Smrt na kolejích. Vlak na Olomoucku zabil člověka, trať na Šumperk je mimo provoz
řemeslo
Výpis příspěvků ke štítku „řemeslo“
Tatér je jedním z nejžádanějších a nejperspektivnějších povolání současnosti
Tetování je umění s tisíciletou historií. Lidé si po staletí zdobí svá těla symboly víry, síly a sounáležitosti. Tetovací profese však vyžaduje nejen tvůrčí schopnosti, ale také disciplínu, zodpovědnost a hluboké porozumění procesu. V tomto článku vám VEAN TATTOO otevře svět tetovacího umění a prozradí vám, proč je dnes profese tatéra jedním z nejžádanějších a nejperspektivnějších povolání.
Historie, skvělá kuchyně i Wine Safari aneb Proč poznat Bratislavu a okolí
Bratislava zaujme. Nejen svým kulturním a historickým bohatstvím, ale i gastronomií. Po návštěvě památek si tak můžete pochutnat třeba na tradiční pečené huse a v nedalekém městečku Svätý Jur, na vás čeká skutečná rarita. Místní vinař vás zasvětí do tajů řemesla způsobem, který byste rozhodně nečekali.
Stříhání ovcí, troubení na roh či boj s meči. Zkuste si na Chrudimsku život dávných Keltů
V Nasavrkách na Chrudimsku žijí Keltové. Tedy samozřejmě už ne ti původní, ale nadšenci, kteří vytvořili a stále zvelebují skanzen, díky němuž se můžete ve starých dobách rázem ocitnout i vy. Anebo si prostě pusťte reportáž z pořadu Prima Česko, která vás do něj zavede.
Je druhý nejstarší v Evropě, má i vlastní orchestrion. Letenský kolotoč působí jako stroj času
Je starý více než sto let a přece se točí! Historický kolotoč v Praze na Letné ocení nejen děti. Památka, která patří k nejstarším svého druhu, nabízí svezení na koních i autíčkách a je důkazem umění našich předků a zručných řemeslníků i faktu, že se lidé rádi bavili dávno před popularizací elektrické energie.
Soutěžte o rodinné vstupné na Královské stříbření Kutné Hory
Do Kutné Hory poslední červnový víkend opět zavítá král Václav IV.! Do historického města se po tříleté pauze opět vrací oblíbené Královské stříbření, které návštěvníky přenese zpět do roku 1403. Nebude chybět několik velkolepých průvodů, úchvatné historické kostýmy, rytířská klání, turnaj na koních, středověké tance, dobová hudba, ukázky řemesel i dobové tržiště. A můžete u toho být i vy. Máme pro vás rodinné vstupné na sobotu i neděli.
Cesta do středověku: Šlakhamr návštěvníkům přibližuje taje kovářského řemesla
Další díl pořadu Prima Česko diváky přenesl o stovky let zpět za mistry černého řemesla. Tak se od nepaměti říká kovářům. A kde byli jako doma? Přece v hamrech. Jedna unikátní a stále funkční mechanická kovárna se ukrývá v údolí řeky Sázavy na Žďársku. Když se tam rozžhaví výhně a dá do pohybu ohromné kladivo poháněné vodou, nejeden návštěvník se zapotí.
Gymnázia? Kdepak. Velký zájem je o řemeslníky. Firmy by nám utrhaly ruce, hlásí učiliště
Zatímco gymnázia a střední obchodní školy jsou beznadějně plné, poměrně dost volných míst je v oborech, které mezi studenty očividně nejsou tolik atraktivní, například zedník nebo tesař. Poptávka po šikovných řemeslnících se neustále zvyšuje. Spolupracujeme se zhruba 150 firmami, které by nám utrhaly ruce za každého řemeslníka, uvedl ředitel jednoho z olomouckých odborných učilišť.
Jak se rodí křehká krása. Křišťálové údolí odhaluje staletou tradici sklářských mistrů
České sklo je ve světě stále pojmem, podobně jako třeba české pivo. Mistři skláři pokračují ve staleté tradici a udržují své řemeslo při životě. Na to, jak z kusu žhavé hmoty ve chvilce vykouzlí nádhernou sklenici nebo vázu, se ostatně můžete podívat na vlastní oči. Díky projektu Křišťálové údolí na Liberecku máte možnost navštívit bezmála sedm desítek míst, kde se rodí křehká krása.
Rydlo je nesmírně ostré, linka musí jít jako po másle. Rytec Martin Srb popisuje své řemeslo
Rytina byla dříve nazývána královnou grafických technik. Především proto, že byla časově i manuálně velmi náročná. I kvůli tomu se jí dnes věnuje jen málo grafiků. My jsme jednoho z nich navštívili. V rodinném domku na okraji Prahy už léta tvoří rytec Martin Srb. Podílel se například na výsledné podobě českých bankovek a řadě poštovních známek.
Bratra jsem oživovala a všechno viděla. Svědci soudu popsali výbuch domu v Koryčanech
Kroměřížský okresní soud pokračoval v rozplétání případu výbuchu v Koryčanech. Na místo obžalovaného se postavil Hynek Š. který měl v září roku 2021 při opravě domu navrtat plynové potrubí. Následná exploze plynu zabila dva dobrovolné hasiče z místní jednotky, kteří k úniku plynu dorazili jako první. Muž čelí obžalobě z obecného ohrožení z nedbalosti.
Svět minutu po minutě. Expozice času ve Šternberku nabízí vhled nejen do hodinářství
Na hradě ve Šternberku bylo od odnepaměti muzeum hodin. Přizpůsobilo se ovšem moderní době, změnilo adresu i název. Moderní Expozice času nyní ukazuje, co je nejcennější komoditou, kterou máme k dispozici.
Mistryně staročeského umění z Vysočiny: Drátované kraslice je potřeba si vysedět
Zkusili jste někdy drátovat? Kdy jindy se do toho pustit než právě o Velikonocích. I z obyčejného vajíčka se může stát hotové umělecké dílo. Stačí kleštičky a šikovné prsty. A jedny z nejšikovnějších má mistryně starého řemesla Věra Studená z Vysočiny.