Experti: Domácnosti našetřily peníze, ale ztrácí hodnotu. Milostivé léto je nevýchovné

Domácnosti během lockdownu našetřily peníze, které ale ztrácí hodnotu. Navíc program tzv. Milostivého léta je pro občany nevýchovný, zaznělo v pořadu CNN Prima NEWS Co na to vaše peněženka z úst ekonomických expertů. Odborníci také diskutovali o nabídnuté vládní pomoci.

Pandemie covidu finančně zatížila řadu domácností. „Bezprecedentní uzávěra ekonomiky, která hrozila velkými následky pro mnoho lidí, zvláště živnostníky, nedopadla na domácnosti tak špatně, jak mohla. Do značné míry je potřeba poděkovat vládě. Opatření, která přijala, například nárok na šestiměsíční odklad úvěrů, mělo velmi pozitivní dopad,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS vedoucí programu Kariérní a pracovní poradenství Člověka v tísni Daniel Hůle.

Barbara Halířová z Institutu prevence a řešení zadlužení potvrdila, že odklad splátek byl dobrým řešením. „V řadách našich klientů se už ale objevují lidé, kteří sice díky tomuto nástroji situaci zvládli, ale jak přichází energetická krize, ocitají se na prahu toho, jestli to zvládnou uplatit, když jim přijde další finanční povinnost v řádu několikatisícového navýšení úhrad za energie,“ vysvětlila Halířová.

Našetřené peníze ztrácí hodnotu

„Soudní exekutoři jsou na samém konci řetězce, kdy řešíme problém dluhů a finanční nouze. Byli odstřiženi od své práce. Byly zmírněny podmínky. Tato opatření měla za následek, že se nám nedařilo tolik exekucí ukončovat. Nicméně jsem očekával, že čísla budou ještě horší. Došlo ke snížení počtu lidí v exekucích, byť se o malinko navýšil celkový počet exekucí,“ reagoval prezident exekutorské komory Jan Mlynarčík.

Ekonom Štěpán Křeček upozornil, že výrazně narostly úspory domácností. „Nebylo za co utrácet – když byl lockdown, razantně se snížila spotřeba. Když se otevřela ekonomika, úspory se bohužel nepřeměnily ve spotřebu. Domácnosti našetřily peníze, které teď ztrácí hodnotu. Je to velice špatný přístup, protože úspory nebudou v budoucnu mít takovou cenu. Šetření pozbývá tak trošku smyslu,“ varoval Křeček.

Během vysílání také padla otázka na tzv. Milostivé léto. Jedná se o tříměsíční oddlužovací akci, která začala 28. října. Pokud máte soudní exekuci na dluh u veřejných institucí a uhradíte původní dlužnou částku a 908 korun exekutorovi, úroky, penále a další platby vám odpustí. „Milostivé léto je milostivé, ale nevýchovné. Lidí, kteří postupují tak, jak mají, se skoro nedotkne a naopak těm, kteří se na to vykašlali, budou odpuštěny části jejich závazků, což vytváří nevýchovný efekt,“ doplnil Křeček.

Tagy:
peníze léto ekonomika CNN Prima NEWS Štěpán Křeček ekonom peníze exekuce dluhy Člověk v tísni Daniel Hůle analytik Jan Mlynarčík milostivé léto Co na to vaše peněženka Barbara Halířová

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
12:57

Záporožská jaderná elektrárna pracuje v normálním režimu, řekl proruský činitel

12:33

Turecký výrobce dronů Bayraktar plánuje produkovat své stroje i na Ukrajině

12:15

Finsko přijalo v důsledku války na Ukrajině rekordní počet uprchlíků

11:50

Expert popsal explozi v ukrajinské jaderné elektrárně

Kontroverzní chvíle v případu Archieho odpojeného od přístrojů. Proč rodiče neměli šanci?

Britský novinář Dominic Lawson upozornil na kontroverzní chvíle v případu Archieho Battersbeeho, dvanáctiletého chlapce, kterého lékaři odpojili od přístrojů i přes dlouhé soudní spory s rodiči. Pozastavuje se například nad tvrzením nemocnice, že by v případě převozu chlapce, který se nacházel ve stádiu mozkové smrti, hrozila další újma. Volá proto po změně systému a žádá, aby v podobných případech mělo slovo rodičů větší váhu.

