CNN Prima News studie

studie

Výpis příspěvků ke štítku „studie“

Naděje v léčbě Alzheimera. U muže choroba zmizela, vědci objevili zásadní genetickou mutaci

4. června 2023 07:17

Alzheimerova choroba je zhoubou moderní civilizace. Objevuje se čím dál častěji, připravuje člověka o to, co z něj dělá lidskou bytost, a nedá se léčit. Teď se ale ukázalo, že si s ní tělo někdy poradí i zcela samo. Objev varianty genu, která chrání před zákeřnou časnou formou této nemoci, by mohl vést k novým způsobům léčby.

Lidé se líbají mnohem déle, než se myslelo. Výzkum odhalil nejstarší polibek

3. června 2023 16:35

Je líbání kulturní záležitostí, anebo ho máme v genech? Složitá otázka, na kterou věda nemá jasnou odpověď. Nově ale získala důkazy, že se lidé líbali už v dávných dobách. Analýza nálezů z oblasti dnešního Blízkého východu totiž prokázal, že první zobrazení polibku pochází z dob před 45 00 lety. Je to nejméně o tisíc let dříve, než naznačovaly dosavadní důkazy.

Elektromobily se Čechům nevyplatí, říká analýza. Nabíjíme dráž než Rumuni nebo Maďaři

29. května 2023 15:01

Málo elektromobilů znamená drahé dobíjení, to je hlavní sdělení analýzy EV Readiness Index. Komplexní studie posuzovala aktuální stav ve 22 evropských státech. Index je založen na třech ukazatelích: na velikosti trhu elektrických aut, na rozvinutosti nabíjecí infrastruktury a také na výši celkových nákladů na vlastnictví či provoz ve vybraných zemích.

Problémy se srdcem po vakcíně proti covidu? Výjimečnou reakci vysvětlila nová studie

21. května 2023 16:28

Proč se u některých pacientů po očkování proti covidu objevily problémy se srdcem? Nová studie vědců z Yaleovy univerzity ukazuje na přehnanou reakci imunitního systému. Za potíže, které se vyskytly zcela výjimečně a měly v drtivé většině lehký průběh, tak podle nich nemohly protilátky produkované vakcínou. Typicky šlo o záněty srdce, kterým se odborně říká myokarditida či perikarditida, a postihují především mladé muže.

Naděje v léčbě rakoviny mozku. Experimentální gel u myší zničil 100 % nádorů

14. května 2023 23:15

Vědci z americké Univerzity Johnse Hopkinse oznámili, že vyvinuli léčbu na bázi gelu, která by mohla být účinná při léčbě často smrtelné rakoviny mozku. Studie u myší měla skvělé výsledky, v kombinaci s chirurgickým zákrokem zlikvidoval 100 procent glioblastomů. Nový gel kombinuje dva léky proti rakovině a lékaři ho během operace podávají přímo do mozku. K testování na lidech se ale hned tak nepřistoupí.

Stal se obětí experimentu? Teenager nepřežil změnu pohlaví. Barbarské, kritizují operaci lidé

30. dubna 2023 11:16

Mělo se jednat o operaci, která měla 18letému transgender mladíkovi změnit život, kvůli komplikacím o něj však přišel. Případ z roku 2016, který nyní vyplaval do popředí zájmu, dokumentuje tragické úmrtí účastníka nizozemské studie, který podstoupil vaginoplastiku. Lékaři jako „příčinu smrti“ uvádí blokátory puberty, kvůli nimž se muži dostatečně nevyvinuly genitálie. I přesto však hormony potlačující dospívání trans lidem doporučují. Případ rozebral web The Post Millennial.

Mrňavé želvušky jsou téměř nesmrtelné. Vědci toho využili pro převratný objev v medicíně

23. dubna 2023 07:16

Želvušky jsou mikroskopičtí bezobratlí tvorečkové, kteří vzhledem připomínají českým vědcům želvičky, těm americkým zase medvídky (proto se jim anglicky říká water bears neboli vodní medvídci). Za nenápadným vzhledem se ale skrývají schopnosti, které by jim záviděl nejeden superhrdinský tým. Nedají se totiž zničit.

Soumrak fosilních paliv? Při výrobě elektřiny je vytlačují obnovitelné zdroje, píše CNN

16. dubna 2023 07:24

Objem fosilních paliv, které se po celém světě využívají k výrobě elektřiny, letos poprvé v historii klesne. Informovala o tom americká CNN s odkazem na ekologický think tank Ember. Podle něj se podíl využívání fosilních paliv při výrobě elektřiny rok od roku snižuje, naopak raketově roste obliba solárů a větrných elektráren.

Americká armáda bojuje s obezitou. Počet obtloustlých vojáků je otřesný, varuje generál

10. dubna 2023 16:38

Velké starosti dělá velení americké armády obezita, která se rozšířila mezi vojáky během covidové pandemie. Téměř čtvrtina vojáků v aktivní službě je obézní. Podle nového výzkumu mezi únorem 2019 a červnem 2021 trpělo nadváhou téměř 10 tisíc vojáků v aktivní službě, což přestavuje nárůst z 18 procent na 23 procent. Informuje o tom agentura AP.