reklama

Experti: Domácnosti našetřily peníze, ale ztrácí hodnotu. Milostivé léto je nevýchovné

Domácnosti během lockdownu našetřily peníze, které ale ztrácí hodnotu. Navíc program tzv. Milostivého léta je pro občany nevýchovný, zaznělo v pořadu CNN Prima NEWS Co na to vaše peněženka z úst ekonomických expertů. Odborníci také diskutovali o nabídnuté vládní pomoci.

reklama

Pandemie covidu finančně zatížila řadu domácností. „Bezprecedentní uzávěra ekonomiky, která hrozila velkými následky pro mnoho lidí, zvláště živnostníky, nedopadla na domácnosti tak špatně, jak mohla. Do značné míry je potřeba poděkovat vládě. Opatření, která přijala, například nárok na šestiměsíční odklad úvěrů, mělo velmi pozitivní dopad,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS vedoucí programu Kariérní a pracovní poradenství Člověka v tísni Daniel Hůle.

Barbara Halířová z Institutu prevence a řešení zadlužení potvrdila, že odklad splátek byl dobrým řešením. „V řadách našich klientů se už ale objevují lidé, kteří sice díky tomuto nástroji situaci zvládli, ale jak přichází energetická krize, ocitají se na prahu toho, jestli to zvládnou uplatit, když jim přijde další finanční povinnost v řádu několikatisícového navýšení úhrad za energie,“ vysvětlila Halířová.

Našetřené peníze ztrácí hodnotu

„Soudní exekutoři jsou na samém konci řetězce, kdy řešíme problém dluhů a finanční nouze. Byli odstřiženi od své práce. Byly zmírněny podmínky. Tato opatření měla za následek, že se nám nedařilo tolik exekucí ukončovat. Nicméně jsem očekával, že čísla budou ještě horší. Došlo ke snížení počtu lidí v exekucích, byť se o malinko navýšil celkový počet exekucí,“ reagoval prezident exekutorské komory Jan Mlynarčík.

Ekonom Štěpán Křeček upozornil, že výrazně narostly úspory domácností. „Nebylo za co utrácet – když byl lockdown, razantně se snížila spotřeba. Když se otevřela ekonomika, úspory se bohužel nepřeměnily ve spotřebu. Domácnosti našetřily peníze, které teď ztrácí hodnotu. Je to velice špatný přístup, protože úspory nebudou v budoucnu mít takovou cenu. Šetření pozbývá tak trošku smyslu,“ varoval Křeček.

Během vysílání také padla otázka na tzv. Milostivé léto. Jedná se o tříměsíční oddlužovací akci, která začala 28. října. Pokud máte soudní exekuci na dluh u veřejných institucí a uhradíte původní dlužnou částku a 908 korun exekutorovi, úroky, penále a další platby vám odpustí. „Milostivé léto je milostivé, ale nevýchovné. Lidí, kteří postupují tak, jak mají, se skoro nedotkne a naopak těm, kteří se na to vykašlali, budou odpuštěny části jejich závazků, což vytváří nevýchovný efekt,“ doplnil Křeček.

Tagy:
ekonomika Štěpán Křeček ekonom peníze exekuce dluhy Daniel Hůle analytik Jan Mlynarčík milostivé léto Co na to vaše peněženka Barbara Halířová

Hlavní zprávy

Expert: Zeman chce ukázat, že stále drží moc v rukou. Schůzky s ministry ale nic neposunou

Prezident Miloš Zeman chce po své indispozici ukázat, že stále drží moc v rukou, řekl v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS komentátor Aktuálně.cz David Klimeš. Hlava státu se bude následující dva týdny setkávat s kandidáty na ministry. Podle Klimeše je ale série schůzek zbytečně dlouhá a nic neposune. Navíc všichni čekají jen na schůzku s kandidátem na ministra zahraničí Janem Lipavským (Piráti), s jehož nominací podle spekulací Zeman nesouhlasí.

Sestavení vlády by mohlo jít rychleji, posteskl si Bartoš po schůzce se Zemanem ve vitríně

Schůzky prezidenta Miloše Zemana s kandidáty na ministry jsou plánované na dva týdny. První odstartoval kandidát na šéfa resortu pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš. V pondělí na tiskové konferenci po jednání v Lánech si posteskl, že by sestavování vlády mohlo jít rychleji. Zda Zemanovi vadí nominace piráta Jana Lipavského na místo ministra zahraničí, Bartoš nezjistil.

Zdravotníky čekají pekelné Vánoce. Pacienti budou v nemocnicích přibývat, varuje Kubek

Počty nakažených ani hospitalizovaných s covidem v posledních dnech nerostou tak prudce jako dříve. Přestože to svádí k mírnému optimismu, celkové zlepšení covidové situace rozhodně není otázkou několika málo dní. Lépe by podle výpočtů mohlo být až po Vánocích. A to podle odborníků pouze v případě, že se naočkuje dostatek lidí a budou poctivě dodržovat opatření.

Klimatizace, široké uličky i nabíječky. Nová tramvaj za desítky milionů překvapila Ostraváky

Nejmodernější tramvaj v Česku začala v pondělí ve zkušebním provozu vozit cestující v Ostravě. Jedná se o typ Škoda 39T, který má kromě nového interiéru se širšími uličkami i klimatizaci a USB nabíječky. Dvoučlánková tramvaj s délkou přesahující 26 metrů dosud absolvovala 20 tisíc kilometrů bez pasažérů. Aby prošla definitivními testy, musí se osvědčit na stejné vzdálenosti i během reálné přepravy lidí.

Dnes je jiná situace. Slevuje Skopeček ze slibů budoucí vlády ušetřit 80 miliard?

V Česku nadále panuje velmi nepříznivá epidemická situace. Mezi odborníky i politiky se tak čím dál více mluví o dalších restrikcích, které by pomohly zabránit zahlcení nemocničních kapacit. Místopředseda Sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček v duchu těchto skutečností už naznačil, že plán budoucí vládní koalice sestavit nový státní rozpočet na příští rok se schodkem do 300 miliard korun nemusí být reálný.

reklama

Domácí zpravodajství

Dnes je jiná situace. Slevuje Skopeček ze slibů budoucí vlády ušetřit 80 miliard?

V Česku nadále panuje velmi nepříznivá epidemická situace. Mezi odborníky i politiky se tak čím dál více mluví o dalších restrikcích, které by pomohly zabránit zahlcení nemocničních kapacit. Místopředseda Sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček v duchu těchto skutečností už naznačil, že plán budoucí vládní koalice sestavit nový státní rozpočet na příští rok se schodkem do 300 miliard korun nemusí být reálný.

reklama