reklama

V oboru malování skla nenašla uplatnění, pustila se tedy do výroby vinutek

Sklo – materiál, který fascinuje lidstvo od nepaměti. Ovládne ho pouze ten, kdo se naučí zkrotit oheň. Sklářka Alena Chládková si podmanila sklo a sklo si podmanilo ji. Její výrobky, které navazují na bohatou sklářskou tradici v Čechách, můžete najít třeba až v Austrálii. Zabývá se výrobou skleněných šperků, perel i korálků. Každý kus je naprostý originál.

reklama

„Od malička mě bavilo malovat. Proto jsem si vybrala obor malování skla, který jsem také vystudovala. Po škole jsem ale nemohla najít uplatnění, takže to, co dělám teď – vinutí skla, jsem se naučila vlastně až z nouze,“ vzpomíná na svoje začátky Alena Chládková.

Vinuté perle, vinutky, se Alena naučila vyrábět ve firmě, kde se postupně vypracovala až na jejich návrhářku. Pak se v práci osamostatnila a začala vinutky a skleněné šperky vyrábět se svým manželem na vlastní pěst. Ze skromných začátků se nakonec vypracovala na prvotřídní odbornici, jejíž výrobky si našly svoje zákazníky po celém světě.

Zatímco v minulém století patřilo české sklářství mezi obor masové výroby, ve kterém pracovaly tisíce lidí a vznikaly stovky druhů skla, Alena se zaměřuje na kusovou výrobu. „Sklářství, které děláme, je nejstarší sklářská technologie. Určitě má perspektivu. Hodně sklářů zpracovává pouze cizí nápady, a pak jsou takoví, kteří přicházejí s vlastní invencí,“ dodává Alex, manžel Aleny.

K výrobě korálků jsou potřeba především skleněné tyče, hořák s plamenem a drát, na který se rozžhavené sklo navíjí. Veškeré dekorativní procesy vznikají v ohni, nic nejde dodělat později. Vinutky se dají ozdobit třeba stříbrnou nebo zlatou fólií, nakonec se doplní například háčky k náušnicím.

„Samotný obor výroby korálků už sice nemá svoje učiliště, ale stále žije dál díky individuálním tvůrcům. Chci, aby si moje šperky lidé spojovali s mistrostvím, jedinečností, kvalitou a aby jim stále přinášely radost,“ uzavírá Alena Chládková.

Tagy:
české řemeslo sklářka Alena Chládková

Hlavní zprávy

V Česku se začíná šířit zmutovanější potomek omikronu. Odkud se nová varianta vzala?

Koronavirová varianta omikron v Česku bleskurychle vytlačila předchozí deltu, zhruba 95 procent všech pozitivních testů v zemi připadá právě na variantu, která se v listopadu rozšířila z Jihoafrické republiky. Jenže ve stejný měsíc se objevila i nová varianta BA.2, se kterou se trápí zejména v Dánsku a Británii a na kterou už narazili i experti v Česku.

Máte omikron? 20 příznaků, které určí nákazu. Jeden přijde ještě před pozitivním testem

Koronavirová varianta omikron se čím dál více šíří českou populací. Experti vesměs uvádí, že oproti předešlým mutacím sice tolik nezpůsobuje vážná onemocnění, ale je mnohem infekčnější. Jak poznáte, že ho máte? Existuje celá řada příznaků, experti jich zmiňují rovných dvacet. Mezi nimi i ty, které se objeví už zkraje nákazy, dokonce ještě před tím, než vám nákazu potvrdí test.

Philipp: Rozvolňovat můžeme za tři až čtyři týdny. Možná dojde i na čtvrtou dávku

Téma rozvolňování opatření v těchto dnech není na stole kvůli šíření omikronu. Můžeme se o něm začít bavit za zhruba tři až čtyři týdny. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl lékař a poslanec Tom Philipp (KDU-ČSL). Kromě toho zmínil, že časem dojde i na debatu nutnosti čtvrté očkovací dávky proti covidu. Poslankyně SPD Karla Maříková současná vládní opatření kritizovala.

Nejezděte na Ukrajinu, apeluje Lipavský na Čechy. Uznal, že se napětí nedaří hasit

Česko zatím nevydává pokyn k evakuaci personálu zastupitelských úřadů na Ukrajině kvůli hrozící ruské invazi. Po úterním jednání krizového štábu resortu zahraničí to novinářům řekl ministr Jan Lipavský (Piráti). Apeloval na české občany, aby necestovali do příhraničních oblastí na východě a severu Ukrajiny. Ti, kteří se v zemi nacházejí, by se podle ministra měli registrovat v systému Drozd, který slouží k informování českých turistů o mimořádných událostech.

Blažek poslal Farskému analýzu jak se vzdát mandátu v cizině. Zveřejnit ji ale nechce

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) zaslal poslanci Janu Farskému (STAN) analýzu, jak řešit rezignaci na mandát zákonodárce, když je v cizině. Sám dokument zveřejnit nechce. Farský před týdnem odletěl na stáž do Spojených států, po tlaku opozice a posléze i koalice se později rozhodl, že na poslanecký mandát rezignuje. Zákon to ale umožňuje udělat jen osobně, nebo formou notářského zápisu.

reklama

Domácí zpravodajství

K Landovi se na demonstraci přidá Pirát Dostál i část senátorů. Nespojujeme se, tvrdí

V neděli odpoledne se na Václavském náměstí v Praze uskuteční demonstrace za svobodu a občanská práva, které by se měli zúčastnit zástupci SPD, hnutí Chcípl PES nebo zpěvák Daniel Landa. Podle informací CNN Prima NEWS tam promluví ale i Pirát Ondřej Dostál či senátorka Alena Dernerová. Ta upozornila, že se s ostatními řečníky ale nespojují. Že má jít o apolitickou akci zdůraznil i svolavatel demonstrace a šéf Svobodných Libor Vondráček.

reklama