
Domácí
Zahraničí
USA
Byznys
Sport
Auto
inflace
Výpis příspěvků ke štítku „inflace“

Zdražování pokračuje. Ceny v Česku loni rostly nejrychleji od roku 2012
Zboží a služby v Česku loni zdražily v průměru o 3,2 procenta. To je nejvíce za posledních osm let. Za růstem cen stály zejména alkoholické nápoje, tabák nebo bydlení. Prosincová meziroční inflace pak dosáhla 2,3 procenta, qwoproti listopadu tak o 0,4 procentního bodu zpomalila. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu. V letošním roce má inflace zpomalit a přiblížit se ke dvouprocentnímu cíli České národní banky.

Chystá se velké zdražení vody, někde až o desetinu. Šikovné triky vám ušetří tisíce
- Téma: Finance
- Aktualizováno
Přestože inflace za rok 2020 činila v průměru asi tři procenta, řada distributorů vody chystá od nového roku velké zdražení. Nejvíce si připlatí obyvatelé na jihu Moravy, kteří ji odebírají od společnosti VaK Židlochovicko. Za kubík zaplatí od ledna 110 korun, což je o 9,9 procenta meziročně více. Nárůst ceny vody ovšem lze alespoň částečně kompenzovat.

Česká inflace už je druhá nejvyšší v Evropské unii. Rychleji ceny rostou jen v Polsku
Průměrný meziroční růst cen v Evropské unii dosáhl v listopadu 0,2 procenta. Eurozóna se už čtvrtý měsíc v řadě topí v deflaci. Nejrychlejší růst cen zažívá Polsko, kde došlo k meziročnímu zdražení o 3,7 procenta. Hned za ním se řadí Česká republika s Maďarskem, které vykázaly shodné tempo růstu cenové hladiny ve výši 2,8 procenta.

Výrazně zdražují cukr, vejce či zelenina. Rostou i ceny bydlení a energií
Inflace měřená meziročním přírůstkem indexu spotřebitelských cen v listopadu dosáhla 2,7 procenta. To je o 0,2 procentního bodu méně než v říjnu. Některé druhy potravin ale za pouhý měsíc výrazně zdražily. Například cukr, vejce nebo zelenina. Inflace se bude podle odborníků dále snižovat.

Ceny v ČR rostou třetím nejvyšším tempem v EU. Země platící eurem zažívají deflaci
Přestože se říjnová inflace v České republice vrátila pod tříprocentní hranici, ceny u nás stále rostou třetím nejvyšším tempem z celé Evropské unie. Průměr EU přitom dosáhl 0,3 procenta. Naproti tomu eurozóna se už třetí měsíc v řadě topí v deflaci, kdy ceny meziročně klesají.

Zdražování v Česku zpomaluje. Říjnová inflace se snížila pod tři procenta
Přestože se spotřebitelské ceny v říjnu oproti září zvýšily o 0,2 procenta, meziroční tempo zdražování dosáhlo jen 2,9 procenta. Ještě v září činila meziroční míra inflace 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání nejvíce rostly ceny zeleniny, jogurtů a vepřového masa. Vyplývá to z aktuálních údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem.

Slabá koruna a nejméně dva roky k vybřednutí z krize, věští guvernér ČNB Jiří Rusnok
České hospodářství se na předkrizovou úroveň nevrátí ještě ani do konce roku 2022. Euro bude stát po celý příští rok více než 26 korun a inflace klesne ke dvěma procentům až na přelomu let 2021 a 2022. Hrubý domácí produkt v příštím roce poroste jen polovičním tempem oproti původním předpokladům. Česká národní banka představila aktualizovanou makroekonomickou prognózu.

Zdražování v Česku je třetí nejrychlejší ze všech zemí Evropské unie, hlásí Eurostat
Zářijové tempo růstu cen zboží a služeb bylo v České republice téměř nejvyšší ze všech zemí evropské sedmadvacítky. Rychleji ke zdražování docházelo už jen v Polsku a Maďarsku. Naopak ve státech, které platí eurem, se cenová hladina v září meziročně snížila.

Ceny v České republice stále rostou téměř nejrychleji z celé Evropské unie
Zářijová meziroční míra inflace dosáhla 3,2 procenta. Oproti srpnu se sice ceny mírně snížily, ve srovnání s předchozím rokem ale stále rostou rychleji než ve většině zemí Evropské unie. Nejvíce zdražoval alkohol a tabák, vyplývá z čerstvých údajů Českého statistického úřadu.

Lidé i firmy v eurozóně se obávají návratu krize. Hromadí peníze, vyplývá z dat ECB
Peněžní zásoba v eurozóně vzrostla v červnu a červenci nejrychleji od května 2008, tedy od propuknutí globální finanční a hospodářské krize. Lidé tedy přestávají utrácet a šetří na horší časy. Vyplývá to z aktuálních dat, která zveřejnila Evropská centrální banka ve svém ekonomickém bulletinu.

Ceny v Česku stále rychle rostou. Nejvíc zdražuje alkohol a tabák
Tuzemská cenová hladina zaznamenala v srpnu meziroční přírůstek o 3,3 procenta. To je jen o 0,1 procentního bodu méně než v červenci. Inflace tak zůstává nad horní hranicí tolerančního pásma České národní banky. V porovnání s předchozím rokem nejvíce zdražil alkohol a tabák, dolů naopak zamířily ceny ovoce a zeleniny. Analytici očekávají, že růst cen by měl v příštích měsících zpomalovat.

COVID-19 sáhl Čechům na výplaty, koupí si míň než loni. Nejvíc mzda klesla na Liberecku
Přírůstek nominálních mezd ve druhém letošním čtvrtletí poprvé po sedmi letech nedokázal vykompenzovat zvyšování životních nákladů. Kupní síla výdělku Čechů se tak snížila o 2,5 procenta. Může za to narůstající nezaměstnanost a strach lidí o práci. Pomoci by mohlo plánované zrušení superhrubé mzdy, které zvýší čisté výdělky, míní analytici.