reklama

Matka Jonáše o „útocích“ kvůli koronaviru: Říkala jsem si, co jsme udělali špatně

Namísto projevů lítosti nebo pochopení od lidí z okolí se dočkali nenávistných útoků. Rodiče Jonáše Jirouta asi do smrti nezapomenou na nepříjemnou atmosféru, ve které museli žít poté, co se jejich sousedé dozvěděli, že Jonáš si z cesty po Jižní Americe přivezl infekci novým koronavirem.

reklama

Na sociálních sítích začaly kolovat „zaručené“ informace o tom, že nedodržuje karanténu, že chodí ven a může někoho nakazit. Jonáš byl přitom i se svou sestrou, která ho vyzvedávala na letišti, od počátku v naprosté izolaci.

„Zprvu jsme tomu nemohli uvěřit, že to někdo vůbec může napsat. Mysleli jsme si, že to musí být nějaká legrace, ale pak nám došlo, že to je opravdu míněno vážně,“ popisuje Jonášova sestra Ráchel, která se od bratra v karanténě nakazila. Nemoc u ní ale měla jen lehký průběh.

K tématu

Fámy se přitom šířily hned na dvou místech současně. Ve Cvikově, v jehož okrajové části rodina bydlí, i v Zákupech, kde v momentálně nevyužívaném bytě trávili sourozenci karanténu. „Byl to takovej paradox, že na jednu stranu už se šily ty roušky, všichni si pomáhali, ale jakmile se ten nakažený objevil, tak se na něj snesly hanlivý poznámky, proč vlastně si tu nemoc způsobil, jako kdyby si ji zavinil sám,“ upřesnila Jonášova matka Ester.

Jonáš po vyléčení daroval plazmu jinému nakaženému

Pomluvy zarazilo až emotivní video, které Jonáš zveřejnil na sociálních sítích. V něm se proti nepravdivým informacím ohradil. Z neprávem osočovaného mladíka je teď v očích mnohých hrdina. Poté, co se vyléčil, daroval svou plazmu s protilátkami, kterou následně dostal pacient s koronavirem ve vážném stavu.

Po několika desítkách hodin byl příjemce plazmy na koronavirus negativní. Přestože lékaři nedokážou s jistotou říct, že virus z těla pacienta „vyhnala“ právě Jonášova plazma, v této experimentální terapii rozhodně chtějí pokračovat dál.

„Jsem na něj pyšná, že šel darovat tu plazmu, protože on se hodně bojí, nebo dřív se bál, injekcí a stříkaček a říkal, že tu plazmu by nechtěl dávat. A teď, když viděl, že to má vliv, že to může pomoct, tak se pro to rozhodl,“ upřesnila jeho matka.

Další hlavní zprávy

Zahraničí

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Chaos, pláč, mrtví a podle agentury AFP až 500 raněných. Tak vypadá situace po sérii výbuchů na vojenské základně v přístavním městě Bata, které je ekonomickou metropolí Rovníkové Guineje. Záběry ve státní televizi ukázaly poničené domy a vládnoucí zoufalství, také mnoho zraněných, zejména dětí. Televize informuje nejméně o čtyřech explozích, jejichž původ zatím není jasný, uvedly zahraniční tiskové agentury.

Hamáček chtěl v ulicích krev, snaží se před volbami ukázat svaly, tvrdí Volný
Obušky, dýmovnice, nadávky. V centru Prahy se demonstrovalo proti opatřením
Filip Smoljak: Řeknu vám, co jsou Zdeněk Svěrák a jeho syn Jan zač
Policisté po demonstraci zadrželi poslance Lubomíra Volného
reklama
reklama
Schillerová: Datum rozvolnění nevím. Ekonomika by měla jet od druhé poloviny roku

Partie

Domácí zpravodajství

Druhé léto s covidem? Lepší než minulé nebude, mutace řádí i v teple, varuje Prymula
Blatný: Kdyby vznikalo druhé ministerstvo zdravotnictví, rezignuji
Další články
reklama
reklama