České řemeslo

Nejnovější příspěvky k tématu

Čaroděj, který vykouzlí z prastarého křesla po babičce zázrak
České řemeslo

Čaroděj, který vykouzlí z prastarého křesla po babičce zázrak

Čalounictví je nádherné řemeslo, které dává starým a opotřebovaným věcem zcela nový vzhled. Jedná se vlastně o potahování povrchu různých druhů materiálů látkou, koženkou, kůží či jinými syntetickými i přírodními materiály. I když těchto služeb využívají převážně hotely, restaurace nebo divadla, může si šikovného čalouníka objednat kdokoliv. Z prastarého křesla po babičce dokáže hravě vykouzlit úžasné, jedinečné křesílko, které vám bude závidět každá návštěva.

Nejen v módě vládnou světu ladné křivky
České řemeslo

Nejen v módě vládnou světu ladné křivky

Umění je kořením života a sklářství, které obohacuje svět ladnými křivkami i jemnými liniemi, je požitkem nejen pro oko, ale i pro duši. Sklářství, jako řemeslo má v naší zemi dlouholetou tradici a proslavilo se po celém světě. Umělci tohoto oboru se vyznačují citem pro krásné věci, jedinečným přístupem k práci či nespoutanou fantazií. Do svých výrobků dokážou vtisknout jedinečnost, originalitu i osobitost a výtvory se tak stávají naprostými unikáty.

Zuzana zná zaručený recept na kvalitní spánek, který má blahodárný vliv na pokožku

9. listopadu 2021 19:00

Kvalitní vlněné přikrývky mají blahodárný vliv na komfortně strávenou noc. Spánek je důležitý pro každého z nás. Je základem nejen fyzického, ale i duševního zdraví. Celou jednu třetinu života trávíme v posteli a moderní peřiny vyrobené z hromady plastů nemůžou v žádném případě konkurovat noci strávené v objetí jedinečné vlněné přikrývky. Tyto deky voní, v zimě hřejí, v létě chladí a mají blahodárný vliv na pokožku. Vlněné přikrývky zaručí naprosto nenahraditelnou kvalitu spánku, a tudíž více energie a větší výkonnost v následujícím dni.

Nové technologie a alternativní pohony nezvládne jen tak někdo, to chce odborníka

2. listopadu 2021 17:00

Tak jako lidé potřebují odborníky pro svou tělesnou schránku, benzínoví a dieseloví miláčci vyžadují svého specifického lékaře. Profese automechanika jde ruku v ruce s láskou k motorům a technice vůbec. S nevídanou lehkostí dokážou zkrotit koně pod kapotou a poladit motor tak, že přede jako koťátko. Automobily i motorky se staly nedílnou součástí našich životů. Jejich bezchybný chod mají ve svých rukách právě tito odborníci. Díky jejich odborné a precizní péči se stalo cestování vášní mnoha lidí. Kouzlo dobrodružství, nespoutaná jízda a vítr ve vlasech jsou naprosto nenahraditelným zážitkem.

I když je nemůže ihned otestovat na moři, patří mezi světovou špičku

26. října 2021 12:00

Řemeslná výroba mořských kajaků nepaří v Česku mezi tradiční obory. Vlastně se zde vůbec nevyučuje. Přesto ji lze ovládnout, a to dokonce tak, že můžete patřit mezi světovou špičku. Podobně jako Stanislav Klokočník. Jeho kajaky vznikají v malé dílně a s obrovským podílem poctivé ruční práce. Výsledkem jsou elegantní plavidla, která křižují všechny světové oceány. Základem je osvojit si principy laminování. Právě z laminátů se totiž mořské kajaky nejčastěji vyrábějí.

Když módní návrhářka umí splnit přání zákazníka, je to jako sen

19. října 2021 11:42

Jak byste specifikovali krásu? Co se ve vás děje, když o něčem říkáte, že je to krásné? Když se nám něco líbí, cítíme se příjemně, hřejivě, vykouzlí nám to úsměv na tváři a pohladí nás to na duši. Špatný den je rázem zalitý sluncem, i když je právě pod mrakem. A právě proto máme už od nepaměti rádi krásné věci, chceme se jimi obklopovat a prožívat krásu opakovaně. Přesně tak to vidí Petra Kurschová, úspěšná módní návrhářka.

Pohádka o grafikovi, který utekl k muzice

12. října 2021 12:00

Výroba kytary je stejně velké umění, jako umění na kytaru hrát. Tomáš Jech při studiu grafiky a IT přivoněl k muzice, a protože mu od dětství voněla i práce se dřevem, vyměnil klávesnici za dláto, frézu, hoblík a kladivo. Teď vyrábí kytarová umělecká díla a věří, že tento obor má velkou šanci i v budoucnu. Rád by tvořil i pro ty nejnáročnější zákazníky.

Příběh fyzikáře, který se nakonec stal profesionálním instalatérem

5. října 2021 12:00

Když dostanete od otce byt s podmínkou, že si ho musíte samostatně zrekonstruovat, abyste v něm mohli bydlet, je to výzva, kterou by zahodil jenom blázen. Zkusíte si u toho všechny možné profese a nakonec zjistíte, že vás ta práce neskutečně baví, a stane se z vás profesionální instalatér. Tak to je přesně příběh Martina Kotmela.

Svět filmu vyměnil za život obohacený vůní skvělé kávy

28. září 2021 12:00

Káva je luxusní nápoj s výrazně aromatickou chutí. Její excelentní vyváženou chuť má v rukou pražič. Člověk, který se stará o proces pražení kávových zrn, při němž se mění nejen barva zrna, ale také se rozvíjejí její nejrůznější chutě. Pro Aleše Siřínka byla vždy káva největším koníčkem. Představovala únik ze světa, kdy se mohl na chvíli zastavit a být se svými myšlenkami úplně sám. Právě proto pozvedl svou zálibu na vyšší úroveň a stalo se z ní živobytí.

Umělec s absolutně vyváženým smyslem života

21. září 2021 15:55

Houslařství je nádherné a ušlechtilé řemeslo. Dává možnost vzniknout úžasnému hudebnímu nástroji, jenž vyluzuje okouzlující až úchvatné tóny. Mistry tohoto řemesla můžeme přirovnat k umělcům, díky nimž přichází na svět jeden z nejkrásnějších hudebních nástrojů. Václav Pikrt svou práci miluje a stala se pro něj zároveň i tím největším koníčkem v životě.

I nebeští ptáci mají své terapeuty

14. září 2021 17:00

Správně vybrané zaměstnání, které nás baví a dělá nás šťastnými, je asi ta největší výhra v životě. František Kaňka takovou lásku našel a pracuje jako letecký mechanik. Vnitřní síla a odhodlání přivedly mladíka na cestu splněných přání. Již od dětství vzhlížel k obloze. Nespoutaná krása ladného pohybu a volnost ve vzduchu jsou jeho hnacím pohonem, adrenalinem i terapií.

Jiří Dvořák při výrobě čepele nože zapomíná na strasti běžného života

7. září 2021 12:00

Největší štěstí člověk nalezne ve chvíli, kdy se jeho nejtajnější dětské sny promění ve skutečnost. Když se skloubí profesní život s tím soukromým. Jiřího Dvořáka takový osud potkal. Léta strávená studiem na vysoké škole vyměnil za krásné řemeslné umění. Výroba nožů je pro Jiřího spíše poslání a při jejich výrobě zapomíná na starosti obyčejného života. Své volné chvíle tráví četbou knih, které v něm vyvolávají stejný pocit jako milované nožířské řemeslo.

V oboru malování skla nenašla uplatnění, pustila se tedy do výroby vinutek

28. srpna 2021 13:00

Sklo – materiál, který fascinuje lidstvo od nepaměti. Ovládne ho pouze ten, kdo se naučí zkrotit oheň. Sklářka Alena Chládková si podmanila sklo a sklo si podmanilo ji. Její výrobky, které navazují na bohatou sklářskou tradici v Čechách, můžete najít třeba až v Austrálii. Zabývá se výrobou skleněných šperků, perel i korálků. Každý kus je naprostý originál.

Tradiční řemesla dědů a otců pomalu umírají. V rubrice České řemeslo najdete zajímavé a inspirativní příběhy lidí, kteří se rozhodli vyučit se řemeslu a řemeslem se živit. Příběhy ukazují, že dělat řemeslo není ostuda, nebo snad něco podřadného, ale že má opravdu zlaté dno. Ať se jedná o zedníky, elektrikáře, truhláře, pokrývače, lakýrníky, malíře, nebo kameníky.