Lyžování za domy olympijských vítězů. U Salzburgu se zrodily legendy Pröllová i Herminátor

Ceny skipasů letí v Česku vzhůru a fronty u vleků se nezmenšují. Aby taky ano, když můžeme na sjezdovky pořádně prakticky po dvou letech. A tak určitě mnozí milovníci zimních sportů zvažují, že vyrazí brázdit bílé svahy do zahraničí. Nabídneme vám pro inspiraci pohled do jednoho z Česka ne příliš vzdálených resortu v Rakousku.

Z Prahy je to do malé a v Česku možná méně známé oblasti nedaleko Salzburgu, pět hodin autem. Centrem života je tu Snow Space Salzburg. My jsme nalezli útočiště přímo pod horou Grafenberg v třítisícovém městečku Wagrein, kde končí dvojice širokých červených sjezdovek. Pro středně pokročilé lyžaře jako dělané a z hotelu v lyžácích snadno dostupné.

Slalom mezi ostatními lyžaři tu nezažijete ani ve špičce. Propojená střediska, kam patří i známější Flachau či ZauchenSee, se mohou pyšnit 210 kilometry sjezdovek, takže se tu pár tisíc lidí hravě ztratí. Navíc pro vás máme tajný tip. Při troše štěstí se kolem vás prožene elegantní dáma v zeleném a vystřihne pár světových obloučků. Doma je tu totiž vítězka olympijského sjezdu z Lake Placid 1980 Annemarie Moser-Pröllová.

„V 70. letech jsme neměli takové možnosti, jako dnes. Vše jsme si museli poctivě vyšlapat, měli jsme tu jen stometrový vlek. To byla asi základní fyzická kondice, kterou jsem využila i při vítězství na olympiádě,“ popsala své začátky pro CNN Prima NEWS.

Paní jí říká šest velkých křišťálových glóbů a navrch ještě dvě olympijská stříbra. „Miluji to tady, naučila jsem se tady lyžovat. Ani si nedokážu představit, že bych lyžovala jinde. I když pěkné počasí zrovna dneska udělalo výjimku,“ žertuje s námi dáma, která už oslavila 68. narozeniny.

Po stopách „Herminátora“

Aby toho nebylo málo, bydlí ve vedlejším Flachau také další sjezdařská ikona – Hermann Maier. Na něj jsme ale na svahu štěstí neměli. Po jeho stopách se každopádně můžete vydat objevit výhledy ze všech 12 okolních vrcholů. Povede vás značená trasa a za odměnu si můžete vyzvednout i virtuální odznáček. Stihnout to za jeden den je totiž skutečně na metál.

„Speciální na tomhle středisku je, že se tu vše točí kolem rodin. Je jednoduché se tu naučit lyžovat, děti můžete nechat v prostoru vyhrazeném jen pro ně. Máme sjezdovky různých obtížností, rodina se ale může potkat třeba i uprostřed, různě se kříží,“ popsala přednosti areálu u Wagrainu Barbara Pirchnerová z místní turistické kanceláře.

„Letos máme novou kabinku, jmenuje se Flying Mozart. Na jejím místě bývala lanovka z roku asi 1987, ale ta už kapacitně nestačila. Nový je také Panorama Link. Tato lanovka propojila místní střediska, a tak jsme díky ní zdvojnásobili počet kilometrů sjezdovek na 210,“ dodala.

I sem se po loňských lockdownech vrátil život, i když respirátor musíte mít pořád po ruce. Rakušané ho vyžadují na lanovkách i v nástupních halách. Skipas si navíc musíte propojit s očkováním nebo proděláním nemoci COVID-19.

Výjimku má zřejmě zdejší vysoká, která nám přeběhla na sjezdovce přes cestu. Asi si chtěla úspěšnou olympioničku zblízka prohlédnout přímo v akci. Měla by si ale dávat pozor, Annemarie je totiž vášnivá myslivkyně s přesnou muškou.

Tagy:
lyžování Alpy Rakousko Salzburg Hermann Maier Annemarie Moser-Pröll KleinArl

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:28

Neformální summit EU v pátek v Praze čeká diskuse o Ukrajině i energetice

00:02

U Aljašky zadrželi dva Rusy, údajně prchali na loďce před mobilizací

23:25

První summit EPC byl podle státníků prostorem pro diskusi o Ukrajině

22:56

Kreml se zlobí na Zelenského kvůli výzvě k preventivním úderům NATO

Rusové v Chersonu postupují proti veškeré logice. Měli by se stáhnout, myslí si odborníci

Útoky ukrajinské armády provedené prostřednictvím raketometů HIMARS likvidují ruská velící střediska, což ztěžuje koordinaci ruských vojsk na západ od Dněpru. Zničené mosty navíc znemožňují zásobování. Vojenští analytici, které oslovil The Kyiv Independent, se shodli, že nejefektivnějším krokem pro ruskou stranu by bylo stáhnutí se na východní břeh Dněpru, kde by si vybudovala obranné pozice.

Zápas o duši pomůže dětem. Charitativní akce se zúčastní hvězdy jako Hašek či Suchánek

Pandemie koronaviru i válka na Ukrajině. Tíživé situace ve světe se silně podepisují i na duševním zdraví dětí. Za poslední rok počet dětí s psychickými potížemi vzrostl až pětinásobně. České zdravotnictví přitom trpí značným nedostatkem dětských psychologů a psychiatrů. Zvýšit povědomí o této problematice a pomoci dětem se rozhodli české celebrity i sportovci prostřednictvím exhibičního hokejového utkání. Na koho se mohou v pražském Edenu návštěvníci těšit a jak dále můžete pomoci?

Energetika, petrolejářství i doly. Vláda chce zdanit mimořádně zisky, aby pokryla kompenzace

Ministerstvo financí navrhne daň z mimořádných zisků od ledna 2023 na dobu tří let pro společnosti z energetiky, bankovnictví, petrolejářství a těžby fosilních paliv. Zvláštní daň bude fungovat jako 60procentní daňová přirážka aplikovaná na nadměrný zisk těchto firem stanovený jako rozdíl mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeným o 20 procent. Na tiskové konferenci to oznámil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Sledujte Partii s Pekarovou a Dostálovou: Poradí si vláda s energetickou krizí?

Těžká zima před námi, drahé energie a lidé demonstrující na náměstích. Poradí si s tím vláda? Partie nabídne názorový duel dvou výrazných političek – předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéty Pekarové Adamové a Kláry Dostálové z hnutí ANO. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuze s poslankyní Evou Decroix z ODS, místopředsedou poslaneckého klubu STAN Janem Lacinou, poslancem Patrikem Nacherem za ANO a hejtmanem Martinem Netolickým z ČSSD. Sledujte Partii na Primě a CNN Prima NEWS v neděli od 11:00.

Otec dětí, které srazil opilý řidič, poslal srdcervoucí vzkaz. Michal ukázal i drsné fotky

Otec dívky, kterou srazil opilý řidič v Čadci na severu Slovenska, zveřejnil na Facebooku srdcervoucí vzkaz. V příspěvku nedokázal skrýt hněv a popsal, že je paralyzovaný bezmocností a strachem. Při nehodě nikdo nezemřel, matka s dcerou však skončily v nemocnici. Michal nicméně upozornil, že o život přišel jejich milovaný pes, se kterým šla matka s dcerami k veterináři.

Domácí zpravodajství

Skupina Prima zažila v září mimořádný úspěch. CNN Prima NEWS dokonce překonala rekord

Září letošního roku bylo pro skupinu Prima mimořádně úspěšné. Meziročně narostla nejvíc ze všech televizních skupin, a to ve všech strategických cílových skupinách. U dospělých diváků (CS 15+) zvítězila se share 28,77 % mezi komerčními skupinami. Jednalo se o meziroční nárůst 1,33 procentních bodů. Zpravodajská stanice CNN Prima NEWS pak dosáhla nadprůměrného share 2,15 % v CS 15+.

Babiš se sešel s Orbánem. Je to nejzkušenější politik v EU, reagoval expremiér na kritiku

V rámci dvoudenního pražského summitu Evropského politického společenství (EPC) do české metropole přicestovali představitelé ze zemí EU i dalších států. Toho využil i lídr opozice a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který se ve čtvrtek setkal s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Kritika z řad odpůrců směřování Budapešti na sebe nenechala dlouho čekat. Někteří čeští politici v čele s TOP 09 poukazují například na Orbánův chladný postoj k Ukrajině.