Mladík na svého učitele v Praze zaútočil mačetou. Státní zástupkyně teď podala obžalobu

Státní zástupkyně podala obžalobu v případu vraždy učitele středního odborného učiliště v pražské Michli. Obviněný mladík, kterému bylo v době útoku 19 let, zůstává ve vazbě. V tiskové zprávě to v pondělí uvedl mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.

Za vraždu spáchanou s předchozím uvážením hrozí pachateli 12 až 20 let vězení.

Čtyřiasedmdesátiletý pedagog zemřel letos 31. března ve svém kabinetu v budově školy v Ohradní ulici po útoku mačetou. Policie a ministerstvo školství tehdy uvedly, že podezřelým je žák, který řešil studijní neúspěch. Policisté následně mladíka zatkli v Dolních Břežanech, v té době nebyl pod vlivem alkoholu ani drog.

Ředitel školy na webu učiliště po útoku uvedl, že s žákem nikdy nebyly problémy. Mladík o rok dříve dostal ředitelskou pochvalu za docházku a vzorné studijní výsledky.

Podobně se vyjadřovali i jeho kamarádi. „Znal jsem ho. Byl to absolutní kliďas a můj kamarád. Všechno řešil s klidem. Než něco udělal, všechno si čtyřikrát rozmyslel. Nikdo z nás, co jsme ho znali, to nemohl čekat. Dočetl jsem se v médiích, že hrál počítačové hry. To je blbost. On žádné hry nehrál a fakt nebyl agresivní,“ řekl jeden z nich.

Zavražděný muž vyučoval přes 30 let, v práci pokračoval i v důchodovém věku. Byl také dlouholetým předsedou Českého svazu jógy a spolupracoval rovněž s Fakultou tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy.

Útoky ve školách v Česku jsou výjimečné. Například v roce 2014 v budově střední školy ve Žďáru nad Sázavou ubodala šestadvacetiletá žena studenta a další tři lidi zranila. V dubnu 2015 státní zástupce trestní stíhání ženy pro nepříčetnost zastavil. Byla umístěna do detenčního ústavu, podle znalců trpí schizofrenií.

O deset let dříve zase student učiliště ve Svitavách vážně pobodal svého pedagoga. Ten po převozu do nemocnice zemřel. Krajský soud v Hradci Králové odsoudil sedmnáctiletého učně za vraždu k devíti letům vězení.

Tagy:
vražda státní zástupce Praha Dolní Břežany Michle Městské státní zastupitelství v Praze Fakulta tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy