reklama

Když módní návrhářka umí splnit přání zákazníka, je to jako sen

Jak byste specifikovali krásu? Co se ve vás děje, když o něčem říkáte, že je to krásné? Když se nám něco líbí, cítíme se příjemně, hřejivě, vykouzlí nám to úsměv na tváři a pohladí nás to na duši. Špatný den je rázem zalitý sluncem, i když je právě pod mrakem. A právě proto máme už od nepaměti rádi krásné věci, chceme se jimi obklopovat a prožívat krásu opakovaně. Přesně tak to vidí Petra Kurschová, úspěšná módní návrhářka.

reklama

Jmenuji se Petra Kurschová a jsem módní návrhářka

„Jsem klasická ženská, chci, aby mi to slušelo, a tak jsem si začala hledat různé střihy, materiály, dávala jsem si to všechno dohromady, lidem se to líbilo, mně se v tom hlavně líbilo, a tak to všechno začalo,“ říká skromně přímo Petra. Tak jednoduše se představuje sympatická a velmi úspěšná oděvní návrhářka. Její cesta k tomuto profesnímu naplnění ale tak rychlá a jednoduchá nebyla Obor, kterému se teď věnuje a který ji živí, nevystudovala. Nejdříve studovala zemědělskou školu, pak zdravotní školu, úspěšně dokončila obě maturity, pak si se vrhla na Vysokou školu ekonomickou a pak si k tomu ještě přidala druhou vysokou školu, obor andragogiky, co je známější spíše pod pojmem personalistika. Její nadšení, preciznost a kreativita ji ale nakonec poslaly úplně jiným směrem.

Ani jednomu oboru, který vystudovala, se nevěnuje, ale určitě jí dali hodně dobrých znalostí a skvělý základ pro samostatnou práci a podnikání. Obdivuhodné je už jenom to, že zvládla dvě střední školy ukončené maturitou a následně ještě úspěšně vystudovala dvě vysoké školy. Rozhodně Petře nechybí nápaditost a kreativita. Sama vysvětluje, v čem tkví její úspěch: „Myslím si, že tím, že se v oblečení cítím dobře, že ze mě září určitá originalita a že se líbím sama sobě, tak to ty ženy chtějí také. A já jim to jenom plním.“ Vždy to byl její sen, plnit ženám přání, aby byly krásné. Filozofií její práce je klást důraz na všechny aspekty, které jsou pro klienty důležité. Pro samotnou Petru jsou tyto aspekty, jako je ekonomika, krása, pohodlí a kvalita, také velmi důležité, a proto chce, aby byly vždy uplatněné na 100 %.

Za nejdůležitější vlastnost považuje u návrháře empatii. Bez ní to podle Petry Kurschové nejde. Myslí si, že jinak by návrhář či návrhářka nabízeli jenom modely, které vidí na ostatních lidech, ale ne takové, které si zákazníci umí představit sami na sobě a chtěli by je také nosit. Její dobrá kamarádka na Petře oceňuje zejména věčný optimismus: „Když se s ní setkáte, tak vždy odcházíte lépe naladěni, než předtím. Její životním mottem je věřit v dobro, věřit v dobro v lidech a myslím si, že jí to vychází.“

A jak se plní sny u věčně optimistické Petry v ateliéru?

Každý, kdo k ní do ateliéru přijde, vyplní základní dotazník. Petra se ptá jak u dam, tak i u pánů, na to, co má rád a co ne, jaké barvy a vzory preferuje, jaký materiál by vyhovoval, nebo naopak, co by zákaznice či zákazník opravdu na sobě nesnesl. Pak přijde na řadu práce na konkrétním návrhu. Ve chvíli, kdy jsou obě strany s modelem spokojené, přijdou na řadu látky. Látek se zákazníci smí dotýkat, osahat si je, aby zjistili přesně, zda jim vyhovuje struktura materiálu, hustota, pocit na kůži i splývavost.

Pokud vybraný materiál vyhovuje, látka je vybraná, pokud ne, Petra se postará o to, aby sehnala preferovaný materiál. Vždy si dává záležet, aby byl zákazník maximálně spokojený a proto potřebnou látku shání sama. U následné výroby a všech potřebných krocích, které vedou k finálnímu modelu, už klienti zpravidla nejsou. Každý krok a výběr i toho nejskrytějšího detailu či nitě je stejně precizní a provedený s láskou k práci módního návrháře a s respektem k přání zákazníka.

Budoucnost lokálních návrhářů, jako je ona sama, vidí dobře. Jak jinak, když je do morku kosti optimistkou. Všímá si ale trendů posledních období, kdy lidé začínají vyhledávat lokální výrobce, lokální dodavatele, odchodu některých řetězců z trhu a lokální řemeslo tak má podle ní velkou šanci k návratu.

Tagy:
řemeslo oděvní návrhářka Petra Kurschová

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu
Sport

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu

Když běžím, nepřemýšlím. Když nepřemýšlím, je mi dobře. Tato slova řekl webu Bez frází český atlet Jiří Pavel Češka, pro kterého je sport cestou, jak uniknout depresím, kterými trpí kvůli Aspergerovu syndromu – poruše autistického spektra. Dlouho mu nikdo diagnózu nesdělil, proto se v minulosti dost natrápil. Až tak, že se přibližně dvacetkrát pokusil o sebevraždu.

Pistoli měli doma volně v šuplíku. Rodiče střelce z Michiganu čelí obvinění ze zabití

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele úterní smrtící střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura v pátek oznámila jejich stíhání s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky dalece překračuje nedbalost.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

Kdyby Piráti nebyli ve vládě, žíly by mi to netrhalo, míní zastupitel ODS

Teplický zastupitel Martin Kadeřábek (ODS) by se obešel bez účasti Pirátů v nové vládě, kde jsou občanští demokraté nejsilnější stranou. Řekl to v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS. Tři ministerská křesla pro stranu Ivana Bartoše považuje Kadeřábek za neadekvátní. Podle předsedkyně Mladého Pirátstva Kateřiny Stojanové je však rozdělení vládních pozic spravedlivé.

Zoufalý Afghánec prodal dceru za půdu a ovce. Po týdnech má zahanbený otec dívku zpět doma

Šťastný konec má příběh devítileté afghánské dívky Parwany, který jsme vám přinesli minulý měsíc. Poté, co ji otec prodal 55letému muži, aby uživil své ostatní děti, se s pomocí přihlásili jednotlivci i humanitární organizace. Děvčátko se nakonec podařilo vrátit k jeho rodině a společně s matkou a sourozenci se přesunulo do nového domova, informuje stanice CNN.

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů

Na severovýchodě České republiky a ve Frýdlantském výběžku bude v sobotu foukat silný vítr, který v nárazech přesáhne rychlost přes 65 kilometrů v hodině. Na opačné straně republiky, zejména v oblasti Českomoravské vrchoviny a Jihomoravského kraje se při mrznoucím dešti bude do nedělního rána místy tvořit ledovka. Sdělil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

reklama

Domácí zpravodajství

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

reklama