reklama
CNN Prima News Státní zdravotní ústav

Státní zdravotní ústav

Výpis příspěvků ke štítku „Státní zdravotní ústav“

V Česku se objevila nová varianta mutace delta. Může být nakažlivější, varují odborníci

16. listopadu 2021 09:57

V Česku byly zachyceny tři případy nové subvarianty koronaviru SARS-CoV-2 delta AY 4.2. Podle dosavadních výsledků studií může být nakažlivější, ale protilátky na ni fungují stejně jako na ostatní varianty delta, informoval v pondělí Státní zdravotní ústav (SZÚ). Na novou variantu, jejíž výskyt v evropských zemích mírně narůstá, se zaměřuje Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC), zjišťuje případnou větší odolnost proti očkování či léčbě.

Jaké je riziko nákazy covidem po vakcíně a proč může očkovaný virus přenášet dál?

23. srpna 2021 05:40

Lidé, kteří jsou plně očkovaní proti onemocnění COVID-19, se i přesto mohou nakazit touto nemocí. Odborníci však poukazují na to, že průběh onemocnění by měl být mírnější a očkovaní, kteří se nakazí, by měli být také méně nakažliví. CNN Prima NEWS oslovila epidemioložku Kateřinu Fabiánovou, aby upřesnila, jak je to s ochranou po očkování, možností nákazy a kdy bychom se mohli dočkat toho, že bude COVID-19 zařazen mezi běžné respirační choroby.

Mutace delta v Česku dominuje. Může ji mít až 90 procent nakažených koronavirem

2. srpna 2021 17:23

Podezření na variantu koronaviru delta má Státní zdravotní ústav (SZÚ) v Česku u 90 procent pozitivních vzorků. Ústav o tom v pondělí informoval v tiskové zprávě. Podezření se objeví už při vyšetření pacienta metodou PCR, s jistotou je varianta potvrzena až sekvenací DNA viru. Těchto podrobných vyšetření bylo v červenci 189, ve dvou vzorcích byla objevena varianta delta plus.

V Česku řádí nakažlivá mutace delta, přesto čísla klesají. Jak je to možné?

29. července 2021 05:58

V České republice se objevuje velmi nakažlivá mutace delta koronaviru již u přibližně 90 procent všech nově nakažených. Přestože se u takzvané indické mutace hovoří o reprodukčním číslu až osm, epidemie v Česku nadále ustupuje, takže se nevydáváme cestou zemí, jako je Španělsko, Portugalsko či Velká Británie, kde šíření delty vedlo k značnému zhoršení situace. Podle odborníků za to může zřejmě kombinace proočkovanosti a promořenosti českého obyvatelstva.

Desítky dalších případů mutací jsou potvrzeny v Česku. Objevila se nová subvarianta

16. června 2021 11:58

Státní zdravotní ústav (SZÚ) potvrdil dosud v České republice 27 případů indické a 59 případů jihoafrické a sedm nových případů brazilské varianty koronaviru. Informoval o tom web iRozhlas. Od začátku roku bylo takzvaně sekvenováno (tedy byla přečtena genetická informace viru) 4 200 vzorků pozitivních na COVID-19. Z nich 800 přibylo nově za červen.

Přibývá lidí, kteří se opakovaně nakazí koronavirem. Častěji se jedná o ženy

19. února 2021 14:43

Státní zdravotní ústav (SZÚ) eviduje ke konci ledna 158 opakovaných nákaz, při nichž měli lidé symptomy nemoci COVID-19. Je to zhruba o 100 případů více než před měsícem. Opakovaná infekce postihovala více ženy. Většina lidí měla v obou případech mírný průběh. Dalších 57 případů SZÚ posuzuje. Kromě toho ústav zaznamenal 363 případů možných reinfekcí, z nichž ale minimálně jedna byla bez příznaků.

reklama