CNN Prima News inflace

inflace

Výpis příspěvků ke štítku „inflace“

Na levnější potraviny letos zapomeňme. Jaké jsou důvody a proč ceny budou dál růst?

Zákazníci supermarketů bývají v poslední době velmi nemile překvapeni. Jestliže na začátku roku mohli vidět zlevňování potravin, tak od dubna se musejí potýkat s dalším zdražováním. Cena některých druhů zeleniny vystřelila i o desítky procent nahoru. Agrární analytik Petr Havel pro CNN Prima NEWS popsal důvody současného zdražování. S dalším zlevňováním potravin se podle něj můžeme rozloučit.

PŘEHLEDNĚ: Přišla další vlna zdražování. Podívejte se, u kterých potravin letí ceny vzhůru

Češi na zlevňování potravin mohou zapomenout. Připravit se naopak musí na další zdražování u nejrůznějších produktů. Podle Českého statistického úřadu roste například cena rýže, mouky, masa nebo ryb. Snížení DPH na začátku roku je tak u řady potravin smazáno a lidé si budou muset kvůli jídlu znovu sáhnout hlouběji do kapsy. Níže v článku se můžete podívat na tabulku, co všechno na pultech regálů zdražilo.

Inflace nečekaně silně vystřelila vzhůru, říká ekonom. Zdražily nejběžnější položky z nákupu

Spotřebitelské ceny v Česku v dubnu meziročně vzrostly o 2,9 procenta po březnovém zvýšení o dvě procenta. Inflaci táhly vzhůru hlavně ceny potravin, alkoholu a pohonných hmot. Vyplývá to z informací, které v pondělí na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Proti předchozímu měsíci spotřebitelské ceny v dubnu stouply o 0,7 procenta. Ekonom Lukáš Kovanda označil dubnový růst inflace za nečekaně silný.

Spořicí účty nabízejí úroky nad inflaci. Banky lákají klienty, jaké jsou nejvýhodnější?

Ačkoliv se očekávalo, že v době nízké inflace okolo 2 procent budou klesat úroky na spořicích účtech, opak je pravdou. Úrokové sazby se totiž stále drží velmi vysoko, a to i z toho důvodu, že Česká národní banka rychle nesnižuje základní úrokovou sazbu. To je výhodou pro spotřebitele, kteří mohou využívat spořicí účty k bezpečnému odkládání peněz. Jaké jsou nejvýhodnější?

KOMENTÁŘ: ANO správně udělalo, že jednání o důchodech opustilo. Vláda hledá spoluviníky

Odmítnutí hnutí ANO účastnit se dál slepé uličky rozhovorů o důchodové reformě na Pražském hradě pod taktovkou prezidenta Petra Pavla spojeného pupeční šňůrou s pětikoalicí, je logické. Premiér Fiala totiž řekl na kongresu ODS: „Tato vláda a naše většina v Poslanecké sněmovně a v Senátu důchodovou reformu prosadí, ať už k tomu dá opozice hlasy, nebo ne. Je to jeden z hlavních slibů této vlády.“

Babiš mával ve Sněmovně rohlíkem a zkoušel ministry z cen. Kupku obvinil z nehorázných lží

Bývalý předseda vlády Andrej Babiš (ANO) vystoupil s bizarním projevem v Poslanecké sněmovně. U řečnického pultu se objevil se suchým rohlíkem v ruce a snažil se zkoušet ministra dopravy Martina Kupku z jeho ceny. Odpovídal si ale hned sám a na názorném příkladu se snažil vysvětlit, o kolik zdražilo pečivo během prudké inflace z posledních let.

Klaus: Zelenání ekonomiky jde hrozně rychle. Vyměnit Síkelu a Stanjuru nestačí, změňme systém

Zelenání ekonomiky pokračuje velmi vysokým tempem, stejně jako její byrokratizace. Prohlásil to exprezident Václav Klaus, který v pondělí představil svou publikaci zabývající se podle něj žádoucími změnami v ekonomice. Bývalá hlava státu mimo jiné uvedla, že by nestačilo pouze vyměnit ekonomicky laděné ministry vlády premiéra Petra Fialy, ale že je na místě systémová změna.

Zdražování nebere konce. Ekonomové vysvětlují, proč i přes nízkou inflaci některé ceny rostou

Velké zdražování už skončilo, ale některé ceny stále stoupají. I když meziroční růst inflace činil za únor jen 2,3 procenta, Češi si stále nemohou úplně oddechnout. Viníkem jsou služby, které táhnou současnou inflaci. Kromě toho si řidiči připlatí za čerpání pohonných hmot a vyšší ceny můžeme vidět i v případě zeleniny. Jaké jsou důvody tohoto zdražování?

Soukromníci platí státu mejdan, kritizovala Šichtařová kroky vlády. Křeček ji obvinil ze lži

Počet státních úředníků na úkor soukromého sektoru roste takřka neustále, pronesla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ekonomka Markéta Šichtařová (Svobodní) s tím, že čím dál více soukromníků „platí státu mejdan“. Za hlavního viníka inflace mimo jiné označila vládu. Proti jejím slovům se ohradil ekonom a poradce premiéra Petra Fialy (ODS) Štěpán Křeček – Šichtařovou obvinil ze lži.