reklama

Euro nám teď nic nepřinese. Šlo by o časovanou bombu, shodli se politici a ekonomové

Na přijetí eura není pro Česko vhodná doba, shodli se v pořadu Jak volí vaše peněženka na CNN Prima NEWS politici i ekonomové. Lukáš Kovanda dokonce označil případný vstup do eurozóny za časovanou bombu. Ekonomický expert hnutí Přísaha Pavel Řežábek podotkl, že k přijetí eura se sice Česko zavázalo, ale čím později k tomu dojde, tím pro naši zemi lépe.

reklama

„Euro je časovaná bomba, která není připravena. Euro ochuzuje jih a prohlubuje propast oproti severu. Nastupovat do spolku, který jednou exploduje, není namístě. Jsme lépe připraveni než například Španělsko a Itálie, ale žádná bota nás netlačí,“ zhodnotil v pořadu Jak volí naše peněženka hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Ekonomka Ilona Švihlíková podotkla, že je odpůrcem eura dlouhodobě. „Je potřeba si nechat svou vlastní měnu. Při našem načasování budeme vstupovat do eurozóny ve chvíli, kdy se bude rozpadat,“ řekla. Reagovala tak na slova Kovandy, který zdůraznil, že Česko se opravdu zavázalo ke vstupu do eurozóny, ale není dáno, do kdy se tak musí stát. „Určitě nevstoupíme, když centrální banka látá dluhy jiných zemí,“ konstatoval.

A jak se k přijetí eura stavěli političtí hosté pořadu? „Aktuálně určitě ne. Podívejme se na Slovensko. Vyšvihlo se ze skupiny V4 a chtělo být lídrem, dnes na tom není dobře. Má problémy a o 23 procent nižší průměrnou mzdu než my,“ řekl poslanec KSČM Leo Luzar.

Ekonomický expert hnutí Přísaha Pavel Řežábek doplnil, že na vstup do eurozóny opravdu není vhodná doba: „Jsme méně vyspělá ekonomika a čím dříve zafixujeme kurz vůči euru, tím dříve zavřeme kanál, kterým se přibližujeme těm nejvyspělejším zemím. Čím později euro přijmeme, tím na tom budeme lépe.“

Euro by pomohlo úspěšným firmám

Pro přijetí eura je ale například ekonom Radek Špicar. Podle něj by z přijetí eura profitovali nejen čeští exportéři, ale i sami občané. Ti by ušetřili třeba při směně peněz před odjezdem na dovolenou. „V celonárodním kontextu jsou to skutečně ztráty v řádech miliard korun a jsou naprosto zbytečné. Jde o peníze, které bychom v Česku mohli utratit mnohem smysluplněji,“ myslí si Špicar.

Také první místopředseda ODS Zbyněk Stanjura už má plán na jeho přijetí. „Pro naše úspěšné firmy, které exportují, chceme uzákonit možnost vést účetnictví v eurech. Ulehčilo by jim to podnikání a neohrozilo by to českou korunu a ekonomiku jako celek,“ vysvětlil.

Tagy:
politika Lukáš Kovanda KSČM euro finance Leo Luzar Ilona Švihlíková volby 2021 Přísaha Jak volí vaše peněženka Pavel Řežábek

Hlavní zprávy

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny
Koronavirus

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

Největší akvizice v historii her. Microsoft kupuje herního giganta Activision Blizzard

Americká softwarová společnost Microsoft koupí za 68,7 miliardy dolarů (zhruba 1,5 bilionu korun) vývojáře a vydavatele Activision Blizzard. Ten mimo jiné vlastní úspěšné herní značky jako Call of Duty, World of Warcraft, Diablo nebo Candy Crush. Po dokončení transakce bude Microsoft třetí největší herní firmou na světě podle výše tržeb za společnostmi Tencent a Sony.

Udělali strašné svinstvo. Manželství Harryho a Meghan nevěřím, říká historik

Na manželství prince Harryho a Meghan Markleové by historik a odborník na královskou rodinu Martin Kovář nevsadil. „Ve Velké Británii končí rozvodem více než 50 procent manželství, v USA je číslo ještě vyšší,“ řekl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Připomněl také obvinění z rasismu, které Sussexové loni vznesli vůči nejmenovanému členu královské rodiny. To označil za „strašné svinstvo“, protože nedali druhé straně možnost se hájit.

reklama

Domácí zpravodajství

Absolutně šílené, reagují osobnosti na smrt zpěvačky. Covidem se prý nakazila úmyslně

Úmrtí zpěvačky Hany Horké zasáhlo nejen její fanoušky, ale také dlouholeté kolegy z folk-rockové kapely Asonance. Ti se ní loučí na sociálních sítích a sdílí fotografie z koncertů. K tragédii se vyjádřily také mnohé osobnosti. Horká zemřela v neděli ve věku 57 let poté, co prodělala koronavirovou nákazu. Podle nepotvrzených informací se měla onemocněním nakazit úmyslně.

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny paní Schillerové, opřel se Skopeček do Nachera

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), vmetl poslanci hnutí ANO Patriku Nacherovi místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS). Oba hosté se ve vysílání CNN Prima NEWS pohádali kvůli inflaci nebo stavu státního rozpočtu. Podle Nachera je země v dobré kondici a inflace je dovezená. Skopeček oponuje a vyčítá minulému kabinetu velké zadlužení.

reklama