reklama
CNN Prima News matematika

matematika

Výpis příspěvků ke štítku „matematika“

Letošní maturity dopadly nejlépe za posledních osm let. Neuspěl jen každý dvacátý žák

Aktualizováno

Neúspěšnost u státních maturitních testů letos klesla po mimořádném termínu v červenci z květnových 11,2 procenta na 4,9 procenta maturantů. Proti loňsku, kdy neuspělo 17,7 procenta studentů, se tak snížila o 12,8 procentního bodu, informoval Cermat. Úspěšnost byla zatím nejvyšší od roku 2013. Jedním z důvodů může být i fakt, že studentům zdravotnických a sociálních oborů mohl kvůli epidemii covidu místo zkoušky stačit průměr známek za dobu studia.

Maturity po roce pandemie: Studenti se zlepšili v češtině, propadlo jich jen pět procent

U státní maturity se letos studenti výrazně zlepšili v didaktickém testu z češtiny. Propadlo jich 4,9 procenta, tedy o 9,3 procentního bodu méně než loni. Z matematiky propadlo letos 16,8 procenta studentů, o 0,8 procentního bodu méně než před rokem. Kvůli výuce na dálku ministerstvo školství v matematice snížilo hranici úspěšnosti testu z 33 procent na 27 procent, jinak by byl zřejmě podíl neúspěšných větší.

Přijímací zkoušky na střední školy rozdělily Česko. Jsou příliš těžké? Zkuste si je

V prvním květnovém týdnu se deváťáci zapotili při konání přijímacích zkoušek na své vysněné školy. Po jejich dopsání však na mnohé z nich padla skepse. Studenti se často bouří kvůli obtížnosti zkoušek, především té z matematiky. Podle nich bylo nemožné i s nastaveným časem test stihnout. Rodiče dětí pak podtrhují fakt, že se žáci od začátku školního roku prezenčně téměř neučili. Kromě kritiky vůči Cermat však přichází i ta vůči samotným dětem.

Prvňáci možná budou mít počítače povinné. Připravuje se vzdělávací reforma

Informatika nebo alespoň základní počítačová dovednost by se mohla na školách vyučovat už od první třídy. Zařadila by se k předmětům, jako je český jazyk nebo třeba matematika. České vzdělávací instituce připravují novou reformu, který by měla být představena ještě letos. Nejen kvůli koronavirové pandemii tak budou mít děti k technologii opět blíž než dřív.

Roušková občanská válka. Češi jsou rozděleni kvůli tomu, jak bojovat s koronavirem

Při procházení diskusí na sociálních sítích člověk nabývá dojmu, že se v České republice schyluje k občanské válce. Šiky virtuálních odpíračů nošení roušek, konspiračních teoretiků, ale i lovců nerouškařů nabývají na síle. Vznikají videa pro i proti vládním opatřením, diskuse se zjednodušují na: „Volíš Losnu, nebo Mažňáka?“ Vzduchem dokonce létají hrozby podáním trestních oznámení. Lidé se rovněž hádají o definici exponenciální funkce. Tak masivní zájem o matematiku Češi neprojevili snad od kupónové privatizace, kdy jim Viktor Kožený nabízel jistotu desetinásobku.

Hrozilo mu trvalé poškození mozku. Teď je z Inda nejrychlejší počtář na světě

Zatímco průměrný člověk by sotva vytáhl kalkulačku z batohu či šuplíku, 20letý Ind Neelakantha Bhanu Prakash by měl složitý příklad už dávno spočítaný. Za vteřinu totiž jeho mozek dokáže vyřešit až 12 početních úkonů, desetkrát víc než běžný smrtelník. Jeho cestu za titulem mistra světa v mentálních výpočtech mu ale málem překazil vážný úraz hlavy.

Karel Janeček: Stojíme na křižovatce dějin, koronavirus je rozbuška

Profiluje se jako matematik, filantrop, bojovník proti korupci a sociální reformátor. Jeho oblíbeným číslem je 21 a tvrdí, že bez peněz nelze měnit věci. Dnes už Karel Janeček investuje jen do projektů, které mají společenský přesah. Jako lidská společnost prý stojíme na křižovatce dějin a musíme se nyní rozhodnout, kam vykročíme dál. V roce 2021 vyvrcholí proces, který se dá označit jako sociální singularita a rozhodne se, jestli se jako civilizace zničíme, nebo nastoupíme jinou cestu. „Riziko zničení je obrovské,“ řekl Karel Janeček v pořadu Interview Lucie Hrdličkové na televizní stanici CNN Prima NEWS. Koronavirová krize je podle něho jakási rozbuška.

Didaktický test z matematiky letos u maturit nezvládlo 17,5 procenta studentů

Neúspěšnost u maturit letos proti loňskému roku vzrostla. Podle Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) to souvisí se zatím nejvyšší účastí studentů u maturitních zkoušek. Kvůli opatřením týkajícím pandemie koronaviru letos totiž nikdo z maturantů na konci druhého pololetí nepropadl. Ke zkoušce tak mohli jít všichni studenti posledních ročníků středních škol.

reklama