Zásah na pražské univerzitě: Desítky policistů hledají bývalého zaměstnance, má zbrojní průkaz
Státní zdravotní ústav
Výpis příspěvků ke štítku „Státní zdravotní ústav“
V Česku vypukla chřipková epidemie. Nemocnost po vánočních svátcích vystřelila nahoru
Pacientů s akutními infekcemi dýchacích cest bylo minulý týden 1416 na 100 tisíc obyvatel, nejčastější příčinou onemocnění je chřipka. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) začíná celoplošná chřipková epidemie. Informoval o tom v pondělí v tiskové zprávě. Proti předchozím týdnům, kdy hlášení ovlivnily vánoční prázdniny, se nemocnost zvýšila o 70 procent.
Pozor na falešné luxusní parfémy. Pronikly na český trh a mohou způsobit vážné problémy
Ministerstvo zdravotnictví varuje před nebezpečnými padělky. Laboratorní testy odhalily u několika parfémů kopírujících známé značky zvýšený obsah například vonných látek, které mohou způsobit alergickou reakci. Co dělat, pokud zaregistrujete dermatologické problémy, a jak se nebezpečným padělkům vyhnout?
Záškrt, spalničky a další „zapomenuté“ nemoci PŘEHLEDNĚ: Jak je rozpoznat a co prevence?
V závěru roku 2024 vyplynuly z údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nepříznivé statistiky: v Česku bylo nejvíce případů příušnic za sedm let a spalniček za posledních pět let. U záškrtu a černého kašle se jednalo o nejvíce případů za desítky let. Proti všem zmíněným nemocem, které mnozí považují za „zapomenuté“, je k dispozici – a je dokonce povinné – očkování. Nejen z uvedených dat SZÚ však vyplývá, že proočkovanost u dětí není dostatečná. Jak se zmiňované choroby projevují, jak vypadá vhodná prevence a v čem se nemoci odlišují?
Pouhý kašel nebo obyčejná chřipka? Zprvu běžné příznaky mohou signalizovat zákeřné onemocnění
Česko zažívá sezónu respiračních onemocnění. Mnohem častěji odborníci zaznamenávají také nárůst pacientů s pneumoniemi, tedy zápaly plic, a to i těmi atypickými. Ačkoliv někteří mohou onemocnění považovat za „zvládnutelné“, může skončit i smrtí či zanechávat trvalé následky. Před zápaly plic tradičně experti varují v polovině listopadu u příležitosti Světového dne pneumonie. Celoročně však připomínají nebezpečí, které je s infekcí dolních cest dýchacích spojené, a vybízejí k prevenci. Ta je u některých nemocí lehce dostupná.
Pozor na nebezpečné hračky na trhu. Prozradit je mohou i podezřelé vlastnosti, varují experti
Státní zdravotní ústav (SZÚ) varuje před příliš levnými hračkami nebo produkty bez označení výrobce a shody s evropskými normami, které lze často nakoupit například na internetových tržištích. Mohou být zdravotně závadné či nebezpečné. Varovný může být například u plastových hraček chemický zápach a nápadná měkkost. Naopak shodu s podmínkami pro zdravotní nezávadnost a bezpečnost výrobků prokazuje označení CE. SZÚ o tom informoval v tiskové zprávě.
Varování řetězce v Česku: Z prodeje stahuje nebezpečnou hračku. Čím ohrožuje zdraví dětí?
Obchodní řetězec Pepco stahuje z prodeje nebezpečnou sadu razítek. Hračka nesplňuje normy chemikálií a může tak pro děti představovat zdravotní riziko. Společnost o tom informovala na svém webu s tím, že zákazníkům slibuje navrácení peněz.
Za staré kotle hrozí pokuta až 50 tisíc. Zkontrolujte, zda se to týká i vás
Mnoho českých domácností stále nemá vyměněný starý kotel za nový, za což hrozí tučné pokuty. Podle odhadů Ministerstva životního prostředí se to týká zhruba 150 tisíc domácností. V provozu mohou zůstat pouze kotle 3. emisní třídy a vyšší, které splňují přísnější emisní limity.
Překvapivé výsledky studie: Téměř veškerá balená voda obsahuje toxické látky, zjistili vědci
Vědci upozorňují na přítomnost takzvaných „věčných chemikálií“ v pitné vodě. Studie ukázala, že více než 99 procent balené vody pocházející z 15 zemí světa obsahuje tyto škodlivé látky, které mohou negativně ovlivnit zdraví lidí.
Očkování dětí i dospělých PŘEHLEDNĚ: Před jakými nemocemi a kdy se chránit?
S příchodem podzimu se značná část populace potýká s nemocemi, rýmou a dalšími zdravotními problémy. Na vzestupu je zejména podíl těch, kteří onemocní koronavirem. Už na začátku října byl covid prokázán u tisíců lidí, lékaři tak evidují nejvíce případů od začátku roku. S příchodem zimy se připojí také chřipka. Nejlepší prevencí je podle odborníků očkování. Některá jsou v Česku povinná, jiná doporučená a hrazená. Proti čemu a kdy je vhodné se nechat očkovat? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled.
Prodej kratomu a podobných látek bude mít nová pravidla. Neměly by se k nim dostat děti
Nakládání s látkami typu kratom nebo konopí s nízkým obsahem účinné složky THC bude mít zřejmě od prosince nová pravidla, která mimo jiné omezí jejich prodej. Přinese je novela o návykových látkách, kterou ve středu Senát schválil beze změn. Novelu, která má ochránit před rizikovými látkami s psychomodulačními a psychoaktivními účinky především děti, nyní dostane k podpisu prezident.
Krysí žloutenka na severní Moravě: Hygienici zaznamenali další případ, na co si dát pozor?
Hygienici na severní Moravě potvrdili třetí případ nákazy nebezpečnou krysí žloutenkou. Lidé se nakazili poté, co přišli do kontaktu s povodňovou vodou. Při odklízení následků velké vody nepoužívali vhodné ochranné pomůcky.
Černý kašel si v Česku vyžádal další dva životy. Onemocněly už stovky batolat
Letošní počet pacientů s černým kašlem překročil na konci září 32 tisíc. Je mezi nimi také 566 dětí do jednoho roku, které nemohou mít dokončené očkování, jež by je chránilo. Za poslední měsíc přibylo 2 691 nakažených. V tiskové zprávě o tom v pondělí informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). Dva další senioři v září nemoci podlehli, celkem je letos úmrtí 11, mezi nimi dvě novorozeňata.