
Domácí
Zahraničí
USA
Byznys
Sport
Auto
inflace
Výpis příspěvků ke štítku „inflace“

Inflace v Evropské unii se blíží dvěma procentům. České zdražování je čtvrté nejrychlejší
Ceny v Evropské unii se v březnu meziročně zvýšily o 1,7 procenta. Inflace se tak blíží cílové hodnotě Evropské centrální banky, která je stanovena na dvě procenta za rok. Česká inflace (2,3 procenta) je čtvrtá nejvyšší v evropské sedmadvacítce. Vyplývá to z aktuálních údajů statistického úřadu Eurostat.

Růst cen v Česku zrychlil. Na vině je zdražování pohonných hmot a některých potravin
Spotřebitelské ceny se v březnu meziročně zvýšily o 2,3 procenta, inflace tak oproti únoru narostla o 0,2 procentního bodu. Na vině je především zdražení pohonných hmot a některých druhů potravin. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu.

KOMENTÁŘ: Jak Schillerová uvěřila, že se stala Rašínem, ale popletla si pojmy
Ministryně financí Alena Schillerová opět šlápla vedle. Zatímco před necelým rokem se objevily vážné pochybnosti o její schopnosti dohovořit se anglickým jazykem, nyní bychom se měli ptát, zda se orientuje v základních ekonomických kategoriích. Svým středečním statusem k aktuálním údajům o inflaci totiž zavdala příčinu k dalším otázkám ohledně její profesní odbornosti.

Česko dohání Německo. Zboží u nás v lednu zdražovalo skoro nejvíce v Evropské unii
Ceny v Evropské unii stouply v lednu oproti prosinci o 0,3 procenta. Inflace se ale vyznačovala obrovskými rozdíly mezi jednotlivými státy. Zatímco v Česku a Německu zboží zdražilo o více než jedno procento, v Řecku nebo na Maltě se ceny naopak o více než procento propadly. Vyplývá to z aktuálních údajů Eurostatu.

Růst cen v lednu zpomalil. Nejvíce zdražovaly oděvy, brambory, vejce nebo pivo
Ceny v České republice v lednu meziročně stouply o 2,2 procenta. Zdražoval zejména alkohol, tabák, oděvy nebo obuv. Oproti prosinci ovšem došlo i k výraznému růstu cen některých potravin, zejména brambor, dále vody a služeb za odvoz odpadků. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu.

Kryptoseriál: Bitcoin – měna, nebo investice? Koupíte si za něj kávu i benzín do auta
Přijímání Bitcoinu v Česku i ve světě postupuje mílovými kroky. Čím dál více podniků umožňuje zákazníkům nejznámější kryptoměnou platit. Stal se tedy Bitcoin opravdovou měnou, nebo je stále jen labilním investičním aktivem? To je téma pro čtvrtý díl našeho kryptoseriálu.

Zdražování pokračuje. Ceny v Česku loni rostly nejrychleji od roku 2012
Zboží a služby v Česku loni zdražily v průměru o 3,2 procenta. To je nejvíce za posledních osm let. Za růstem cen stály zejména alkoholické nápoje, tabák nebo bydlení. Prosincová meziroční inflace pak dosáhla 2,3 procenta, qwoproti listopadu tak o 0,4 procentního bodu zpomalila. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu. V letošním roce má inflace zpomalit a přiblížit se ke dvouprocentnímu cíli České národní banky.

Chystá se velké zdražení vody, někde až o desetinu. Šikovné triky vám ušetří tisíce
- Téma: Finance
- Aktualizováno
Přestože inflace za rok 2020 činila v průměru asi tři procenta, řada distributorů vody chystá od nového roku velké zdražení. Nejvíce si připlatí obyvatelé na jihu Moravy, kteří ji odebírají od společnosti VaK Židlochovicko. Za kubík zaplatí od ledna 110 korun, což je o 9,9 procenta meziročně více. Nárůst ceny vody ovšem lze alespoň částečně kompenzovat.

Česká inflace už je druhá nejvyšší v Evropské unii. Rychleji ceny rostou jen v Polsku
Průměrný meziroční růst cen v Evropské unii dosáhl v listopadu 0,2 procenta. Eurozóna se už čtvrtý měsíc v řadě topí v deflaci. Nejrychlejší růst cen zažívá Polsko, kde došlo k meziročnímu zdražení o 3,7 procenta. Hned za ním se řadí Česká republika s Maďarskem, které vykázaly shodné tempo růstu cenové hladiny ve výši 2,8 procenta.

Výrazně zdražují cukr, vejce či zelenina. Rostou i ceny bydlení a energií
Inflace měřená meziročním přírůstkem indexu spotřebitelských cen v listopadu dosáhla 2,7 procenta. To je o 0,2 procentního bodu méně než v říjnu. Některé druhy potravin ale za pouhý měsíc výrazně zdražily. Například cukr, vejce nebo zelenina. Inflace se bude podle odborníků dále snižovat.

Ceny v ČR rostou třetím nejvyšším tempem v EU. Země platící eurem zažívají deflaci
Přestože se říjnová inflace v České republice vrátila pod tříprocentní hranici, ceny u nás stále rostou třetím nejvyšším tempem z celé Evropské unie. Průměr EU přitom dosáhl 0,3 procenta. Naproti tomu eurozóna se už třetí měsíc v řadě topí v deflaci, kdy ceny meziročně klesají.

Zdražování v Česku zpomaluje. Říjnová inflace se snížila pod tři procenta
Přestože se spotřebitelské ceny v říjnu oproti září zvýšily o 0,2 procenta, meziroční tempo zdražování dosáhlo jen 2,9 procenta. Ještě v září činila meziroční míra inflace 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání nejvíce rostly ceny zeleniny, jogurtů a vepřového masa. Vyplývá to z aktuálních údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem.