reklama

Mizející symfonie: Vědci odhalují děsivé změny v ptačím zpěvu

Pro mnoho z nás představuje ptačí zpěv neodmyslitelnou součást vycházek do přírody. Nová studie však odhaluje, že ptačí zpěvy po celé Severní Americe i Evropě se mění – ubývá v nich na hlasitosti i rozmanitosti.

reklama

Mezinárodní vědecký tým zveřejnil svou studii ve vědeckém časopise Nature Communications. Ke svému pozorování využil novou techniku – jde o kombinaci monitoringu ptáků laickou veřejností a nahrávek jednotlivých druhů. Díky tomu se výzkumníkům podařilo dát dohromady zvukové scenérie na více než dvou stech tisíc míst v průběhu posledních pětadvaceti let.

Zvukové charakteristiky těchto míst pak byly poměřovány za pomoci čtyř indexů. Právě ty rozhodovaly o diverzitě a intenzitě zvukové scenérie jakožto celku. „Odhalili jsme rozšířený pokles akustické diverzity a intenzity přirozených zvukových scenérií, které byly vedeny změnami ve složení ptačích populací,“ vysvětluje vedoucí studie Simon Butler. „Tyto výsledky naznačují, že jarní zpěvy se ztišují a nejsou tak rozmanité,“ dodává a upozorňuje, že změny ptačího zpěvu mohou mít vliv na duševní pohodu nás lidí.

Výzkumníci dále uvádějí, že vztah mezi změnami v ptačích populacích a výslednými zvukovými charakteristikami není snadné předpovědět do budoucna. „Bohužel prožíváme celosvětovou environmentální krizi a nyní víme, že k tomu může přispívat i mizející propojení mezi lidmi a přírodou,“ obává se další členka týmu Catriona Morrison.

Tagy:

Hlavní zprávy

Prodělaný covid a dvě dávky očkování, je třeba třetí? Vojtěch si už není jistý

Kdo nemoc prodělal a nechal se naočkovat dvěma dávkami, pro toho epidemie skončila, říkal ještě v září ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Zda to bude platit i dál, je otázka. Aktuální debata o nutnosti třetí dávky, která bude zároveň podmínkou pro platné covidové pasy, Vojtěchovo tvrzení problematizuje. Sám ministr připouští, že aktuálně není vyjasněné, zda budou tito lidé do třetí dávky nuceni.

Imunolog varuje před omikronem: Monoklonální protilátky asi nebudou proti mutaci účinné

Současné léky na covid, takzvané monoklonální protilátky, podle imunologa Zdeňka Hela zřejmě nebudou účinné proti variantě koronaviru omikron. Uvedl to na Twitteru. Už v minulých dnech například šéf firmy Moderna řekl, že méně účinné budou na tuto variantu pravděpodobně také vakcíny. Nová varianta se zatím prokázala v Česku u jedné ženy cestující z Namibie.

reklama

Domácí zpravodajství

Začal sběr podpisů za kandidaturu Babiše na Hrad. Premiér prý za iniciativou nestojí

V Praze odstartoval sběr podpisů za kandidaturu Andreje Babiše (ANO) na prezidenta. Podle informací webu iDNES.cz by v České republice mělo být v budoucnu až 50 podobných petičních stánků jako ten, který se objevil ve středu na pražském Andělu. Sám Babiš prý za iniciativou nestojí. Na dotaz CNN Prima NEWS, zda bude skutečně na Pražský hrad kandidovat, premiér v demisi odpověděl: „V tuto chvíli vám na to neodpovím, není to na stole. Nejdřív musíme předat vládu, potom budou Vánoce.“

Zemřel významný disident, novinář a obhájce lidských práv Petr Uhl

Ve věku 80 let ve středu zemřel novinář a publicista, bývalý disident, politický vězeň a signatář Charty 77 Petr Uhl, který se během komunistického režimu i po revoluci zasazoval o ochranu lidských práv. Sdělila to jeho manželka, někdejší ombudsmanka Anna Šabatová. Uhl patřil k nejvýraznějším postavám československého disentu a mimo veřejné dění nezůstal ani po listopadu 1989.

Piráti opět šijí do Dostála. Občas informuje neadekvátním způsobem, říká senátor z ODS

Neshody mezi expertem Pirátů na zdravotní právo Ondřejem Dostálem a zbytkem strany pokračují. Po kauze, kdy „zatajoval“ informaci, zda se nechal očkovat, kolegům vadí jeho příspěvky na Twiteru, kde sdílí data o pacientech s covidem. A to se nelíbí ani senátorovi Romanu Krausovi z ODS. „Občas data interpretuje neadekvátním způsobem,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Za Dostála se naopak postavila Starostka Alena Dernerová.

reklama