CNN Prima News studie

studie

Výpis příspěvků ke štítku „studie“

Šikovný sluha, už nyní však i zpochybňovaný pomocník. Jak umělá inteligence mění medicínu?

V medicíně se už umělá inteligence, neboli AI, v některých oborech běžně využívá – a její role dále roste. Lékařské fakulty čelí jednak výzvě naučit studenty používat AI pro jejich budoucí praxi a jednak ji začlenit do výukových metod. Nejčastěji zmiňovaným benefitem pro medicínu je úspora času díky možnosti „delegovat“ na umělou inteligenci rutinní úkoly. Lékaři doufají, že jim tak zbude více času na pacienty a složitější úkoly. Šikovný nástroj má však i své stinné a podle některých i možná nebezpečné stránky.

Vědec šlapal na jedovaté hady, dupnul na ně 40 tisíckrát. Zkoumal, proč někteří nekoušou

Brazilský vědec šlápl více než 40 tisíckrát na jedovatého hada křovináře žararaku. Chtěl vyzkoumat důvody, proč někteří hadi koušou a jiní ne. Křovinář žararaka má v Brazílii na svědomí až 20 tisíc otrav po uštknutí ročně. Výsledky studie, zveřejněné ve vědeckém časopise Scientific Reports, mohou zachránit lidské životy, informovala v pondělí agentura DPA.

Telefonujete za volantem? Nejspíš máte sklony k psychopatii a narcismu, uvádí studie

Používáním mobilního telefonu si řidiči nekoledují jen o pokutu nebo dopravní nehody. Jedná se o dopravní přestupek, za nějž hrozí finanční postih až 3 500 korun a také čtyři body. Podle vědců z německého Řezna takový čin ale vypovídá i o samotném člověku. Ve své studii totiž zjistili, že telefonující řidiči nemusí být zcela vyrovnaní a mohou mít psychopatické sklony.

Každý třetí Čech se v životě potýká s rakovinou, podíl mladých roste. Kde děláme chyby?

Podle statistik onemocní rakovinou v průběhu svého života každý třetí obyvatel České republiky, přičemž je stále více třicátníků, kteří se setkají s její agresivní formou. Nádory bývají v tomto věku často odolnější, což má za následek nemalé komplikace s léčbou. Kdyby se přitom lidé soustředili na pravidelnou prevenci, čísla by mohla podle odborníků vypadat jinak. Na co přesně se zaměřit a které druhy rakoviny jsou nejčastější?

Hormonální antikoncepce může způsobit nádory, varují vědci. Riziko se zvyšuje už po roce

Se znepokojujícími výsledky ohledně běžně předepisované formy antikoncepce přišli francouzští vědci. V rozsáhlé studii popsali souvislost mezi dlouhodobým užíváním konkrétního druhu ze skupiny hormonů a vznikem nádorových onemocnění mozku. Pro výzkum využili data od 18 tisíc žen, které podstoupily operativní odstranění nádoru. Vědci přesto upozorňují, že je nezbytné provést ještě další výzkumy.