Tisíce želv zachránili v Texasu před umrznutím, zahřívají je díky generátorům

Dobrovolníci z celého okolí South Padre Island mají již několik dní napilno se záchranou želv, které ohrozila nenadálá změna počasí. V Texasu totiž již několik dní zuří mrazivé teploty a sněžné bouře. Dosud se podařilo zachránit více než čtyři tisíce želv.

Organizace Sea Turtle Inc. spravuje útulek pro želvy v nouzi. Kromě stálých obyvatel jim nyní do péče přibyly i tisíce želv zachráněných před mrazy, které v Texasu udeřily před několika dny. I útulek zůstal od pondělí v chladném počasí bez elektřiny podobně jako čtyři miliony obyvatel Texasu. Mrazy zaskočily i provozovatele rozvodných sítí, kteří vybízeli, aby lidé pokud možno na pár dní opustili své domovy.

Útulku se nakonec podařilo od dárců získat dostatečné množství generátorů, aby bylo možné v budově udržet stálou teplotu a želvy dále nestrádaly. „Zatím nevíme, jestli to bylo dostatečně rychle pro pacienty v naší nemocnici, ale je to rozhodně velký krok kupředu,“ uvedla výkonná ředitelka organizace Wendy Knight. Tým dobrovolníků mezitím v bouři hledal další vyplavené želvy. Pokud tělesná teplota želv klesne příliš nízko, nedokážou se nadále pohybovat, jíst ani udržet hlavu nad hladinou.

„Jde o největší akci na záchrannu mořských želv na jihu Texasu a za veškerou podporu jsme nesmírně vděční,“ uvedla organizace na své facebookové stránce. V Texasu žije pět druhů mořských želv, které jsou podle Červeného seznamu ohrožené. Mrazivé počasí a výpadek elektřiny ale samozřejmě zasáhl i další texaské útulky i zvířata na farmách.

Tagy: