
Na rakvi nesmí mít vlajku! Přítel TGM byl po válce viněn z kolaborace, radši spáchal sebevraždu
V Italských Alpách zahynul v sobotu odpoledne meteorolog Jan Šrámek. Bylo mu 48 let. Zprávu o jeho úmrtí zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Šrámek se podle dřívějších zpráv zřítil do rokle.
České hory zasypal o víkendu sníh. Na hřebenech Jeseníků napadlo za 24 hodin až deset centimetrů sněhu. Návrat zimy zaskočil řadu návštěvníků, kteří se do Jeseníků vydali na letních pneumatikách, problémy mělo v neděli i zásobování. Neprojeli ani pekaři, řekl provozní restaurace a hotelu na vysílači Praděd Tomáš Hrazdil. Zimní atmosféru si užívají i Beskydy a Krkonoše. Kvůli silnému větru v neděli nerozjel ani horní úsek lanovky na Sněžku.
Tlaková níže nad severovýchodní Evropou bude během neděle a pondělí ještě doznívat a přinese s sebou chladný vzduch, zataženou oblohu a přeháňky. V úterý se už dočkáme příjemných teplot kolem 20 °C a slunečného počasí. Nejteplejším dnem by pak měla být středa.
Závěr víkendu přinese do Česka aprílové počasí. Oblačnost bude v neděli proměnlivá, místy během dne hrozí přeháňky. Na severovýchodě republiky bude zataženo, v nadmořských výškách nad 1 100 metrů může dokonce napadnout sníh. Začátkem nového týdne se začne oteplovat, hrozba přeháněk však potrvá, informuje na svém webu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Evropu čeká „léto století“, předpovídají meteorologové z Německa a Rakouska. Odborníci hovoří o rekordně vysokých teplotách způsobených „tepelnou kupolí“. Jejich prognózy předpovídají velká vedra až do konce srpna. Podle amerických meteorologů nicméně situace tak dramatická nebude.
Obyvatelé kansaského města Bonner Springs se stali svědky neobvyklého jevu. Na obloze se ukázal velký černý prstenec. Video s tímto jevem přitáhlo pozornost celého světa.
Svět má za sebou druhý nejteplejší duben v historii měření. Ve čtvrtek to oznámila ve své pravidelné měsíční zprávě unijní meteorologická služba Copernicus. Průměrná teplota v Evropě se letos v dubnu pohybovala kolem devíti stupňů Celsia, což je o jeden stupeň více než mezi lety 1991 a 2020. Podle meteorologů tak jde už o několikátý měsíc v řadě, kdy byla globální průměrná teplota o více než 1,5 stupně nad průměrem z předindustriálního období.
O víkendu se v Česku postupně zatáhne a ochladí o více než deset stupňů. Zatímco v pátek a sobotu mohou ještě teploty dosáhnout až 28 stupňů Celsia, v neděli už budou většinou maximálně do 17 stupňů. Pouze na jihovýchodě Moravy by mohly být až kolem 19 stupňů. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Už v pátek a sobotu se objeví přeháňky, místy i bouřky, a v neděli již bude zřejmě pršet na většině území České republiky.
Po chladnějším ránu, který doprovázely přízemní mrazíky a v Jizerských horách bylo naměřeno dokonce minus šest stupňů, se v Česku postupně otepluje, v neděli má být až 19 °C – a stejný scénář se očekává i v pondělí. Ve zbytku následujícího týdne teploty vystoupají místy na 24 °C.
Podle prvních sezónních předpovědí meteorologů z portálu Severe Weather v létě 2025 čeká Evropu mimořádně horké období a s ním spojená sucha. „Po deštivějším začátku léta se očekávají teplotně nadprůměrné měsíce s větším rizikem vln veder,“ uvádějí odborníci.
Kdy vlastně začíná jaro? Většině lidí se asi vybaví datum 20. nebo 21. března, tak jednoduché to ale není. První jarní den totiž můžeme slavit hned čtyřikrát – podle toho, z jakého pohledu se na roční období díváme. Jaké „druhy“ jara tedy známe? Připravili jsme pro vás jednoduchý přehled s vysvětlením. Astronomické jaro 2025 každopádně začalo ve čtvrtek 20. března v 10:01.
Po teplejších dnech přichází do Česka výrazně chladnější počasí. Již o víkendu se noční teploty dostanou pod bod mrazu a sněhové srážky se mohou objevit i v nižších polohách. Kde bude sněžit a kdy lze očekávat oteplení?