CNN Prima News studie

studie

Výpis příspěvků ke štítku „studie“

Jako by vymřelo celé Rakousko. Kvůli znečištění zemře na světě každý šestý člověk

19. května 2022 16:49

Ze studie medicínského webu Lancet vychází, že v roce 2019 kvůli znečištění životního prostředí zemřelo více lidí než kvůli malárii, HIV, drogám či alkoholu. Znečištění vede podle výzkumu každý rok ke smrti přibližně devíti milionů lidí, což pro ilustraci odpovídá počtu obyvatel Rakouska či Švýcarska. Hlavní vinu na tom má špinavé ovzduší, ale i chemické znečištění vody.

Vlivní vědci chtěli smést ze stolu verzi úniku koronaviru z laboratoře, ukazuje analýza

6. dubna 2022 20:23

Rozsáhlá investigativní analýza časopisu Vanity Fair dospěla k podezření, že americká nevládní výzkumná společnost EcoHealth Alliance, kterou sponzoroval úřad epidemiologa Anthonyho Fauciho, úmyslně ovlivňovala veřejné mínění. A to proto, aby zdiskreditovala teorii, že koronavirus unikl z laboratoře. Fauci od počátku trvá na tom, že koronavirus má přírodní původ.

Kuřákům se covid více vyhýbá, potvrzují experti. Mívá u nich ale horší průběh, varují

16. února 2022 06:18

Kouření škodí zdraví, ale i covidu. Odborné studie se už dlouho přou o tom, jestli se kuřákům virus vyhýbá více než nekuřákům. Jak je to doopravdy, ukázala odborníkům až praxe. Podle ní jsou kuřácké plíce doslova obsazené nikotinem. Pokud ale kuřák covid chytne, měl by se mít na pozoru. Průběh nemoci u něj totiž může být o to horší.

Recept proti dlouhému covidu? Pomoci by mohl běžný lék proti alergii, doufají vědci

15. února 2022 15:54

Dlouhotrvající zdravotní komplikace po onemocnění COVID-19 trápí desítky milionů lidí a na spolehlivý lék se stále čeká. Vědci jsou ale možná na stopě účinnému přípravku, který by dokázal zmírnit symptomy dlouhého covidu. Podle nově zveřejněné studie je oním potenciálním zázračným lékem poněkud překvapivě normální pilulka proti alergii.

Pachuť olympijského snu: Od ničení habitatů po zabíjení psů

4. února 2022 12:30

Proti olympiádě v Číně nebrojí jen aktivisté za lidská práva, ale i ochránci přírody. Podle nich za sebou totiž sportovní veselí pokaždé zanechává nevratnou ekologickou stopu. Olympiáda v Číně, která dnes oficiálně začíná, přitom byla Mezinárodní olympijskou komisí vychvalována jako „dosud nejzelenější a nejčistší“.

Američané mají průlomovou vakcínu proti covidu. Jediná dávka ochrání i před mutacemi, tvrdí

3. února 2022 10:31

První generace vakcín proti covidu byla sice podle velké části expertů vysoce účinná, ale má svá omezení. Účinnosti může bez přeočkování slábnout, vakcíny navíc ne vždy reagují na nové varianty viru. Vědci z Wistar Institute v americké Filadelfii ale vyvinuli vakcínu, která ve studiích na zvířatech vykazuje silnější, širší a trvanlivější ochranu v jediné dávce.

Brnění hrudníku i rtů. I dva roky po covidu pociťuje Lisa následky, teď jí svitla naděje

30. ledna 2022 06:28

Mnoho lidí se po prodělání covidu potýká s nepříjemnými dlouhodobými následky. Jako například Lisa O'Brienová z amerického Utahu. I po dvou letech od infekce stále pociťuje zvláštní příznaky. Zatím neexistuje žádný způsob, jak určit, kdo z pacientů bude tzv. dlouhým covidem trpět, ani léčba těchto následků. To se ale může změnit. Skupina vědců totiž přišla s nadějným výzkumem.