reklama

Měl být baseballovou hvězdou, jenže pálkou zavraždil otce. Teď mu hrozí trest smrti

Je to případ, který už se táhne delší dobu, každopádně z něj i s odstupem času mrazí. Baseballista Brandon Martin měl mít před sebou hvězdnou kariéru v nejlepší lize světa – MLB. V roce 2011 si ho v prvním kole draftu vybrala Tampa Bay Rays, jenže za tento tým neodehrál jediný zápas. S Martinem to šlo od desíti k pěti nejen na hřišti, ale i v osobním životě. To vyvrcholilo tím, když zavraždil svého invalidního otce a další dva lidi. Teď někdejšímu baseballovému talentu hrozí trest smrti. A kteří další sportovci porušili zákon tím nejzávažnějším způsobem?

reklama

K trojnásobné vraždě došlo už v roce 2015. Dnes 27letý Martin o sobě dlouho tvrdil, že do případu není zapletený, až teď v listopadu ho soud shledal vinným.

Hororový čin spáchal nedlouho poté, co platil za jednoho z největších talentů rostoucích pro Major League Baseball. Tampa Bay Rays si po draftu 2011 mnula ruce, že získala směrem k budoucnu obří posilu na pozici spojky. To však netušila, čeho všeho je Martin schopný. Na očekávanou kariéru protkanou úspěchy nedošlo. Místo v elitním baseballovém celku si nikdy nevybojoval. Putoval z farmy na jinou farmu. Postupem času bylo zřejmé, že do hvězdné soutěže to nedotáhne.

A zcela jasné to bylo v září 2015. Martin ve svém domě v Kalifornii zabil otce, který byl upoután na invalidní vozík, strýce a instalatéra. K brutální vraždě použil vlastní černou baseballovou pálku, na níž dokonce bylo napsáno jeho jméno. Hned poté se snažil prchnout v autě, které patřilo zavražděnému instalatérovi. Aby se ukryl před policií, vloupal se do cizího domu, ale to mu nakonec nebylo nic platné – zanedlouho byl dopaden.

Po pěti letech byl Martin usvědčen z trojnásobné vraždy prvního stupně a čeká na výši trestu. Je dost možné, že tribunál, který zasedá v pondělí, ho pošle na smrt.

Další vrahové ze sportovního prostředí

Vraždící baseballista není jediným zástupcem ze světa sportu, který se odhodlal k nejhoršímu. Temným obdobím si v minulosti prošel například hráč amerického fotbalu O. J. Simpson. Ten na rozdíl od Martina dovedl svoji kariéru k dokonalosti, dokonce se dostal i do Síně slávy NFL. Poté, co jako hráč skončil, byl televizním komentátorem a zářil i jako herec. Objevil se například v úspěšné komedii Bláznivá střela.

Jeho renomé ale zásadně utrpělo v roce 1994, kdy byl obviněn z vraždy manželky a číšníka. Následný proces si získal mimořádnou pozornost a Simpson se pro něj obklopil mimořádně schopnými právníky. Dostal se na svobodu s tím, že pozůstalým musí uhradit několik milionů. V roce 2007 ale zamířil do vězení za další zločiny včetně loupeže. Byl odsouzen k 33 letům, v říjnu roku 2017 byl propuštěn.

Jiným vrahem-sportovcem byl Aaron Hernandez. V roce 2012 podepsal hráč z NFL štědrou pětiletou smlouvu na 40 milionů dolarů (cca 890 milionů korun) s New England Patriots. Svět amerického fotbalu mu ležel u nohou, jenže ani to Hernandezovi nestačilo ke spokojenému životu.

Jeho osobnost byla složitá. Původně měl být dokonce zodpovědný za dvojnásobnou vraždu mužů, se kterými měl chvíli předtím konflikt v baru. V roce 2013 pak zastřelil Hernandez přítele své snoubenky, protože se obával, že vyzradí jeho homosexualitu. Za tuto popravu dostal doživotní trest. V roce 2017 se v cele oběsil, přitom pouhé dva dny před sebevraždou byl Hernandez zproštěn obvinění v případě zmíněné dvojnásobné vraždy.

