Menzelová chtěla urnu s manželovým popelem uložit na Mallorce. Stala se však nečekaná věc

Od smrti oscarového režiséra Jiřího Menzela uplynul více než rok. Ještě donedávna měla jeho manželka Olga urnu svého muže vystavenou doma v knihovně a na správnou chvíli a místo jejího uložení teprve čekala. „Je to úplně bizarní a ještě jsem to nikomu neřekla, ale Jirka si přál být na Mallorce, kde to milujeme a kam jsme léta jezdili,“ svěřila se Menzelová. Stala se však jedna nečekaná věc.

„Majitelé domu, který jsme si celá ta léta pronajímali, se teď rozhodli, že ho budou pronajímat po zbytek roku i jiným lidem. A mně najedou přišlo hrozný, že ten Jirka tam bude a budou tam s ním cizí lidé a já tam nebudu moct. Takže jsme si ho odvezli zase zpátky. Cestovali jsme s urnou sem a tam. Seděl na sedačce samozřejmě,“ uvedla pro Showtime Menzelová.

Urna je tedy zpátky v knihovně. Během několika měsíců bude uložena na Vyšehradě. Pomník navrhl David Vávra. „Bude to kombinace žuly a skla a bude znázorňovat Arnoštka, jak jde po laně, ale bude vidět jen z určitého úhlu. Bude to krásné,“ popsala producentka.

Podle ní to bude místo, kde zesnulého režiséra navštíví i jeho obdivovatelé. „Budou mu tam moci dát svíčku nebo kytičku. Myslím si, že by to tak mělo být. Je spousta lidí ze zahraničí, kteří se mě ptají, jestli k nám mohou přijít, ale já je přeci nemohu pozvat, aby k nám domů chodili do knihovny,“ vysvětlila manželka zesnulého režiséra.

Na počest Jiřího Menzela se Olga rozhodla založit také Nadační fond nesoucí jeho jméno. Má za cíl získávat finanční prostředky pro umělce, kteří se ocitli v podobné situaci jako slavný režisér a mohli důstojně dožít. Menzel zemřel ve dvaaosmdesáti letech na covidový zápal plic. V září tohoto roku to byl rok od jeho úmrtí.

Menzelová: Stále počítám dny

„K ročnímu výročí Jirkova odchodu jsem byla příšerně sentimentální. Možná víc, než bych si myslela. Stále počítám, jak dlouho jsme se neviděli. Je to těžké. Naštěstí jsou tady děti, které nedovolí, abych byla zoufalá,“ popsala trojnásobná maminka.

Obě dcerky a syn Albert maminku jen tak smutnit nenechají. Oporu má Olga také v partnerovi a otci jejího dlouho utajovaného syna, egyptologovi a archeologovi Miroslavu Bártovi. „Je to fantastický člověk, který je neuvěřitelně trpělivý a nemá to jednoduché. Doba mého smutku pořád nějak trvá, ale je to člověk, o kterého se můžu opřít a který tolik dosáhl ve své profesi a nemá potřebu stran mužské ješitnosti s Jirkou soupeřit,“ řekla Menzelová.

„A navíc se strašně nasmějeme, jsme spolu rádi. Máme si o čem povídat, i o Jirkovi, oni se znali. Jirka mě s ním seznámil a měli se rádi,“ vysvětlila. Znali se prý delší dobu, než k něčemu ale došlo, trvalo to... „Nebylo to hned a to, že si Jirky váží a pomáhá mi i v aktivitách s tím spojených, je vzácný. Vážím si ho, je to skvělý člověk,“ uzavřela Menzelová.

Tagy: