reklama

Petříček chce kandidovat na šéfa ČSSD, plánuje změnit styl vedení strany

Současný šéf české diplomacie a místopředseda ČSSD Tomáš Petříček chce podle informací CNN Prima NEWS kandidovat na předsedu strany. Redakci to potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje. Sociální demokracii, která se potácí na hranici vstupu do Sněmovny, nyní vede ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček.

reklama

Petříček vloni v říjnu oznámil, že už do vedení ČSSD kandidovat nebude. Uvedl, že se chce soustředit na Prahu a komunální politiku v hlavním městě. To se ale změnilo, podle informací CNN Prima NEWS má Petříček ambici vystřídat v čele soc. dem. Jana Hamáčka.

Petříček chce prý změnit styl vedení. „Ten čas, kdy je třeba to udělat, nastal nyní. Proto jsem požádal pražskou sociální demokracii o podporu na předsedu ČSSD,“ řekl Petříček Seznam Zprávám.

ČSSD měla mít sjezd v lednu, kvůli koronavirové situaci ho odsunula na 9. až 10. dubna. Sociální demokraté budou volit celé vedení a také hodnotit nevydařené výsledky říjnových krajských a senátních voleb.

V krajských volbách ČSSD od roku 2004 nezvítězila ani v jednom kraji a ztratila většinu zastupitelských mandátů. Hamáček zatím neřekl, jestli bude post předsedy obhajovat.

Ministrem i pod Piráty?

Petříček je členem ČSSD od roku 2005, předtím patřil k Mladým sociálním demokratům. V minulosti působil jako náměstek ministra zahraničních věcí, byl poradcem europoslance Miroslava Pocheho.

Právě Poche se měl původně stát šéfem české diplomacie, prezident Miloš Zeman ho ale odmítl jmenovat. ČSSD pak nominovala Petříčka, který se funkce ujal v říjnu 2018.

Stal se oblíbeným ministrem i opozičních stran. Předseda Pirátů Ivan Bartoš například v rozhovoru pro CNN Prima NEWS řekl, že kdyby sestavoval vládu, nechal by si klidně Petříčka na postu ministra zahraničí.

Petříček je proevropský a prozápadní. Dlouhodobě varuje před Ruskem, za což si vysloužil nepopularitu u prezidenta Miloše Zemana.

Mezi Petříčkovy zájmy patří cyklistika, triatlon, běh, četba, historie, cestování, zahrádkářství a vaření.

K tématu

Další hlavní zprávy

Rozhovor

Filip Smoljak: Řeknu vám, co jsou Zdeněk Svěrák a jeho syn Jan zač

Filip Smoljak: Řeknu vám, co jsou Zdeněk Svěrák a jeho syn Jan zač

Už několik let se jeden ze synů režiséra Ladislava Smoljaka domáhá autorských práv a z nich pramenících odměn za svého zesnulého otce. Vede několik soudních sporů, kde proti němu častokrát stojí Zdeněk Svěrák, který s jeho tatínkem dlouhá léta spolupracoval a založil s ním divadlo Járy Cimrmana. Dřív byli skoro jako rodina, dnes si nemohou přijít na jméno. Svůj boj ovšem vede Filip Smoljak sám, jeho sourozenci od něj dali ruce pryč.

Jurečka odsoudil výhrůžky Babišovi. I mě chtěli podříznout jako ovci, popsal exministr
Přibylo přes devět tisíc nakažených. Jde o třetí nejvyšší víkendový nárůst
Revoluce v očkování se zatím nekoná. Vakcíny přitom nechybí, jen se nestačí vyočkovat
reklama
reklama
Práce na prvním vesmírném hotelu začnou v roce 2025. Najdete v něm bar i lázně

Věda a technologie

Domácí zpravodajství

Nejlepším celovečerním filmem je Šarlatán, na Českých lvech bodoval i Hynek Bočan
Další články
reklama
reklama