nadále omezila shromažďování maximálně na dvě osoby. To se dotkne také amatérských sportovců, kteří už se těšili na kolektivní aktivity. Návrh se tak nelibí ani sportovním organizacím, bývalý premiér Mirek Topolánek přirovnal situaci ke Kinder vajíčku.

Slavia, nebo Sparta? Poslanci se vsadili, kdo vyhraje derby. Nacher může leštit vitrínu
Romana nemohla ovládat tělo. V 38 letech si vyslechla krutou diagnózu: Parkinsonova nemoc
Průlom století: Fyzici jsou na stopě neznámé síle, která ovlivňuje částice v přírodě
Konspirátoři zneužívají tragickou smrt Petra Kellnera. Šíří o něm bizarní teorie
reklama
reklama
Tomský: Philip si sňatkem s Alžbětou zkazil kariéru, Harryho unesla šílená ženská

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama