Lidé na sjezdovkách popíjejí
Pivo, bombardino, aperol nebo svařené víno si během lyžování klidně dá 39 procent mužů a čtvrtina žen. Překvapivě v polovině případů si dají skleničku lidé starší 55 let. Jako polehčující okolnost uvádí, že pijí až před poslední jízdou. Vyplývá to z průzkumu pro ERV Evropskou pojišťovnu mezi asi tisícovkou respondentů. V některých zemích je ale alkohol na sjezdovce zakázaný. Když dojde k úrazu pod vlivem, mohou pojišťovny krátit či odmítnout pojistné plnění.
V Rakousku, stejně jako v Česku, je alkohol na sjezdovkách zakázaný není. Na rozdíl od tuzemska se tam ale kontroly lyžařů reálně provádějí, uvedla pojišťovna. Pokud je u někoho naměřena vysoká hladina alkoholu v krvi, může přijít o skipas bez nároku na náhradu a může být vykázán ze sjezdovky. Jako přitěžující okolnost je pak alkohol brán při srážce s jiným lyžařem.
V italských Alpách od letoška platí zákaz alkoholu na sjezdovkách. Pokud je lyžaři při namátkové kontrole zjištěno překročení hranice 0,5 promile alkoholu v krvi, čeká ho pokuta od 250 do 1 000 eur (mezi 6 080 a 24 300 korun), při překročení 0,8 promile dokonce jde o trestný čin. Ve Francii pak při lyžování platí nulová tolerance alkoholu.
Menší množství alkoholu se toleruje
ERV uvedla, že je v případech požití menšího množství alkoholu tolerantní. Přítomnost alkoholu při škodě však musí zohlednit ve chvíli, kdy o něm ošetřující lékař nebo policie udělá záznam v dokumentaci.
„Není ojedinělé, že k úrazu dojde pod vlivem alkoholu. V takovém případě musí lyžař počítat s tím, že mu pojišťovna může pojistné plnění krátit či odmítnout, zvláště pak po požití většího množství alkoholu,“ uvedl manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny Vlastimil Divoký.
Co alkohol na svahu způsobuje?
Podle průzkumu a experimentu Britské pojišťovny Direct Line, je u lyžařů pod vlivem alkoholu o 43 procent vyšší pravděpodobnost, že se stanou účastníky nehody. Průzkum, do kterého se zapojilo dva tisíce rekreačních lyžařů, vycházel z experimentu na simulátoru. Lyžaři nejprve absolvovali jízdu na simulátoru bez požití alkoholu a následně po jeho požití.
Alkohol prodlužuje reakční časy, zhoršuje rovnováhu a koordinaci pohybu a vede ke ztrátě kritického úsudku. Někteří lidé mohou ztratit zábrany a zvýšit si sebevědomí, jiní mohou být na lyžích utlumenější. Opilí lidé jsou také více nepozorní a mohou při sportu hůře vidět. Podnapilí lyžaři či snowboardisté tak na svahu ohrožují nejen sami sebe, ale i ostatní sportovce.