reklama

Matka Jonáše o „útocích“ kvůli koronaviru: Říkala jsem si, co jsme udělali špatně

Namísto projevů lítosti nebo pochopení od lidí z okolí se dočkali nenávistných útoků. Rodiče Jonáše Jirouta asi do smrti nezapomenou na nepříjemnou atmosféru, ve které museli žít poté, co se jejich sousedé dozvěděli, že Jonáš si z cesty po Jižní Americe přivezl infekci novým koronavirem.

reklama

Na sociálních sítích začaly kolovat „zaručené“ informace o tom, že nedodržuje karanténu, že chodí ven a může někoho nakazit. Jonáš byl přitom i se svou sestrou, která ho vyzvedávala na letišti, od počátku v naprosté izolaci.

„Zprvu jsme tomu nemohli uvěřit, že to někdo vůbec může napsat. Mysleli jsme si, že to musí být nějaká legrace, ale pak nám došlo, že to je opravdu míněno vážně,“ popisuje Jonášova sestra Ráchel, která se od bratra v karanténě nakazila. Nemoc u ní ale měla jen lehký průběh.

Fámy se přitom šířily hned na dvou místech současně. Ve Cvikově, v jehož okrajové části rodina bydlí, i v Zákupech, kde v momentálně nevyužívaném bytě trávili sourozenci karanténu. „Byl to takovej paradox, že na jednu stranu už se šily ty roušky, všichni si pomáhali, ale jakmile se ten nakažený objevil, tak se na něj snesly hanlivý poznámky, proč vlastně si tu nemoc způsobil, jako kdyby si ji zavinil sám,“ upřesnila Jonášova matka Ester.

Jonáš po vyléčení daroval plazmu jinému nakaženému

Pomluvy zarazilo až emotivní video, které Jonáš zveřejnil na sociálních sítích. V něm se proti nepravdivým informacím ohradil. Z neprávem osočovaného mladíka je teď v očích mnohých hrdina. Poté, co se vyléčil, daroval svou plazmu s protilátkami, kterou následně dostal pacient s koronavirem ve vážném stavu.

Po několika desítkách hodin byl příjemce plazmy na koronavirus negativní. Přestože lékaři nedokážou s jistotou říct, že virus z těla pacienta „vyhnala“ právě Jonášova plazma, v této experimentální terapii rozhodně chtějí pokračovat dál.

„Jsem na něj pyšná, že šel darovat tu plazmu, protože on se hodně bojí, nebo dřív se bál, injekcí a stříkaček a říkal, že tu plazmu by nechtěl dávat. A teď, když viděl, že to má vliv, že to může pomoct, tak se pro to rozhodl,“ upřesnila jeho matka.

Tagy:

Hlavní zprávy

Češi jsou švejkovská nátura a nevěří opatřením. Neočkované si covid najde, říká Kubek
Rozhovor

Češi jsou švejkovská nátura a nevěří opatřením. Neočkované si covid najde, říká Kubek

Česko musí co nejrychleji proočkovat zbytek seniorů, vyzývá v rozhovoru pro CNN Prima NEWS předseda České lékařské komory Milan Kubek. Varuje zároveň, že si covid neočkované najde. Na druhou stranu si myslí, že pokud by se proočkovala větší část společnosti, mohlo by dojít k rozvolnění opatření podobně jako například v Dánsku. Připomněl však, že někteří Češi se švejkovskou povahou nerespektují ani současná pravidla.

Kajínek: EU se zbláznila. Zakázat doživotním vězňům navazovat kontakty je nesmysl
Rozhovor

Kajínek: EU se zbláznila. Zakázat doživotním vězňům navazovat kontakty je nesmysl

Dánsko má v plánu zakázat vězňům, kteří jsou odsouzeni na doživotí, aby skrze dopisy a telefonáty navazovali romantické vztahy. K tomuto kroku chce vláda přistoupit zejména kvůli fanynkám, které odsouzeným zasílají desítky až stovky dopisů. Co si o návrhu dánské vlády myslí nejznámější český vězeň Jiří Kajínek, který si až do udělení milosti odpykával doživotní trest? Svůj názor sdělil v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Očkování nám rozhodilo menstruaci. Na změny po vakcinaci si stěžují desetitisíce žen

Více než 30 tisíc žen oznámilo, že po očkování vakcínou proti COVID-19 došlo k narušení jejich menstruačního cyklu. Změny ale byly „krátkodobé“, uvedla lektorka reprodukční imunologie na Imperial College London Victoria Maleová. Podle ní se většina žen po jednom cyklu vrátí k normálu. Neexistují zatím ani žádné důkazy, že by očkování ovlivňovalo plodnost.

Experiment japonských školáků pokračuje i po 37 letech. Na Havaji vyplaval vzkaz v lahvi

Tichý oceán vyplavil na Havaji lahev se vzkazem, kterou před 37 lety vhodili do moře studenti japonské střední školy v rámci vědeckého experimentu. Cílem pokusu bylo monitorování oceánských proudů, uvedl web The Guardian. V letech 1984 a 1985 školáci hodili do oceánu poblíž Tokia 750 lahví. Od té doby se našly na 17 místech planety. Například na japonském ostrově Okinawa, v Číně, na Filipínách nebo na západním pobřeží USA.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Očkujte se, stihl vyzvat miliony fanoušků. Pak slavný youtuber covidu podlehl

Proslavil se vytvořenými sériemi skriptových videí ze hry Minecraft, na Youtube ho sledovalo více než 1,5 milionu odběratelů. Americký 36letý youtuber Brandon Ashur však podlehl komplikacím spojeným s nemocí COVID-19. Své sledující o svém zdravotním stavu pravidelně informoval na sociálních sítích. „Doufám, že to přežiju,“ psal pod fotografie z nemocnice. Nakonec všechny žádal o jediné: „Prosím, očkujte se, tohle nechcete.“

Řidiči, pozor. Běžný lék na úzkost vás může připravit o řidičák kvůli drogám

Běžně používaný lék Trittico, který lékaři předepisují na stavy úzkosti, může vyvolat falešně pozitivní výsledek testu na drogy. Policie přitom při kontrole v takovém případě nemusí brát ohled ani na potvrzení od lékaře a může na místě zabavit řidičský průkaz do doby, než jsou k dispozici výsledky krevních testů. Na ty se ale čeká i několik týdnů.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama