
Praha při letních vedrech láká na unikátní podzemní památky. Kam vyrazit?
Konflikt na Blízkém východě začal zdražovat pohonné hmoty. Ceny benzinu i nafty v Česku proti minulému týdnu vzrostly o desítky haléřů. Pokud by boje eskalovaly, podle ekonomů se cena paliv může dostat až k padesáti korunám za litr, podobně jako když začala válka na Ukrajině. Írán hrozí uzavřením Hormuzského průlivu. V případě, že by k tomuto kroku přistoupil, předpokládají ekonomové zvýšení inflace. Podle jiných odborníků by se tím ale Írán sám střelil do nohy.
Ceny potravin zůstávají tahounem české inflace a podle odborníků porostou i nadále. Hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček a místopředseda Sdružení drůbežářských podniků David Bednář se ve studiu CNN Prima NEWS shodli, že extrémní rozdíly mezi běžnými a akčními cenami potravin deformují trh a vytvářejí iluzi dostupnosti. Český zákazník je podle nich závislý na slevách, což obchodní řetězce zneužívají ke své marketingové výhodě.
Průměrný plat pedagoga poklesl od roku 2021 na 109 procent průměrné mzdy. Na vině je propad růstu reálného HDP, v němž doznívají epidemie covidu-19, energetická krize, inflace a další jevy, uvádí nová studie institutu IDEA. Výzkumníci navíc předpokládají, že dojde k dalšímu relativnímu poklesu. Varují, že v příštím roce se může výše jejich platů dostat pod historické minimum. Vláda přitom ve svém prohlášení garantuje učitelům až 130 procent průměrné mzdy.
Zájem Čechů o investování prudce roste – za posledních pět let se jejich počet zvýšil o třetinu. Co je k tomu vede? Podle Petra Mederlyho, obchodního ředitele Generali Investments, za tím stojí kombinace krizí, inflace a také rostoucí povědomí o možnostech, jak své peníze lépe ochránit a zhodnotit.
Izraelské údery na Írán mohou mít dopad i na peněženky Čechů. A to v případě, kdyby konflikt eskaloval a trval delší dobu. Lidé by to mohli poznat na vyšších cenách pohonných hmot, slabší koruně vůči dolaru nebo na rostoucí inflaci. Napětí na Blízkém východě tak může mít i za následek letos i slabší českou ekonomiku.
Průměrná hrubá mzda v Česku stoupla v letošním prvním čtvrtletí meziročně o 6,7 procenta na 46 924 korun. Ve srovnání s loňským prvním kvartálem přibylo zaměstnancům ve výplatě v průměru 2 943 korun. Při zohlednění inflace, která činila 2,7 procenta, mzda reálně vzrostla o 3,9 procenta. Na 38 385 korun se meziročně zvýšil i medián, tedy střední hodnota mezd. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Nejrychleji rostly mzdy v Praze, naopak nejpomaleji v Libereckém kraji.
Za koho bylo líp – za Fialy, nebo za Babiše? Otázka, která dlouhodobě polarizuje nejen dva nejsilnější politické subjekty v zemi, ale často i běžné lidi. Koalice Spolu teď přišla v rámci předvolební kampaně s ekonomickým srovnáním, které má dokazovat, že aktuální vláda výrazně zlepšila životy Čechů. Hnutí ANO to ale odmítá.
Ceny povinného ručení i havarijního pojištění opět rostou. Průměrné havarijní pojištění už přesáhlo 9 500 Kč ročně a zdražování se nezastavuje. Proč tomu tak je a jak předejít zbytečnému přeplácení? Na to odpovídá Martin Ždímal, generální ředitel společnosti RIXO, v pořadu Co na to vaše peněženka. Dalším tématem byla i možnost srovnání cen energií, na kterých lze také výrazně ušetřit.
Zapomeňte na spoření jako na nudnou povinnost. Martin Techman, člen představenstva VÚB Banky, v pořadu Co na to vaše peněženka vysvětlil, proč je důležité odkládat peníze nejen na důchod či rezervy, ale také na zážitky a radosti. Spoření by mělo být nástrojem k lepšímu životu – ne jen prostředkem pro případ nouze.
Oproti loňsku si za některé základní potraviny připlatíme. A nejde jen o cenový růst, který by se dal přičíst na vrub inflaci. Týká se to především másla, mléka nebo vajec, která zdražila meziročně i o několik desítek procent. Jaké jsou důvody růstu cen těchto potravin?
Za posledních pět let čelily české domácnosti řadě ekonomických šoků – pandemii, inflaci i energetické krizi. Namísto pasivity ale přišla akce: počet investorů v Česku vzrostl o třetinu a dnes má s investováním zkušenost již 57 % obyvatel. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Generali Investments.
Cestování vlaky Českých drah (ČD) by letos opět mohlo podražit. Růst cen jízdenek nevyloučil generální ředitel národního dopravce Michal Krapinec v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Změny tarifů na dotaz CNN Prima NEWS nepopřel ani tiskový mluvčí ČD Filip Medelský. Zdražení bude záviset na míře inflace a cenách energií, které mohou podle ekonomů vzrůst. Zda budou jízdenky dražší a o kolik, však dopravce tradičně zveřejní až ke konci roku, uvedl mluvčí. Zároveň prozradil, jak se dá na jízdném ušetřit.