CNN Prima News Státní zdravotní ústav

Státní zdravotní ústav

Výpis příspěvků ke štítku „Státní zdravotní ústav“

Kohoutková voda a riziko rakoviny? Nelze vyloučit, řekl expert a rýpl si do české technologie

U žádné chemicky ošetřené vody se nedá vyloučit přispění ke vzniku nádorových onemocnění. V pořadu Zprávy PLUS na CNN Prima NEWS to řekl František Kožíšek, vedoucí Oddělení hygieny vody ve Státním zdravotním ústavu. Zdůraznil však, že výskyt toxinů v kohoutkové vodě a s tím spojená rizika jsou jen minimální. Vodárenské společnosti by se podle něj měly modernizovat po vzoru některých západních zemí.

Nejhorší situace za posledních 20 let. V Česku se rozmohl svrab, počet případů letí nahoru

Případů svrabu v Česku podle dat Státního zdravotního ústavu dál přibývá. Za půl roku jich lékaři zaznamenali 4 873, loni nahlásili 5 276 případů za celý rok a do pololetí 2 373. Současné počty jsou tak nejvyšší za posledních 20 let. Svrab se přenáší přímým kontaktem s nemocným, sdíleným oblečením nebo ložním prádlem. Projevuje se zarudlými pupínky a úporným svěděním.

Příliš zeleniny škodí. Experti varují před osmi návyky, které považujeme za zdravé

Snažíte se do svého jídelníčku zařadit hodně zeleniny, doplňků stravy nebo intenzivně cvičit či si neustále čistíte zuby? Možná si neuvědomujete, že některé z těchto zdánlivě prospěšných návyků mohou mít negativní dopad na vaše zdraví. Odborníci odhalili stinné stránky osmi takových zvyků. Přečtěte si, o jaké se jedná, a zvažte, zda si náhodou nevědomky neškodíte.

Případů svrabu je oproti loňsku dvakrát tolik. Může za to migrace i turismus

Počet případů svrabu v prvním čtvrtletí byl podle údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) proti loňsku téměř dvojnásobný. Nemocných bylo na konci března 2 605, v dubnu zatím přibylo dalších více než 250 případů. Nejvíce nakažených lékaři evidují v Moravskoslezském a Olomouckém kraji, sdělila Kateřina Fabiánová ze SZÚ. Počet případů svrabu v posledních letech kolísal, vysoký byl i loni, v předchozích letech ale zřejmě vlivem proticovidových opatření výrazně poklesl.

Na trh se dostaly nebezpečné oční kapky. Hrozí oslepnutí, varování vydaly i české úřady

Minimálně tři oběti si vyžádala bakteriální epidemie, která souvisí s používáním očních kapek. Podle informací amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) úřady ke 14. březnu evidovaly 68 pacientů. Většina nemocných užívala kapky EzciCare nebo umělé slzy společnosti Delsam Pharma. Ačkoliv jsou výrobky volně prodejné v USA a v Evropské unii se neprodávají, Státní zdravotní ústav (SZÚ) před jejich užíváním varuje i Čechy. Mohli si je pořídit v zahraničí nebo na internetu.

Záškrt je zpět, lékaři mají první letošní případ. Loni se v Česku objevil po 27 letech

Laboratoř Státního zdravotního ústavu (SZÚ) potvrdila v Olomouckém kraji první letošní případ záškrtu. Kromě loňského roku, kdy se v Česku objevilo pět případů, se nemoc v tuzemsku nevyskytovala od roku 1995. Očkování proti záškrtu je v Česku povinné, podává se dětem v kombinované hexavakcíně a dalším přeočkování. Odborníci upozorňují, že ochrana není celoživotní. Návratu epidemie v Česku brání kolektivní imunita dosažená proočkovaností populace.

PŘEHLEDNĚ: Epidemie respiračních nemocí udeřila. Jak poznat RS virus od chřipky či covidu?

Českem se šíří vlna respiračních infekcí. Za poslední týden počet nakažených stoupl o více než třetinu. Takzvaný RS virus trápí hlavně dětskou část populace. Ministerstvo zdravotnictví mluví také o epidemii chřipky. K tomu Státní zdravotní ústav (SZÚ) čeká růst počtu případů covidu. Jak správně rozeznat RS virus, chřipku a COVID-19? Redakce CNN Prima NEWS připravila seznam nejběžnějších příznaků.

Epidemie respiračních onemocnění udeřila. Hodně větrejte, radí i přes krizi ministerstvo

Nemocných s infekcemi dýchacích cest včetně chřipky za týden v tuzemsku přibylo o třetinu. Ministerstvo zdravotnictví v tiskové zprávě uvedlo, že na 100 tisíc obyvatel eviduje 2 342 nemocných. Pacientů přibývá ve všech krajích a věkových skupinách. Aktuální situaci tak podle resortu lze označit za epidemii chřipky. Jaká opatření jsou podle něj třeba dodržovat?