reklama

Petříček chce kandidovat na šéfa ČSSD, plánuje změnit styl vedení strany

Současný šéf české diplomacie a místopředseda ČSSD Tomáš Petříček chce podle informací CNN Prima NEWS kandidovat na předsedu strany. Redakci to potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje. Sociální demokracii, která se potácí na hranici vstupu do Sněmovny, nyní vede ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček.

reklama

Petříček vloni v říjnu oznámil, že už do vedení ČSSD kandidovat nebude. Uvedl, že se chce soustředit na Prahu a komunální politiku v hlavním městě. To se ale změnilo, podle informací CNN Prima NEWS má Petříček ambici vystřídat v čele soc. dem. Jana Hamáčka.

Petříček chce prý změnit styl vedení. „Ten čas, kdy je třeba to udělat, nastal nyní. Proto jsem požádal pražskou sociální demokracii o podporu na předsedu ČSSD,“ řekl Petříček Seznam Zprávám.

ČSSD měla mít sjezd v lednu, kvůli koronavirové situaci ho odsunula na 9. až 10. dubna. Sociální demokraté budou volit celé vedení a také hodnotit nevydařené výsledky říjnových krajských a senátních voleb.

V krajských volbách ČSSD od roku 2004 nezvítězila ani v jednom kraji a ztratila většinu zastupitelských mandátů. Hamáček zatím neřekl, jestli bude post předsedy obhajovat.

Ministrem i pod Piráty?

Petříček je členem ČSSD od roku 2005, předtím patřil k Mladým sociálním demokratům. V minulosti působil jako náměstek ministra zahraničních věcí, byl poradcem europoslance Miroslava Pocheho.

Právě Poche se měl původně stát šéfem české diplomacie, prezident Miloš Zeman ho ale odmítl jmenovat. ČSSD pak nominovala Petříčka, který se funkce ujal v říjnu 2018.

Stal se oblíbeným ministrem i opozičních stran. Předseda Pirátů Ivan Bartoš například v rozhovoru pro CNN Prima NEWS řekl, že kdyby sestavoval vládu, nechal by si klidně Petříčka na postu ministra zahraničí.

Petříček je proevropský a prozápadní. Dlouhodobě varuje před Ruskem, za což si vysloužil nepopularitu u prezidenta Miloše Zemana.

Mezi Petříčkovy zájmy patří cyklistika, triatlon, běh, četba, historie, cestování, zahrádkářství a vaření.

Tagy:

Hlavní zprávy

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole
Sněmovna

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole

Sněmovna v prvním kole podpořila zákon, který zakáže jednorázové plastové příbory, talíře či brčka, jak to vyžadují předpisy Evropské unie. Rozhodla o tom ve středu téměř jednomyslně. Lhůtu na jeho další projednávání ve výboru pro životní prostředí prodloužila na 80 dní, i když se norma měla do českého právního řádu dostat už loni v červenci. Podobný návrh předložila před rokem tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO), bývalá Sněmovna jej ale do konce volebního období nestihla projednat.

Detaily děsivé nehody jachty v Karibiku: Byli na ní Češi, potvrdilo ministerstvo
Nehody

Detaily děsivé nehody jachty v Karibiku: Byli na ní Češi, potvrdilo ministerstvo

Malá jachta před týdnem v plné rychlosti narazila do skály v Karibiku. Při nehodě zemřel jeden člověk, druhý utrpěl vážná zranění. České ministerstvo zahraničí na dotaz CNN Prima NEWS potvrdilo, že se jednalo o české občany. Tamější záchranáři vyšetřují, co tragickou nehodu způsobilo. Podle francouzského webu Faxinfo.cz mohla za nehodou stát nepřiměřená rychlost či nepozornost.

Zkorumpovaná Ukrajina do NATO nepatří. Držme se od ní dál, šokoval chorvatský prezident

Chorvatský prezident Zoran Milanović v úterý prohlásil, že na Ukrajině se vláda nezměnila demokraticky, nýbrž pučem a že pro tuto zemi není v NATO místo. Podle jeho názoru Chorvatsko, které je členem aliance od roku 2009, by se v nynějším dění kolem Ukrajiny nemělo nijak angažovat, informovala chorvatská média. Ukrajinské ministerstvo zahraničí dalo v reakci najevo „hluboké zklamání“, zatímco chorvatský premiér Andrej Plenković vyjádřil údiv a Ukrajincům se omluvil.

Nic k zabíjení vám nedáme, posíláme helmy. Němci dál odmítají dodávat Ukrajině zbraně

Německo poskytne ukrajinské armádě 5 000 vojenských přileb. Oznámila to německá ministryně obrany Christine Lambrechtová. Zatímco některé členské státy Severoatlantické aliance dodávají Ukrajině kvůli vyhrocenému napětí s Ruskem zbraně, Berlín to odmítá. Kancléř Olaf Scholz nesouhlas s dodávkami zbraní vysvětluje dlouhodobým postojem německé vlády, která dává přednost diplomacii.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Pešán vybral tři „taxikáře“. Kteří hráči rozšířili hokejovou nominaci pro olympiádu?

Mezinárodní hokejová federace (IIHF) umožnila trenérům reprezentací kvůli ošemetné covidové době rozšířit nominaci pro olympiádu v Pekingu o šest hráčů, takzvané „taxikáře“. Jde o inspiraci z NHL, kde odnedávna funguje systém náhradníků pojmenovaný taxi squad. Kouč českého národního týmu Filip Pešán s manažerem Petrem Nedvědem využili jen polovinu nabízené možnosti a zvolili tříčlennou „zálohu“ – útočníky Matěje Blümela s Davidem Tomáškem a obránce Jana Ščotku.

reklama

Domácí zpravodajství

Soud odmítl stížnost PirSTAN kvůli volbám. Navrhovali jiný přepočet hlasů na mandáty

Ústavní soud (ÚS) odmítl podnět Pirátů a STAN, kteří navrhovali alternativní způsob přepočtu hlasů na mandáty podle nového volebního zákona. Jejich interpretace by vedla k výměně tří poslanců Sněmovny ustavené po loňských volbách. Neuspěli ani u Nejvyššího správního soudu (NSS), ani u ústavních soudců, kteří se však podstatou návrhu věcně nezbývali, stížnost odmítli z procesních důvodů kvůli formě podání. Usnesení zpřístupnili na webu soudu.

reklama