Meteorologové zveřejnili předpověď na květen. Kdy teploty překročí 20 stupňů?

Česko čeká týden přeháněk a bouřek, v úterý mohou být ojediněle i silné. Teploty pak do konce měsíce zvolna porostou, ve druhé polovině května budou denní maxima v průměru kolem 20 stupňů. Srážkově bude květen průměrný, uvedl Český hydrometeorologický ústav v měsíčním výhledu počasí.

Období příštích čtyř týdnů předpovědi bude teplotně průměrné. „Teploty vzduchu v jednotlivých čtyřech týdnech předpovědi zvolna porostou,“ uvedl ČHMÚ k období od pondělí do 29. května. Průměrná teplota pro dané období je 13,4 stupně Celsia, průměrný úhrn srážek 60 litrů na metr čtvereční.

V prvních dvou květnových týdnech se budou teploty pohybovat kolem 18 stupňů, poté se oteplí na 20 stupňů. Už od poloviny měsíce ale mohou teploměry ukázat i 25 stupňů. V noci budou teploty nejdříve klesat k sedmi stupňům, koncem května se mají pohybovat spíše mezi osmi a devíti stupni.

Srážkově bude následující měsíc průměrný. Nejvíce deště se dočkáme na konci května, ukazují grafy ČHMÚ.

Podle záznamů vedených od roku 1941 bylo mezi 2. a 29. květnem zatím nejtepleji v roce 2018, kdy průměr činil 16 stupňů Celsia. Nejnižší průměr 8,9 stupně meteorologové zaznamenali v roce 1991. Srážek bylo v tomto období nejméně v roce 1947, kdy spadlo 20 milimetrů, nejvíce napršelo v roce 2010 s úhrnem 134 milimetrů.

Tagy: