Inflace v EU v červnu vystoupila na rekordních 9,6 %. Kde je nejvyšší?

Míra inflace v zemích Evropské unie v červnu vystoupila na rekordních 9,6 %, oznámil v úterý evropský statistický úřad Eurostat. V květnu spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 8,8 %. Nejvyšší inflace je v pobaltských zemích, Česká republika má s hodnotou 16,6 % čtvrtou nejvyšší inflaci v unii.

V zemích eurozóny míra inflace vystoupila z květnových 8,1 % na 8,6 %, což je také rekord. Nejvíce k růstu cen v zemích platících eurem z meziročního pohledu přispěly energie (+ 4,19 procentního bodu), následovaly potraviny, alkohol a tabák (+ 1,88 procentního bodu), služby (+ 1,42 procentního bodu) a neenergetické průmyslové zboží (+ 1,15 procentního bodu).

Proti květnu spotřebitelské ceny v EU vzrostly o 0,9 %, v eurozóně činila meziměsíční inflace 0,8 %.

Před rokem byla situace výrazně odlišná – loni v červnu byla roční míra inflace v EU na 2,2 %, zatímco v eurozóně činila 1,9 %.

Nejnižší míru inflace letos v červnu Eurostat registruje na Maltě, kde činila 6,1 %, dále ve Francii (6,5 %) a ve Finsku (8,1 %). Naopak nejvyšší míru inflace mělo Estonsko (22 %), Litva (20,5 %) a Lotyšsko (19,2 %). Ve srovnání s květnem se roční inflace ve dvou členských zemích EU snížila a ve zbývajících pětadvaceti vzrostla.

„Ačkoli je metodika Eurostatu ohledně výpočtu inflace sjednocená, váha jednotlivých položek ve spotřebním koši se napříč zeměmi liší. Například váha energií ve spotřebním koši pobaltských zemí je dvojnásobná oproti Maltě, což do jisté míry i vysvětluje velké rozdíly v meziročním růstu inflace, která je tažena do velké míry právě energiemi,“ upozornil hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.

Zatímco příspěvek růstu cen energií k inflaci byl podle Seidlera v první polovině loňského roku poblíž nuly, letos v červnu už činil 4,6 procentního bodu. „To znamená, že jen přímý vliv růstu cen energií objasňuje velkou část zrychlení inflace. Další část pak táhne nepřímo přes ceny zboží a služeb, které zdražují z titulu vyšších nákladů na energie,“ uvedl Seidler.

Tagy:

Hlavní zprávy

Nord Stream byl poškozen úmyslně, prohlásila švédská premiérka. O útok na zemi nejde
Energetika

Nord Stream byl poškozen úmyslně, prohlásila švédská premiérka. O útok na zemi nejde

Podle informací, které mají k dispozici Švédsko a Dánsko, bylo poškození plynovodů Nord Stream v Baltském moři pravděpodobně úmyslným činem. Prohlásila to v úterý švédská premiérka Magdalena Anderssonová. Podle agentury Reuters také ujistila, že nejde o útok na Švédsko. O akt sabotáže šlo pravděpodobně i podle švédské ministryně zahraničí Ann Lindové.

„Ksichtovné“ nechceme, zuří Středula. Se Stanjurou se ostře pohádal kvůli zvyšování platů
Politika

„Ksichtovné“ nechceme, zuří Středula. Se Stanjurou se ostře pohádal kvůli zvyšování platů

Vláda zatím nepočítá s tím, že by od ledna zvýšila platové tarify zaměstnancům veřejné a státní služby. Základ výdělku se chystá zvednout o deset procent jen policistům, hasičům či vojákům. Ostatním profesím se má suma na platy navýšit o čtyři procenta, peníze mají ale putovat jen do odměn. Uvedl to ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula takové řešení označil za „ksichtovné“.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:56

Zelenskyj nečekaně promluvil k Radě bezpečnosti OSN

21:52

Zvolte si, jestli chcete být anektováni. V televizi si překvapivým způsobem vystřelili z Rusů

21:07

Maďarský nejvyšší soud shledal bývalého europoslance Bélu Kovácse vinným ze špionáže ve prospěch Ruska

20:33

Moskvou pořádaná hlasování na Ukrajině jsou neupřímná fraška, míní Francie

Nord Stream poškodily masivní výbuchy, potvrdili seismologové. Krizové štáby řeší únik plynu

Aktualizováno

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy v místech, kde z plynovodu Nord Stream následně začal unikat plyn. Oznámilo to v úterý švédské seismologické středisko. Kvůli únikům svolaly na dnešek obě severské země krizové štáby, uvedla agentura DPA. Švédští a dánští seismologové později potvrdili, že podvodní otřesy způsobily výbuchy, a nikoli zemětřesení nebo sesuvy.

Živě
ON-LINE: Máme právo použít jaderné zbraně, říká Medveděv. NATO podle něj nezasáhne

Ruská invaze na Ukrajinu začala před více než sedmi měsíci. Volodymyr Zelenskyj vyzval ruské vojáky, aby utekli z fronty nebo se vzdali, a opřel se do akcí Ruska v Doněcké oblasti. Z Ruska uprchlo od středečního vyhlášení částečné mobilizace více než 260 tisíc mužů. Evropské země se v současnosti neshodnou, zda přijímat ruské migranty. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně.

NATO obsadí ČR s cílem vyhladit Čechy. Exnovinářce Peterkové hrozí za její výroky osm let

Státní zástupce obžaloval pětačtyřicetiletou Janu Peterkovou z toho, že lhala o úmrtích seniorů po očkování proti covidu či za výroky o tom, že Česko obsadí vojska NATO s cílem vyhladit Čechy. Ženě hrozí za šíření poplašné zprávy během nouzového stavu až osm let vězení. České televizi (ČT) to sdělila Blanka Valsamisová z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4. Za lži o úmrtích v domě seniorů uložil Peterkové již v lednu soud pokutu 250 tisíc korun.

Domácí zpravodajství

Brutální napadení kvůli banálnímu dotazu. Kateřinu zbil na zastávce v Plzni neznámý muž

Kateřina z Plzně prožila velmi nepříjemnou zkušenost. Na zastávce Sady pětatřicátníků ji napadl muž poté, co ho upozornila na to, aby neházel odpadky na zem, ale do koše, který se na místě nacházel. Místo toho, aby uposlechl, začal rozdávat rány do hlavy. Ženu poté odvezli záchranáři do nemocnice na vyšetření. Utrpěla několik pohmožděnin, nevidí na pravé oko a má lehký otřes mozku.

Mučení v opavské nemocnici? Pacientku 12 let kurtovali k posteli, jiné metody nezkoušeli

Jako mučení či v lepším případě nelidské zacházení zhodnotila komise ministerstva zdravotnictví případ mladé ženy, která byla v opavské psychiatrické nemocnici od dětství poutána k lůžku. Podle personálu byla pacientka kurtována k lůžku 12 let. Případ prošetřuje policie na základě trestního oznámení od Jindřicha Jašíka, pracovníka Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ). Podání oznámení bylo podle ústavu Jašíkovou soukromou aktivitou.