
Cyklista podlehl na Pelhřimovsku těžkým zraněním. Sjel do příkopu, věcí se zabývá policie
Kde vzít peníze na plánované navýšení prostředků na obranu? Z ekonomického hlediska je nejvýhodnější skokově zvýšit daně už v příštím roce. Takové jsou závěry studie think-tanku IDEA z Ekonomického ústavu Akademie věd ČR. Tato změna by nejen pokryla postupné navyšování výdajů, které si vláda předsevzala ve výši 0,2 procenta HDP každý rok na pět let, ale také by vytvořila rezervu pro obranný sektor v podobě fondu.
Průměrný plat pedagoga poklesl od roku 2021 na 109 procent průměrné mzdy. Na vině je propad růstu reálného HDP, v němž doznívají epidemie covidu-19, energetická krize, inflace a další jevy, uvádí nová studie institutu IDEA. Výzkumníci navíc předpokládají, že dojde k dalšímu relativnímu poklesu. Varují, že v příštím roce se může výše jejich platů dostat pod historické minimum. Vláda přitom ve svém prohlášení garantuje učitelům až 130 procent průměrné mzdy.
Využití léčebného psilocybinu při asistované psychoterapii, které schválila Sněmovna, může významně pomoci ve zdravotnictví po příchodu válečných veteránů po skončení války na Ukrajině, míní psychiatr Pavel Bém. Pražský exprimátor nastínil, kdy by mohla být prvnímu pacientovi v Česku předepsána tato léčba medikamentem, známým v našich končinách jako lysohlávky. Bém ohledně přijetí zákonné úpravy poděkoval několika lidem, mimo jiné i odcházejícímu ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS).
Konzumace nadměrného množství ultrazpracovaných potravin může urychlit počáteční příznaky Parkinsonovy choroby a zvýšit riziko jejího vzniku. Vyplývá to z nedávného výzkumu, který vycházel z dat takřka 43 tisíc účastníků dvou amerických studií. Podle odborníků tak prevence proti neurodegenerativnímu onemocnění může začít již u jídelního stolu. Vysvětlili také, jaké symptomy – které se mohou objevit roky až desetiletí před charakteristickými příznaky – patří mezi ty časné.
Léčba psilocybinem dostala v Česku zelenou. Odborníci zdůrazňují, že terapie s využitím látky, kterou obsahují například známé „houbičky“ lysohlávky, není žádné nahodilé experimentování, ale pečlivě strukturovaný proces.
To, jak lidé napříč světem chápou či vyznávají karmu – tedy víru, že dobré skutky jsou odměňovány a špatné činy trestány, se liší. Jak však odhalila na 1. máje publikovaná studie Americké psychologické asociace, ve dvou věcech se lidé shodují. Většina věří, že pokud jde o karmu, je vesmír jejich „osobní roztleskávačkou“. Na druhé straně je však pro všechny ostatní přísným soudcem.
Ledový příkrov planety Země bude tát rychleji, než se čekalo, což povede k několikametrovému vzestupu mořské hladiny a katastrofickému úprku z ohrožených pobřeží. A to i v případě, že se lidstvu podaří zázrak a probíhající globální změna klimatu nezvedne průměrnou teplotu o víc než 1,5 stupně Celsia. Uvádí to nový výzkum, o kterém informuje CNN.
Existuje štěstí, a pak je tu prosperita. Jak odhalil nejnovější výzkum, mít jedno neznamená vždy mít i to druhé. Prosperita, která je hodnocena na základě řady hledisek, včetně finančního zabezpečení či smyslu života, naznačuje, že žijete dobrý život – a podle posledních dat je dokonce důležitější než individuální štěstí. Z nedávného zjištění vědců navíc vyplývá, že si v této oblasti nejhůře vedou mladí. Jak „prosperujete“ vy? Položte si dvanáct základních otázek.
Počet případů rakoviny tlustého střeva u mladých lidí v posledních letech stoupá, což znepokojuje lékaře i vědce. Ti nyní přišli s možným vysvětlením – velký vliv na rozvo tohoto onemocnění podle nich hraje kolibaktin, toxin produkovaný určitými kmeny E. coli, běžné střevní bakterie.
U příležitosti Mezinárodního dne štěstí, který každoročně připadá na 20. března, vyšla globální analýza vztahující se k tomuto tématu. Její autoři v ní například upozornili na to, že v posledním měsíci udělalo 70 procent světové populace alespoň jeden laskavý skutek. Doprovodné studie navíc poukazují na fakt, že daleko větší radost mají lidé z činů, při nichž myslí na druhé než na sebe. Peníze jdou přitom stranou. Experti pak lidem radí způsoby, kterými laskavé činy konat, aby z nich získali „příval radosti“.
Aspirin naznačil ve studii na myších modelech zhoubného melanomu svůj potenciál předcházet vzniku a šíření metastáz. Zjistili to vědci z University College London. Podle docenta Mariána Hajdúcha, přednosty Ústavu molekulární a translační medicíny LF UP a FN Olomouc a lékařského ředitele Národního ústavu pro výzkum rakoviny, studie sice přináší zásadní poznatky, ale je třeba k nim přistupovat s rozvahou. „Z mého pohledu to chce ještě nějaký čas, abychom pochopili, v jakém rozsahu mohou být tyto výsledky aplikovány v léčbě pacientů. Určitě nám ale pomáhají lépe porozumět, jak s tímto objevem dál pracovat,“ uvedl Hajdúch pro CNN Prima NEWS.
Po Vsetíně se i největší městský obvod Ostravy přiklání k zákazu mobilů ve školách. Jeho vedení si kvůli tomu už dokonce nechalo zpracovat sociologickou studii. Plošné nařízení ale zavádět nechce. Někde si ho odhlasovali rodiče, jinde s tím, že mobily nechají doma nebo aspoň po celou dobu vyučování vypnuté, přišli sami žáci.