
PŘEHLEDNĚ: Babiš znovu před soudem. Přečtěte si vše o kauze Čapí hnízdo, která se táhne roky
Existuje štěstí, a pak je tu prosperita. Jak odhalil nejnovější výzkum, mít jedno neznamená vždy mít i to druhé. Prosperita, která je hodnocena na základě řady hledisek, včetně finančního zabezpečení či smyslu života, naznačuje, že žijete dobrý život – a podle posledních dat je dokonce důležitější než individuální štěstí. Z nedávného zjištění vědců navíc vyplývá, že si v této oblasti nejhůře vedou mladí. Jak „prosperujete“ vy? Položte si dvanáct základních otázek.
Počet případů rakoviny tlustého střeva u mladých lidí v posledních letech stoupá, což znepokojuje lékaře i vědce. Ti nyní přišli s možným vysvětlením – velký vliv na rozvo tohoto onemocnění podle nich hraje kolibaktin, toxin produkovaný určitými kmeny E. coli, běžné střevní bakterie.
U příležitosti Mezinárodního dne štěstí, který každoročně připadá na 20. března, vyšla globální analýza vztahující se k tomuto tématu. Její autoři v ní například upozornili na to, že v posledním měsíci udělalo 70 procent světové populace alespoň jeden laskavý skutek. Doprovodné studie navíc poukazují na fakt, že daleko větší radost mají lidé z činů, při nichž myslí na druhé než na sebe. Peníze jdou přitom stranou. Experti pak lidem radí způsoby, kterými laskavé činy konat, aby z nich získali „příval radosti“.
Aspirin naznačil ve studii na myších modelech zhoubného melanomu svůj potenciál předcházet vzniku a šíření metastáz. Zjistili to vědci z University College London. Podle docenta Mariána Hajdúcha, přednosty Ústavu molekulární a translační medicíny LF UP a FN Olomouc a lékařského ředitele Národního ústavu pro výzkum rakoviny, studie sice přináší zásadní poznatky, ale je třeba k nim přistupovat s rozvahou. „Z mého pohledu to chce ještě nějaký čas, abychom pochopili, v jakém rozsahu mohou být tyto výsledky aplikovány v léčbě pacientů. Určitě nám ale pomáhají lépe porozumět, jak s tímto objevem dál pracovat,“ uvedl Hajdúch pro CNN Prima NEWS.
Po Vsetíně se i největší městský obvod Ostravy přiklání k zákazu mobilů ve školách. Jeho vedení si kvůli tomu už dokonce nechalo zpracovat sociologickou studii. Plošné nařízení ale zavádět nechce. Někde si ho odhlasovali rodiče, jinde s tím, že mobily nechají doma nebo aspoň po celou dobu vyučování vypnuté, přišli sami žáci.
České děti spí čím dál tím méně – ve všedních dnech v posteli nestráví mnohdy ani osm hodin. Nedostatek pak dohánějí o víkendech. Takové výkyvy však mohou vést k depresím a závažným zdravotním problémům. Za nevhodnými spánkovými návyky dětí stojí mimo jiné mobily nebo energetické nápoje. Ukázala to studie, kterou na pondělní tiskové konferenci představili zástupci Úřadu vlády ČR, Kanceláře Světové zdravotnické organizace (WHO) v Česku a Univerzity Palackého v Olomouci.
Průlomové zjištění, které by mohlo nabídnout nový přístup k léčbě rakoviny. Takový je výsledek studie jihokorejských vědců, kteří identifikovali kritický moment v raných fázích vývoje karcinomu. Konkrétně se jedná o „přepínač“, který by dokázal zvrátit vývoj rakovinných buněk. Autoři studie se domnívají, že jde o zásadní zlom v hledání léku na jednu z nejsmrtelnějších nemocí na světě.
Následky lesních požárů, které aktuálně prožívají lidé v okrese Los Angeles, mohou být větší, než se očekávalo. Vyplývá to ze studií, které se zabývají dopadem vystavení tomuto ničivému živlu na lidskou psychiku. Osoby, které byly požáry zasaženy, mají výrazně vyšší pravděpodobnost, že se u nich projeví úzkosti, deprese a posttraumatický stres. Riziko se tak aktuálně týká až statisíců lidí. Prožité hrůzy mohou pociťovat i roky po požárech.
Při pojmu salmonela se lidem vybaví bakterie, která může způsobit otravu jídlem. Vědci ji však zkoumají jako další možnou zbraň v boji s rakovinou, konkrétně s karcinomem tlustého střeva a konečníku. Podle poslední studie, kterou vědci publikovali v časopisu EMBO Molecular Medicine, může být salmonela upravena tak, aby určitému typu bílých krvinek pomáhala chránit tělo před infekcemi, nemocemi a zabíjet tak rakovinné buňky.
Dovozy potravin mnohonásobně zvyšují uhlíkovou stopu, vyplývá z nové studie, kterou si nechal vypracovat Zemědělský svaz ČR. Například v případě importu vepřového ze Španělska je stopa až devítinásobná ve srovnání s dodávkami tuzemských farmářů.
Během krátké doby zhubl dnes 49letý Marek z Ústí nad Labem o 10 kilogramů, navíc se mu výrazně zvedla hladina krevního cukru. Diagnóza? Neléčená cukrovka a rezistence na inzulin, vyslechl si loni od lékařů. Když po měsíci a půl náhle celý zežloutl, zamířil na pohotovost. Opět se řešil jen cukr, nakonec se však Markovi podařilo dostat na pracoviště gastroenterologie. Po dvou měsících si konečně vyslechl správnou diagnózu: rakovina slinivky břišní. Navzdory chemoterapii a odstranění nádoru se rakovina vrátila v podobě metastáz. Od svého lékaře ví, že délka dožití s takto agresivní formou nádoru není velká, proto apeluje na druhé, aby mysleli na prevenci.
Dopady koronavirové pandemie na dospívající mládež byly rozsáhlé, vyplývá z výzkumů sledujících jejich duševní zdraví či sociální život. Nová studie, která byla publikována na začátku září, odhaluje, co problémy mohlo způsobit – mozky některých dospívajících totiž stárnuly rychleji, než by tomu bylo za normálních okolností. Dle výsledků byly více zasaženy dívky než chlapci.