reklama

Lůza nevymaže naši historii a kulturu, opřel se do radikální levice Trump

Americký prezident Donald Trump se při příležitosti připomenutí Dne nezávislosti tvrdě pustil do demonstrantů, kteří v posledních týdnech pustošili americká města. V projevu před památníkem Mount Rushmore řekl, že cílem radikálů není lepší Amerika, ale její konec. Podle něj jsou děti ve školách učeny a vedeny k nenávisti vůči Americe. Demokraté plánovanou akci označili již dříve za oslavu bílé nadvlády. Trump je mimo jiné kritizován i za pořádání projevů v době prudkého nárůstu nakažených nemocí COVID-19.

reklama

„Zuřivá lůza se snaží svrhnout sochy našich otců zakladatelů. Mnoho z těchto lidí nemá vůbec ponětí, proč to dělá. Někteří ale vědí přesně, co dělají. Myslí si, že Američané jsou slabí a submisivní. Nikoliv, Američané jsou silní a hrdí a nenechají si od nich vzít naši zemi, všechny její hodnoty, historii a kulturu,“ uvedl Trump.

Prezident v ryze patriotickém projevu připomenul úspěchy Ameriky a Američanů. Mluvil o životech všech čtyř prezidentů, jejichž podobizny jsou vytesány do hory Mount Rushmore, a dodal, že nikdy nebudou zapomenuti. V projevu ale zahrál i na strunu svých příznivců a tvrdě odmítl přistoupit na jakékoliv požadavky protestujících z posledních týdnů.

K tématu

Nenecháme se zastrašit špatnými a zlými lidmi

„Naše země zažívá nemilosrdnou kampaň za vyhlazení naší historie, zostuzení našich hrdinů, vymazání našich hodnot a indoktrinaci našich dětí.“ To se však levici podle Trumpa nepodaří. „Jako před 244 lety. Nenecháme se tyranizovat, nenecháme se ponižovat a nenecháme se zastrašit špatnými a zlými lidmi.“ Prezident také zcela odmítl plány na zrušení policie. „Nikdy nerozpustíme naši policii a nezakážeme druhý dodatek zaručující právo na držení zbraní.“

Trump také zdůraznil, že radikální ideologové útočí na americké hodnoty pod heslem sociální spravedlnosti, ve skutečnosti však podle prezidenta ničí spravedlnost i společnost. „Chtějí nás umlčet, to se jim ale nepodaří,“ uvedl 45. prezident. Za bouřlivého jásotu příznivců oznámil zatčení některých demonstrantů, kteří v posledních dnech po Spojených státech ničili sochy a památníky. „Dostanou minimálně deset let,“ připomenul své nařízení. Spolu s tím oznámil plán na vytvoření Národní zahrady amerických hrdinů, kterou popsal jako rozsáhlý venkovní park, v němž budou stát sochy největších Američanů, kteří kdy žili.

Příznivci bez roušek

Do Trumpa se před několika dny pustili na Twitteru demokraté. „Trump znovu a znovu zneucťuje domorodé komunity. Pokusil se omezit jejich hlasovací práva a zablokovat kritickou pandemickou pomoc. Teď bude mít projev oslavující bílou nadvládu u Mount Rushmore. Území, které bylo kdysi posvátné domorodým komunitám,“ napsali. Svůj příspěvek ale po krátké době smazali.

Demokraté se snažili upozornit na to, že indiánské komunity v regionu neschvalují prezidentovy návštěvy ani památník amerických prezidentů na jejich posvátném území. Některé liberální noviny jako Los Angeles Times upozornily na to, že tvůrce památníku Gutzon Borglum byl rasista. Podobně i znázornění prezidenti George Washington a Thomas Jefferson jsou podle kritiků problematičtí, protože byli otrokáři.

Kritici ale také upozornili na to, že příznivci prezidenta, kteří se na akci chystají, nemusejí mít roušky ani dodržovat federální vládou doporučený rozestup. To se skutečně potvrdilo, většina lidí z publika neměla zakrytá ústa a nedodržela ani doporučený rozestup.

Tagy: George Washington americký prezident projev rasismus Mount Rushmore Thomas Jefferson Den nezávislosti indiánské komunity

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Další obrat vlády. Třítýdenní karanténu zkrátila o týden, novinka platila dva dny

Další obrat vlády. Třítýdenní karanténu zkrátila o týden, novinka platila dva dny

Délka karantény pro rodiny, ve kterých je někdo nakažený koronavirem a nemůže se izolovat od ostatních členů domácnosti, se zkracuje ze tří týdnů na 14 dnů. Rozhodla o tom vláda na mimořádném zasedání. Nařízení začne platit od půlnoci z úterý na středu. Jedná se přitom o jeden z dalších názorových obratů o 180°. O předchozím prodloužení na tři týdny totiž vláda rozhodla minulý týden ve čtvrtek, platilo tedy nakonec od 1. března pouhé dva dny.

Hamza: Šlesingr a Moravec se dají nahradit, mladí čeští biatlonisté mají perspektivu
Podezřelý z vyhrožování Babišovi smrtí je v Česku. Hrozí mu osm let
reklama
reklama
Bizarnosti vládních opatření: Někdo nemůže za dům, druhý má k dispozici půl Jeseníků

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Další články
reklama
reklama