
Jihokorejská dostavba Dukovan vázne. Francouzi prodloužili nabídku, Vlček však jednat nechce
Ministerstvo financí zhoršilo výhled českého ekonomického růstu v letošním roce na dvě procenta, v lednu čekalo 2,3 procenta. K poklesu významně přispělo zavedení amerických cel na automobily, ocel a hliník, uvedl ve čtvrtek ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Makroekonomická prognóza nezohledňuje dvacetiprocentní všeobecné clo vůči Evropské unii, které americký prezident Donald Trump minulý týden vyhlásil, ale ve středu oznámil jeho odložení o 90 dnů.
V důsledku dlouhodobého podfinancování má česká armáda vnitřní dluh ve výši 265 miliard korun. V nové studii to zveřejnili odborníci z Centra veřejných financí (CVF) a Peace Research Center Prague (PRCP) při Univerzitě Karlově. Aby stát nahromaděný dluh smazal, bude muset v následujících letech na obranu vynakládat více než minimální dvě procenta HDP odsouhlasená v rámci NATO. Podle expertů by vláda nové peníze mohla získat třemi způsoby.
Ruská ekonomika se po třech letech války na Ukrajině potýká s problémy. Prezidentovi Vladimiru Putinovi se sice podařilo přebudovat ekonomiku na válečnou výrobu, přesto se domácnosti potýkají s vysokou inflací ve výši až osmi procent a k tomu tamní centrální banka drží vysoké úrokové sazby na 21 procentech. Některá média tvrdí, že Rusko začínají opouštět majetní miliardáři. Spolupracovník CNN Prima NEWS Jiří Just však tyto informace mírní.
Ceny potravin letos porostou o pět až šest procent. Shodují se na tom ekonomové s tím, že jídlo letos potáhne inflaci. Zemědělský svaz upozorňuje, že potraviny prodražuje takzvaný „potravinový kolotoč“ – tedy že farmáři prodají surovinu do zahraničí a do Česka se pak vrací hotový výrobek.
Některé základní potraviny oproti lednu zlevňují. Týká se to především másla nebo vepřového masa. Meziroční srovnání ale ukazuje, že si stále za tyto suroviny připlácíme. Výkyvy cen potravin sleduje i Česká národní banka, podle které je spotřebitel na růst těchto základních produktů velmi citlivý. Při zdražování vajec nebo másla tak může člověk nabýt dojmu, že se jedná o plošné zvyšování cen. Co dalšího působí na pocit zdražování a jaké jsou nyní ceny potravin?
Čeká nás největší zdražení potravin za poslední dva roky? Ceny od zemědělců se v lednu zvedly oproti loňsku o devět procent, což se podle obchodníků brzy ukáže i na prodejních pultech. Už teď jsou vejce dražší o pětinu a výrazně zdražilo i mléko. Svaz obchodu proto tepe zemědělce, že uměle navyšují ceny. Agrární komora toto nařčení ale odmítá.
Co stojí za pozvolným nárůstem voličských preferencí, který v posledních týdnech zaznamenali Piráti? Podle vedoucího komunikace společnosti Tipsport Václava Sochora je to zejména tím, že se členové strany zaktivizovali a jsou vidět v médiích. Ve vysílání CNN Prima NEWS rovněž uvedl, že do nadcházejících sněmovních voleb může stále zásadně promluvit téma inflace.
Průměrná mzda v Česku se v loňském roce zvýšila meziročně o 7,1 procenta na 46 165 korun. Lidem tak v průměru na výplatní pásce přibylo 3 044 korun. Reálně po zohlednění inflace průměrná mzda po předchozích dvou letech poklesu loni vzrostla o 4,6 procenta. Reálně se zvýšila také za čtvrté čtvrtletí na 49 229. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.
Premiér Petr Fiala stále není spokojen s cenami potravin, což vyvolává otázku: Jak hluboko budou muset zákazníci letos sáhnout do peněženek? V pořadu Interview PLUS odborníci vysvětlili, proč ceny potravin rostou. Prezidentka Potravinářské komory ČR Dana Večeřová a místopředseda Sdružení drůbežářských závodů David Bednář se také vyjádřili k tomu, jak se náklady promítají do cen a jaké další faktory hrají roli.
Údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ) potvrdily lednové zpomalení meziroční inflace v Česku, a to na 2,8 procenta z prosincových tří procent. Zpomalil také růst cen vody a tepla, energie podle dat zveřejněných v úterý zlevnily. Vývoj inflace se neliší od odhadu, který statistici zveřejnili minulý týden.
Mírně nadpoloviční většina českých spotřebitelů očekává, že letos bude s penězi vycházet hůře než loni. Zároveň se dvě pětiny Čechů obávají zhoršení celkové finanční situace v porovnání s rokem 2024. Vyplývá to z průzkumu, který pro Generali Investments CEE vytvořila agentura Ipsos. V meziročním srovnání ekonomický optimismus Čechů posílil.
Za výrazné zdražování potravin na Balkánském poloostrově může částečně i euro. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Euro a ztráta vlastní centrální banky podle něj představují stejné riziko i pro Česko a bez vlastní měny by byla inflační vlna, která zemi zasáhla, mnohem horší.