reklama

Ptačí mozeček naruby? Vědci prokázali, že ptáci jsou stejně vnímaví jako savci

Holubí smysl pro navigaci je obdivuhodný.
Zdroj: Pixabay

Spojení „ptačí mozeček“ jako vyjádření hlouposti nikdy nedostalo na frak tolik jako v posledních letech. Díky rozsáhlým pozorováním a studiím již víme, že ptáci dokážou vytvářet a používat nástroje, předvídat budoucnost, ale i rozpoznat umělecké styly. Vědce však dlouhou dobu sužovala představa, že to všechno dokážou i bez neokortexu – části mozku, kterou my savci využíváme k ukládání paměti či řešení problémů. Dvě nové studie dokazují, že podobný orgán se přeci jen vyvinul i u ptáků.

reklama

Podobné kognitivní dovednosti savců a ptáků přivedly neuroanatoma Martina Stacha z Ruhr-Universität Bochum k bližšímu prozkoumání mozku ptáků. Na první pohled by se mohlo zdát, že s mozkem savců toho nemá moc společného. Pod mikroskopem však Stacho se svými kolegy objevil pozoruhodnou podobnost mezi ptačím paliem a savčím neokortexem – vlákna palia jsou organizována stejně jako u savců. Zjištění se však neobešlo bez obětí – kvůli studii bylo usmrceno hned několik ptáků, v první části studie šlo o holuby, ve druhé se k nim přidaly ještě sovy. Srovnáním mozku holubů se sovami vědci odhalili smyslové okruhy, které jsou v mozku savců odpovědné za kognitivní myšlení.

Nové studie dokazují, že ptáci mohou být stejně inteligentní jako savci.
Nové studie dokazují, že ptáci mohou být stejně inteligentní jako savci.

Studie neurofyziologů z Univerzity v Tübingenu u ptáků pro změnu prokázala jistou míru sebe-vědomí. Tým Andrease Niedera si ke svému pozorování vybral jeden z „nejchytřejších“ ptačích druhů, vrány černé. Dvě roční vrány odchované v laboratoři podrobili stejnému testu, jakým se měří míra vědomí u primátů. Při plnění úkolů pozorovali nervovou aktivitu v jejich mozku, která naznačuje, že ptáci vědomě reagují na vodítka.

Krkavcovití patří mezi nejinteligentnější ptačí druhy.
Krkavcovití patří mezi nejinteligentnější ptačí druhy.

Týmy Stacha a Niedera ve svých studiích připomínají, že základ kognice u savců a ptáků může pocházet z jejich společného předka, který žil před více než třemi sty miliony let. „Samozřejmě že se mozky savců a ptáků vyvíjely rozdílně,“ vysvětluje Stacho. „Překvapivé však je, jak podobné si jsou ve svých percepčních a kognitivních dovednostech.“

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Respirátory pro všechny ano, ale zdarma. Čínské nahraďme českými, vyzývají poslanci vládu

Respirátory pro všechny ano, ale zdarma. Čínské nahraďme českými, vyzývají poslanci vládu

Poslanci podporují povinné respirátory, ale pouze pokud jich bude dost, budou zdarma nebo pokud vláda zastropuje jejich ceny. Vláda by zároveň měla podle nich podpořit české firmy, které vyrábí kvalitní produkty a nenakupovat nefunkční zboží v Číně. Česko je nejlepší na světě a stát by to měl využít. Povinné nošení respirátorů po vzoru Rakouska nebo Německa navrhl minulý týden premiér Andrej Babiš.

Násilné protesty v Nizozemsku pokračují. Je to jako občanská válka, hřímá premiér
reklama
reklama
KOMENTÁŘ: Jak si s námi jeden policajt vytřel zadek

Názory

Domácí zpravodajství

Policejní prezident odvolá krajského šéfa Husáka, má zatím zůstat na řadové pozici
Česko pokryl nový sníh a komplikuje dopravu. Místy napadne až 15 centimetrů
Svět umění v slzách. Zemřel Vladimír Suchánek, získal i medaili Za zásluhy
Další články
reklama
reklama