reklama

„Most nikoho“ nad dálnicí u Břeclavi je v havarijním stavu. Opravit ani zbourat nelze

Most vedoucí přes dálnici D2, který spojuje Velké Bílovice a Podivín na Břeclavsku, je podle Ředitelství silnic a dálnic v havarijním stavu a měl by se zbourat. Místní ale naopak chtějí jeho opravu. Jenže ani jedno z toho nebude možné, věc má totiž zásadní háček. Most oficiálně nemá majitele.

reklama

Denně využívají most, který nese číslo 40, jako důležitou spojnici stovky cyklistů, pěších i zemědělců při cestě na pole, které se nachází za dálnicí. Jenže více než tři desítky let se o stavbu nikdo nestaral.

„Vzhledem ke stavu objektu jednoznačně navrhujeme demolici. Nechceme připustit především riziko odpadávání fragmentů mostu do provozu na dálnici pod ním,“ uvedl mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Proti jeho zbourání se ale jednoznačně staví v okolních obcích. Třeba pro vinařské Velké Bílovice je to trasa, kudy k nim míří cykloturisté z Lednicko-valtického areálu. A využívají ho i místní. „Je to nezbytná a jediná bezpečná spojnice k vlakovému nádraží. A od jara do podzimu je most v maximální míře využíván cyklisty,“ vysvětlila starostka Velkých Bílovic Lenka Grofová.

Most je jediná zkratka

Kdyby most neexistoval, museli by si cyklisté zajíždět po daleko vytíženější silnici druhé třídy, kterou hojně využívají i nákladní auta. „Museli bychom jezdit po hlavní trase, kde je strašně velký provoz. Most představuje zkratku, přes kterou navíc nejezdí auta,“ uvedl místní cyklista.

Občané by chtěli, aby se most opravil. Problém je ale v tom, že neví, po kom mají opravu chtít. Most totiž nemá vlastníka. Ještě v 80. letech ho spravoval státní zemědělský podnik. Jenže ten zanikl bez nástupnické firmy. „Ani po opakovaném pátrání v katastru ani jinde jsme nezjistili aktuálního vlastníka,“ doplnil Rýdl.

Podle stavebního úřadu v Břeclavi se jako nejrozumnější řešení jeví most uzavřít a o tom, komu vlastně patří, nechat rozhodnout soud. Teprve pak je možné po vlastníkovi požadovat buď opravu, anebo naopak demolici.

Tagy:

Hlavní zprávy

Kompletní seznam vyznamenaných: Zeman ocenil Bohdalovou, Krpálka i zesnulého Kellnera
Zprávy

Kompletní seznam vyznamenaných: Zeman ocenil Bohdalovou, Krpálka i zesnulého Kellnera

Kancelář prezidenta republiky zveřejnila seznam jmen, která 1. ledna obdrží státní vyznamenání. Mezi oceněnými jsou herečka Jiřina Bohdalová, zesnulý miliardář Petr Kellner, kosmonaut Vladimír Remek, ale i psychiatr Jan Cimický, sportovní manažer Miroslav Černošek, judista Lukáš Krpálek a hudební skladatel Karel Vágner. Původním datem pro předání byl jako tradičně 28. říjen, termín se však kvůli hospitalizaci Miloše Zemana o několik měsíců posunul.

Milující otec šesti dětí náhle zemřel. Jejich matka prosí o pomoc se školou i bydlením

Manžel se ráno vzbudil a s úsměvem na tváři plánoval společný výlet. Z ničeho nic ale dostal silné bolesti hlavy, během chvilky upadl do bezvědomí a zastavilo se mu srdce. Tak vypráví tragickou událost jeho žena Michaela Buriánová, maminka šesti dětí, se kterými zůstala sama. Kvůli rodinné tragédii teď prosí o finanční pomoc například s nákupem školních pomůcek nebo se zajištěním bydlení.

Ficova kauza hýbe Slovenskem. Na „pytlácké“ chatě měl konspirovat kvůli trestním stíháním

Slovenskem aktuálně hýbe kauza expremiéra Roberta Fica a odposlechy z jeho schůzek na chatě s lidmi vzbuzující značné kontroverze. S nimi mimo jiné probíral trestní stíhání dříve vysoce postavených osob z dob vlády jeho strany Směr-SD. Sám Fico jakýkoliv trestný čin v souvislosti se setkáním odmítá. Na jedné nahrávce z chaty přitom ostatním naznačuje, že se nelegálně dostal z dovolené na Krétě, kde protrpěl nákazu koronavirem, zpět na Slovensko.

Ostravští experti našli protilátky u seniorů i dlouho po vakcinaci. Kraj bojuje s nedůvěrou

I velmi dlouho po očkování přetrvávají u seniorů protilátky proti covidu. A ti, kteří ho prodělali, mají imunitu proti nemoci ještě silnější. Potvrdila to studie Zdravotního ústavu v Ostravě. Ta konkrétně zjistila, že silné protilátky mají senioři i po osmi měsících od očkování. Mnozí se ale stále očkovat zdráhají, a to zejména v Moravskoslezském kraji.

Zeman oceňuje své nejbližší. Nejvíc přes čáru byli Toman a Čuba, shodli se experti

Prezident Miloš Zeman často vyznamenává osoby, které mu jsou blízké, a dělá to častěji než jeho předchůdci Havel a Klaus. Ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS ke 103. výročí vzniku Československa se na tom shodli historik Jaroslav Šebek a analytik týdeníku Euro Petr Fischer. Oba zároveň připomněli, kterak Zeman udělil medaili Za zásluhy Miroslavu Tomanovi staršímu či Františku Čubovi. Jejich vyznamenání bylo podle expertů už za hranou.

reklama

Domácí zpravodajství

Unikátní hrdina tří odbojů. Bojoval s císařem i nacisty, komunisti ho popravili

Lepšího hrdinu pro oslavy 28. října si snad ani nelze představit. „Příběh Petra Křivky je fascinující. Na konci první světové války bojoval za samostatné Československo. Posléze šel proti nacistům a ve Velké Británii dokonce patřil k vojenskému oddílu ochranky exilového prezidenta Edvarda Beneše,“ vypráví pro CNN Prima NEWS badatel a spisovatel Luděk Navara. Třetí odboj proti komunismu se ovšem Křivkovi stal osudný, v roce 1951 ho totalitní režim Klementa Gottwalda nechal popravit.

Klaus: 28. říjen je v ohrožení. Noví ideologové infikovali děti, hanobí naše vítězství

Exprezident Václav Klaus ve svém proslovu u příležitosti výročí samostatného Československa zmínil obavy nad možnou vládou koalic Spolu a PirSTAN. Podle něj nebude čelit tendencím, které do České republiky proudí ze Západu. „Vítězové voleb nepřesvědčivě mluví o změně, kterou chtějí přinést. Nemluví o oněch nebezpečných trendech a nemají odvahu se jim postavit, ale chtějí se jim podvolit,“ řekl.

reklama