
Záhada z Brna: Odešla z večírku s neznámým, ráno se vzbudila na ulici a nic si nepamatuje
Ze studie medicínského webu Lancet vychází, že v roce 2019 kvůli znečištění životního prostředí zemřelo více lidí než kvůli malárii, HIV, drogám či alkoholu. Znečištění vede podle výzkumu každý rok ke smrti přibližně devíti milionů lidí, což pro ilustraci odpovídá počtu obyvatel Rakouska či Švýcarska. Hlavní vinu na tom má špinavé ovzduší, ale i chemické znečištění vody.
Nový výzkum amerických a britských vědců odhaluje, že makakové jsou schopni cítit vlastní tlukot srdce. Podle odborníků je tento rys u lidí spojen s mentálním zdravím, vědomím sebe sama i pamětí.
Rozsáhlá investigativní analýza časopisu Vanity Fair dospěla k podezření, že americká nevládní výzkumná společnost EcoHealth Alliance, kterou sponzoroval úřad epidemiologa Anthonyho Fauciho, úmyslně ovlivňovala veřejné mínění. A to proto, aby zdiskreditovala teorii, že koronavirus unikl z laboratoře. Fauci od počátku trvá na tom, že koronavirus má přírodní původ.
Výzkumy publikované v časopise Lancet potvrdily, že očkování proti covidu zvyšuje ochranu lidí, kteří již nákazu prodělali, a to zejména proti vážnému průběhu onemocnění. Účinnost vakcíny byla v této oblasti donedávna méně jasná. Informaci přinesl web The Guardian.
Nová britská studie naznačuje, že nákaza koronavirem může způsobit změny v mozku. Vědci odhalili významné rozdíly díky snímkům z magnetické rezonance, pořízené před a po onemocnění. I po mírné infekci se celková velikost mozku mírně zmenšila, informuje web britské stanice BBC.
Kouření škodí zdraví, ale i covidu. Odborné studie se už dlouho přou o tom, jestli se kuřákům virus vyhýbá více než nekuřákům. Jak je to doopravdy, ukázala odborníkům až praxe. Podle ní jsou kuřácké plíce doslova obsazené nikotinem. Pokud ale kuřák covid chytne, měl by se mít na pozoru. Průběh nemoci u něj totiž může být o to horší.
Dlouhotrvající zdravotní komplikace po onemocnění COVID-19 trápí desítky milionů lidí a na spolehlivý lék se stále čeká. Vědci jsou ale možná na stopě účinnému přípravku, který by dokázal zmírnit symptomy dlouhého covidu. Podle nově zveřejněné studie je oním potenciálním zázračným lékem poněkud překvapivě normální pilulka proti alergii.
Stále častěji a stále s větším přesvědčením slýcháme od odborníků, že varianta koronaviru omikron je nakažlivější než například mutace delta, ale nezpůsobuje tak závažný průběh nemoci. Vědci z Německa a Velké Británie přišli s vysvětlením, proč tomu tak je.
Proti olympiádě v Číně nebrojí jen aktivisté za lidská práva, ale i ochránci přírody. Podle nich za sebou totiž sportovní veselí pokaždé zanechává nevratnou ekologickou stopu. Olympiáda v Číně, která dnes oficiálně začíná, přitom byla Mezinárodní olympijskou komisí vychvalována jako „dosud nejzelenější a nejčistší“.
První generace vakcín proti covidu byla sice podle velké části expertů vysoce účinná, ale má svá omezení. Účinnosti může bez přeočkování slábnout, vakcíny navíc ne vždy reagují na nové varianty viru. Vědci z Wistar Institute v americké Filadelfii ale vyvinuli vakcínu, která ve studiích na zvířatech vykazuje silnější, širší a trvanlivější ochranu v jediné dávce.
Znečištění vzduchu působí potíže pro hmyz, jelikož jim brání ve vyhledávání rostlin, které mají opylovat. Uvádí to nová studie britských vědců.
Mnoho lidí se po prodělání covidu potýká s nepříjemnými dlouhodobými následky. Jako například Lisa O'Brienová z amerického Utahu. I po dvou letech od infekce stále pociťuje zvláštní příznaky. Zatím neexistuje žádný způsob, jak určit, kdo z pacientů bude tzv. dlouhým covidem trpět, ani léčba těchto následků. To se ale může změnit. Skupina vědců totiž přišla s nadějným výzkumem.