CNN Prima News Státní zdravotní ústav

Státní zdravotní ústav

Výpis příspěvků ke štítku „Státní zdravotní ústav“

Očkování dětí i dospělých PŘEHLEDNĚ: Před jakými nemocemi a kdy se chránit?

S příchodem podzimu se značná část populace potýká s nemocemi, rýmou a dalšími zdravotními problémy. Na vzestupu je zejména podíl těch, kteří onemocní koronavirem. Už na začátku října byl covid prokázán u tisíců lidí, lékaři tak evidují nejvíce případů od začátku roku. S příchodem zimy se připojí také chřipka. Nejlepší prevencí je podle odborníků očkování. Některá jsou v Česku povinná, jiná doporučená a hrazená. Proti čemu a kdy je vhodné se nechat očkovat? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled.

Prodej kratomu a podobných látek bude mít nová pravidla. Neměly by se k nim dostat děti

Aktualizováno

Nakládání s látkami typu kratom nebo konopí s nízkým obsahem účinné složky THC bude mít zřejmě od prosince nová pravidla, která mimo jiné omezí jejich prodej. Přinese je novela o návykových látkách, kterou ve středu Senát schválil beze změn. Novelu, která má ochránit před rizikovými látkami s psychomodulačními a psychoaktivními účinky především děti, nyní dostane k podpisu prezident.

Černý kašel si v Česku vyžádal další dva životy. Onemocněly už stovky batolat

Letošní počet pacientů s černým kašlem překročil na konci září 32 tisíc. Je mezi nimi také 566 dětí do jednoho roku, které nemohou mít dokončené očkování, jež by je chránilo. Za poslední měsíc přibylo 2 691 nakažených. V tiskové zprávě o tom v pondělí informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). Dva další senioři v září nemoci podlehli, celkem je letos úmrtí 11, mezi nimi dvě novorozeňata.

První člověk se nakazil nebezpečnou krysí nemocí kvůli povodním. Lokl si záplavové vody

Hygienici zaznamenali v souvislosti s povodněmi první případ leptospirózy, takzvané krysí nemoci. Nakazil se jí v Moravskoslezském kraji čtyřiašedesátiletý muž, kterého smetla velká voda, a dostal se tak do přímého kontaktu s kontaminovanou vodou. Nyní je v nemocnici. V sobotu o tom informovala mluvčí Státního zdravotního ústavu Štěpánka Čechová. Leptospiróza se šíří močí nakažených zvířat, jako jsou hlodavci, psi, hospodářská zvířata či divoká zvěř.

Po povodních se může šířit nebezpečná „potkaní“ horečka. Hrozí selhání jater a ledvin

V oblastech zasažených povodní se může šířit leptospiróza, která může vést až k selhání jater a ledvin a být potenciálně smrtelná. Ročně se jí vyskytuje několik desítek případů, letos jich do konce srpna podle dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ) bylo 15. Po povodních v letech 1997 a 2002 se nemocnost zvýšila trojnásobně až pětinásobně. Na webu o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

Prymula: Černý kašel ohrožuje i zdravé novorozence. Očkovaných těhotných je žalostně málo

Nejohroženější skupinou v případě černého kašle jsou novorozenci, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS epidemiolog Roman Prymula a dodal, že při nákaze jsou ohrožena i zdravá miminka. Jedinou účinnou ochranou je podle něj očkování ještě těhotných matek. Ty podle experta absolvují vakcinaci více, ovšem stále se jedná o „žalostné procento“.

Na černý kašel zemřela v Česku tříměsíční holčička. Nemoc už letos postihla přes 29 tisíc lidí

Aktualizováno

V nedávných dnech zemřelo v Česku na černý kašel další dítě. „U holčičky ve věku tří měsíců spolu s černým kašlem byla přítomna infekce bakterií Streptococcus pneumoniae spojená se zánětem plic,“ uvedl Státní zdravotní ústav. S černým kašlem se do 1. září v Česku letos léčilo skoro 29 400 lidí, nakažených je ale podle odborníků mnohem více. Celkem letos odborníci evidují devět úmrtí, z toho dvě u nejmenších dětí.