Nové ruské tanky explodují jasněji. Ukrajinci vyhodnotili záběry ohnivé zkázy na bojišti

Obávaná 93. mechanizovaná brigáda ukrajinské armády, která opakovaně zásobovala on-line prostor záběry devastace těžké techniky okupantů, vyhodnotila válečné nasazení nových tanků ruského prezidenta Vladimira Putina. Její specialisté došli k závěru, že nejnovější obrněnce známé pod zkratkou T-90 explodují mnohem jasněji než jejich starší předchůdci. Své tvrzení přitom podpořili také názornou ukázkou ohnivé zkázy zachycené na bojišti.

PŘEHLEDNĚ: Úsporný tarif v nedohlednu. Kolik můžete získat na boj s drahými energiemi?

Domácnosti se připravují na těžký podzim způsobený dalším zdražováním. Řada z nich musí řešit problémy s placením účtů už nyní. Připravovaný úsporný tarif bude k dispozici až na podzim, přesto se mohou lidé v nouzi obrátit na úřady s žádostí o různé formy pomoci. Patří mezi ně příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení a případně i dávka v hmotné nouzi.

Odhady inflace? Děsivé, zadlužujeme naše děti. Horská řekla, kdo pomoc státu zřejmě nedostane

Mnozí experti kritizují vládu, že lidem v současné ekonomické krizi dostatečně nepomáhá. S tím částečně souhlasí i ekonomka Helena Horská. „Současná situace je velmi tíživá pro všechny domácnosti, zejména pro ty nízkopříjmové. Pomoc státu musí být cílená,“ vyjádřila v pořadu Nový den a některé rodiny varovala, že se jim pomoci státu nedostane.

Živě
ON-LINE: Rusko rozmisťuje protipěchotní miny na Donbase, tvrdí Londýn a zmiňuje i oběti

Rusko se snaží získat plnou kontrolu nad Luhanskou i Doněckou oblastí. Ukrajinci však na Donbasu pokračují v tvrdém odporu vůči agresorovi. Londýn však varoval, že Rusko pravědpodobně rozmisťuje protipěchotní miny podél obranné linie na Donbase. Na jižní frontě ukrajinská armáda nadále postupuje. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval, že se Moskva nedočká rozhovorů s Kyjevem, pokud na okupovaných územích Ukrajiny uspořádá referenda o připojení k Rusku.

Nepřetržitě se starají o své blízké se zdravotním postižením. Podporu od státu necítí

V Česku jsou statisíce lidí, kteří se doma starají o své blízké s nějakým zdravotním postižením. Pro spoustu takových neformálních pečovatelů jde de facto o práci na plný úvazek. Někteří z nich pak často zažívají pocity vyčerpání, sociálního odloučení či izolace. Stát jim podle nich i neziskových organizací nezajišťuje dostatečnou podporu. Usnadnit život by jim mohla připravovaná novela zákona o sociálních službách.

Putin ze mě vysál veškerou energii. Co odhaluje údajný blog prezidentovy exmanželky?

Tým politického opozičního aktivisty Alexeje Navalného měl objevit tajný blog exmanželky ruského prezidenta Vladimira Putina. Z něj vyplývá, že Ljudmila Očeretná mohla být ve vztahu nešťastná. V příspěvcích se měla ptát na rady, jak zvládnout partnerské hádky, či dokonce rozchod. Putin z ní údajně „vysál veškerou energii“. V některých příspěvcích se vyjadřovala také k ruské politice.

Domácí zpravodajství

O prázdninách roste zájem rodin o odlehčovací služby pro nemocné seniory. Jak fungují?

Trpí ztrátou úsudku a mnohdy ani netuší, kdo je jejich rodina. Přesto se o příbuzné s Alzheimerovou chorobou starají desetitisíce lidí. Péče o milované však bývá mnohdy náročná, a tak i oni čas od času potřebují pauzu. V takových případech mohou využít takzvanou odlehčovací službu. O tu je zvlášť v letních měsících, kdy lidé odjíždí na dovolenou, velký zájem.

V Českém Švýcarsku doutnají ohniska v nepřístupném terénu. Hasicí letadla se vrací domů

Aktualizováno

V Národním parku České Švýcarsko se v neděli nikde po celý den neobjevil otevřený oheň. Stále ale existují doutnající ohniska v nepřístupném terénu, uvedl mluvčí hasičů Martin Kavka. Hasiči by mohli kompletně zlikvidovat požár do konce příštího týdne. Sektory na jihu od řeky Kamenice, případně i soutěsky by mohli předat správě národního parku pravděpodobně v průběhu týdne, zřejmě dříve než v pátek. Hasicí letouny Canadair z Itálie se v pondělí brzy ráno vrací domů.