CNN Prima News studie

studie

Výpis příspěvků ke štítku „studie“

Vadná diagnóza zpozdila léčbu „tichého zabijáka“. Dnes má Marek metastázy a varuje druhé

Během krátké doby zhubl dnes 49letý Marek z Ústí nad Labem o 10 kilogramů, navíc se mu výrazně zvedla hladina krevního cukru. Diagnóza? Neléčená cukrovka a rezistence na inzulin, vyslechl si loni od lékařů. Když po měsíci a půl náhle celý zežloutl, zamířil na pohotovost. Opět se řešil jen cukr, nakonec se však Markovi podařilo dostat na pracoviště gastroenterologie. Po dvou měsících si konečně vyslechl správnou diagnózu: rakovina slinivky břišní. Navzdory chemoterapii a odstranění nádoru se rakovina vrátila v podobě metastáz. Od svého lékaře ví, že délka dožití s takto agresivní formou nádoru není velká, proto apeluje na druhé, aby mysleli na prevenci.

Pandemie silně ovlivnila mozky dospívajících, vyplývá ze studie. Odhalila rozdíly u pohlaví

Dopady koronavirové pandemie na dospívající mládež byly rozsáhlé, vyplývá z výzkumů sledujících jejich duševní zdraví či sociální život. Nová studie, která byla publikována na začátku září, odhaluje, co problémy mohlo způsobit – mozky některých dospívajících totiž stárnuly rychleji, než by tomu bylo za normálních okolností. Dle výsledků byly více zasaženy dívky než chlapci.

Alarmující data: Počet úmrtí na rakovinu vzroste u mužů o 93 procent. Co je příčinou?

Se znepokojivými daty přišli australští vědci, kteří se podíleli na studii zveřejněné začátkem srpna v časopise Cancer. Po analyzování případů a úmrtí mužů na 30 typů rakoviny ve 185 zemích v roce 2022 vytvořili prognózu pro rok 2050. Výsledek? Počet případů karcinomů celosvětově u mužů vzroste o 84 procent, úmrtnost o 93 procent. Nejvíce by měla být zasažena skupina mužů starších 65 let, u nichž se má počet úmrtí zvýšit o 113 procent. Nejčastěji indikovaným typem rakoviny stejně jako dosud zůstane karcinom plic.

Raději silnou bolest než přemýšlet: Studie odhalila, nakolik lidem vadí mentální námaha

Každý z nás někdy při plnění nějakého složitého úkolu nejspíše zažil pocit, který by popsal slovy, že ho bolí mozek. To sice není možné, neboť v mozku nejsou receptory citlivé na bolest, ale přesto může být mentální námaha nepříjemná. Studie dokonce ukazuje, že lidé raději volí fyzickou bolest než náročné mentální úkoly, píše zpravodajství CNN.

Slepice se červenají stejně jako lidé, zjistila studie. Vyjadřují tak strach nebo vzrušení

Slavný vědec Charles Darwin kdysi označil červenání se za „nejzvláštnější a nejlidštější ze všech projevů“. Schopnost zčervenání, zrůžovění či ruměnce na tvářích ve chvílích vzrušení, nadšení nebo studu byla připisována jen lidem. Nová studie francouzských vědců však zjistila, že totéž umí i slepice, které tímto způsobem mohou vyjadřovat strach či vzrušení, napsal zpravodajský server CNN.

CNN: Jako bychom o končetinu nikdy nepřišli. Nová bionická noha vrací pacientům svobodu

V důsledku zranění či nemoci přijdou o končetinu – nohu či ruku – statisíce lidí. Díky nejrůznějším protézám mají možnost alespoň částečně získat zpět určitou samostatnost, nikdy se však rozsah schopností nemůže rovnat zdravé končetině. Co když se však protéza, v tomto případě nová bionická noha, propojí s mozkem? „Jako bych nikdy o končetinu nepřišla. Byl to nejšťastnější okamžik v mém životě,“ svěřila se CNN 47letá Amy, která před šesti lety přišla o nohu v důsledku popálenin.

Buďte vděční za to, co máte. Emoce pomáhá prodloužit život, odhalila studie

Smrt je sice nevyhnutelná, ale to nebrání výzkumníkům v oblasti zdraví, aby hledali způsoby, jak ji co nejvíce oddálit. Jejich nejnovějším kandidátem je něco, co je zdarma, bezbolestné, nechutná špatně a nenutí vás se potit: vděčnost. Nová studie, jíž se zúčastnilo téměř 50 tisíc starších žen, odhalila, že se sílícím pocitem vděčnosti se u nich snížila pravděpodobnost úmrtí v následujících třech letech.

První na světě a „konečně puberťák“. Mozkový implantát pomáhá chlapci kočírovat záchvaty

Dnes třináctiletý Oran Knowlson trpěl až stovkami epileptických záchvatů denně. Představa, že by kolem sebe neměl nikoho, kdo by mu mohl v případě problému pomoci, byla nemyslitelná. Vše ale změnil neurostimulátor, tedy mozkový implantát, který chlapci jako prvnímu na světě voperovali lékaři ve Velké Británii. Jak sdělila jeho matka Justine, doma má konečně šťastného a hovorného puberťáka.

Střeva mluví s mozkem, ukázala studie. Ovlivňují stres i duševní zdraví, nabízí se nová léčba

To, jak dobře zvládáte stresové události, může úzce souviset s vaším střevním mikrobiomem. Odhaluje to studie publikovaná v Nature Mental Health, která se na „komunikaci“ mezi střevem a mozkem zaměřila. Odborníci zjistili, že ti, kteří jsou vůči vypjatým situacím více odolní, mají tuto schopnost biologicky zapsanou v mikrobiomech. Stres však není jedinou věcí, kterou ekosystém drobných organismů v těle může ovlivnit.