Kazašský exprezident uprchl ze země. Putin si volal o krizi s tím současným

Do Kazachstánu míří i arménské jednotky

Reportáž z rozbouřeného Kazachstánu

V centru Almaty, největšího města Kazachstánu, pokračuje střelba, mrtví leží na ulicích, píše zpravodaj ruské státní agentury TASS. Podle vojenského velitele zásahu ve městě „teroristé kladou tvrdý odpor“. Prezident přitom tvrdil, že situaci už má pod kontrolou. O střelbě v okolí hlavního náměstí velkoměsta informují i další média.

Všechny budovy státních úřadů ve městě kontrolují vojáci, uvedl vojenský velitel zásahu ve velkoměstě generál Kanat Tajmerdenov. „Spolu s tím teroristé a jejich banditská uskupení kladou tvrdý odpor,“ citovala generálovo vyjádření agentura TASS.

Prezident Kasym-Žomart Tokajev v pátek ráno prohlásil, že v celém Kazachstánu byl z velké části obnoven ústavní pořádek, místní složky mají situaci v zemi pod kontrolou. Ministerstvo vnitra oznámilo, že bezpečnostní síly zadržely při nepokojích v zemi přes 3 000 lidí, 26 osob bylo „zlikvidováno“ a 18 lidí zraněno. Resort rovněž informuje o 18 zabitých a 748 zraněných příslušnících bezpečnostních sil.

Kazachstán prožívá v posledních dnech nepokoje, které agentura Reuters už dříve označila za nejhorší od dosažení nezávislosti bývalé sovětské republiky před třemi desetiletími. Začaly v neděli původně jako protesty proti zvýšení ceny zkapalněného plynu ve městě Žanaozen, poté se rozšířily do dalších měst a vyhrotily se.

Vláda v úterý požadavkům demonstrantů ustoupila a slíbila snížit ceny zdraženého paliva o více než 50 procent, protestující tím však neuklidnila. Prezident proto mimo jiné odvolal kabinet, vyhlásil výjimečný stav a požádal o pomoc země postsovětské Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB). Už ve čtvrtek dorazili první ruští a běloruští výsadkáři.

Tagy: