reklama

Mexiko opět zasáhlo zemětřesení. Epicentrum bylo nedaleko letoviska Acapulco

Mexiko zasáhlo v pátek večer zemětřesení o síle 5,7 stupně Richterovy škály. Ohnisko zemětřesení bylo podle Národní seismologické služby v jihovýchodní části státu Guerrero. Lehké chvění bylo cítit i v Mexico City.

reklama

Obyvatelé Mexica City jsou naučeni okamžitě opouštět obytné i komerční prostory. Desítky lidí čekají před komerčním centrem ve čtvrti Zona Rosa.

Krátce po deváté hodině se v jednadvacetimilionové metropoli rozezněly sirény a tisíce lidí vyšly ve strachu ze svých domovů do ulic velkoměsta. Podle posledních zpráv ale k žádným újmám na životech nebo větším hmotným škodám nedošlo. Potvrdila to i starostka hlavního města Claudia Sheinbaumová. Zákazníci v restauracích v hlavním městě pocítili pouze chvění sklenic a lustrů. I to však některé velmi rozrušilo.

Zemětřesení rozhoupalo i těžké lustry

Mexiko má se zemětřesením bohaté zkušenosti. Při posledním velkém zemětřesní před třemi lety zahynulo více než 370 lidí a spadlo přes 40 budov. Největší škody byly zaznamenány v hlavním městě. Centrum města stojí na místě, kde bylo dříve jezero Texcoco. Z tohoto důvodu je podloží v této oblasti měkké a nestabilní. Situaci příliš nepřispívá ani obcházení stavebních standardů, které byly přijaty po ničivém zemětřesení v roce 1985.

Řada budov v Mexiku spoléhá pouze na betonovou konstrukci se zděnou fasádou. Jen některé budovy byly po zemětřesní v 80. letech posíleny o železobetonovou či ocelovou konstrukci. Některé železobetonové konstrukce se navíc ukázaly jako nedostatečné. Situaci v minulých letech komplikovala korupce a nedostatečná kontrola nové výstavby. Desítky budov zůstaly v centru Mexica City po zemětřesní v roce 2017 neobyvatelné a stále čekají na zbourání. Jakékoliv zemětřesní většího rozsahu je přitom může poslat k zemi, zabít kolemjdoucí a poškodit i okolní stavby.

Tagy:

Hlavní zprávy

Napětí na Ukrajině sílí. Španělsko vyslalo válečné lodě, Američané zvažují evakuaci
Zahraničí

Napětí na Ukrajině sílí. Španělsko vyslalo válečné lodě, Američané zvažují evakuaci

Západ se stále více obává, že dojde k ruské invazi na Ukrajinu. Americká ambasáda v Kyjevě chce ze země dostat všechny postradatelné diplomatické pracovníky i s jejich rodinami. Španělsko už vyslalo své válečné lodě, které se mají připojit k loďstvu NATO ve Středozemním a Černém moři. Mnoho dalších evropských zemí se snaží na území Ukrajiny dostat vojenskou techniku. V tom jim ale často brání Německo, jehož přístup k Ukrajině by se dal považovat za velmi chladný.

Zápasníka Procházku čeká životní zápas. V UFC se utká o titul s Teixeirou

Elitní český MMA bojovník Jiří Procházka zná termín svého životního zápasu. 7. května ho čeká titulový souboj proti úřadujícímu UFC šampionovi v polotěžké váze. Tím je v současnosti Brazilec Glover Teixeira. Dějiště akce UFC 274 ještě promotér oficiálně neoznámil, galavečer by se ale měl uskutečnit v Riu de Janeiru. Teixeira by tak měl obhajovat titul v domácím prostředí.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Blažkem a Benešovou: Jak by řešili kauzu Vlasty Parkanové?

Změní českou justici případ bývalé ministryně Vlasty Parkanové? Na otázku budou hledat odpovědi hosté Partie Terezie Tománkové ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a jeho předchůdkyně ve vládě Marie Benešová (za ANO). Následovat bude velká diskuse o testování, očkování a nových protipandemických opatřeních, které se zúčastní hned několik zástupců různých politických stran. Pořad můžete sledovat v neděli od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Ohňon, Investice nebo Jazz. Neobvyklá jména jsou v Česku čím dál populárnější

Volba jména dítěte je ve světě i v Česku stále liberálnější. Jana, Jiřího nebo Annu nahrazuje Ohňon, Trinity nebo Jazz. Rodiče by však měli myslet na to, že jméno, které dají svému dítěti, si jejich potomek ponese celý život. Podle odborníků může výběr jména dokonce negativně ovlivnit život dítěte. Experimentování s neobvyklými nebo úplně novými jmény se navíc nemusí setkat s pochopením úřadů.

Lámali vězňům nohy a bili je do obličeje. Dozorcům z Valdic hrozí až 10 let za mřížemi

Vyšetřovatelé Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) stíhají osm dozorců z věznice Valdice na Jičínsku. Viní je z toho, že fyzicky napadali odsouzené nebo násilí přihlíželi. Dvěma dozorcům hrozí až desetileté tresty. GIBS zahájila trestní stíhání po vyhodnocení důkazů i znaleckých posudků loni v říjnu, informovala v sobotu mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama