CNN Prima News trest smrti

trest smrti

Výpis příspěvků ke štítku „trest smrti“

Muž zavraždil těhotnou ženu a čtyřleté dítě. Tady bych s trestem smrti neváhal, říká Klíma

Během své praxe dělal jako investigativní novinář rozhovory s různými zločinci. Nechyběli mezi nimi i vrazi. Josef Klíma tak má rozhodně na co vzpomínat. Připomněl například interview s Karlem Kopáčem, jedním z pěti „orlických vrahů“. Po zpovídání muže, jenž svedl ze světa pět lidí, získal zkušený reportér jiný pohled na trest smrti. „Otevřelo mi to nějakým způsobem oči,“ přiznává Klíma.

V Ugandě hlásá smrt homosexuálům, v české Sněmovně lidská práva. Pekarová o ní prý nevěděla

Pikantní dohru má Summit Meziparlamentní aliance pro Čínu (IPAC), který se v prvních zářijových dnech konal v Poslanecké sněmovně. Akce se účastnila ugandská politička Lucy Akellová, která se ve své zemi zasadila o schválení zákona, který kriminalizuje sexuální styk mezi dospělými osobami stejného pohlaví. Tomu, kdo ho poruší, hrozí desítky let vězení, doživotí nebo dokonce trest smrti. Akci zaštiťovala předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), která tvrdí, že o homofobní člence parlamentu nevěděla.

Zpověď legendárního kriminalisty o „okurkovém vrahovi“: Znásilňoval seniorky, dostal trest smrti

Byl by pro trest smrti, i když ví, že ho za to budou někteří odsuzovat. Legendární český kriminalista Jan Štoček má ale na takový názor právo. Za dlouhou kariéru na oddělení vražd se setkal s tolika případy, kdy oznamoval lidem ztrátu někoho blízkého, že má pochopení i pro absolutní trest. A jako příklad uvádí pachatele, který vraždil okurkami. „Stará paní otevřela, popadl ji, a pak ji znásilnil okurkou tak, že měla potrhané vnitřní orgány a zemřela,“ vzpomíná detektiv.

Za kšeft s heroinem dostala oprátku. V Singapuru po 20 letech popravili ženu, svět se zlobí

V Singapuru za obchodování s drogami oběsili pětačtyřicetiletou ženu, první po téměř dvaceti letech. Před pěti roky ji odsoudili za držení 30,72 gramu heroinu, což je více než dvojnásobek množství, za něž asijská země dává hrdelní trest. Zatímco Singapur přísné tresty za drogové přečiny obhajuje s důrazem na bezpečnost, ochránci lidských práv je odsuzují jako nepřiměřeně přísné, píše agentura AFP.

Na oprátce umírali desítky minut, na kůlu dny. Trest smrti i ve 20. století připomínal středověk

Nejkrutější variantou trestu smrti ve středověku bylo napíchnutí na kůl, odsouzený umíral celé dny. Za komunismu se jednalo o oběšení: dotyčný si neměl zlomit vaz, ale desítky minut se dusit, uvedl právní historik a soudce David Kolumber v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Tímto způsobem zemřela i Milada Horáková, v úterý od její popravy uplynulo 73 let. Kapitální trest měl během staletí, kdy se na území českých zemí praktikoval, vysílat různé vzkazy. Provedení a brutalita poprav se lišila, cíl byl však až do roku 1989 stejný.

Vraždil seniory i kojící matku. Mstitel z Prahy si vybíral oběti podle domovních zvonků

Nelítostný a bezcitný. Tak znalci popisovali jednoho z posledních odsouzenců k trestu smrti v tehdejším Československu. On sám byl přesvědčen, že byl v právu. A to i ve chvíli, kdy náhodně zvonil na domovní zvonky a střílel obyvatele bytů ihned potom, co mu otevřeli dveře. Neštítil se zastřelit nemohoucího seniora ani matku nemluvněte. Vraždil i po dopadení za zdmi věznice. Děsivý příběh vám redakce CNN Prima NEWS přináší v seriálu Zvlášť závažné zločiny, který pojednává o největších kriminálních případech posledních desetiletí.

Své 13leté spolužačce zasadil 114 ran nožem. Mladík dostal doživotí, sestra oběti dojala soud

Doživotí – takový verdikt si v pátek vyslechl 16letý Aiden Fucci u soudu na Floridě. V roce 2021 tehdy jako 14letý mladík více než stokrát bodl svou spolužačku Tristyn Baileyovou. Ke svému činu neměl žádný důvod, podle soudce chtěl pouze ukojit zvědavost, jaké to je někoho zabít. K činu se Fucci letos v únoru přiznal, trestu smrti – po němž někteří volali – však unikl. Soudce přihlédl k prosbě jeho babičky i faktu, že v době vraždy bylo mladíkovi pouhých čtrnáct let.