reklama

Just: Protesty v Kazachstánu využívají zločinci, pro Rusko je tamní režim klíčový

Situaci v Kazachstánu plnou protestů a krvavých střetů demonstrantů s pořádkovými silami ve velkém využívá organizovaný zločin. V pořadu 360° to uvedl spolupracovník CNN Prima NEWS v Rusku Jiří Just. Ten dále zmínil, že i právě kvůli zapojení kriminálních živlů je současný stav v největším kazašském městě Almaty tak napjatý.

reklama

„Jde o konflikt mezi vládou a opozicí, do které se zapojily různé kriminální živly. Proto je to tak vyhrocené. Ale rozhodně nejde o občanskou válku,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Just. Protesty probíhají i v dalších městech Kazachstánu, ale většinou probíhají na relativně pokorné úrovni, kdy místní opozice buď jedná s radnicí o předání moci, či aspoň na tom, aby demonstranti nebyli potíráni silou.

Protestující se podle něj dělí na několik skupin. „Je tu místní opozice, která ale nemá žádného lídra,“ zmínil jednu z nich spolupracovník CNN Prima NEWS v Rusku. Dále je zde právě organizovaný zločin. „Ten chtěl využít situace a došlo k vykrádání bank a obchodů,“ popsal Just. Připomněl, že k podobné situaci došlo v roce 2020 v sousedním Kyrgyzstánu.

V největším kazašském městě Almaty, které v minulosti bylo i hlavním městem, je však značně odlišná. Extrémní střety zde probíhají mezi pořádkovými silami a civilním obyvatelstvem. Vojáci a policisté dokonce střílí ostrými náboji do davů. Na druhou stranu už téměř dvě desítky policistů padly demonstrantům za oběť a stovky utrpěly zranění.

K nepokojům v zemi došlo po prudkém zdražení plynu LPG. „To byla jiskra, která zažehla ten problém. Lidé se obávají, že to nepovede jen ke zdražení plynu, ale i dalšího zboží, například potravin,“ vysvětlil Just. Řada lidí podle něj už má také dost, že z bohatství země těží jen tamní režim. „Kazachstán je energetická velmoc Střední Asie. Těží se tam plyn, ropa a má i velké naleziště uranu,“ poznamenal Just s tím, že výtěžky jdou ovšem právě jen režimu, zatímco většina obyvatel žije v chudobě.

Rusko hraje o mocenský vliv

Do země na pomoc režimu prezidenta Kasyma-Žomarta Tokajeva míří mírové jednotky vojenské aliance vedené Ruskem. Právě to podle Justa hraje zejména o to, aby si v Kazachstánu a okolním regionu udržel svůj mocenský vliv.

„Kazachstán je společně s Běloruskem pro bezpečnost Ruska klíčový,“ řekl spolupracovník CNN Prima NEWS v pořadu 360° s odkazem na islámský terorismus v blízkém regionu.

Podle něj navíc v příštích dnech aktivní fáze protestů skončí. Ačkoliv režim dle jeho slov „brutálním způsobem“ potlačoval demonstrace, tak je otázkou, zda v zemi skutečně dojde na občanskou válku.

Tagy:

Hlavní zprávy

Štastný: Lidi už opatření vůbec nechápou. Politici schválili protiepidemického parchanta
360°

Štastný: Lidi už opatření vůbec nechápou. Politici schválili protiepidemického parchanta

Pandemický zákon je „brutální politická chyba“. Politici pokračují ve vytváření protiepidemického parchanta, postěžoval si na vládní kroky bývalý poslanec za ODS a zdravotnický expert Boris Šťastný v pořadu 360°. Do studia CNN Prima NEWS si přinesl vytištěný soubor vládních opatření se slovy, že kdyby se pokusil vyzkoušet úředníka resortu zdravotnictví z platných restrikcí, nejspíše by se nedočkal správných odpovědí.

Vláda má diktátorské manýry. Omezuje práva lidí a jde proti ústavě, zlobí se Okamura
360°

Vláda má diktátorské manýry. Omezuje práva lidí a jde proti ústavě, zlobí se Okamura

Pandemický zákon je jen nouzový stav pod novým názvem, porušuje ústavní práva. Současná vláda sáhla po totalitních manýrech, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS šéf hnutí SPD Tomio Okamura. Pokud novela zákona projde dolní komorou, obrátí se podle svých slov na Ústavní soud. Poslanec a lékař Tom Philipp (KDU-ČSL) ale taková nařčení odmítl a upozornil, že není problém platnost pandemického zákona zkrátit, pokud se situace v ČR zlepší.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

V Česku se začíná šířit zmutovanější potomek omikronu. Odkud se nová varianta vzala?

Koronavirová varianta omikron v Česku bleskurychle vytlačila předchozí deltu, zhruba 95 procent všech pozitivních testů v zemi připadá právě na variantu, která se v listopadu rozšířila z Jihoafrické republiky. Jenže ve stejný měsíc se objevila i nová varianta BA.2, se kterou se trápí zejména v Dánsku a Británii a na kterou už narazili i experti v Česku.

K Landovi se na demonstraci přidá Pirát Dostál i část senátorů. Nespojujeme se, tvrdí

V neděli odpoledne se na Václavském náměstí v Praze uskuteční demonstrace za svobodu a občanská práva, které by se měli zúčastnit zástupci SPD, hnutí Chcípl PES nebo zpěvák Daniel Landa. Podle informací CNN Prima NEWS tam promluví ale i Pirát Ondřej Dostál či senátorka Alena Dernerová. Ta upozornila, že se s ostatními řečníky ale nespojují. Že má jít o apolitickou akci zdůraznil i svolavatel demonstrace a šéf Svobodných Libor Vondráček.

reklama