Milostivé léto jako šance zbavit se dluhů? Exekutoři to bojkotují, stěžují si dlužníci

Milostivé léto končí za necelé dva týdny. Má pomoci zbavit se exekuce stovkám tisíc lidí, nakonec ho ale využije jen málokdo. Dlužníci si stěžují na exekutory, kteří prý záměrně oddlužení bojkotují. Exekutoři to ale odmítají. A vyčítají autorům legislativy, že zákon je v mnoha ohledech nejasný a komplikovaný.

Paní Jaroslava je důchodkyně. Chce, aby její syn využil Milostivého léta a konečně se zbavil dvou exekucí. „Jedna je dluh na pojistném, ta druhá je dluh soudu,“ popisuje zoufalá seniorka. Žena chce synovi na exekuce půjčit peníze.

Stačilo by totiž zaplatit jen jistinu, tedy původní dluh. Příslušenství, kvůli kterému je dluh několikanásobně vyšší, by bylo odpuštěno. Exekutory kontaktovali už loni v listopadu a pak ještě jednou v prosinci.

„Žádná zpětná vazba nenastala, neozval se ani jeden z nich,“ tvrdí paní Jaroslava. Takto prý končí velká část zájemců o Milostivé léto. Dlužník stejně jako syn paní Jaroslavy neví, kolik dluží, a bez vyčíslení jistiny od exekutora na oddlužení dosáhne jen těžko.

„Není tam žádný termín pro exekutory, do kdy by měli reagovat,“ dodává seniorka. Nezisková organizace Člověk v tísni obvinila některé exekutory, že záměrně zdržují. „Dával jsem některá jména prezidentovi exekutorské komory,“ potvrdil koordinátor Daniel Hůle.

„Ne všichni, ale někteří exekutoři nekomunikují nebo komunikují pomalu a brzdí to,“ tvrdí také poslanec, autor zákona k Milostivému létu Patrik Nacher (ANO).

Exekutorská komora nařčení odmítá. „Nelze ale vyloučit zdržení v některých ojedinělých případech, nicméně si myslím, že exekutoři zvládají tuto agendu perfektně,“ říká prezident exekutorské komory Jan Mlynarčík. Milostivé léto končí 28. ledna. Kdo by chtěl této možnosti využít, má už jen velmi malou šanci, že se mu to podaří. „Exekutor vám už neodpoví, to je tutové,“ dodává Hůle.

Tagy: