reklama

Ministr Zaorálek odvolal ředitele Národní knihovny Kocandu kvůli e-knihovně

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) odvolal ředitele Národní knihovny (NK) Martina Kocandu kvůli nesrovnalostem v projektu e-knihovna, které prověřují policie či Bezpečnostní informační služba. Dlouhodobě Zaorálkovi vadí i pomalý postup další fáze rekonstrukce Klementina, pronájmy tam uzavřené či některé neuskutečněné akvizice. Dočasným vedením NK pověřil Zaorálek dlouholetého zaměstnance knihovny, ředitele Knihovnického institutu NK Víta Richtera. Martin Kocanda v reakci uvedl, že projekt e-knihovny sám ukončil.

reklama

Zaorálek novinářům řekl, že o e-knihovně a dalších zakázkách s Kocandou mluvil několikrát. Ministr zpochybnil, že Kocanda se mohl od projektů „oddělit“, jak mu údajně řekl při pondělním rozhovoru. „Situace pro mě byla dlouhodobě netransparentní. Připadá mi, že rozhovory nikam nevedly,“ řekl Zaorálek.

K tématu

Podle Kocandy nedorozumění s ministrem způsobovalo Kocandovo rozhodnutí nezasahovat do subjektivních výběrů dodavatelů. „Už před třemi lety, když jsem do funkce nastoupil, jsem nezasahoval do procesu výběru dodavatelů. Odmítal jsem projevovat svůj názor, který z nich by se mi líbil více,“ reagoval na Zaorálkovu kritiku Kocanda.

Hlavní ideou projektu Národní e-knihovna měla být integrace databází, digitálních knihoven a dalších informačních zdrojů knihoven pomocí jednoduchého rozhraní. Richter pracuje v Národní knihovně od roku 1971 a je předsedu Ústřední knihovnické rady. Zaorálek ho ve středu uvede do funkce. Na místo po Kocandovi vypíše ministr výběrové řízení.

Vedle IT zakázek podle Zaorálka Kocanda zklamal i v dalších oblastech. „Vadí mi i to, že nepostupuje třetí fáze revitalizace Klementina, že chybí projektová dokumentace,“ uvedl ministr. Dodal, že výhrady ke komunikaci s vedením knihovny mají památkáři. „Vedení NK je do sebe uzavřené, nekomunikuje s námi ani s ostatními lidmi v knihovně, nefunguje řízení,“ popsal.

Kocanda nejvýznamnější knihovnu v zemi řídil od roku 2017, kdy ho jmenoval ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Bývalý vězeňský kaplan a člen vedení Českobratrské církve evangelické tehdy vystřídal v čele knihovny památkáře Petra Kroupu. Kocandovo jmenování vyvolalo protesty odborářů, podle nichž neměl nový ředitel náležité odborné zkušenosti. Zaorálek dnes uvedl, že za šťastné nepovažuje, že s Kocandou do knihovny přišli i další lidé z vězeňské služby.

Další hlavní zprávy

Jedna dávka vakcíny nestačí, varují lékaři. Čekání na druhý vpich chtějí zkrátit na 21 dnů
Chaos kolem táborů se blíží ke konci. Budou se vaše děti muset znovu testovat?
Velký návrat pilota, který málem uhořel, do F1 se nekoná. Rozlučku zhatila opatření
reklama
reklama
Summit Bidena a Putina: Strnulé úsměvy, pompézní konvoj a pořádné faux pas

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Velký den milovníků levné módy. Primark v Česku otvírá svou první prodejnu
Válek: Místo dupání po lidech měla vláda vysvětlovat, proč se očkovat. Totálně selhala
Další články
reklama
reklama