Mořské želvy se vrací na dříve přelidněné pláže díky opatřením během koronaviru

Celosvětová pandemie koronaviru komplikuje život statisíců lidí. Pro zvířata je ale momentální situace příznivá. Například v Thajsku se na turisticky oblíbené pláže vrací největší zástupce mořských želv – kožatka velká. V USA na Floridě jsou mořské želvy díky minimálnímu hluku a absenci umělého světla méně dezorientované.

Na thajském ostrově Phuket, který se řadí k nejnavštěvovanějším turistickým destinacím, našli vědci z asociace Mia Khao Marine Turtle Foundation jedenáct hnízd kožatek. Jedná se tak o nejvyšší počet hnízd na thajské pláži za poslední dvě desetiletí. Podle vedoucího asociace Mia Khao, Kanokwana Homcha-ai, mohou mít opatření spojená s koronavirem dlouhodobě pozitivní vliv na životní prostředí.

„Mořské želvy, ale i další druhy mořských živočichů, jako jsou delfíni nebo dugongové, se podle vládního průzkumu ve vyšší míře vrací zpět k thajským břehům,“ uvedl Kanokwan. Důsledkem jejich častého výskytu je především uzavření thajských hranic na konci letošního března. Vědci z asociace Mia Khao tak doufají, že díky absenci lidí na jindy plných plážích bude mít příroda možnost si odpočinout a zregenerovat se.

Hnízdní sezóna začíná bez lidí

USA drží prvenství jak v počtech nakažených koronavirem, tak v jejich obětech. To se ale nevztahuje na zvířata. Američtí vědci uvedli, že na plážích Floridy se nyní ve větší míře daří například mořským želvám. „Na plážích nejsou žádní lidé, ani motorová vozidla a želvy neruší umělá světla. Díky tomu jsou méně dezorientované a vytvářejí si hnízda,“ uvedl výkonný ředitel Sea Turtle Conservancy David Godfrey.

Než se vajíčka želv inkubují a objeví se mláďata, uběhne 60 dní. Na konci října, až vyvrcholí hnízdní sezóna, budou vědci moci posoudit, jak moc se želvám nyní dařilo. „Myslím si, že letos existuje vyšší možnost, že se dopady lidského jednání na hnízdění mořských želv rapidně sníží,“ řekl Godfrey. Vše ale záleží na tom, jak se lidé zachovají poté, co se rozvolní vládní opatření.

Tagy: