CNN Prima News Dalibor Zítko

Dalibor Zítko

redaktor FTV Prima

Dalibor žije ve Spojených státech, kdy na webu CNNPrima.cz přináší čerstvé informace o dění právě z USA. (dalibor.zitko@iprima.cz)

Nejnovější příspěvky autora

USA

DeSantis vyostřil boj proti Velkému bratrovi. Nově si došlápl na internetové vyhledávače

Floridský guvernér Ron DeSantis a jeden ze žhavých kandidátů na příštího prezidenta USA si vzal do hledáčku velké on-line vyhledávače a způsob fungování jejich služeb. V úterý podepsal zákon o „transparentnosti technologií“, podle kterého budou internetoví giganti mimo jiné muset dokázat, že neupřednostňují výsledky vyhledávání podle politické ideologie. Nařízení současně umožnuje Floriďanům kontrolovat své osobní údaje na sociálních sítích a dává jim právo vlastní osobní data i zcela vymazat. Kritici normy upozorňují na její úzký záběr a možnosti obejít její původní cíle. Tématu se věnují i weby The Wall Street Journal nebo Bloomberg Law.

USA

Kiks při zahájení kampaně. DeSantis rozjel své tažení rozpačitě, Trump se mu vysmíval

Floridský guvernér Ron DeSantis na Twitteru oficiálně oznámil svoji kandidaturu na úřad amerického prezidenta. Sociální síť po jeho prohlášení nevydržela nápor uživatelů a zkolabovala. Zahajení kampaně tak začalo se zpožděním a sledovalo ho mnohem méně lidí. Rozpačitý start okamžitě využil k posměškům americký prezident Joe Biden i DeSantisův největší soupeř z řad republikánů, exprezident Donald Trump.

Další příspěvky autora

Zelenskyj se v Americe těší drtivé podpoře. Občané pomoc Ukrajině vítají, ukázal průzkum

Američané jsou spokojeni s prezidentem Volodymyrem Zelenským v čele Ukrajiny. Až 74 procent z nich si myslí, že odvádí dobrou práci. Vyplývá to z průzkumu zpravodajského webu Fox News. Ten také ukázal, že polovina dotázaných chce podporovat Ukrajinu, dokud nevyhraje. Jedná se zejména o příznivce demokratů, republikáni zůstávají zdrženlivější a volají spíše po časově omezené pomoci.

Trump se ostře pustil do skotské premiérky: Zkrachovalá levicová extremistka. Spánembohem

Oznámený odchod skotské premiérky Nicoly Sturgeonové a předsedkyně Skotské národní strany nenechal bez povšimnutí bývalý americký prezident Donald Trump. Ve svém prohlášení ji označil za „zkrachovalou levicovou extremistku“ a postěžoval si, že s ním bojovala v souvislosti s jeho golfovými hřišti v její zemi. Skotové podle něj na odchodu Sturgeonové vydělají.

Krutá zima v USA dohání i zvířata. Žena našla přimrzlého kocoura k zemi, teď bojuje o život

S extrémním počasím ve Spojených státech nebojovali v posledních dnech jen lidé, ale také zvířata. V pondělí Kelly Vanderlaanová zahlédla na ulici města Muskegon schouleného kocoura přimrzlého k zemi. Žena neváhala a čtyřnohého přítele vysvobodila a odvezla na veterinární kliniku. Podle doktorů tak učinila v poslední možné chvíli. Zvíře ale ještě nemá vyhráno.

Chaos a frustrace na letištích v USA: Sněhové bouře odřízly od světa stovky tisíc lidí

Místo pohody a sváteční nálady zažívá část Američanů frustraci a apatii. Stovky tisíc lidí včera uvízly na amerických letištích poté, co byly zrušeny téměř čtyři tisíce vnitrostátních letů. Nejvíce byli zasaženi cestující aerolinky Southwest, která v pondělí zrušila až 70 procent všech svých letů. Svůj krok zdůvodnila extrémním počasím i nedostatkem personálu.

Revoluce na Stanfordově univerzitě: Zakázala slova jako Američan, stupidní či ona

Slavná kalifornská univerzita ve Stanfordu se rozhodla v rámci tzv. „iniciativy eliminace škodlivé řeči“ zakázat na svém webu vybrané výrazy. Nejedná se přitom jen o vulgarity, ale o desítky běžných slov jako „závislý“, „oběť“ nebo „Hispánec“. Zatímco k některým slovům nabídla univerzita alternativy, například slovo „statečný“ bude vyškrtnuto úplně.

Potomci otroků mají dostat odškodné. Afroameričané žádají peníze, zlato i půdu

V americkém Oaklandu proběhla schůze kalifornské pracovní skupiny pro reparace. Guvernérem ustavený výbor na ní řešil výši odškodnění pro Afroameričany za otroctví a vyslechl si i řadu návrhů od veřejnosti. Ukázalo se přitom, že kompenzace v přepočtu přes pět milionů korun na osobu zřejmě nebude stačit. Někteří diskutující chtěli po členech výborů odškodnění v hodnotě až 18 milionů korun, dotace i pozemky.

Horor na pláži: Moře vyplavilo zohavená lidská těla. Lidé se opodál v poklidu opalovali

Ponurý obrázek se o víkendu naskytl návštěvníkům mexického letoviska Acapulca. Moře tam během víkendu vyplavilo na břeh pozůstatky tří lidí. Podle místních zpráv jevila těla známky mučení. Bezpečnostní složky, které byly k místu brutální scény přivolány, se rozhodly nechat pláž otevřenou. Zmasakrovaná těla nevyvedla z míry ani mexické turisty, kteří jen pár metrů od jednoho z vyplavených těl pokračovali v plážových radovánkách i se svými dětmi.

Trumpova další prohra. Demokratka Hobbsová porazila v Arizoně jeho favoritku

Američtí demokraté mají další důvod k oslavám. Bývalá demokratická senátorka Katie Hobbsová zvítězila v guvernérských volbách Arizony nad republikánkou Kari Lakeovou. Arizona se tak vedle Marylandu a Rhode Islandu stala třetím státem, kde se letos demokratům podařilo vystřídat na guvernérské pozici republikány. Neúspěch Lakeové je zároveň další velkou porážkou bývalého prezidenta Trumpa. Jím podporovaným kandidátům se v listopadových volbách nepovedlo oslovit voliče v klíčových státech.