reklama
CNN Prima News ústava

ústava

Výpis příspěvků ke štítku „ústava“

Vyhláška o povinném očkování proti covidu je mizerná. Zrušení je namístě, míní Dostál

5. ledna 2022 15:28

Vyhláška o povinném očkování proti nemoci COVID-19 je napsaná mizerně a obsahuje několik sporných bodů. Nejlepším východiskem je její úplně zrušení, řekl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS expert na zdravotnické právo Ondřej Dostál (Piráti). Jedním z hlavních problémů je podle něj účinnost současných vakcín, které nezamezují šíření nemoci. Z toho důvodu nelze podle Dostála zavést povinnou aplikaci na základě Zákona o ochraně veřejného zdraví.

Senátoři podali ústavní stížnost kvůli povinnému očkování. Rozděluje prý společnost

5. ledna 2022 10:40

Skupina senátorů se rozhodla podat k Ústavnímu soudu návrh na zrušení ministerské vyhlášky o povinném očkování proti nemoci COVID-19 pro seniory a další skupiny lidí. Podle nich nemá takový krok právní ani medicínské opodstatnění, navíc ve velkém rozděluje již tak rozpolcenou společnost. Senátoři na tiskové konferenci nicméně upozornili, že nejde o iniciativu, která by brojila proti povinnému očkování jako takovému.

Sledujte ZÁZNAM: Senátoři napadli vyhlášku o povinném očkování. Jaký zvolili postup?

5. ledna 2022 09:12

Skupina senátorů oznámí podrobnosti ke své ústavní stížnosti na vyhlášku o povinném očkování. Tu se bývalá vláda Andreje Babiše (ANO) rozhodla zavést od letošního března pro lidi nad 60 let a vybrané profese. Nový kabinet Petra Fialy (ODS) plánuje z předpisu vyřadit povinné očkování minimálně pro seniory. Tiskovou konferenci, která je plánovaná na 9:30, můžete sledovat on-line na webu cnn.iprima.cz.

Fiala mohl jednat dřív. Žaloba vykopává válečnou sekyru, vzkazuje budoucí vládě Havlíček

13. prosince 2021 12:19

Petr Fiala mohl své kandidáty na ministry konzultovat dříve, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS vicepremiér v demisi Karel Havlíček (ANO). Podle něj by teď nastupující vláda nebyla v situaci, kdy řeší nevoli prezidenta Miloše Zemana jmenovat kandidáta na ministra zahraničí Jana Lipavského a hrozí mu i kompetenční žalobou. Na výkladu Ústavy se ale v následující debatě neshodli ani experti.

Povinné očkování proti covidu? Zástěrka neschopnosti politiků, zlobí se německý exministr

2. prosince 2021 16:41

Debata o povinném očkování proti nemoci COVID-19 se v sousedním Německu rozjela naplno. Také kvůli tomu, že ani přes stále se zpřísňující opatření se nedaří výrazně snížit základní ukazatel týdenní incidence na 100 tisíc obyvatel. Restrikce a možná povinná vakcinace mají ale i řadu odpůrců. Jedním z nich je exministr vnitra Otto Schily, který se tvrdě opřel do představitelů současné vlády.

Senát nebude řešit převod pravomocí prezidenta, pokud se Zemanův stav nezhorší

9. listopadu 2021 12:13
Aktualizováno

Senát by podle své ústavní komise neměl schvalovat převod pravomocí prezidenta, pokud se zdravotní stav Miloše Zemana nezhorší a umožní mu plnit aspoň významné kompetence, které souvisejí například s výměnou vlády. Horní komora by měla bezodkladně rozhodnout o dočasném převodu pravomocí hlavy státu, pokud Zeman podle sdělení lékařů nebude schopen zastávat prezidentský úřad. Komise se na tom v úterý shodla na návrh svého předsedy Zdeňka Hraby (STAN). Organizační výbor Senátu vzal toto doporučení na vědomí.

reklama