Dalším smutným případem sportovce, který vraždil, je Oscar Pistorius. Ten se proslavil jako atlet s amputovanými dolními končetinami, který na paralympijských hrách vybojoval dohromady čtyři zlaté medaile, a to na tratích 100, 200 a 400 metrů. I přes prvotní vzdor Mezinárodní atletické federace získal právo soutěžit s nehendikepovanými sportovci a na mistrovství světa v roce 2011 dokonce pomohl jihoafrické štafetě ke stříbru na distanci 4 × 400 metrů.

Úspěšné roky spojené s atletikou pohřbil v únoru roku 2013, kdy ve svém domě zavraždil svoji přítelkyni. Pistorius se nejprve bránil, že takto konal, protože si myslel, že jeho partnerka je lupič. Policie tuto verzi nepotvrdila. Zanedlouho se dostal ven na kauci, ovšem další rok byl odsouzen na pět let za zabití v nedbalosti.

Ve vězení v Jihoafrické republice se Pistorius potkal se známým českým podnikatelem Radovanem Krejčířem, který si odpykává trest za obchodování s drogami a pokus o vraždu. Proto vzniklo bizarní video, na kterém si oba muži na vězeňském dvoře užívají fotbalových radovánek. Konkrétně se Krejčíř zhostil role exekutora penalt, Pistorius byl brankářem.

Před třemi lety dostal Pistorius nový trest, a to ve výši 13 roků.

Tagy:
vražda baseball MLB Radovan Krejčíř NFL sport Brandon Martin Tampa Bay Rays Aaron Hernandez Oscar Pistorius O. J. Simpson

Hlavní zprávy

Afghánci jsou na pokraji hladomoru. Polovina lidí nemá co jíst, tálibové jsou bezradní

Hospodářská situace v Afghánistánu se neustále zhoršuje. Zhruba polovina obyvatel země nemá co jíst, devíti milionům lidí hrozí hladomor. Tálibánské vládě, která není schopna situaci efektivně řešit, příliš nenahrává ani počasí. Teploty v Afghánistánu již začaly klesat pod bod mrazu, což krizi v budoucnu pravděpodobně ještě prohloubí.

Německo má po 16 letech novou vládu. Merkelovou vystřídal kancléř Scholz

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier ve středu odpoledne jmenoval novou vládu sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze. Vicekancléřem je spolupředseda Zelených Robert Habeck a ministrem financí je šéf liberálních svobodných demokratů (FDP) Christian Lindner. Ministerstvo financí je díky právu veta považováno po kancléřském úřadu za druhý nejvyšší post v německé vládě.

Fiala bude možná muset Zemanovi ustoupit. Pro žalobu není důvod, míní Svoboda

Pakliže se prezident Miloš Zeman rozhodne nejmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského (Piráti), kompetenční žaloba situaci nejspíše nevyřeší. Uvedl to bývalý šéf diplomacie Cyril Svoboda (KDU-ČSL) v pořadu 360°. Nový premiér Petr Fiala (ODS), by mohl situaci dočasně vyřešit tak, že převezme resort zahraničí pod sebe a začne jednat o jiném kandidátovi na ministra.

Vakcína je na omikron krátká. Účinkuje až 40krát hůř než u jiných variant, varují vědci

Očkovací látka Comirnaty od firem Pfizer a BioNTech by v případě jihoafrické mutace omikron mohla mít až 40krát menší účinnost než u původního koronaviru. Uvedl to tým Afrického výzkumného zdravotnického ústavu (AHRI). Soudí tak na základě testování 12 různých vzorků. Přesto by vakcína měla v drtivé většině případů zabraňovat těžkému průběhu nemoci.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Prodělání covidu místo očkování není bezpečné. Hrozí vážný průběh a dlouhodobé následky

Pro neočkované osoby platí v České republice v podstatě lockdown. Bez covidového pasu se nedostanou například do restaurace či do kadeřnictví. Snadnější život mají kromě očkovaných jen ti, kteří v posledních šesti měsících covid prodělali. Toho se snaží někteří lidé využít a nemocí se chtějí nechat nakazit dobrovolně. Snaha chytit covid však může být velmi riziková, jak ukazují některé případy.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

reklama