Hvězdný 30. ročník Rock for People: Linkin Park v nové sestavě
matematika
Výpis příspěvků ke štítku „matematika“
V češtině a matematice si studenti vedli při maturitě lépe než loni. Problém dělala angličtina
U státních maturitních zkoušek letos nezvládlo didaktické testy z českého jazyka méně studentů než loni. Neúspěšných bylo 2,8 procenta, tedy o 3,1 procentního bodu méně než v roce 2023. Lepší byli maturanti také v matematice, kterou neudělalo 4,9 procenta z nich, zatímco loni propadlo 12,3 procenta těch, kteří zkoušku z matematiky poprvé skládali. V anglickém jazyce naopak neúspěšnost stoupla, a to na 3,6 procenta z loňských 2,9 procenta. Vyplývá to z údajů, které na webu zveřejnila státní organizace Cermat.
KOMENTÁŘ: Sedm mýtů o důchodech. Když nic neuděláme, na penze nebude. To je matematika
Veřejný prostor začala okupovat řada omylů, polopravd a mýtů o českém důchodovém systému. Ten vůbec největší mýtus se nám snaží vnutit představu, že s tuzemskými penzemi není zapotřebí nic dělat, protože se tady apokalypsou straší už mnoho let a stále se nic dramatického neděje. Jenže vypravěči takových příběhů zapomínají dodat, že ono „strašení“ se vždy týkalo období kolem roku 2050, které se setsakramentsky přiblížilo. Přesto se stále tváříme, že nás žádná katastrofa nečeká. Tímto přístupem jen lžeme do kapsy sobě i generacím dnešních třicátníků.
Kritika přijímaček nebere konce: Autoři testu přiznali sporné zadání, úloha má dvě řešení
Neuběhly ani dva týdny od přijímacích zkoušek na střední školy a objevila se další sporná situace. Tentokrát se jedná o zadání matematické úlohy, která může mít více řešení. Dvojí formulaci otázky připustil i CERMAT. Za správné bude považovat obě odpovědi.
Nejčastější mýty o IT: Není pro ženy a je k němu potřeba ovládat matematiku
Je práce v IT oboru nudná? A je k ní potřeba matematika? Co je pravda a co mýtus? Spoluzakladatel společnosti ITnetwork, David Jančík, v pořadu ITN ONAIR vyvrátil čtyři nejvíce zažitá klišé, která jsme alespoň jednou slyšeli snad všichni. Čtěte fakta ověřená léty praxe a kdo ví, třeba zjistíte, že by práce v IT oboru bavila i vás.
TEST: Jak byste si vedli v přijímačkách na gymnázia? Letošní zkoušky mají žáci za sebou
Jednotnou přijímací zkoušku 2024 mají žáci pátých, sedmých a devátých tříd za sebou. Ve středu 17. dubna byl poslední testový den, kdy děti v řádných termínech usedly do lavic s cílem dostat se na vysněnou školu. Některé žadatele však přijímačky z matematiky a českého jazyka ještě čekají. Jedná se o ty, kteří se například ze zdravotních důvodů nemohli testů zúčastnit. Už nyní řada žáků tuší, nakolik uspěli, oficiální výsledky se však dozví až 15. května. Jak byste si vedli v přijímačkách na gymnázia? Otestujte své znalosti.
Zmatky při přijímacích zkouškách. Učitelka zkrátila žákům čas na test, ředitel ji brání
Druhé kolo přijímacích zkoušek z matematiky na Gymnáziu Teplice skončilo dříve, než mělo. Skupině 15 deváťáků zkrátila dozorující učitelka čas na vypracování testu ze 70 na 60 minut. Podle ředitele zazmatkovala. Několik žáků tak nestihlo test vypracovat ke své spokojenosti a čeká je další termín.
TEST: Zkuste si druhé kolo přijímaček. Bylo zadání snazší? Žáci se neshodnou
První kolo jednotné přijímací zkoušky 2024 mají žáci devátých tříd za sebou. Zda úspěšně, s jistotou zjistí až 15. května, už nyní však na sociálních sítích debatují o tom, který z testů byl složitější. Mnozí si v pátek stěžovali na komplikovanou matematiku plnou geometrie, po pondělním druhém pokusu si jsou svými výsledky jistější. Naopak češtinu napodruhé někteří hodnotí jako záludnější. Vyzkoušejte si testovací otázky a posuďte sami.
TEST: Zvládli byste letošní přijímačky? Cermat sklízí kritiku, na dětech se měl „vyřádit“
První řádný termín jednotné přijímací zkoušky mají žáci devátých tříd za sebou. Zda úspěšně, či nikoliv, se dozví 15. května. Zadání testů z českého jazyka a nepříliš oblíbené matematiky jsou již zveřejněna na webu Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat). Bylo letošní zadání skutečně tak těžké, jak řada žáků uvádí? Otestujte se.
TEST: Přijímačky na střední se blíží. Obstáli byste? Vyzkoušejte své znalosti z matematiky
Desítky tisíc žáků devátých tříd již 12. a 15. dubna usednou do lavic s jasným cílem: uspět v jednotné přijímací zkoušce na střední školu. Jedno z nejstresovějších období, kdy se připravovaly na jedno zadání z matematiky a českého jazyka, bude u konce. Ačkoliv nejsou zadání letošních testů ještě známá, dá se očekávat každoroční kritika některých zapeklitých úloh. Jsou ale testovací otázky skutečně tak těžké? Otestujte své znalosti z matematiky na zadáních z předchozích let.
TEST: Přijímačky na střední školu jsou tu. Obstáli byste? Vyzkoušejte své znalosti z češtiny
Už 12. a 15. dubna usednou desítky tisíc žáků devátých tříd do lavic s jasným cílem: uspět v jednotné přijímací zkoušce na střední školu. Jedno z nejstresovějších období, kdy se děti dlouhé týdny připravují na testy z matematiky a češtiny, bude u konce. Ačkoliv nejsou zadání letošních testů známá, dá se očekávat každoroční kritika některých zapeklitých úloh. Jsou ale testovací otázky skutečně tak těžké? Otestujte své znalosti z českého jazyka na zadáních z předchozích let.
Den přijímaček PŘEHLEDNĚ: Co když dítě onemocní, kolik má času a kdy zjistí výsledky
Po novém systému podávání přihlášek přicházejí přijímací zkoušky. Už 12. dubna usednou první žáci devátých tříd do školních lavic s cílem dostat se na střední školu, druhý řádný termín je vypsán o tři dny později. Jak zkouškový den probíhá? Co vše mohou studenti a cizinci u Cermat testů používat a čím mohou ovlivnit finální bodování? Průběh přijímací zkoušky včetně následných důležitých termínů a případného odvolání pro vás připravila redakce CNN Prima NEWS.
TEST: Obstáli byste u přijímaček na střední školu? Ověřte si své znalosti z matematiky
Od 1. února si žáci devátých tříd mohou podávat přihlášky k jednotné přijímací zkoušce. Letos by se o místa na vysněných středních školách a gymnáziích mělo ucházet více než 106 tisíc studentů, vyplývá z dat ministerstva školství. Každý rok se po složení zkoušek objevuje kritika na složitost a obtížnost některých úloh – jsou ale testovací otázky skutečně tak těžké? Otestujte své znalosti z matematiky na zadání z loňského roku jak pro čtyřleté obory, tak pro šestiletá a osmiletá gymnázia.