reklama

České řemeslo

Nejnovější příspěvky k tématu

Jiří Dvořák při výrobě čepele nože zapomíná na strasti běžného života
České řemeslo

Jiří Dvořák při výrobě čepele nože zapomíná na strasti běžného života

Největší štěstí člověk nalezne ve chvíli, kdy se jeho nejtajnější dětské sny promění ve skutečnost. Když se skloubí profesní život s tím soukromým. Jiřího Dvořáka takový osud potkal. Léta strávená studiem na vysoké škole vyměnil za krásné řemeslné umění. Výroba nožů je pro Jiřího spíše poslání a při jejich výrobě zapomíná na starosti obyčejného života. Své volné chvíle tráví četbou knih, které v něm vyvolávají stejný pocit jako milované nožířské řemeslo.

Hodinářka, která miluje svoje řemeslo

Když se Anna Filipenská rozhodovala, co bude v životě dělat, padla její volba na hodinářství – řemeslo, které je dnes považováno za lehce extravagantní. Přesto by ho nikdy neopustila. Fascinuje ji jemná motorika hodinářských strojků, moc ovládat čas a také to, že hodináři patří mezi řemeslníky mezi opravdovou elitu.

Ben Hrubeš – Dinosaurus švec

Ben Hrubeš je švec. A jak sám tvrdí, když se ševcovinou začínal, bylo tohle řemeslo vyhynulé – podobně jako dinosauři. Teď už patří jenom mezi kriticky ohrožené. A o čem to svědčí? Že dělat dnes ševcovinu znamená být zcela výjimečný.

Michal Moureček, výrobce kol, seznamte se

Profesionální cyklistický závodník a desetinásobný mistr ČR Michael Moureček se po ukončení sportovní kariéry pustil do výroby kol. Navrhuje a vyrábí speciální jízdní kola na míru, především pro náročnější zákazníky. Firmu, která nese název FESTKA, založil zhruba před patnácti lety s kamarádem Ondřejem Novotným. První kola stavěli v garáži. Dnes má Michael firmu a dva společníky, se kterými kola navrhuje a vyrábí. Zastoupení mají po celém světě, prosadili se v USA, Kanadě, Asii, Austrálii nebo Hongkongu.

Další díl miniseriálu Řemeslo nenahradíš: Vitrážista

Povolání vitrážisty není rozhodně běžné. Je tak výjimečné, že ho nezná ani wordový program. Jenže to se může brzy změnit. Výroba vitráží totiž lidem nabízí přesně to, co jim dnes často chybí – snaha vytvořit dílo od prvotní myšlenky až po hmatatelný předmět. A Jan Černohorský právě tohle umí. Řemeslo má navíc v rodině.

Návod na výrobu originálních korálkových náušnic

Chybí vám k nové halence nebo oblíbeným šatům náušnice? Nevadí, slušivý a perfektně ladící šperk si můžete snadno vyrobit sami doma. Stačí vám hobby kleště, tenký drát, náušnicové komponenty a korálky podle vlastního výběru. Můžete si tak vyrobit vlastní náušnice přesně podle barvy, kterou potřebujete. A můžete si jich nakonec vyrobit, kolik budete chtít.

Hlavní zprávy

Česká žaloba uspěla. Polsko má platit za provoz dolu Turów miliony denně
Polsko

Česká žaloba uspěla. Polsko má platit za provoz dolu Turów miliony denně

Soudní dvůr Evropské unie vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun) denně za to, že nezastavilo těžbu v hnědouhelném dole Turów poblíž české hranice. Finanční sankci má Varšava platit do chvíle, než uposlechne jarního příkazu soudu a práce v dole ukončí. Nejvyšší orgán unijní justice to oznámil v pondělní tiskové zprávě.

reklama

České řemeslo

Tradiční řemesla dědů a otců pomalu umírají. V rubrice České řemeslo najdete zajímavé a inspirativní příběhy lidí, kteří se rozhodli vyučit se řemeslu a řemeslem se živit. Příběhy ukazují, že dělat řemeslo není ostuda, nebo snad něco podřadného, ale že má opravdu zlaté dno. Ať se jedná o zedníky, elektrikáře, truhláře, pokrývače, lakýrníky, malíře, nebo kameníky.