reklama

Mexiko opět zasáhlo zemětřesení. Epicentrum bylo nedaleko letoviska Acapulco

Ilustrační foto
Zdroj: http://pixabay.com

Mexiko zasáhlo v pátek večer zemětřesení o síle 5,7 stupně Richterovy škály. Ohnisko zemětřesení bylo podle Národní seismologické služby v jihovýchodní části státu Guerrero. Lehké chvění bylo cítit i v Mexico City.

reklama

Obyvatelé Mexica City jsou naučeni okamžitě opouštět obytné i komerční prostory. Desítky lidí čekají před komerčním centrem ve čtvrti Zona Rosa.

Krátce po deváté hodině se v jednadvacetimilionové metropoli rozezněly sirény a tisíce lidí vyšly ve strachu ze svých domovů do ulic velkoměsta. Podle posledních zpráv ale k žádným újmám na životech nebo větším hmotným škodám nedošlo. Potvrdila to i starostka hlavního města Claudia Sheinbaumová. Zákazníci v restauracích v hlavním městě pocítili pouze chvění sklenic a lustrů. I to však některé velmi rozrušilo.

Zemětřesení rozhoupalo i těžké lustry

Mexiko má se zemětřesením bohaté zkušenosti. Při posledním velkém zemětřesní před třemi lety zahynulo více než 370 lidí a spadlo přes 40 budov. Největší škody byly zaznamenány v hlavním městě. Centrum města stojí na místě, kde bylo dříve jezero Texcoco. Z tohoto důvodu je podloží v této oblasti měkké a nestabilní. Situaci příliš nepřispívá ani obcházení stavebních standardů, které byly přijaty po ničivém zemětřesení v roce 1985.

Jedna z poničených a neobyvatelných budov v centru města, která už tři roky čeká na svoji demolici.
Jedna z poničených a neobyvatelných budov v centru města, která už tři roky čeká na svoji demolici.
Zdroj: CNN Prima NEWS

Řada budov v Mexiku spoléhá pouze na betonovou konstrukci se zděnou fasádou. Jen některé budovy byly po zemětřesní v 80. letech posíleny o železobetonovou či ocelovou konstrukci. Některé železobetonové konstrukce se navíc ukázaly jako nedostatečné. Situaci v minulých letech komplikovala korupce a nedostatečná kontrola nové výstavby. Desítky budov zůstaly v centru Mexica City po zemětřesní v roce 2017 neobyvatelné a stále čekají na zbourání. Jakékoliv zemětřesní většího rozsahu je přitom může poslat k zemi, zabít kolemjdoucí a poškodit i okolní stavby.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Politika

Parta pitomců nám zničí stranu. V ČSSD to vře, výrazní politici od ní dávají ruce pryč

Parta pitomců nám zničí stranu. V ČSSD to vře, výrazní politici od ní dávají ruce pryč

Místo usmíření a táhnutí za jeden provaz to v ČSSD čím dál víc vře. Spoustu straníků naštvaly „čachry“ staronového šéfa Jana Hamáčka ohledně resortů zahraničí a kultury. Nálada mezi sociálními demokraty je mizerná, roste frustrace, někteří úspěšní politici dávají od strany ruce pryč. „Naštvaní jsou všichni. Do Sněmovny se nedostaneme, to je jasné,“ řekl CNN Prima NEWS senátor Petr Vícha.

USA vyhostí deset ruských diplomatů, oznámil Biden. Moskva slibuje odplatu
Hamáčkovy kroky mě děsí. Stranu nesjednotíte popravou oponentů, říká šéf pražské ČSSD
Zeman poprvé na vozíku. Jednal se slovenským premiérem i kandidátem na šéfa diplomacie
reklama
reklama
Máme učit, ne testovat. Ředitel semilské školy si stojí za svým, hrozí mu odvolání

Školství

Domácí zpravodajství

Po očkování proti covidu zemřelo v Česku už 39 lidí. Úřady prošetřují souvislost
Kdy skončí v Česku pandemie? Spočítali jsme klíčový termín pro porážku koronaviru
Další články
reklama
reklama