reklama

Výpočet spotřeby energie: Jak zjistíte, kolik vás stojí lednička nebo uvaření kávy?

Kolik vás stojí sledování televize, pračka nebo lednička? V době prudkého zdražování energií se znalost těchto údajů vyplatí. Účtované částky se dají snadno rozluštit. Stačí vám kalkulačka nebo jen selský rozum. Přinášíme jednoduchý návod.

reklama

„Spotřebu lidé zjistí jednoduše, pokud vynásobí příkon zařízení dobou, po kterou přístroj běží,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS mluvčí ČEZ Martin Schreier. Příkon výrobku lze vyčíst ze štítků přiložených k manuálu nebo nalepených přímo na spotřebiči.

Například rychlovarná konvice, která má příkon dva kilowatty. Pakliže vaříte vodu celou hodinu, utratíte při průměrné ceně 4 koruny za kWh 8 korun. Jestliže kávu děláte třeba 2 minuty, musíte si celých 8 korun vydělit třiceti. Vzhledem k tomu, že spotřeba je udávána na litr vody, uvaříte kávu i pro sousedy za zhruba 27 haléřů.

V prodejnách elektra si můžete spotřebu vypočítat hned na místě. „Na našich energetických štítcích si zákazník najde spotřebu za rok. Třeba u lednice se jedná o 205 kilowatthodin za celý rok, což vychází na 820 korun,“ sdělil vedoucí prodejny s elektronikou Michal Bolšanský.

Každá kilowatthodina se počítá. Například rozdíl v ceně za provoz lednice s horší energetickou třídou, která odebírá 358 kWh, a tou, co odebírá 137 kWh, je téměř tisíc korun ročně.

„Jestliže někdo platí třeba 4 koruny za hodinu, z ceny jde pouze koruna dvacet za samotný proud. Zbytek jsou daně, například z přidané hodnoty, zvláštní daň z elektřiny, poplatek za obnovitelné zdroje či cena za distribuci elektřiny,“ řekl ve vysílání hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Pokud by se tedy ceny elektřiny na burze ztrojnásobily, neznamená to, že stejně vyroste i vaše vyúčtování.

Tagy:

Hlavní zprávy

Prodělaný covid a dvě dávky očkování, je třeba třetí? Vojtěch si už není jistý

Kdo nemoc prodělal a nechal se naočkovat dvěma dávkami, pro toho epidemie skončila, říkal ještě v září ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Zda to bude platit i dál, je otázka. Aktuální debata o nutnosti třetí dávky, která bude zároveň podmínkou pro platné covidové pasy, Vojtěchovo tvrzení problematizuje. Sám ministr připouští, že aktuálně není vyjasněné, zda budou tito lidé do třetí dávky nuceni.

Imunolog varuje před omikronem: Monoklonální protilátky asi nebudou proti mutaci účinné

Současné léky na covid, takzvané monoklonální protilátky, podle imunologa Zdeňka Hela zřejmě nebudou účinné proti variantě koronaviru omikron. Uvedl to na Twitteru. Už v minulých dnech například šéf firmy Moderna řekl, že méně účinné budou na tuto variantu pravděpodobně také vakcíny. Nová varianta se zatím prokázala v Česku u jedné ženy cestující z Namibie.

reklama

Domácí zpravodajství

Začal sběr podpisů za kandidaturu Babiše na Hrad. Premiér prý za iniciativou nestojí

V Praze odstartoval sběr podpisů za kandidaturu Andreje Babiše (ANO) na prezidenta. Podle informací webu iDNES.cz by v České republice mělo být v budoucnu až 50 podobných petičních stánků jako ten, který se objevil ve středu na pražském Andělu. Sám Babiš prý za iniciativou nestojí. Na dotaz CNN Prima NEWS, zda bude skutečně na Pražský hrad kandidovat, premiér v demisi odpověděl: „V tuto chvíli vám na to neodpovím, není to na stole. Nejdřív musíme předat vládu, potom budou Vánoce.“

Zemřel významný disident, novinář a obhájce lidských práv Petr Uhl

Ve věku 80 let ve středu zemřel novinář a publicista, bývalý disident, politický vězeň a signatář Charty 77 Petr Uhl, který se během komunistického režimu i po revoluci zasazoval o ochranu lidských práv. Sdělila to jeho manželka, někdejší ombudsmanka Anna Šabatová. Uhl patřil k nejvýraznějším postavám československého disentu a mimo veřejné dění nezůstal ani po listopadu 1989.

Piráti opět šijí do Dostála. Občas informuje neadekvátním způsobem, říká senátor z ODS

Neshody mezi expertem Pirátů na zdravotní právo Ondřejem Dostálem a zbytkem strany pokračují. Po kauze, kdy „zatajoval“ informaci, zda se nechal očkovat, kolegům vadí jeho příspěvky na Twiteru, kde sdílí data o pacientech s covidem. A to se nelíbí ani senátorovi Romanu Krausovi z ODS. „Občas data interpretuje neadekvátním způsobem,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Za Dostála se naopak postavila Starostka Alena Dernerová.

reklama