Mizející symfonie: Vědci odhalují děsivé změny v ptačím zpěvu

Pro mnoho z nás představuje ptačí zpěv neodmyslitelnou součást vycházek do přírody. Nová studie však odhaluje, že ptačí zpěvy po celé Severní Americe i Evropě se mění – ubývá v nich na hlasitosti i rozmanitosti.

Mezinárodní vědecký tým zveřejnil svou studii ve vědeckém časopise Nature Communications. Ke svému pozorování využil novou techniku – jde o kombinaci monitoringu ptáků laickou veřejností a nahrávek jednotlivých druhů. Díky tomu se výzkumníkům podařilo dát dohromady zvukové scenérie na více než dvou stech tisíc míst v průběhu posledních pětadvaceti let.

Zvukové charakteristiky těchto míst pak byly poměřovány za pomoci čtyř indexů. Právě ty rozhodovaly o diverzitě a intenzitě zvukové scenérie jakožto celku. „Odhalili jsme rozšířený pokles akustické diverzity a intenzity přirozených zvukových scenérií, které byly vedeny změnami ve složení ptačích populací,“ vysvětluje vedoucí studie Simon Butler. „Tyto výsledky naznačují, že jarní zpěvy se ztišují a nejsou tak rozmanité,“ dodává a upozorňuje, že změny ptačího zpěvu mohou mít vliv na duševní pohodu nás lidí.

Výzkumníci dále uvádějí, že vztah mezi změnami v ptačích populacích a výslednými zvukovými charakteristikami není snadné předpovědět do budoucna. „Bohužel prožíváme celosvětovou environmentální krizi a nyní víme, že k tomu může přispívat i mizející propojení mezi lidmi a přírodou,“ obává se další členka týmu Catriona Morrison.

Tagy: