Řekl, že chce být chvíli sám, a zmizel. Policie hledá Adriana z Boršova nad Vltavou
Státní zdravotní ústav
Výpis příspěvků ke štítku „Státní zdravotní ústav“
Kohoutková voda a riziko rakoviny? Nelze vyloučit, řekl expert a rýpl si do české technologie
U žádné chemicky ošetřené vody se nedá vyloučit přispění ke vzniku nádorových onemocnění. V pořadu Zprávy PLUS na CNN Prima NEWS to řekl František Kožíšek, vedoucí Oddělení hygieny vody ve Státním zdravotním ústavu. Zdůraznil však, že výskyt toxinů v kohoutkové vodě a s tím spojená rizika jsou jen minimální. Vodárenské společnosti by se podle něj měly modernizovat po vzoru některých západních zemí.
Svrab řeší zejména mladí, líčí experti k nárůstu případů. Radí, jak ho vyhnat z domova
Svědění a drobné pupínky. To jsou příznaky svrabu. Onemocnění způsobuje parazit zákožka svrabová. Podle aktuálních dat Státního zdravotního ústavu se v Česku za poslední půlrok objevilo téměř tolik případů jako loni za celý rok. Důvodů je několik, může to být migrace, cesty do zahraničí nebo i nedostatečná hygiena.
Nejhorší situace za posledních 20 let. V Česku se rozmohl svrab, počet případů letí nahoru
Případů svrabu v Česku podle dat Státního zdravotního ústavu dál přibývá. Za půl roku jich lékaři zaznamenali 4 873, loni nahlásili 5 276 případů za celý rok a do pololetí 2 373. Současné počty jsou tak nejvyšší za posledních 20 let. Svrab se přenáší přímým kontaktem s nemocným, sdíleným oblečením nebo ložním prádlem. Projevuje se zarudlými pupínky a úporným svěděním.
Příliš zeleniny škodí. Experti varují před osmi návyky, které považujeme za zdravé
Snažíte se do svého jídelníčku zařadit hodně zeleniny, doplňků stravy nebo intenzivně cvičit či si neustále čistíte zuby? Možná si neuvědomujete, že některé z těchto zdánlivě prospěšných návyků mohou mít negativní dopad na vaše zdraví. Odborníci odhalili stinné stránky osmi takových zvyků. Přečtěte si, o jaké se jedná, a zvažte, zda si náhodou nevědomky neškodíte.
Klíšťata jsou extrémně aktivní, platí výstraha. Nevstupujte do lesů, doporučuje ČHMÚ
Aktivita klíšťat v Česku je v pondělí i v následujících dvou dnech na nejvyšším pátém stupni, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Doporučil používat repelent a v listnatých a smíšených lesích nechodit mimo zpevněné cesty. Parazit může na člověka přenést lymskou boreliózu a klíšťovou encefalitidu.
Případů svrabu je oproti loňsku dvakrát tolik. Může za to migrace i turismus
Počet případů svrabu v prvním čtvrtletí byl podle údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) proti loňsku téměř dvojnásobný. Nemocných bylo na konci března 2 605, v dubnu zatím přibylo dalších více než 250 případů. Nejvíce nakažených lékaři evidují v Moravskoslezském a Olomouckém kraji, sdělila Kateřina Fabiánová ze SZÚ. Počet případů svrabu v posledních letech kolísal, vysoký byl i loni, v předchozích letech ale zřejmě vlivem proticovidových opatření výrazně poklesl.
Nová vlna nemocí? Chřipka ustupuje, dětí s respiračními infekcemi přibývá. Množí se i spála
Počet nemocných akutními respiračními infekcemi v Česku klesá, a to skoro ve všech věkových skupinách, jak vyplývá ze statistik Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Ten ale zároveň uvádí, že opačný trend vykazují děti mezi 6 a 14 lety, které stále plní ordinace pediatrů.
Na trh se dostaly nebezpečné oční kapky. Hrozí oslepnutí, varování vydaly i české úřady
Minimálně tři oběti si vyžádala bakteriální epidemie, která souvisí s používáním očních kapek. Podle informací amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) úřady ke 14. březnu evidovaly 68 pacientů. Většina nemocných užívala kapky EzciCare nebo umělé slzy společnosti Delsam Pharma. Ačkoliv jsou výrobky volně prodejné v USA a v Evropské unii se neprodávají, Státní zdravotní ústav (SZÚ) před jejich užíváním varuje i Čechy. Mohli si je pořídit v zahraničí nebo na internetu.
Záškrt je zpět, lékaři mají první letošní případ. Loni se v Česku objevil po 27 letech
Laboratoř Státního zdravotního ústavu (SZÚ) potvrdila v Olomouckém kraji první letošní případ záškrtu. Kromě loňského roku, kdy se v Česku objevilo pět případů, se nemoc v tuzemsku nevyskytovala od roku 1995. Očkování proti záškrtu je v Česku povinné, podává se dětem v kombinované hexavakcíně a dalším přeočkování. Odborníci upozorňují, že ochrana není celoživotní. Návratu epidemie v Česku brání kolektivní imunita dosažená proočkovaností populace.
Nemocných chřipkou v Česku přibývá, nárůst za týden je i přes 50 procent. Zemřelo 35 lidí
Chřipková epidemie v Česku dál trvá a nakažených přibývá. Momentálně hlavně mezi dospělými. Nejohroženější skupinou jsou lidé nad 65 let. Na chřipku a podobná respirační onemocnění během současné epidemie zemřelo v Česku již 35 lidí.
PŘEHLEDNĚ: Epidemie respiračních nemocí udeřila. Jak poznat RS virus od chřipky či covidu?
Českem se šíří vlna respiračních infekcí. Za poslední týden počet nakažených stoupl o více než třetinu. Takzvaný RS virus trápí hlavně dětskou část populace. Ministerstvo zdravotnictví mluví také o epidemii chřipky. K tomu Státní zdravotní ústav (SZÚ) čeká růst počtu případů covidu. Jak správně rozeznat RS virus, chřipku a COVID-19? Redakce CNN Prima NEWS připravila seznam nejběžnějších příznaků.
Epidemie respiračních onemocnění udeřila. Hodně větrejte, radí i přes krizi ministerstvo
Nemocných s infekcemi dýchacích cest včetně chřipky za týden v tuzemsku přibylo o třetinu. Ministerstvo zdravotnictví v tiskové zprávě uvedlo, že na 100 tisíc obyvatel eviduje 2 342 nemocných. Pacientů přibývá ve všech krajích a věkových skupinách. Aktuální situaci tak podle resortu lze označit za epidemii chřipky. Jaká opatření jsou podle něj třeba dodržovat?