reklama

Místo útoků přichází ujišťování. Chceme vládnout společně, vzkazují si Fiala s Bartošem

Ještě nedávno se ostřelovali a dost se proti sobě vymezovali. Místo toho, aby se napětí mezi soupeři stupňovalo, vládne příměří. Lídři obou opozičních koalic Petr Fiala (ODS) a Ivan Bartoš (Piráti) se ujišťují, že chtějí vládnout společně. S Babišem a hnutím ANO se prý nikdo z nich na vládě nedomluví.

reklama

Piráti a STAN během zahájení horké fáze kampaně nahlas deklarovali, že s hnutím ANO – ať už s Andrejem Babišem nebo bez něj, do vlády nikdy nepůjdou. Preferovaná je koalice s uskupením Spolu, tedy s trojicí stran ODS, TOP 09 a KDU-ČSL.

Vládu pěti stran by Piráti a STAN brali i ve chvíli, kdy by Ivan Bartoš neseděl v premiérském křesle. Na otázku, jestli by Rakušan a Bartoš byli ve vládě, které by předsedal Petr Fiala, oba odpověděli že si to dokážou představit. „Ano, za nějakých podmínek,“ řekl CNN Prima NEWS Rakušan. „Podle výsledků voleb bychom o takové vládě jednali,“ přikývl Bartoš.

O tom, že koalice Spolu preferuje koalici s Piráty a STAN, ujišťuje i lídr Spolu Petr Fiala (ODS). „Sázím před volbami na tuto kartu, protože je jediná realistická. Všechno ostatní jsou iluze,“ řekl pro Novinky směrem ke koalici Pirátů a STAN. Odmítl, že by Spolu nebo ODS šly do vlády s hnutím ANO.

„Pirátská koalice je jediný subjekt, který se téměř jistě dostane do Sněmovny a odmítá populismus a extremismus. Stejně jako hnutí Spolu,“ upřesnil ještě pro CNN Prima NEWS Fiala.

Jeho slova vítá předseda STAN Vít Rakušan. „Je to určitě dobrá zpráva, kterou od pana předsedy Fialy slyším rád. Hlasy z ODS totiž zatím nebyly úplně jenotné,“ uvedl.

A má v tom pravdu. Ne všichni představitelé ODS totiž hovoří tak jednoznačně jako předseda strany. Jihočeský hejtman Martin Kuba se už několikrát nechal slyšet, že jeho strana by neměla před volbami říkat, s kým do koalice půjde a s kým ne. Kuba patří spíše k pragmatičtějšímu křídlu a s Babišem se dokáže bavit. Fiala je ale přesvědčený, že naprostá většina jeho partaje by s ANO do koalice nešla.

Hlavní cíl: Babiš mimo Strakovu akademii

Není to poprvé, kdy Fiala připomíná, že Spolu tíhne právě k Pirátům a STAN. „Piráti jsou naši soupeři, nikoliv nepřátelé,“ napsal šéf ODS na Facebook začátkem srpna. ODS tak chtěla dát jasně najevo, že se vůči Pirátům vymezuje především ideologicky, ale záměr mají společný.

„Naším hlavním cílem je ve volbách porazit Andreje Babiše, zabránit vládě populistů a přinést do české politiky konečně tolik potřebnou změnu,“ vyjádřil se šéf ODS.

„Ano, s pirátskou koalicí nás mnoho věcí rozděluje,“ uvedl ale také Fiala. Připomněl, že strany se neshodnou například na výši daní nebo ochraně soukromí. „Ale současně jsme si vědomi, že voliči od nás čekají změnu poměrů v zemi,“ dodal Fiala.

Ne vždy ale byly vztahy mezi opozičními koalicemi tak idylické. Když ještě dvě koalice oficiálně nefungovaly, pětice lídrů vystupovala na tiskových konferencích velmi často společně a označovala se za „demokratický blok“. ODS následně nabídla spolupráci hnutí STAN. Starostové se ale nakonec rozhodli pro Piráty. A k ODS se nakonec přidala TOP 09 a lidovci. A tyto dva bloky se proti sobě začaly ihned vymezovat.

Piráti jako lupiči na moři, Fiala džíny nenosí

Občanští demokraté se pustili do Pirátů například loni koncem listopadu. Organizace ODS v Praze 8 označila Pirátskou stranu za lupiče na moři, kteří se snaží ukrást majetek lidí. Členové ODS v koláži vystupovali jako záchranáři. Šlo o reakci na 23procentní zdanění akcií.

Náznakem se do Pirátů opřel také lídr ODS Petr Fiala, když v rozhovoru pro CNN Prima NEWS řekl, že ještě musí v některých oblastech jasně definovat, jaká stanoviska zastávají. „Pro mě je opravdu hlavní soupeř hnutí ANO, ale samozřejmě i levice, to nepopírám. Piráti se podle mě teprve musí doprofilovat. Není mi vždy úplně jasné, jaké názory mají a co zastávají. Jsem třeba zvědavý na to, jak si budou vyjasňovat pozice v zahraniční politice,“ zhodnotil Fiala.

Ani šéf Pirátů Ivan Bartoš nenechává ODS bez komentáře. V rozhovoru pro Respekt Bartoš kritizoval, že ne vše, co se s některými stranami domluví, platí. „Ve zbytku opozičního demokratického bloku je domluva složitější. Jakmile zafungují nějaké partikulární zájmy vůči volbám, najednou dohody úplně neplatí a začne takové to přetahování,“ rýpnul si vloni na podzim Bartoš.

ODS zkritizoval i za to, že chtěla vyvolat hlasování o nedůvěře vládě, ale neporadila se s ostatními stranami. „Já mám ještě za úkol zavolat předsedovi Fialovi z ODS, který to teď zmínil, a chci se ho zeptat, jestli by s takhle důležitým postojem nebylo lepší dopředu oslovit všechny opoziční předsedy než to říkat nejdřív do médií,“ prohlásil Bartoš.

Když v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Bartoš odpovídal na otázku, jestli by byl důstojným premiérem, řekl: „Mám džíny, košili, když to jde, oblékám se neformálně. Myslím, že i Babiš nosí džíny. Pan Fiala asi džíny nenosí.“

Takové výpady mezi opozičními koalice už teď, měsíc před volbami, neuvidíte. Politici si zřejmě uvědomili, že vzájemnou kritikou spíš voliče odradí. Místo toho se stupňuje napětí mezi Piráty a STAN a hnutím ANO.

Tagy:

Hlavní zprávy

Právník Sokol o „Husté dvojce“ Maláčová–Stropnický: Ještě že mám zbraň
Volby 2021

Právník Sokol o „Husté dvojce“ Maláčová–Stropnický: Ještě že mám zbraň

Velmi ostrou kritiku si vysloužila „Hustá dvojka“, tedy ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a její spolukandidát do Sněmovny Matěj Stropnický (za ČSSD), od hostů pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Známého právníka Tomáše Sokola dvojice politiků svým videem přesvědčila podle jeho slov nanejvýš o tom, že je rád, že je držitelem zbraně. Proti duu Maláčová–Stropnický se vyjádřili i bývalý fotbalista Ladislav Vízek a politický komentátor Roman Joch.

Hřib vyzývá Babiše: Počty nakažených rostou, obnovte testování na školách
Koronavirus

Hřib vyzývá Babiše: Počty nakažených rostou, obnovte testování na školách

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vyzval premiéra Andreje Babiše (ANO), aby vláda s ohledem na růst počtu nakažených COVID-19 obnovila povinné screeningové testování ve školách a státní příspěvek školám na testy. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve středu uvedl, že ministerstvo s ohledem na výsledky testování na začátku září zatím nebude v plošném testování ve školách pokračovat, zvažuje zopakování screeningu na podzim.

Trump se může zbláznit. O případném útoku vás informuji, měl slíbit Číně americký generál
Donald Trump

Trump se může zbláznit. O případném útoku vás informuji, měl slíbit Číně americký generál

Prezident Donald Trump by se mohl zbláznit, a tak musíme udělat vše pro to, aby se nedostal k jadernému tlačítku. Tak by se podle knihy Peril dal shrnout utajený plán generála Marka Milleyho. Ten po útoku na Kapitol letos v lednu dospěl k názoru, že bývalého amerického prezidenta postihla po prohraných volbách vážná duševní krize a že je nutné jednat bez jeho vědomí.

Propusťte Frančettiho, nebo očekávejte následky. Ruská ministryně dala Česku ultimátum

Rusko chce, aby Česká republika propustila Rusa Alexandra Frančettiho, zadrženého v neděli v Praze. Podle agentury TASS to řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová s tím, že Praha nemá případ politizovat. Jeho vydání Ukrajině podle ní bude mít důsledky. Frančettiho zadržela česká policie na žádost Ukrajiny, která ho viní z toho, že se v roce 2014 aktivně podílel na ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym.

Jediný Čech, který byl v F1: Schumacher mi přál hodně štěstí. Snad budu mít brzy nástupce

Celý svět se 16. září 2001 ještě vzpamatovával z teroristických útoků v USA. Jakékoliv sportovní události byly pochopitelně upozaděné, přesto přesně před 20 lety nastal velký den pro Českou republiku. Tomáš Enge se stal prvním – a stále posledním – Čechem, který závodil ve slavné formuli 1. O nezapomenutelné zkušenosti vyprávěl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.

reklama

Domácí zpravodajství

Hamáček: Z ČSSD jsem nejpopulárnější. Za vládu s Babišem bych nám dal dvojku

Nikdo z ČSSD nemá větší popularitu než já a Jana Maláčová, prohlásil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS sebevědomě předseda ČSSD Jan Hamáček. Fakt, že má strana pod jeho vedením historicky nejhorší výsledky a hrozí jí, že se neprobojuje do Sněmovny, nepovažuje pouze za svou chybu, ale za celosvětový trend ústupu tradiční levice. Za vládní angažmá by dal své straně dvojku. Mluví třeba i o tom, že koalice Spolu a Pirátů se STAN se podle něj určitě rozpadnou.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Babiš není žádný bojovník proti rakovině. Odborníci cupují premiéra kvůli brožuře VZP

Premiér Andrej Babiš (ANO) rozhodně není žádný bojovník s rakovinou, vzkazují českému premiérovi zástupci organizací, jež se věnují onkologickým nemocem. Reagují tak na brožuru Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), která obsahuje Babišův komentář i jeho fotografii. Přibližně dva miliony klientů VZP mělo dostat materiál ještě v září, pojišťovna ale rozesílání kvůli souvislosti s politikou nakonec odložila až na dobu po říjnových volbách.

reklama