reklama

Místo výše záloh dostávají klienti matematický vzorec. Hlavu si nad ním lámou i experti

Ptáte se, kolik budete nově platit za energie? Spočítejte si to. Někteří dodavatelé poslední instance posílají lidem matematický vzorec místo přesné částky za měsíční zálohy. Ovšem takový rébus není nic jednoduchého. Hlavu si s ním totiž lámou dokonce i matematičtí experti.

reklama

Roman Fiala z Jihlavy. Po krachu Bohemia Energy přešel ke společnosti E.ON jako k dodavateli poslední instance. Kolik by měl měsíčně platit, se ale nedozvěděl. „Ta částka, co máme platit, tam nebyla. Byl tam jen vzorec, což mě překvapilo,“ popsal.

Pan Fiala si i přesto, že vyučuje na vysoké škole, se vzorcem lámat hlavu nechtěl. Především proto, že by strávil hodiny sháněním všech neznámých. „Člověk by musel zabrouzdat a zjišťovat si ceny, protože jestli jsem to správně pochopil, ten vzorec se odvíjí od aktuální situace a ceny elektřiny na trhu,“ vysvětlil složitost takového výpočtu.

Pokud byste navíc chtěli zjistit, kolik za měsíc spotřebujete elektřiny, budete muset k počítači zasednout každý večer. „Není to určitě práce pro tužku a papír ani pro kalkulačku, spíš pro program typu Excel, protože sčítat stovky údajů, pak je násobit a na závěr je ještě dělit, je práce spíš pro nějaký program nebo programátora,“ myslí si Mirko Rokyta, děkan Matematicko-fyzikální fakulty na Univerzitě Karlově.

Chceme být vůči zákazníkům transparentní.

Společnost tvrdí, že takhle postupuje, aby se předešlo případným nedorozuměním. „Chceme být vůči zákazníkům v režimu dodavatele poslední instance naprosto transparentní, proto jsme zveřejnili i vzorec, jak cenu pro klienty počítáme,“ uvedla mluvčí E.ON Martina Slavíková. Ty, kteří se nechtějí spoléhat na matematické schopnosti a nehodlají trávit večery nad čísly, odkazuje společnost na své stránky, kde jsou některé modelové příklady už spočítány.

Nově zálohy za energie pro klienty, kteří jsou v režimu dodavatele poslední instance, budou podle ministra Havlíčka zastropované. Jejich maximální výši oznámí ministerstvo průmyslu a obchodu během úterý.

Tagy:
matematika energie E.ON energetika zálohy výpočet vzorec

Hlavní zprávy

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket

V Jablonci nad Nisou mají namísto vánočních trhů adventní supermarket. Bývalá prodejna nábytku v centru města se nyní proměnila v takzvaný Štědrý dům, který funguje stejně jako běžné obchody. Zákazníci si u vchodu berou košíčky, u stolů si vybírají zboží a u pokladny platí nákup. Skupina lidí, která pořádá několikrát do roka řemeslné trhy, si prostor pronajala a upravila během několika dní.

reklama

Domácí zpravodajství

Detaily tragédie na Plzeňsku: Muž zastřelil svého bratra, po útěku se nejspíš oběsil

Krajští kriminalisté zahájili trestní řízení v případu nedělní střelby v Radějovicích na severním Plzeňsku, při níž zemřel pětašedesátiletý muž. Policisté z územního odboru Plzeň-venkov se dále zabývají okolnostmi úmrtí šestašedesátiletého útočníka, který se krátce po činu oběsil. Podle prvotních informací šlo o rozepři mezi rodinnými příslušníky.

Vražda na Kroměřížsku: Žena měla ubodat známého, čin pak sama nahlásila policii

Kriminalisté se od pátečního večera zabývají případem vraždy, která se podle vyšetřovatelů stala v jedné z obcí poblíž Holešova na Kroměřížsku. Třiačtyřicetiletá žena z Olomoucka tam několikrát bodla nožem známého, který útok nepřežil, uvedl v pondělní tiskové zprávě policejní mluvčí Petr Jaroš. Kriminalisté ženu obvinili z vraždy, hrozí jí až 20 let vězení. Stíhaná skončila ve vazbě.

reklama