
Energošmejdi opět útočí ve velkém. Jak se proti stále důmyslnějším podvodníkům bránit?
Evropou se šíří virové onemocnění Chikungunya. Nakažené podle Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) hlásí Francie a Itálie. Zatím onemocnělo několik desítek lidí. Deník Le Monde uvedl, že francouzští experti varují před rizikem epidemie.
Závislost na nikotinu si vybuduje polovina mladých Čechů a Češek ve věku od 15 do 24 let. Vyplývá to z výsledků reprezentativního šetření o užívání tabáku a alkoholu v rámci České republiky (NAUTA), které každoročně uveřejňuje Státní zdravotní ústav (SZÚ). Roste také počet mladých, kteří preferují alternativy ke klasické cigaretě, ať už se jedná o vaporizéry, jednorázové „vapíky“ či nikotinové sáčky.
Rok 2025 je sice krátce za polovinou, už nyní je ale jisté, že bude atakovat rekordní hodnoty – minimálně v oblasti lidí nakažených klíšťaty. Encefalitida, již tito parazité přenášejí, byla za první půlrok diagnostikována u 167 lidí, což je o jeden případ méně než za stejné období předchozího roku. V samotném červnu se pak nemocí nakazilo 101 lidí, o pět více než loni. Obdobně je situace „kritičtější“ i u pacientů s lymskou boreliózou, těch dosud bylo diagnostikováno 1 313. Které kraje jsou nakažlivými parazity nejvíce postiženy?
Lékaři v Česku zaznamenávají nárůst případů svrabu. Nepříjemné kožní onemocnění si lidé často přivezou z dovolené. Nemoc se prudce šíří například v Itálii, varoval v Státní zdravotní ústav (SZÚ).
Školní jídelny mají od září vařit zdravěji. Po prázdninách totiž začne platit novela vyhlášky o stravování. Přestože do nabytí účinnosti zbývají necelé čtyři měsíce, zásadní připomínky zůstaly bez odpovědi, uvedla Potravinářská komora (PK) pro CNN Prima NEWS. To může mít pro výrobce vážné následky. Vyhláška podle nich například zahrnuje i takové položky, které vůbec nejsou na trhu a není možné je vyrobit. Dodavatelé se zase strachují o zakázky. Obědy navíc s novelou podraží.
Během práce na systému kanalizace v chorvatské obci Fažana unikly do moře fekálie. Úřady kvůli tomu zakázaly koupání na několikakilometrovém úseku pobřeží v severozápadní části země. Informují o tom chorvatská média.
Zhruba 30 procent dívek a více než 50 procent chlapců v Česku není naočkováno proti lidskému papilomaviru (HPV) – ačkoliv mají vakcínu do 15. roku života hrazenou. Onemocnět tak mohou řadou závažných chorob, které infekce způsobuje: rakovinou děložního hrdla, nádory pochvy, vnějších rodidel, řitního otvoru nebo i genitálních bradavic. Ze zkušeností jiných států vyplývá, že s pomocí komplexní strategie je možné výskyt těchto onemocnění snížit na minimum. Česko proto dokončuje národní plán s cílem nemoci způsobené HPV vymýtit.
Chystáte se v následujících dnech do přírody či do parku ve městě? V tom případě zpozorněte. Odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) zveřejnili mapu aktivity klíšťat, která se ve středu 14. května takřka celá zbarví do hněda. Očekává se tedy mimořádná aktivita klíšťat. S tím zároveň výrazně roste riziko, že si na lidech „pochutnají“ infikovaní paraziti a nakazí je klíšťovou encefalitidou či boreliózou. Jaké příznaky těchto vážných nemocí Češi často mylně přehlížejí?
Počet lidí trpících obezitou v České republice roste, což představuje nejen zdravotní, ale i ekonomickou hrozbu. Průzkum MultiSport Index ukazuje, že i když se zvýšil počet lidí, kteří se považují za sportovce, některým Čechům brání v pravidelném pohybu nedostatek času, motivace i finanční možnosti. Podle expertů by řešením rostoucí obezity mohlo být například vyšší zdanění nezdravých potravin a naopak zvýhodnění těch zdravých. V případě motivace ke sportování pak může pomoci snížení legislativní zátěže nebo zjednodušení poskytování benefitů zaměstnavatelům.
V Česku se zrychluje šíření virové hepatitidy A, známé také pod názvem infekční žloutenka nebo nemoc špinavých rukou, vyplývá z informací Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Letos do 28. března ústav eviduje 320 případů onemocnění, což je víc než polovina počtu za celý loňský rok. SZÚ proto doporučil dbát na prevenci doma i při cestách do zahraničí.
S rostoucími teplotami se klíšťata opět začínají hlásit o slovo. Česká republika navíc patří mezi země s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy v Evropě – a počet hlášených případů každým rokem roste. Podobný trend vyplývá i z hlášení týkajících se lymské boreliózy. Za první dva měsíce roku 2025 bylo již evidováno sedm případů encefalitidy a 328 případů boreliózy, vyplývá z dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Experti proto apelují, aby lidé nepodceňovali prevenci a nechali se v případě encefalitidy očkovat. Na jaké příznaky se u obou nemocí zaměřit?
Fakultní nemocnice Brno ode dneška opět podle svého webu povoluje návštěvy. Zákaz tam platil kvůli nárůstu respiračních nemocí v Jihomoravském kraji déle než pět týdnů.