reklama

Lukašenko otočil. Nové prezidentské volby v Bělorusku budou, ale až po změně ústavy

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko podle ruské zpravodajské agentury RIA Novosti změnil názor na opětovné uspořádání prezidentských voleb. Podle Lukašenka se ale nejdříve musí změnit ústava.

reklama

„Bude to tak, chlapi. Musíme přijmout novou ústavu (...) a tu byste měli schválit v referendu, protože i předchozí ústavu jsme přijali v referendu. A po nové ústavě lze, pokud si to budete přát, uspořádat volby – parlamentní, prezidentské i místní,“ řekl Lukašenko při návštěvě minské továrny MZKT, kterou vysílala v přímém přenosu státní televize.

V pondělí dopoledne přitom Lukašenko prohlásil, že se v zemi nové prezidentské volby konat nebudou a že ho k tomu nepřimějí ani výzvy opozice, ani protesty proti falšování voleb. „Nikdy byste neměli předpokládat, že udělám něco pod tlakem,“ prohlásil před dělníky v jedné z minských továren. „Nové volby nebudou, dokud mě nezabijete,“ uvedl.

Největší demonstrace v dějinách země

Demonstrace a stávky začaly v Bělorusku po prezidentských volbách, které se konaly v neděli 9. srpna a po nichž úřady pošesté vyhlásily Lukašenka vítězem, tentokráte s více než 80 procenty hlasů. Značná část Bělorusů ale tento výsledek odmítá jako zfalšovaný a za skutečnou vítězku pokládá opoziční kandidátku Svjatlanu Cichanouskou, která pod tlakem úřadů odjela do Litvy.

I přes policejní násilí a hromadné zatýkání demonstrantů protesty v Bělorusku sílí. Nezastavilo je ani zadržení tisíců demonstrantů, z nichž mnohé policisté brutálně zbili. Nejméně dva protestující přišli o život.

O uplynulé neděli zažila devítimilionová země největší demonstraci ve své historii, když se v Minsku podle odhadů sešlo na 200 tisíc lidí. Demonstrace za Lukašenkovo odstoupení se konaly i v dalších městech a zároveň propukly stávky v některých klíčových podnicích. Pondělní Lukašenkovy návštěvy v minských továrnách provázelo volání „Odejdi!“.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

Od půlnoci z úterka na středu 28. října začala v Česku platit dosud nejpřísnější opatření proti šíření koronaviru. Trvat budou přinejmenším do konce nouzového stavu, tedy do 3. listopadu. Vláda zakázala například volný pohyb po deváté hodině večer, provoz maloobchodů v neděli, omezila farmářské trhy a nařídila homeoffice. Jaké mají tato opatření výjimky?

Koronavirus

Další rekord: Přibylo 15 663 případů koronaviru. Kapacity systému jsou ohroženy

Další rekord: Přibylo 15 663 případů koronaviru. Kapacity systému jsou ohroženy

Počet nových případů koronaviru v Česku se po čtyřech dnech vrátil nad 15 000. V úterý potvrzených 15 663 nakažených zhruba o 400 překonalo rekord z minulého pátku. Nemocných je nyní více než 170 000 lidí, většinou s mírným průběhem onemocnění COVID-19. Pokračuje ale nárůst počtu hospitalizovaných a také úmrtí, těch už je 2 547. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Historie

28. října 1918 byla zahájena i česká „kolonizace“ Slovenska

28. října 1918 byla zahájena i česká „kolonizace“ Slovenska

Státní svátek připadající na 28. říjen není jen výročím vyhlášení Československé republiky, ale podle současných stoupenců dekolonizačního hnutí souvisí i se zahájením kolonizace Slovenska. Jisté je, že Slovensko museli Češi napřed vojensky dobýt, což se jim plně podařilo až v létě roku 1919.

reklama
Každý den distanční výuky škodí všem žákům, upozorňuje neurolog Stránský
Velká zelená zeď: Jak vypadá africká vzpoura proti Sahaře a globálnímu oteplování?
Messi dosáhl svého. Prezident fotbalové Barcelony podal demisi
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Zákaz vycházení, zavřené obchody, povinný home office. Co vše se mění?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Vládní nařízení se dotkla i autoškol. Žákům hrozí opakování a další placení kurzu
Poslední metro v deset večer. Denní provoz pražské MHD se od pondělí zkrátí
Zákaz prodeje alkoholu a lockdown jako v Izraeli. Imunolog Hořejší by opatření přitvrdil
Další články
reklama
reklama