reklama
CNN Prima News matematika

matematika

Výpis příspěvků ke štítku „matematika“

Školák došel ke správnému výsledku, dostal ale pětku. Bohužel nejsem po tobě, řekl otci

18. ledna 2022 10:18

Namísto toho, aby žáka pochválila a dala mu zpětnou vazbu, udělila mu učitelka pětku. A to i přesto, že se chlapec dobral správného výsledku, avšak při přemýšlení použil vlastní úsudek. Když se pak tatínek školáka obrátil na učitelku matematiky s dotazem, proč jeho syn dostal za rovnici „kouli“, sdělila mu, že to chlapec „nějak pomotal“.

Nejen angličtina, Stanjuru trápí i počty. Jak odpověděl na snadnou otázku z matematiky?

27. prosince 2021 21:16

Pět členů vlády Petra Fialy má prý potíže domluvit se anglicky a pro svá pracovní jednání na mezinárodní úrovni hodlá využívat tlumočníka. Patří mezi ně také ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Jenže angličtina není jediný handicap, který nového šéfa státní kasy tíží. Podívejte se, jak ve vysílání CNN Prima NEWS odpověděl na poměrně snadné matematické zadání.

Děti jsou po pandemické výuce tři měsíce pozadu. Nejvíc v matematice, ukázala analýza

5. října 2021 18:52

Distanční výuka v době uzávěry škol při epidemii COVID-19 neměla na učení žáků tak velký dopad, jak zpočátku naznačovala zjištění o nulové efektivitě. Tou strašili například v Nizozemsku. Žáci za dobu epidemie ztratili v průměru asi tři měsíce učení. V češtině se proti době před COVID-19 zhoršily výsledky dětí letos na jaře v 60 procentech škol a v matematice v 69 procentech.

Letošní maturity dopadly nejlépe za posledních osm let. Neuspěl jen každý dvacátý žák

19. července 2021 17:11
Aktualizováno

Neúspěšnost u státních maturitních testů letos klesla po mimořádném termínu v červenci z květnových 11,2 procenta na 4,9 procenta maturantů. Proti loňsku, kdy neuspělo 17,7 procenta studentů, se tak snížila o 12,8 procentního bodu, informoval Cermat. Úspěšnost byla zatím nejvyšší od roku 2013. Jedním z důvodů může být i fakt, že studentům zdravotnických a sociálních oborů mohl kvůli epidemii covidu místo zkoušky stačit průměr známek za dobu studia.

Maturity po roce pandemie: Studenti se zlepšili v češtině, propadlo jich jen pět procent

7. června 2021 14:53

U státní maturity se letos studenti výrazně zlepšili v didaktickém testu z češtiny. Propadlo jich 4,9 procenta, tedy o 9,3 procentního bodu méně než loni. Z matematiky propadlo letos 16,8 procenta studentů, o 0,8 procentního bodu méně než před rokem. Kvůli výuce na dálku ministerstvo školství v matematice snížilo hranici úspěšnosti testu z 33 procent na 27 procent, jinak by byl zřejmě podíl neúspěšných větší.

Přijímací zkoušky na střední školy rozdělily Česko. Jsou příliš těžké? Zkuste si je

8. května 2021 14:18

V prvním květnovém týdnu se deváťáci zapotili při konání přijímacích zkoušek na své vysněné školy. Po jejich dopsání však na mnohé z nich padla skepse. Studenti se často bouří kvůli obtížnosti zkoušek, především té z matematiky. Podle nich bylo nemožné i s nastaveným časem test stihnout. Rodiče dětí pak podtrhují fakt, že se žáci od začátku školního roku prezenčně téměř neučili. Kromě kritiky vůči Cermat však přichází i ta vůči samotným dětem.

Prvňáci možná budou mít počítače povinné. Připravuje se vzdělávací reforma

6. prosince 2020 19:09

Informatika nebo alespoň základní počítačová dovednost by se mohla na školách vyučovat už od první třídy. Zařadila by se k předmětům, jako je český jazyk nebo třeba matematika. České vzdělávací instituce připravují novou reformu, který by měla být představena ještě letos. Nejen kvůli koronavirové pandemii tak budou mít děti k technologii opět blíž než dřív.

Roušková občanská válka. Češi jsou rozděleni kvůli tomu, jak bojovat s koronavirem

28. září 2020 18:30

Při procházení diskusí na sociálních sítích člověk nabývá dojmu, že se v České republice schyluje k občanské válce. Šiky virtuálních odpíračů nošení roušek, konspiračních teoretiků, ale i lovců nerouškařů nabývají na síle. Vznikají videa pro i proti vládním opatřením, diskuse se zjednodušují na: „Volíš Losnu, nebo Mažňáka?“ Vzduchem dokonce létají hrozby podáním trestních oznámení. Lidé se rovněž hádají o definici exponenciální funkce. Tak masivní zájem o matematiku Češi neprojevili snad od kupónové privatizace, kdy jim Viktor Kožený nabízel jistotu desetinásobku.

Hrozilo mu trvalé poškození mozku. Teď je z Inda nejrychlejší počtář na světě

6. září 2020 07:36

Zatímco průměrný člověk by sotva vytáhl kalkulačku z batohu či šuplíku, 20letý Ind Neelakantha Bhanu Prakash by měl složitý příklad už dávno spočítaný. Za vteřinu totiž jeho mozek dokáže vyřešit až 12 početních úkonů, desetkrát víc než běžný smrtelník. Jeho cestu za titulem mistra světa v mentálních výpočtech mu ale málem překazil vážný úraz hlavy.

Karel Janeček: Stojíme na křižovatce dějin, koronavirus je rozbuška

4. srpna 2020 19:49

Profiluje se jako matematik, filantrop, bojovník proti korupci a sociální reformátor. Jeho oblíbeným číslem je 21 a tvrdí, že bez peněz nelze měnit věci. Dnes už Karel Janeček investuje jen do projektů, které mají společenský přesah. Jako lidská společnost prý stojíme na křižovatce dějin a musíme se nyní rozhodnout, kam vykročíme dál. V roce 2021 vyvrcholí proces, který se dá označit jako sociální singularita a rozhodne se, jestli se jako civilizace zničíme, nebo nastoupíme jinou cestu. „Riziko zničení je obrovské,“ řekl Karel Janeček v pořadu Interview Lucie Hrdličkové na televizní stanici CNN Prima NEWS. Koronavirová krize je podle něho jakási rozbuška.

reklama