reklama

Matky si podmaňují US Open. Hned tři jsou v nejlepší osmičce newyorského grandslamu

Tenistka Cvetana Pironkovová nehrála tři roky soutěžní zápas. Teď je na US Open ve čtvrtfinále.
Zdroj: Profimedia

Jdou tak trochu proti proudu. Většina tenistek odkládá mateřství až na období po úspěšné kariéře, několik hráček se však rozhodlo skloubit založení rodiny se životem na kurtech. A těmto matkám, zdá se, svědčí především newyorský vzduch. Na probíhajícím US Open se do čtvrtfinále probojovaly hned tři tenistky, kterým se v posledních letech narodilo dítě. Ze všech nejvíce udivuje jméno Cvetana Pironkovová.

reklama

Nejprve ale k nejznámější tenisové matce. Serena Williamsová v září 2017 porodila dceru Alexis Olympii. Už v březnu 2018 byla zpět v akci v kalifornském Indian Wells a během července zazářila v Londýně na Wimbledonu, kde dolétla až do finále. Další účast v přímém souboji o grandslamovou trofej přidala na konci léta v New Yorku. A na stejných turnajích si finálovou řežbu – byť pokaždé s negativním výsledkem – zopakovala Američanka i další rok.

Serena Williamová může nadále doufat v překonání rekordu v počtu grandslamových trofejí.
Serena Williamová může nadále doufat v překonání rekordu v počtu grandslamových trofejí.
Zdroj: Profimedia

Po narození dítěte jí stále uniká překonání rekordu v počtu získaných grandslamových trofejí. Od Australian Open v roce 2017 se drží na čísle 23. Teď na US Open je „jen“ tři vítězné zápasy od dosáhnutí vysněné mety. Naposledy osmatřicetiletá Williamsová porazila ve Flushing Meadows ve třech setech Řekyni Marii Sakkariovou.

Soudní tahanice ji nezastavily

Viktoria Azarenková je v tenise zavedený pojem. Stejně jako Williamsová ví, jaké je to být světovou jedničkou. Na vrchol žebříčku zamířila především díky dvěma triumfům na Australian Open v letech 2012 a 2013. Ve stejných sezonách si zahrála finále také na US Open. Na sklonku roku 2016 přivedla Běloruska na svět syna Lea. Už o půl roku později opět bojovala na kurtech.

Jenže tou dobou se rvala také mimo kurty. Krátce po porodu se Azarenková rozešla se svým partnerem a v letních měsících pak vrcholila soudní tahanice o to, kdo dostane malého Lea do péče. Soud Azarenkové nejprve zakázal opustit Kalifornii, a tak tenistka nehrála v druhé polovině roku 2017 žádný zápas. „Je těžké soustředit se jen na tenis. Jednou o tom napíšu knihu, protože je to vážně drama pro Hollywood,“ prohlásila tehdy.

Viktoria Azarenková není daleko od další finálové účasti na US Open.
Viktoria Azarenková není daleko od další finálové účasti na US Open.
Zdroj: Profimedia

Nakonec vleklý spor dopadl v její prospěch a mohla se vrátit ke svému zaměstnání.

Že tenis stále umí skvěle, dokazuje především v posledních dnech a týdnech. Před US Open se stala šampionkou na podniku v Cincinnati a získala tak první titul od narození Lea, celkově pak jedenadvacátý. Pohodu si přenesla i na aktuální newyorský grandslam, kde naposledy vyřadila poslední Češku v turnaji, Karolínu Muchovou. Může se po sedmi letech dočkat trofeje na jedné ze čtyř největších tenisových akcí? To ukáže následující zápas jedenatřicetileté Azarenkové proti Elise Mertensové.

Tři roky bez tenisu, pak hned čtvrtfinále na US Open

Vůbec poprvé v historii grandslamových turnajů se stává, že mezi nejlepší osmičkou jsou hned tři matky. Poslední členkou mateřské party je za velkého překvapení Bulharka Cvetana Pironkovová.

Ta na rozdíl od předchozích tenisových dam s comebackem po porodu nijak nespěchala. Tři roky (!) nehrála ostré utkání – její poslední představení se pojí s Wimbledonem v sezoně 2017. Pak se jí narodil syn Alexander, o kterého se pečlivě starala doma.

Letos ale hráčka, která to v žebříčku zatím dotáhla nejvýše na 31. místo, usoudila, že by bylo fajn si vyzkoušet, jak po dlouhé absenci jde tenis. Pro test si zvolila poměrně velké sousto, a to právě v podobě US Open. Pokus vychází Pironkovové na výbornou. V New Yorku minulý týden vyřadila třeba dvojnásobnou grandslamovou šampionku Garbiñe Muguruzaovou.

V pondělí večer si zajistila postup do čtvrtfinále vítězstvím ve třech setech nad Francouzkou Alize Cornetovou. Pravděpodobně sama nečekala, že bez svého Alexandera bude takovou dobu. „Neviděla jsem ho dva týdny, je to těžké. Ale vím, že se na mě dívá a je mě pyšný,“ řekla dvaatřicetiletá Pironkovová a z očí se jí draly slzy.

V dalším kole na ni čeká velká výzva, a to právě v podobě domácí „supermatky“.

Ve středu se ukáže, zda může být ještě pyšnější malý Alexander, nebo Alexis Olympia. Pironkovová nastoupí proti favorizované Sereně Williamsové.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Partie

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

S pandemií koronaviru se Česko potýká už téměř rok. O tom, jak změnila životy lidí a jak se promítla na české politické scéně, bude mluvit v mimořádné nedělní Partii moderátorka Terezie Tománková s prezidentem Milošem Zemanem. Ve druhé části pořadu rok s koronavirem zhodnotí premiér Andrej Babiš a třetí hodinový blok bude věnovaný předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. Sledujte Partii na Primě i CNN Prima NEWS v neděli 28. února od 11 hodin.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama