Pokud chceme platy jako v Německu, musí skončit levná práce, burcuje komunista

Pokud se má Česko mzdově přiblížit zbytku Evropy, musí nastat konec levné pracovní síly. Takový recept prosazuje poslanec KSČM Leo Luzar. Ekonomický expert hnutí Přísaha Pavel Řežábek míní, že Česko už se platům, jaké mají například v Německu, pomalu přibližuje. Politici o tom debatovali v pořadu Jak volí vaše peněženka na CNN Prima NEWS.

„Vraťme se do 90. let, kdy se nasadila levná pracovní síla, která měla nastartovat přechod ekonomiky do nové doby. Jenže pokud se má Česko mzdově přiblížit Evropě, musí teď nastat konec levné práce,“ prohlásil ve vysílání komunistický poslanec Leo Luzar. Problémem je podle něj také velké množství firem, které mají vlastníky v zahraničí.

Češi odpracují ročně přes 1700 hodin, o 400 více než v Německu. „Tabulkově máme produktivitu vyšší než v Německu. Musí nastat konec montoven a začátek výrob,“ zhodnotil Luzar. Překvapil ale ekonoma Lukáše Kovandu, který vystoupení politiků následně hodnotil. „Když Luzar říkal, že máme vyšší produktivitu, tak jsem zvedal obočí. Asi myslel, že odpracujeme více,“ podotkl.

Podle ekonomického experta hnutí Přísaha Pavla Řežábka je potřeba koukat do minulosti. „Pořád říkáme, že zaostáváme, ale neříkáme, kde jsme byli dřív a kde jsme teď. Brát jako Němci budeme za dlouho, ale v roce 1993 jsme měli mzdu na 8 procentech té jejich, teď jsme na více než 36 procentech. Postupně je dotahujeme. Čím déle budeme mít korunu, tím to bude dříve,“ uvedl v souvislosti s případným přijetím eura.

Už v 90. letech byly sliby nesmyslné

Důvodem, proč je srovnání s Německem dlouhodobým tématem, jsou podle ekonomky Ilony Švihlíkové 30 let staré sliby politiků. „Od transformace uplynulo hodně let a pamatuji si na slib z minulého tisíciletí, že do 5 let doženeme Německo. Důvod, proč se tak nestalo, je v reformách na začátku 90. let,“ uvedla.

K názoru Švihlíkové se přidal i Kovanda. Porovnání s Německem je ale prý zavádějící, protože naši sousedé patři ve mzdách ke světové špičce. „Doháníme Itálii nebo Japonsko, ale i Německo. Jen ne tak rychle, jak se slibovalo. Mzdy u nás rostly čtyřikrát rychleji než v zemích Evropské unie. Pořád žijeme v představě, že jsme mohli Němce dohnat za 10 let, což byl už tehdy nesmysl,“ konstatoval ekonom.

Průměrná mzda v Německu v roce 2020 činila 4342 eur, tedy 110 500 Kč. Česká průměrná mzda je přes 38 tisíc korun, tedy lehce přes třetinu té německé.

Tagy: