reklama

Lukašenko otočil. Nové prezidentské volby v Bělorusku budou, ale až po změně ústavy

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko podle ruské zpravodajské agentury RIA Novosti změnil názor na opětovné uspořádání prezidentských voleb. Podle Lukašenka se ale nejdříve musí změnit ústava.

reklama

„Bude to tak, chlapi. Musíme přijmout novou ústavu (...) a tu byste měli schválit v referendu, protože i předchozí ústavu jsme přijali v referendu. A po nové ústavě lze, pokud si to budete přát, uspořádat volby – parlamentní, prezidentské i místní,“ řekl Lukašenko při návštěvě minské továrny MZKT, kterou vysílala v přímém přenosu státní televize.

V pondělí dopoledne přitom Lukašenko prohlásil, že se v zemi nové prezidentské volby konat nebudou a že ho k tomu nepřimějí ani výzvy opozice, ani protesty proti falšování voleb. „Nikdy byste neměli předpokládat, že udělám něco pod tlakem,“ prohlásil před dělníky v jedné z minských továren. „Nové volby nebudou, dokud mě nezabijete,“ uvedl.

Největší demonstrace v dějinách země

Demonstrace a stávky začaly v Bělorusku po prezidentských volbách, které se konaly v neděli 9. srpna a po nichž úřady pošesté vyhlásily Lukašenka vítězem, tentokráte s více než 80 procenty hlasů. Značná část Bělorusů ale tento výsledek odmítá jako zfalšovaný a za skutečnou vítězku pokládá opoziční kandidátku Svjatlanu Cichanouskou, která pod tlakem úřadů odjela do Litvy.

I přes policejní násilí a hromadné zatýkání demonstrantů protesty v Bělorusku sílí. Nezastavilo je ani zadržení tisíců demonstrantů, z nichž mnohé policisté brutálně zbili. Nejméně dva protestující přišli o život.

O uplynulé neděli zažila devítimilionová země největší demonstraci ve své historii, když se v Minsku podle odhadů sešlo na 200 tisíc lidí. Demonstrace za Lukašenkovo odstoupení se konaly i v dalších městech a zároveň propukly stávky v některých klíčových podnicích. Pondělní Lukašenkovy návštěvy v minských továrnách provázelo volání „Odejdi!“.

K tématu

Další hlavní zprávy

Konec testování v mateřských školách? Hygienička prozradila, kdy se dětem uleví
reklama
reklama
Konečně spravedlnost, slaví Američané verdikt poroty v případu Floyda. Vyrazili do ulic

USA

Domácí zpravodajství

KOMENTÁŘ: Hlavně nezmínit Klause. Petr Fiala nadělil ODS ke 30. výročí cancel culture
Spor o testování v semilské škole pokračuje. Po odvolání ředitele se zástupkyně neshodnou
Další články
reklama
reklama