reklama
CNN Prima News Státní zdravotní ústav

Státní zdravotní ústav

Výpis příspěvků ke štítku „Státní zdravotní ústav“

V Česku řádí nakažlivá mutace delta, přesto čísla klesají. Jak je to možné?

V České republice se objevuje velmi nakažlivá mutace delta koronaviru již u přibližně 90 procent všech nově nakažených. Přestože se u takzvané indické mutace hovoří o reprodukčním číslu až osm, epidemie v Česku nadále ustupuje, takže se nevydáváme cestou zemí, jako je Španělsko, Portugalsko či Velká Británie, kde šíření delty vedlo k značnému zhoršení situace. Podle odborníků za to může zřejmě kombinace proočkovanosti a promořenosti českého obyvatelstva.

Přibývá lidí, kteří se opakovaně nakazí koronavirem. Častěji se jedná o ženy

Státní zdravotní ústav (SZÚ) eviduje ke konci ledna 158 opakovaných nákaz, při nichž měli lidé symptomy nemoci COVID-19. Je to zhruba o 100 případů více než před měsícem. Opakovaná infekce postihovala více ženy. Většina lidí měla v obou případech mírný průběh. Dalších 57 případů SZÚ posuzuje. Kromě toho ústav zaznamenal 363 případů možných reinfekcí, z nichž ale minimálně jedna byla bez příznaků.

Nejrychleji se britská mutace šíří na Trutnovsku. Může ji mít až 60 procent nakažených

Na Trutnovsku se na začátku ledna britská varianta koronaviru potvrdila ve více než 60 procentech zkoumaných vzorků, na Náchodsku v 45 procentech. V Praze se mutace vyskytovala v méně než desetině vzorků. Informoval o tom Státní zdravotní ústav (SZÚ), který vzorky s podezřením na tuto mutaci prověřuje. Nová mutace viru je o 30 až 70 procent nakažlivější. K nákaze přitom stačí kratší čas než dosud uváděných 15 minut.

Přibylo přes deset tisíc nakažených koronavirem za den. Poprvé od poloviny ledna

Aktualizováno

Laboratoře v Česku odhalily v úterý 10 165 nových případů koronaviru, zhruba o tisíc více než před týdnem. Poprvé od 13. ledna tak denní nárůst nakažených překonal desetitisícovou hranici. V nemocnicích je s covidem 5 921 pacientů, podle revidovaných údajů ministerstva zdravotnictví klesl jejich počet za den zhruba o 200. S nákazou dosud v Česku zemřelo 17 642 lidí.

Britská mutace koronaviru je v Česku. Jaké představuje nebezpečí?

Do České republiky se již dostala britská mutace koronaviru. V pondělí o tom po jednání vlády informoval ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Nová forma se má podle vědců šířit až o 40 procent rychleji než standardní varianta koronaviru. Jaká jsou další specifika britské mutace? Sledujte živě tiskovou konferenci Státního zdravotního ústavu (SZÚ) od 14 hodin na CNN Prima NEWS či v tomto článku.

reklama