reklama

Euro nám teď nic nepřinese. Šlo by o časovanou bombu, shodli se politici a ekonomové

Na přijetí eura není pro Česko vhodná doba, shodli se v pořadu Jak volí vaše peněženka na CNN Prima NEWS politici i ekonomové. Lukáš Kovanda dokonce označil případný vstup do eurozóny za časovanou bombu. Ekonomický expert hnutí Přísaha Pavel Řežábek podotkl, že k přijetí eura se sice Česko zavázalo, ale čím později k tomu dojde, tím pro naši zemi lépe.

reklama

„Euro je časovaná bomba, která není připravena. Euro ochuzuje jih a prohlubuje propast oproti severu. Nastupovat do spolku, který jednou exploduje, není namístě. Jsme lépe připraveni než například Španělsko a Itálie, ale žádná bota nás netlačí,“ zhodnotil v pořadu Jak volí naše peněženka hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Ekonomka Ilona Švihlíková podotkla, že je odpůrcem eura dlouhodobě. „Je potřeba si nechat svou vlastní měnu. Při našem načasování budeme vstupovat do eurozóny ve chvíli, kdy se bude rozpadat,“ řekla. Reagovala tak na slova Kovandy, který zdůraznil, že Česko se opravdu zavázalo ke vstupu do eurozóny, ale není dáno, do kdy se tak musí stát. „Určitě nevstoupíme, když centrální banka látá dluhy jiných zemí,“ konstatoval.

A jak se k přijetí eura stavěli političtí hosté pořadu? „Aktuálně určitě ne. Podívejme se na Slovensko. Vyšvihlo se ze skupiny V4 a chtělo být lídrem, dnes na tom není dobře. Má problémy a o 23 procent nižší průměrnou mzdu než my,“ řekl poslanec KSČM Leo Luzar.

Ekonomický expert hnutí Přísaha Pavel Řežábek doplnil, že na vstup do eurozóny opravdu není vhodná doba: „Jsme méně vyspělá ekonomika a čím dříve zafixujeme kurz vůči euru, tím dříve zavřeme kanál, kterým se přibližujeme těm nejvyspělejším zemím. Čím později euro přijmeme, tím na tom budeme lépe.“

Euro by pomohlo úspěšným firmám

Pro přijetí eura je ale například ekonom Radek Špicar. Podle něj by z přijetí eura profitovali nejen čeští exportéři, ale i sami občané. Ti by ušetřili třeba při směně peněz před odjezdem na dovolenou. „V celonárodním kontextu jsou to skutečně ztráty v řádech miliard korun a jsou naprosto zbytečné. Jde o peníze, které bychom v Česku mohli utratit mnohem smysluplněji,“ myslí si Špicar.

Také první místopředseda ODS Zbyněk Stanjura už má plán na jeho přijetí. „Pro naše úspěšné firmy, které exportují, chceme uzákonit možnost vést účetnictví v eurech. Ulehčilo by jim to podnikání a neohrozilo by to českou korunu a ekonomiku jako celek,“ vysvětlil.

Tagy:
politika Lukáš Kovanda KSČM euro finance Leo Luzar Ilona Švihlíková volby 2021 Přísaha Jak volí vaše peněženka Pavel Řežábek

Hlavní zprávy

Současná inflace přeje dlužníkům. Spořit se nevyplatí, říká ekonomický analytik
Ekonomika

Současná inflace přeje dlužníkům. Spořit se nevyplatí, říká ekonomický analytik

Česko od nového roku čeká vysoké zdražování energií i základních potravin. Ekonomický analytik webu CNN Prima NEWS Petr Musil uvedl, že za to celosvětově mohou jednotlivé vlády i pandemie. „Inflace, která přichází neočekávaně, což je právě ta, kterou máme nyní, přeje dlužníkům. Nevyplatí se spořit. Klidně si něco kupme na menší úvěr,“ uvedl v pořadu 360°.

Očkování těch nejmenších proti covidu? Neshodnou se odborníci, politici ani rodiče
Koronavirus

Očkování těch nejmenších proti covidu? Neshodnou se odborníci, politici ani rodiče

Děti jsou ideální živé vakcíny, tvrdí imunolog Jiří Šinkora. Podle něj je zbytečné očkovat je proti koronaviru, protože pokud by někoho nakazily, mohlo by to být i výhodné, jelikož dospělého nakazí jen nižší virovou dávkou. Naproti tomu Ministerstvo zdravotnictví už předobjednalo pro ty nejmladší vakcíny Pfizer a BioNTech. Nyní čeká na schválení Evropskou lékovou agenturou.

Bohbot ze Svobodných: Více než 5 procent muslimů v zemi znamená problémy a nebezpečí

Bezpečnostní expert a stínový ministr vnitra trojkoalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků David Bohbot (Svobodní) by měl obavy, pokud by Česká republika v budoucnu přijímala více migrantů muslimského vyznání. „Kdykoliv muslimská komunita v evropských státech překlopí 5 procent, jsou problémy a je nebezpečno,“ řekl v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Češi přes léto vyměnili respirátory za roušky, vládní nařízení ignorují

Přestože je nošení respirátorů či nanoroušek nadále povinné například v MHD či ve vnitřních prostorech, Češi je v posledních měsících z velké části znovu vyměnili za klasické roušky, k čemuž přispěly teplé letní počasí a ústup epidemie. Samotní obchodníci přiznávají, že odbyt respirátorů během letních měsíců poklesl a naopak se začaly opět prodávat klasické chirurgické roušky.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama