CNN Prima News Dalibor Zítko

Dalibor Zítko

redaktor FTV Prima

Dalibor žije ve Spojených státech, kdy na webu CNNPrima.cz přináší čerstvé informace o dění právě z USA. (dalibor.zitko@iprima.cz)

Nejnovější příspěvky autora

Krutá zima v USA dohání i zvířata. Žena našla přimrzlého kocoura k zemi, teď bojuje o život
USA

Krutá zima v USA dohání i zvířata. Žena našla přimrzlého kocoura k zemi, teď bojuje o život

S extrémním počasím ve Spojených státech nebojovali v posledních dnech jen lidé, ale také zvířata. V pondělí Kelly Vanderlaanová zahlédla na ulici města Muskegon schouleného kocoura přimrzlého k zemi. Žena neváhala a čtyřnohého přítele vysvobodila a odvezla na veterinární kliniku. Podle doktorů tak učinila v poslední možné chvíli. Zvíře ale ještě nemá vyhráno.

Chaos a frustrace na letištích v USA: Sněhové bouře odřízly od světa stovky tisíc lidí
USA

Chaos a frustrace na letištích v USA: Sněhové bouře odřízly od světa stovky tisíc lidí

Místo pohody a sváteční nálady zažívá část Američanů frustraci a apatii. Stovky tisíc lidí včera uvízly na amerických letištích poté, co byly zrušeny téměř čtyři tisíce vnitrostátních letů. Nejvíce byli zasaženi cestující aerolinky Southwest, která v pondělí zrušila až 70 procent všech svých letů. Svůj krok zdůvodnila extrémním počasím i nedostatkem personálu.

Další příspěvky autora

Revoluce na Stanfordově univerzitě: Zakázala slova jako Američan, stupidní či ona

Slavná kalifornská univerzita ve Stanfordu se rozhodla v rámci tzv. „iniciativy eliminace škodlivé řeči“ zakázat na svém webu vybrané výrazy. Nejedná se přitom jen o vulgarity, ale o desítky běžných slov jako „závislý“, „oběť“ nebo „Hispánec“. Zatímco k některým slovům nabídla univerzita alternativy, například slovo „statečný“ bude vyškrtnuto úplně.

Potomci otroků mají dostat odškodné. Afroameričané žádají peníze, zlato i půdu

V americkém Oaklandu proběhla schůze kalifornské pracovní skupiny pro reparace. Guvernérem ustavený výbor na ní řešil výši odškodnění pro Afroameričany za otroctví a vyslechl si i řadu návrhů od veřejnosti. Ukázalo se přitom, že kompenzace v přepočtu přes pět milionů korun na osobu zřejmě nebude stačit. Někteří diskutující chtěli po členech výborů odškodnění v hodnotě až 18 milionů korun, dotace i pozemky.

Horor na pláži: Moře vyplavilo zohavená lidská těla. Lidé se opodál v poklidu opalovali

Ponurý obrázek se o víkendu naskytl návštěvníkům mexického letoviska Acapulca. Moře tam během víkendu vyplavilo na břeh pozůstatky tří lidí. Podle místních zpráv jevila těla známky mučení. Bezpečnostní složky, které byly k místu brutální scény přivolány, se rozhodly nechat pláž otevřenou. Zmasakrovaná těla nevyvedla z míry ani mexické turisty, kteří jen pár metrů od jednoho z vyplavených těl pokračovali v plážových radovánkách i se svými dětmi.

Trumpova další prohra. Demokratka Hobbsová porazila v Arizoně jeho favoritku

Američtí demokraté mají další důvod k oslavám. Bývalá demokratická senátorka Katie Hobbsová zvítězila v guvernérských volbách Arizony nad republikánkou Kari Lakeovou. Arizona se tak vedle Marylandu a Rhode Islandu stala třetím státem, kde se letos demokratům podařilo vystřídat na guvernérské pozici republikány. Neúspěch Lakeové je zároveň další velkou porážkou bývalého prezidenta Trumpa. Jím podporovaným kandidátům se v listopadových volbách nepovedlo oslovit voliče v klíčových státech.

Žádná červená vlna nepřišla, přiznávají republikáni. S demokraty svádí o Kongres tuhý boj

Demokraté s republikány svádějí tuhý boj o americký Senát. Velmi těsné jsou zejména výsledky ve státech Georgia, Wisconsin a Arizona. Demokraté nicméně získali důležitý senátorský mandát za Pensylvánii. Vedle toho se jim podařilo obhájit posty guvernérů v Michiganu, Minnesotě, Novém Mexiku a Illinois. Republikáni zatím věří, že se jim podaří ovládnout americkou Sněmovnu reprezentantů.

DeSantis drtivě zvítězil na Floridě. Trumpa může vyzvat v boji o prezidentskou kandidaturu

Republikán Ron DeSantis byl v úterý znovuzvolen jako guvernér Floridy a míří do svého druhého volebního období. Nekompromisní kritik tzv. woke kultury, pandemických opatření a socialistických regulací zvítězil nad svým oponentem Charlie Cristem o závratných 1,5 milionů hlasů. DeSantis je zároveň prvním republikánským politikem, jemuž se podařilo po dvaceti letech vyhrát v okrese Miami-Dade. Vedle DeSantise obhájil svůj senátorský mandát na Floridě i republikán Marco Rubio.

Biden v obavách, bitva o Kongres začala. Demokraté ztrácejí podporu Hispánců i černochů

Prezidenta Joea Bidena čekají v následujících hodinách perné chvilky. Američané budou v úterý rozhodovat o novém složení Kongresu i o guvernérech celkem 36 států. Pokud se republikáni Kongresu zmocní, mohl by se prezident rozloučit s prosazením velké části své agendy. Předvolební průzkumy přitom favorizují právě republikány. Těm se podle deníku The Wall Street Journal (WSJ) daří získávat podporu od stále větší části Latinoameričanů a Afroameričanů.

Jste jako švábi, řekla moderátorka o běloškách volících republikány. Pohádala se i s kolegyní

O pořádný rozruch v amerických médiích se včera postarala spolumoderátorka diskusního pořadu The View Sunny Hostinová. Během debaty o potratech přirovnala republikánské voličky bílé pleti ke hmyzu, který se chce sám zahubit. Hostinová reagovala na volební průzkum deníku Wall Street Journal (WSJ), podle něhož ženy z amerických předměstí upřednostňují v nadcházejících volbách do Kongresu republikány. Ti přitom chtějí omezovat například právo na potrat.

Neziskovky vytáhly do boje proti Muskovi. Vyzývají inzerenty k bojkotu Twitteru

Nový majitel Twitteru Elon Musk neztrácí čas. Krátce poté, co se stal ředitelem této sociální sítě do ní přetáhl přes padesát zaměstnanců z Tesly, informuje CNBC. Musk chce zvýšit příjmy, uvažuje o zavedení předplatného a poplatků za videa. Občanské organizace mezitím vyzvaly největší twitterové inzerenty, aby tuto sociální síť bojkotovaly, pokud Musk zavede nová pravidla o moderování příspěvků.