
RADAR: Podívejte se, kde udeří o víkendu bouřky. Po tropech se blíží ochlazení
Do Česka dorazily silné bouřky. Na Českobudějovicku padaly i kroupy. Český hydrometeorologický ústav uvedl ve výstraze, že bouřky mohou být místy i silné. „Nelze vyloučit ani ojedinělou tvorbu supercel,“ doplnili meteorologové.
Tropické počasí v Česku přerušil ve čtvrtek odpoledne příchod bouřkového systému z Alp. Navečer zasáhly velmi výrazné bouřky Vysočinu a jižní Čechy, poté pokračovaly na severovýchod. Doprovázely je intenzivní srážky, nárazy větru i kroupy. Až do půlnoci platila výstraha. Největší škody způsobila bouřka ve Slavonicích na jihozápadě Moravy, kde padaly kroupy a rozvodnil se i místní potok, informoval web In Počasí.
Mezi květnem a červencem se musíme smířit s třikrát větším počtem bouří a bouřek než po zbytek roku. Jak ale tento atmosférický jev vůbec vzniká? Co se dá vyčíst z pohledu na zamračené nebe? Co rozhodně nedělat, jakmile oblohou šlehají blesky? V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to popisuje meteorolog Petr Zacharov z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, kterému o bouřích a bouřkách vyjde nová kniha.
Českem se v pondělí prohnaly vydatné bouřky. Pásmo z Bavorska se přesouvalo přes jihozápad Česka, z Prachaticka hlásili i silné bouřky s prudkým krupobitím. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) po poledni rozšířil výstrahu, pro východní část Česka platí až do půlnoci. ČHMÚ také varoval před silnou supercelou na Českobudějovicku. V Jablonci nad Nisou bouřka vážně poškodila vozovku.
Česko má před sebou letní dny. Zatímco v pátek a v sobotu budou ještě převládat teploty kolem 25 °C, v neděli přijde výrazné oteplení a rtuť teploměru vystoupá i k 32 °C. Tropy pak vyvrcholí v pondělí, kdy naměříme ještě o dva stupně více. Letní počasí by navíc mělo vydržet i v průběhu příštího týdne. Vyplývá to z předpovědi na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Česko má před sebou slunečný víkend doprovázený vysokými teplotami, které místy přesáhnou i tropickou třicítku. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) ale už v neděli večer začne přibývat oblačnosti, objeví se přeháňky a místy i bouřky.
Během takzvaného Dne D, jak se označuje vylodění spojenců v Normandii z 6. června 1944, sehrál klíčovou roli britský meteorolog James Stagg. Přestože se meteorologie jako věda teprve rozvíjela, dokázal předpovědět správný čas zahájení operace. Následný útok pod vedením generála Eisenhowera pak zásadně přispěl k porážce nacistického Německa. Příběh, od kterého letos uplynulo 81 let, připomíná deník The New York Times.
Na Česko se řítí pásmo velmi silných bouřek a vyloučeno není podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) ani derecho. Tímto výrazem označují meteorologové větrnou bouři způsobující škody a rychle postupující v pásu o délce alespoň 400 kilometrů. Vypuknout by mohlo už během večera. Nejsilnější bouřková buňka se podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) zatím vyskytla ve Šluknovském výběžku. Dostatek energie a vysoký střih větru jsou pozorovány v Praze, kde se podle ústavu tvoří podmínky pro vznik supercely.
V Italských Alpách zahynul v sobotu odpoledne meteorolog Jan Šrámek. Bylo mu 48 let. Zprávu o jeho úmrtí zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Šrámek se podle dřívějších zpráv zřítil do rokle.
České hory zasypal o víkendu sníh. Na hřebenech Jeseníků napadlo za 24 hodin až deset centimetrů sněhu. Návrat zimy zaskočil řadu návštěvníků, kteří se do Jeseníků vydali na letních pneumatikách, problémy mělo v neděli i zásobování. Neprojeli ani pekaři, řekl provozní restaurace a hotelu na vysílači Praděd Tomáš Hrazdil. Zimní atmosféru si užívají i Beskydy a Krkonoše. Kvůli silnému větru v neděli nerozjel ani horní úsek lanovky na Sněžku.
Tlaková níže nad severovýchodní Evropou bude během neděle a pondělí ještě doznívat a přinese s sebou chladný vzduch, zataženou oblohu a přeháňky. V úterý se už dočkáme příjemných teplot kolem 20 °C a slunečného počasí. Nejteplejším dnem by pak měla být středa.
Závěr víkendu přinese do Česka aprílové počasí. Oblačnost bude v neděli proměnlivá, místy během dne hrozí přeháňky. Na severovýchodě republiky bude zataženo, v nadmořských výškách nad 1 100 metrů může dokonce napadnout sníh. Začátkem nového týdne se začne oteplovat, hrozba přeháněk však potrvá, informuje na svém webu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).