CNN Prima News inflace

inflace

Výpis příspěvků ke štítku „inflace“

Alarmující čísla: Stoupá počet neplatičů nájemného, je jich o třetinu víc než loni

6. června 2023 20:48

Počet neplatičů za nájemní bydlení narostl oproti loňskému roku přibližně o třetinu. Vyplývá to z průzkumu mezi členy Asociace nájemního bydlení (ANB). Problém včas zaplatit činži mají senioři, matky samoživitelky, mladé rodiny nebo ti, co v nájmu žijí sami. Podle majitelů pronajímaných nemovitostí jsou mezery v zákoně. Upozorňují, že vystěhovat toho, kdo neplatí, může trvat i déle než rok.

Průměrná mzda dosáhla 41 265 korun. Po odečtení vlivu inflace reálně klesla o 6,7 procenta

5. června 2023 09:06

Průměrná hrubá mzda v Česku v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o 8,6 procenta na 41 265 korun. Reálně se při započtení inflace výdělky zaměstnanců naopak o 6,7 procenta snížily. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Proti poslednímu čtvrtletí loňského roku činil růst průměrné mzdy po očištění od sezonních vlivů 2,2 procenta.

Konsolidační balíček? Tlakům neustoupíme. Opatření jsou nepopulární, ale rozumná, tvrdí Fiala

4. června 2023 15:38

Za konsolidačním balíčkem si stojíme i přes těžká a nepopulární opatření. Pro budoucnost České republiky je důležitý, s takovými dluhy žít nemůžeme, řekl premiér Petr Fiala (ODS) v Partii Terezie Tománkové. Zopakoval, že nehodlá ustupovat zájmovým skupinám, kterým se škrty ze strany pětikoaličního kabinetu nelíbí. V očekávané debatě s Andrejem Babišem (ANO) na CNN Prima NEWS podotkl, že si klade za cíl ukončit dotační byznys. „Není to jednoduché, všichni jsou na ně zvyklí desítky let,“ prohlásil premiér v Partii.

Babiš: Vláda si vymýšlí bankrot, bere lidem peníze. Inflaci jste rozpoutal vy, opáčil Fiala

4. června 2023 11:24

Vláda Petra Fialy (ODS) si inflaci vymyslela, předali jsme zemi s nízkým dluhem, řekl v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. Premiér oponoval, že růst cen, se kterým se země potýká, rozpoutal naopak Babišův kabinet. „Neudělali jste s inflací nic, ani s důchodovou reformou. My snižujeme deficit minulé vlády,“ prohlásil Fiala. Pozvaní politici si pak ve studiu navzájem ukazovali grafy a tabulky, které si vzali s sebou do očekávané debaty.

Schillerová: Vláda od půlnoci začala obírat důchodce. Skuhrání opozice, usadil ji Kalousek

1. června 2023 11:29

Obírá vláda důchodce, nebo jde o jedinou skupinu obyvatel, kterou před drahotou uchránila? Na sociálních sítích se rozhořel další „souboj titánů“ – v hlavních rolích bývalí šéfové resortu financí a nesmiřitelní rivalové Alena Schillerová (ANO) a Miroslav Kalousek (TOP 09). Důvodem jejich aktuálního sporu je již dříve schválené zpomalení valorizace penzí, které od 1. června 2023 nabylo účinnosti. Zatímco dle Schillerové začala koalice úderem půlnoci obírat každého důchodce o 33 korun za den, Kalousek její slova označil za „skuhrání opozice“.

Obstrukce? Schillerová může přinést nový spacák, ale změnu vládního balíčku ne, míní expert

29. května 2023 13:20

Slibované obstrukce opozičních zástupců jsou podle analytičky Lenky Zlámalové a komentátora Petra Koláře klasickou politikou, která ale nikam nepovede. Kolář ve vysílání CNN Prima NEWS glosoval, že místopředsedkyně ANO Alena Schillerová si možná donese nový spacák, se kterým se letos v únoru fotila. Sama předsedkyně nejsilnějšího sněmovního klubu přitom vládu kritizuje a tvrdí, že škrty, kterými chce koalice snížit deficit státního rozpočtu o 94,1 miliardy korun, jsou jen obyčejným daňovým balíčkem.

Hádka ve studiu. Ekonom Janský se hlasitě přel s odborářem Samkem o sporných výpočtech

25. května 2023 11:19

Poplašná zpráva. Tak ekonom a člen NERV Petr Janský hodnotil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS výpočty odborů v jejich úsporném balíčku, který ve středu představily. Doplnil, že částky, které uvedly, jsou „skoro horší, než kdyby nevypracovaly nic“. S tím silně nesouhlasil odborář Vít Samek. „Hlavním problémem je extrémní inflace, s ní vláda nebojovala, jen ji pozorovala. To je situace, která se nutně musí projevit i v kalkulaci,“ hájil návrh.

Nenápadné triky a výrazné zdražování v supermarketech. Co odhalují staré letáky obchodů?

23. května 2023 07:35

Inflace se v České republice podepisuje zejména na cenách potravin. Už více než rok můžeme v obchodech vidět rychlé zdražování, kterému neunikla drtivá většina sortimentu. Dobře je to patrné na srovnání letáků supermarketů s nabídkou uváděnou před čtyřmi lety. Ceny potravin jsou vyšší o desítky procent a obchody nabízejí menší produkty za více peněz.

Emoce v Partii kvůli rozpočtu: Lidé pykají za vaši neschopnost, obula se Vildumetzová do vlády

21. května 2023 15:10

Vina za vysokou inflaci jde za pětikoalicí, za jejíž neschopnost dnes občané pykají, vyčetla vládě v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS poslankyně Jana Mračková Vildumetzová (ANO). Naopak šéf poslanců Jan Jakob (TOP 09) bránil dosavadní počínání vlády a její představený konsolidační balíček s tím, že je potřeba státní kasu zachránit po letech rozpočtové neodpovědnosti hnutí ANO. Do ostřelování vládních škrtů se v první části Partie opřel i bývalý ministr pro životní prostředí Richard Brabec (ANO).

Češi si za dovolenou v Chorvatsku nepřiplatí, řekl Papež a vyjmenoval nejlevnější destinace

18. května 2023 07:59

Češi se chovají konzervativně a vybírají si destinace, na které jsou zvyklí, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS místopředseda pro vnější vztahy Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež. Letos podle něj bude zájem o Bulharsko, Turecko a Tunisko. Do Chorvatska, které je dlouhodobě jedničkou na trhu, zamíří téměř milion lidí. Dobrou zprávou dle něj je, že se Češi nemusí obávat zdražování – inflaci totiž přikryje silná koruna.