reklama

V oboru malování skla nenašla uplatnění, pustila se tedy do výroby vinutek

Sklo – materiál, který fascinuje lidstvo od nepaměti. Ovládne ho pouze ten, kdo se naučí zkrotit oheň. Sklářka Alena Chládková si podmanila sklo a sklo si podmanilo ji. Její výrobky, které navazují na bohatou sklářskou tradici v Čechách, můžete najít třeba až v Austrálii. Zabývá se výrobou skleněných šperků, perel i korálků. Každý kus je naprostý originál.

reklama

„Od malička mě bavilo malovat. Proto jsem si vybrala obor malování skla, který jsem také vystudovala. Po škole jsem ale nemohla najít uplatnění, takže to, co dělám teď – vinutí skla, jsem se naučila vlastně až z nouze,“ vzpomíná na svoje začátky Alena Chládková.

Vinuté perle, vinutky, se Alena naučila vyrábět ve firmě, kde se postupně vypracovala až na jejich návrhářku. Pak se v práci osamostatnila a začala vinutky a skleněné šperky vyrábět se svým manželem na vlastní pěst. Ze skromných začátků se nakonec vypracovala na prvotřídní odbornici, jejíž výrobky si našly svoje zákazníky po celém světě.

Zatímco v minulém století patřilo české sklářství mezi obor masové výroby, ve kterém pracovaly tisíce lidí a vznikaly stovky druhů skla, Alena se zaměřuje na kusovou výrobu. „Sklářství, které děláme, je nejstarší sklářská technologie. Určitě má perspektivu. Hodně sklářů zpracovává pouze cizí nápady, a pak jsou takoví, kteří přicházejí s vlastní invencí,“ dodává Alex, manžel Aleny.

K výrobě korálků jsou potřeba především skleněné tyče, hořák s plamenem a drát, na který se rozžhavené sklo navíjí. Veškeré dekorativní procesy vznikají v ohni, nic nejde dodělat později. Vinutky se dají ozdobit třeba stříbrnou nebo zlatou fólií, nakonec se doplní například háčky k náušnicím.

„Samotný obor výroby korálků už sice nemá svoje učiliště, ale stále žije dál díky individuálním tvůrcům. Chci, aby si moje šperky lidé spojovali s mistrostvím, jedinečností, kvalitou a aby jim stále přinášely radost,“ uzavírá Alena Chládková.

Tagy:
české řemeslo sklářka Alena Chládková

Hlavní zprávy

Zakopali válečnou sekeru? Petříček pomáhá Maláčové s kampaní ČSSD v Praze

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) během letákové kampaně v Praze využila pomoc bývalého ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Pro leckoho jde o velké překvapení. Petříček totiž v červnu opustil pražskou kandidátku strany, když zjistil, že její lídryní bude právě Maláčová. Ve vedení resortu zahraničí skončil poté, co jeho odvolání navrhl šéf sociálních demokratů Jan Hamáček.

Šéfka TOP 09: Maláčová má panickou obsesi z ODS, strašení si nechte do pohádek

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová osočila ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD) z toho, že svými výroky o ODS pouze straší lidi. Jednička na kandidátce ČSSD v Praze má podle jedné z tváří koalice Spolu „panickou obsesi“ z občanských demokratů. Maláčová v pořadu Partie Terezie Tománkové tvrdila, že pokud se ODS dostane do nové vlády, dojde na rozsáhlé privatizace a budou se rušit nemocnice v malých městech.

Papež upozornil na sexuální násilí Rudé armády, oběť z Česka bude blahořečena

Papež František při návštěvě Slovenska otevřel i temnou kapitolu z konce války, kdy postupující Rudá armáda hromadně znásilňovala ženy i nezletilé dívky. Svatý otec se v Košicích poklonil památce 16leté Anny Kolesárové, která se ruskému vojákovi odmítla poddat, a ten ji zastřelil. Vatikán aktuálně chystá i blahořečení oběti sexuálního násilí Rudé armády ze Sobotína na Šumpersku, čeští historikové se přitom tématu spíše vyhýbají.

reklama

Domácí zpravodajství

Maláčová by rozdávala každému, říká Ševčík. Inflace podle něj vystoupá na 5 procent

Zvyšování minimální mzdy je pouze politické téma, uvedl k plánu ministryně práce Jany Maláčové na další zvyšování minimální mzdy ekonom a kandidát koalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků Miroslav Ševčík v Partii Terezie Tománkové. Zároveň uvedl, že se nárůst inflace nezastaví a do konce roku dosáhne pěti procent, což potvrdil také pirátský senátor Lukáš Wagenknecht.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama