reklama

Netradiční hnutí, která atakují Sněmovnu. Mají Přísaha či Trikolóra šanci uspět?

V předvolebních průzkumech se kolem pětiprocentní hranice pro vstup do Sněmovny objevují méně tradiční politická uskupení. Jde o hnutí Přísaha a spojení Trikolory, Soukromníků a Svobodných. Naopak pod hranici volitelnosti padá současná vládní strana ČSSD a KSČM, která menšinový kabinet s ANO podporuje.

reklama

K hranici pěti procent poslední průzkumy posunuly třeba hnutí Přísaha bývalého šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachty. Ten sází na kontaktní kampaň a odborníky ve svém středu. „Na zdravotnictví jsme představili pana Aleksiho Šeda, který je bývalý náměstek ministra zdravotnictví,“ sdělil předseda hnutí Šlachta s tím, že program ohledně obrany a bezpečnosti jim pomáhá dávat dohromady bývalý prezidentský kandidát Jiří Hynek.

Částečně ale posílila i spolupráce Trikolóry, Svobodných a Soukromníků. Předsedkyně prvně jmenované strany dokonce čeká atak 10 procent. „Kvůli množství dopisů a podpory, které se nám dostává. Náš cíl je samozřejmě dvojciferný,“ sdělila předsedkyně Trikolóry Zuzana Majerová Zahradníková.

Cílení na mladé voliče

Ani jeden subjekt ale podle politologa Lukáše Novotného vyhráno zdaleka nemá – zvlášť pokud budou cílit na vlastenecké voliče, zejména ty podporující SPD. „Svoji roli může sehrát třeba i profesionálně vedený styl kampaně. My víme, že Tomio Okamura to dosud velmi dobře zvládá. Hlavní politické strany se ještě ke kampani nenadechly,“ míní Novotný.

O zisk pěti procent hlasů se ale strachuje i KSČM a ČSSD. Komunisté podle Novotného zaspali v obměně nejvyššího vedení a cílení na mladé. ČSSD prý zase voličům neumí prodat svou práci. Na vině je ale údajně i hnutí ANO, které oběma stranám přebralo voliče. „Představa, že si takzvaně ‚nejdou po krku‘ a kooperují spolu, že proti sobě mají velmi profesionální marketing hnutí ANO, je jedna z příčin,“ vysvětlil Novotný.

Rozhodnutí až v den voleb

Třeba ČSSD si ale možný podzimní neúspěch nepřipouští. „Sociální demokracie nebude mít problém se do Sněmovny dostat, protože máme nejlepší program. Máme program, který myslí na lidi,“ prohlásil předseda strany Jan Hamáček.

Do voleb ale zbývají ještě čtyři měsíce, a preference se proto podle Novotného ještě mohou výrazně změnit. Spousta českých voličů se prý totiž rozhoduje na poslední chvíli. Řada z nich dokonce až v den voleb.

Tagy:

Hlavní zprávy

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá
Politika

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá

Miloš Zeman měl na úterní schůzce doporučit Janu Lipavskému (Piráti), aby nekandidoval na post ministra zahraničí. Podle koaličních partnerů Pirátů je to ale naopak Zeman, kdo by měl odstoupit. Lipavský je podle nich kandidátem celé koalice a budou na něm trvat. Mluvčí ODS Václav Smolka pro CNN Prima NEWS uvedl, že zatím žádné informace o tom, že by to Zeman skutečně řekl, nemají.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
Školství

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Tisíce domácností bez proudu. Bouře Barra udeřila na Irsko, ovlivní i počasí v Česku?

Bouře Barra v úterý zasáhla Britské ostrovy, konkrétně Irsko. Bez elektřiny je tam už 56 tisíc domácností. Do země přinesla vichr o rychlosti více až 130 km/h. Ve středu by pak měla okluzní fronta, která s bouří souvisí, doputovat i nad pevninskou Evropu, ovlivnit tak může okrajově i počasí v Česku. Český hydrometeorologický ústav ale žádná varování zatím nevydal. Vliv bouře by tak neměl být nijak extrémní.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama