reklama

Netradiční hnutí, která atakují Sněmovnu. Mají Přísaha či Trikolóra šanci uspět?

Objevují se strany nebo hnutí, které se ve výzkumech začínají pohybovat kolem pětiprocentní hranice. (Ilustrační foto)

V předvolebních průzkumech se kolem pětiprocentní hranice pro vstup do Sněmovny objevují méně tradiční politická uskupení. Jde o hnutí Přísaha a spojení Trikolory, Soukromníků a Svobodných. Naopak pod hranici volitelnosti padá současná vládní strana ČSSD a KSČM, která menšinový kabinet s ANO podporuje.

reklama

K hranici pěti procent poslední průzkumy posunuly třeba hnutí Přísaha bývalého šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachty. Ten sází na kontaktní kampaň a odborníky ve svém středu. „Na zdravotnictví jsme představili pana Aleksiho Šeda, který je bývalý náměstek ministra zdravotnictví,“ sdělil předseda hnutí Šlachta s tím, že program ohledně obrany a bezpečnosti jim pomáhá dávat dohromady bývalý prezidentský kandidát Jiří Hynek.

K tématu

Částečně ale posílila i spolupráce Trikolóry, Svobodných a Soukromníků. Předsedkyně prvně jmenované strany dokonce čeká atak 10 procent. „Kvůli množství dopisů a podpory, které se nám dostává. Náš cíl je samozřejmě dvojciferný,“ sdělila předsedkyně Trikolóry Zuzana Majerová Zahradníková.

Cílení na mladé voliče

Ani jeden subjekt ale podle politologa Lukáše Novotného vyhráno zdaleka nemá – zvlášť pokud budou cílit na vlastenecké voliče, zejména ty podporující SPD. „Svoji roli může sehrát třeba i profesionálně vedený styl kampaně. My víme, že Tomio Okamura to dosud velmi dobře zvládá. Hlavní politické strany se ještě ke kampani nenadechly,“ míní Novotný.

O zisk pěti procent hlasů se ale strachuje i KSČM a ČSSD. Komunisté podle Novotného zaspali v obměně nejvyššího vedení a cílení na mladé. ČSSD prý zase voličům neumí prodat svou práci. Na vině je ale údajně i hnutí ANO, které oběma stranám přebralo voliče. „Představa, že si takzvaně ‚nejdou po krku‘ a kooperují spolu, že proti sobě mají velmi profesionální marketing hnutí ANO, je jedna z příčin,“ vysvětlil Novotný.

Rozhodnutí až v den voleb

Třeba ČSSD si ale možný podzimní neúspěch nepřipouští. „Sociální demokracie nebude mít problém se do Sněmovny dostat, protože máme nejlepší program. Máme program, který myslí na lidi,“ prohlásil předseda strany Jan Hamáček.

Do voleb ale zbývají ještě čtyři měsíce, a preference se proto podle Novotného ještě mohou výrazně změnit. Spousta českých voličů se prý totiž rozhoduje na poslední chvíli. Řada z nich dokonce až v den voleb.

Objevují se strany nebo hnutí, které se ve výzkumech začínají pohybovat kolem pětiprocentní hranice. (Ilustrační foto)
Objevují se strany nebo hnutí, které se ve výzkumech začínají pohybovat kolem pětiprocentní hranice. (Ilustrační foto)

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

EURO 2021

Lukaku věnoval svůj gól Eriksenovi. Buď silný, miluju tě, vzkázal mu během oslavy gólu

Lukaku věnoval svůj gól Eriksenovi. Buď silný, miluju tě, vzkázal mu během oslavy gólu

Belgický útočník Romelu Lukaku poslal sympatické gesto svému spoluhráči z Interu Milán Christianu Eriksenovi. Ten jenom necelých pár hodin předtím během zápasu mezi Dánskem a Finskem zničehonic zkolaboval. Oživovat ho museli zdravotníci přímo na hřišti, poté byl převezen už při vědomí do nemocnice. Podle informací by naštěstí měl být ve stabilizovaném stavu.

Hrůza na Euru. Dán Eriksen dostával na trávníku masáž srdce, teď už komunikuje
Podvodníci úspěšně kradou lidem peníze z účtů. Používají SMS zprávy jako od banky
Zlaté dědictví Jany Novotné. Jak se u Krejčíkové zrodil obdiv k tenisové legendě
Bulánci slaví. Na návrat kultovní české hry se sešlo přes šest milionů korun
Zkus vyhrát grandslam, řekla před smrtí Novotná Krejčíkové. Přání je nyní splněno
reklama
reklama
S Libuší Šafránkovou se rozloučí i veřejnost. Pohřeb se státními poctami rodina odmítla

Kultura

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama