Dým nad mostem na Krym vyděsil místní, Rusové ho uzavřeli. Jen cvičení, tvrdí úřady

Most spojující Rusko s anektovaným poloostrovem Krym byl ve středu na několik hodin uzavřen, poté byla automobilová doprava po mostě opět obnovena. Místní ale vystrašilo, že z něj stoupal dým. Rusy dosazený šéf Krymu Sergej Aksjonov vysvětloval, že důvodem uzavření mostu bylo cvičení. Most loni v říjnu poškodil výbuch, který Moskva přičetla sabotáži zorganizované ukrajinskou tajnou službou. Aksjonov vyzval veřejnost, aby důvěřovala jen oficiálním informacím.

„Ráno vyděsil obyvatele Kerče sloup dýmu nad krymským mostem. Je vidět z různých částí města,“ napsal web kerch.fm. Později dodal, že kouř se rozplynul a most je opět vidět celý. „V místě, kde byl černý dým, byla opět vypuštěna dýmová bomba a vše bylo zahaleno bílým kouřem,“ uvedl.

„Průjezd automobilů přes most opět otevřeli,“ napsal list Kommersant a potvrdil, že na sociálních sítích se objevila očitá světectví a záběry ukazující oblaka dýmu stoupající z mostu. Ty přebírali i ukrajinští představitelé a média.

ČTĚTE TAKÉ: Putin je dar od Boha. Mladí Rusové vyrostli na Hollywoodu, teď Západ po vzoru Kremlu špin

Ukrajinské ozbrojené síly se chystají osvobodit Krym během protiofenzivy očekávané během jarní a letní kampaně, napsala agentura Unian. Připomněla, že na poloostrově přibývá explozí a dalších incidentů. Jeden z nejvážnějších se odehrál na konci dubna v okupovaném Sevastopolu, kde shořel obrovský zásobník pohonných hmot pro vojenské lodě.

Most zvaný Krymský nebo také Kerčský, protože vede nad Kerčským průlivem, otevřel v přímém televizním přenosu ruský prezident Vladimir Putin 15. května 2018. Zhruba 19 kilometrů dlouhou spojnici mezi ruskou pevninou a Krymem jako první přejel právě Putin za volantem nákladního vozu.

Most se skládá ze dvou částí, jedna je pro automobily, druhá pro vlaky. Čtyřproudá vozovka s kapacitou 40 tisíc vozů denně byla v provozu od května 2018, budování části s dvoukolejnou železniční tratí se ale protáhlo.

Přepravu po ní až koncem prosince 2019 osobně zahájil opět Putin, který tehdy usedl do kabiny strojvedoucího ve spoji se třemi vagony vypraveném z krymského přístavu Kerč do nádraží Tamaň. Nejprve po mostě jezdily jen osobní vlaky, nákladní se přidaly v létě 2020.

Tagy: