reklama

Měl být baseballovou hvězdou, jenže pálkou zavraždil otce. Teď mu hrozí trest smrti

Je to případ, který už se táhne delší dobu, každopádně z něj i s odstupem času mrazí. Baseballista Brandon Martin měl mít před sebou hvězdnou kariéru v nejlepší lize světa – MLB. V roce 2011 si ho v prvním kole draftu vybrala Tampa Bay Rays, jenže za tento tým neodehrál jediný zápas. S Martinem to šlo od desíti k pěti nejen na hřišti, ale i v osobním životě. To vyvrcholilo tím, když zavraždil svého invalidního otce a další dva lidi. Teď někdejšímu baseballovému talentu hrozí trest smrti. A kteří další sportovci porušili zákon tím nejzávažnějším způsobem?

reklama

K trojnásobné vraždě došlo už v roce 2015. Dnes 27letý Martin o sobě dlouho tvrdil, že do případu není zapletený, až teď v listopadu ho soud shledal vinným.

Hororový čin spáchal nedlouho poté, co platil za jednoho z největších talentů rostoucích pro Major League Baseball. Tampa Bay Rays si po draftu 2011 mnula ruce, že získala směrem k budoucnu obří posilu na pozici spojky. To však netušila, čeho všeho je Martin schopný. Na očekávanou kariéru protkanou úspěchy nedošlo. Místo v elitním baseballovém celku si nikdy nevybojoval. Putoval z farmy na jinou farmu. Postupem času bylo zřejmé, že do hvězdné soutěže to nedotáhne.

A zcela jasné to bylo v září 2015. Martin ve svém domě v Kalifornii zabil otce, který byl upoután na invalidní vozík, strýce a instalatéra. K brutální vraždě použil vlastní černou baseballovou pálku, na níž dokonce bylo napsáno jeho jméno. Hned poté se snažil prchnout v autě, které patřilo zavražděnému instalatérovi. Aby se ukryl před policií, vloupal se do cizího domu, ale to mu nakonec nebylo nic platné – zanedlouho byl dopaden.

Po pěti letech byl Martin usvědčen z trojnásobné vraždy prvního stupně a čeká na výši trestu. Je dost možné, že tribunál, který zasedá v pondělí, ho pošle na smrt.

Další vrahové ze sportovního prostředí

Vraždící baseballista není jediným zástupcem ze světa sportu, který se odhodlal k nejhoršímu. Temným obdobím si v minulosti prošel například hráč amerického fotbalu O. J. Simpson. Ten na rozdíl od Martina dovedl svoji kariéru k dokonalosti, dokonce se dostal i do Síně slávy NFL. Poté, co jako hráč skončil, byl televizním komentátorem a zářil i jako herec. Objevil se například v úspěšné komedii Bláznivá střela.

Jeho renomé ale zásadně utrpělo v roce 1994, kdy byl obviněn z vraždy manželky a číšníka. Následný proces si získal mimořádnou pozornost a Simpson se pro něj obklopil mimořádně schopnými právníky. Dostal se na svobodu s tím, že pozůstalým musí uhradit několik milionů. V roce 2007 ale zamířil do vězení za další zločiny včetně loupeže. Byl odsouzen k 33 letům, v říjnu roku 2017 byl propuštěn.

Jiným vrahem-sportovcem byl Aaron Hernandez. V roce 2012 podepsal hráč z NFL štědrou pětiletou smlouvu na 40 milionů dolarů (cca 890 milionů korun) s New England Patriots. Svět amerického fotbalu mu ležel u nohou, jenže ani to Hernandezovi nestačilo ke spokojenému životu.

Jeho osobnost byla složitá. Původně měl být dokonce zodpovědný za dvojnásobnou vraždu mužů, se kterými měl chvíli předtím konflikt v baru. V roce 2013 pak zastřelil Hernandez přítele své snoubenky, protože se obával, že vyzradí jeho homosexualitu. Za tuto popravu dostal doživotní trest. V roce 2017 se v cele oběsil, přitom pouhé dva dny před sebevraždou byl Hernandez zproštěn obvinění v případě zmíněné dvojnásobné vraždy.

Dalším smutným případem sportovce, který vraždil, je Oscar Pistorius. Ten se proslavil jako atlet s amputovanými dolními končetinami, který na paralympijských hrách vybojoval dohromady čtyři zlaté medaile, a to na tratích 100, 200 a 400 metrů. I přes prvotní vzdor Mezinárodní atletické federace získal právo soutěžit s nehendikepovanými sportovci a na mistrovství světa v roce 2011 dokonce pomohl jihoafrické štafetě ke stříbru na distanci 4 × 400 metrů.

Úspěšné roky spojené s atletikou pohřbil v únoru roku 2013, kdy ve svém domě zavraždil svoji přítelkyni. Pistorius se nejprve bránil, že takto konal, protože si myslel, že jeho partnerka je lupič. Policie tuto verzi nepotvrdila. Zanedlouho se dostal ven na kauci, ovšem další rok byl odsouzen na pět let za zabití v nedbalosti.

Ve vězení v Jihoafrické republice se Pistorius potkal se známým českým podnikatelem Radovanem Krejčířem, který si odpykává trest za obchodování s drogami a pokus o vraždu. Proto vzniklo bizarní video, na kterém si oba muži na vězeňském dvoře užívají fotbalových radovánek. Konkrétně se Krejčíř zhostil role exekutora penalt, Pistorius byl brankářem.

Před třemi lety dostal Pistorius nový trest, a to ve výši 13 roků.

Tagy:
vražda baseball MLB Radovan Krejčíř NFL sport Brandon Martin Tampa Bay Rays Aaron Hernandez Oscar Pistorius O. J. Simpson
Dlouho tu nebudete, vzkázal gayům a lesbám Pollert. To jste lékař? podivil se Kalousek
Lidé

Dlouho tu nebudete, vzkázal gayům a lesbám Pollert. To jste lékař? podivil se Kalousek

„Nebojme se LGBT a buďme na ně milosrdní. Vždyť je to slepá vývojová větev, dlouho tu nebudou a navíc zachraňují planetu od přemnožení primátů,“ napsal na Twitteru lékař a bývalý olympionik Lukáš Pollert. Jeho prohlášení vzápětí vyprovokovalo k reakci hned několik veřejně známých osobností. „Proč máte potřebu ponižovat lidi, kteří vám nic neudělali a neohrožují vás?“ vytkl mu například bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Zemřela ikonická postava z filmu Rafťáci. Svou dceru přežila o deset let

Ve filmu Rafťáci se Olga Schmidtová představila v roli zapomnětlivé babičky, která svému „vnukovi“ neustále dávala rybí tuk. Diváci si jí však mohli všimnout i ve snímcích, které režíroval Zdeněk Troška: v trilogii Slunce seno... či v komedii Babovřesky. Herečka zemřela již koncem června ve věku 95 let, o jejím skonu se však veřejnost dozvěděla až nyní.

Meghan žádá po lidech 40 minut času. Narozeninové video jí kazil žonglující Harry

Vévodkyně ze Sussexu Meghan Markleová ve středu oslavila 40. narozeniny. Ve videu, které odpoledne sdílela na internetových stránkách své charitativní organizace Archewell, oznámila novou iniciativu na pomoc ženám při návratu do práce. Kampaně se zúčastní i známé osobnosti. Příspěvek Meghan je plný smíchu a okořeněný vystoupením jejího manžela Harryho. Vévodkyně se veřejně prezentovala poprvé od narození dcery Lilibet.

Život s lupénkou je jako na houpačce. Chvilky úlevy střídá bolest a úporné svědění

S lupénkou se 66letý Václav potýká od svých 23 let. Přestože ho tato autoimunitní nemoc nikdy neohrožovala na životě, dokázala mu velmi znepříjemnit život. Lupénka neboli psoriáza je nemoc, která je nejen viditelná na pohled a pacienti často trpí po psychické stránce, ale také je bolestivá a omezující. Naštěstí už existuje biologická léčba, díky které se po mnoha letech cítí lépe.

Bratislavu čekají další protesty proti opatřením. Kotleba chce blokádu hlavního města

Uplynulý týden zažilo slovenské hlavní město Bratislava demonstrace odpůrců očkování a protikoronavirových opatření. Ti se mnohdy dostali do křížku nejen s policií, ale i s běžnými kolemjdoucími. Nyní dojde na druhé kolo protestů. Do Bratislavy mají na čtvrtek a pátek zamířit stovky nespokojenců. Kontroverzní předseda krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko Marian Kotleba dokonce hovoří o tom, že s demonstranty provede blokádu Bratislavy.

reklama

Domácí zpravodajství

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Babiš v Babišově: Mobilní očkování v pohraničí potvrdilo registrační chaos i nezájem Romů

Vítkov je zapadlé šestitisícové městečko u vojenského prostoru Libavá, kde voliči milují Andreje Babiše, loni v krajských volbách tady hnutí ANO získalo 37 procent hlasů. Ve středu do Vítkova zavítal mobilní očkovací tým a s ním i ministerský předseda. K avizované propagaci vakcinace mezi Romy nedošlo, akce navíc ukázala na byrokratický chaos spojený s očkováním.

reklama