MAPA: Chřipková epidemie v Česku vrcholí. V jakých okresech se nachází nejvíce nakažených?

Chřipková epidemie je v Česku na vrcholu

Chřipková epidemie v Česku se podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) pravděpodobně nachází na vrcholu. Proti předcházejícímu týdnu nemocnost různými akutními respiračními infekcemi minulý týden poklesla o 1,4 procenta na 2 219 nemocných na 100 tisíc obyvatel. SZÚ o tom v pondělí informoval v tiskové zprávě. Nemocných ubývá mezi dětmi a mladými dospělými, ve starších věkových skupinách stále mírně roste.

„Byť ve výskytu akutních respiračních infekcí došlo k mírnému poklesu, je nutné si uvědomit, že jarní prázdniny mohou čísla zkreslit,“ uvedla hlavní hygienička Barbora Macková. Nemocnost se podle SZÚ v šesti regionech ještě zvyšuje, nejvíce v Ústeckém kraji a na Vysočině, ale také v Karlovarském, Libereckém, Olomouckém a Zlínském kraji.

ČTĚTE TAKÉ: Po covidu přišla epilepsie. Maturant Tomáš zažíval silné záchvaty, dnes jsou takřka minulostí

Ve vzorcích, které laboratoře SZÚ vyšetřují, se nejčastěji vyskytují viry chřipky A a B. I u nich se nemocnost od předchozího týdne mírně snížila, stejně jako výskyt covidu-19. Od podzimu podle SZÚ 235 lidí skončilo s chřipkou v nemocnici na jednotkách intenzivní péče, 54 z nich zemřelo. S covidem je v současné době podle dat ministerstva zdravotnictví hospitalizováno 23 osob, na jednotce intenzivní péče leží k pondělí jeden pacient. V souvislosti s covidem zemřelo od září loňského roku 294 osob.

Prevencí vážného průběhu těchto infekčních onemocnění je podle odborníků očkování. Vakcínu proti chřipce si nechalo od podzimu aplikovat 730 tisíc lidí, proti covidu jich bylo 300 tisíc. Očkováno proti chřipce je tak v této sezoně necelých sedm procent lidí, mezi seniory to bývá dlouhodobě zhruba pětina. Evropský průměr je 48 procent.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Nádorů kůže po covidu přibývá, uvedla Arenbergerová. Varovala před agresivním horským sluníčkem

Tagy: